Keresztelő Szent János-kereszt Kirulyfürdő Kirulyfürdőn, a volt diáktábor területén, a Főkút-forrás közelében, attól délre, egy fedett keresztet találunk, amelyet 2009-ben állítottak Keresztelő Szent János tiszteletére. Tarkovszkij szerintem szívesen forgatna filmet itt, ha élne. Már május közepén jártam erre, de a körülmények úgy hozták, hogy nem álltunk meg, de most bepótoltam.
Az Alszegi borvízkutat 1960-ban fúrták Tusnád falu alszegi részén.
Tündérvölgy-vízesés - Kovászna.
Az egykori Szeredai-fürdőnél sport- és szabadidőparkot alakítottak ki, a különlegessége egy többszintes kilátótorony. A létesítmény területén mászóköteles játszótéri elemek, labdajátékokra alkalmas pályák, gumiburkolatos futópálya, és egy krossz- és kerékpárpálya is van.
Az egykori homoródi malom és villanytelep, a két Homoród összefolyásától 500 m-re északkeletre található, az ortodox temető alatt, a Mirkvásárról érkező 132 jelzésű út északi oldalán.
A tusnádfürdői mofetta épülete a közelmultban esett át egy felujításon, amely most már megszabott program szerint fogadja a gyógyulni vágyókat. Az összes sarkot végigkutattam, de doboz, sehol. Ha csak a geodoboz hűlt helyét találod meg, az éppúgy a rejtekhely megtalálásának számít, mintha a geodobozt is megtaláltad volna. Mint érdekes hely, úgy azt mondhatom, hogy megtaláltam.
A kilátótól az ösvényen továbbhaladva megcsodáltuk a Kalapos-követ, majd rábukkantunk a "kényelmesen belakható" nagy-kőüstre. Ez a hely része lehet egy Sólyomkő-körtúrának, a következő útvonalon: Sólyomkő-kilátó - Kalaposkő - Nagy kőüst - Kicsi kőüst - Kőerődítmény - Sólyomkő-tető - Sólyomkó-kilátó.
Van itt gyógy- és fürdőmedence, iszapfürdő, ivókút, és meseösvény is. Mackó bácsi egy nagy termetű ember volt, aki rendszeresen járt e fürdőhöz, becenevét a gyerekektől kapta.
Feltételezik, hogy még a szász telepítés előtt, a XI-dik században, a Kőhalom feletti hegyen, királyi vár volt. A harmadik Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. A Rejtekhely vadászat Erdélyben harmadik találkozó, harmadik napján, már kisebb csapattal. Mogorva munkasok kiutasitottak az udvarrol, s elment a kedvunk.
Székely-vízesés A Kis-Baszka mentén, felfele haladva Kommandó irányába, az út mellett van a vízesés, inkább csak vízcsobbanás.
A gyönyörű környezetre alegjobb rálátás a Sólyomkőről adódik, innen gyönyörködött Ferenc Józsefcsászár is a környékben, és adott parancsot a leégett üdülőtelep újjáépítésére. Hat bizony en Biblia bacsihoz nem mentem be mert az udvaron elegge nagy nyuzsges volt igy kenytelen voltam az utrol felfedezni a tiszafat, lattam mar ennel nagyobbat is. A Csíki-medence s egyben Hargita megye legdélibb települése a Csomádvulkanikus hegytömb lábánál fekvő Tusnádfürdő.
Gótikus erődtemplomát 12 m magas várfal veszi körül, a XIII-dik században épült - a 7 védőtoronnyal erősített belső várfal oldalán, lakásra is alkalmas helyeket alakítottak ki. Sajnos az erődtemplom már be volt zárva, mivel délután 6 órakor érkeztem a helyszínre. Igen, ezt a dobozt találtuk meg mi is, és valóban nem embermagasságban volt. Egy dobozt megtaláltam, de nem a kommentekben leírt helyen, és nem fejmagasságban.
Vetro Artur alkotasa. Bronz Vilma, az integető lány - Sepsiszentgyörgy.
Ozsdola és Martonos között, egy dombon, a Kurtának nevezett helyen, van egy nagy, bár nem óriás méretű, de legendás kő. Nem könnyű megtalálni, mert sűrűn benőtte a cserjés.
Egy német katona sírja - Bálványos-pataka, 12/a főúttól körülbelül 4,5 km. A front elvonulása után a hegyekben lemaradt és nyugat felé menekülő német katonát orosz katonák lőtték le a patak partján.
Előpatak falu Kovászna megyében, Sepsiszentgyörgytől 10 km-re nyugatra, az Előpatak völgyében fekszik. Pedig minden lehetséges lyukat végigkutattam. Sziasztok, nemregiben voltam az elopataki doboznal, egyszer meg regebb megtalaltuk. Amig be nem indul a kezelőközpont, addig könnyebb keresni, mert nem látnak meg.
Az előpataki hágó is, mint megannyi más erdélyi hágó, a második világháborúban a harcok színtere volt. Meglett. Egy kis esti ládázás a közelben. A sepsiszentgyörgyi geocitromon értesültem róla, hogy a rejtekhely koordinátái nem pontosak.
A Pisztrángtelep a tiszta vizű Kormos-patak völgyében, a Köves-patak torkolata alatt található. Megkérdezhetem, hogy az erdőfülei pisztrángtelepet honnan közelítettétek meg? Erdőfüle irányából közelítettük meg a helyet, ott teljesen jó út van, de tovább nem mentünk, így nem tudom, hogy a Hargita megyei szakaszon mi a helyzet. Nem volt türelmem tovább várni.
Gorgán-patak völgye Torja Torja után az első nagyobb völgy jobbra. Torjáról Bálványosfürdő felé a Torja-patak mentén vezet az út. Bálványosfürdőről tartottunk a Jajdon-völgy felé, rövid kitérőt tettünk, megtalálni az itt elrejtett geodobozt.
Napozó nő szobor, Székelyudvarhely.
Az erdovidekiek altal szervezett honismereti turan rejtettuk el a ladat. Közvetlenül a Kakukk hegy alatt található ez azerdészház, egy kis erdei tisztáson, ahonnan nagyszerű kilátás nyílik Erdővidékre.
A szelterszi borvízforrások vize, vagy ahogy régebb nevezték, a lövétei Bélmező szejkéje enyhén sós, szénsavas, lúgos vagyis alkalikus víz. Jól betemette az avar, a jeges hó is takarta, de meg volt az elégtétel, mert szűz láda volt. Kirulyfurdotol hazafele Istvan unszolasara erre jottem, nem bantam meg. Augusztusban jártam ott, és ültem ott egy hétig.
A kézdivásárhelyi 43-as udvarteret ma is Kicsimama utcának nevezik. A jó hírnevét onnan szerezte, hogy egy kis zsindelyes házban itt egy idős asszony élt.
Az Ördögútja második töltésszakasza a szentkirályi Nyírtől a zetelaki Szőlőhátig vonul, majd a Nagy-Küküllő Ivó hídjához ereszkedik be. Hossza 1200 m, északnyugat - délkelet irányban húzódik.
Keszulek hijan nem talaltam meg, de lesz meg alkalom remelem. A túráról bpomjanek barátom és túratársam írt részletesen. Talán sokan nem tudják, hogy Csíkmadarasról kiindulva egy régen épített út vezet át a Hargitán, a Fertő-nyergen keresztül Ivóba. 2007 júliusában másodszor jártam végig a Hargita gerincét, és ebből az alkalomból 3 ládát helyeztem el az útvonalon, amelyeket a Hargita-túrázóknak ajánlok.
Székelyudvarhely és Homoród között, az út melletti fasorban van egy kőkereszt, ez jelzi a nárciszréthez vezető letérőt. Mivel a kis geodobozban, mely csokitojás- és nem filmes dobozka, található papírlapon nem volt más bejegyzés, úgy néz ki elsőnek találtam meg ezt a rejtekhelyet. Koszonjuk. Jovore ha arra jarsz ki ne hagyd a narciszmezot.
Bodos a Barót felől jövő főúttól kicsit bennebb, nyugalmas környezetben, dombok között, egy teknőben fekszik. Azt hiszem mi vagyunk az elsők akik megtaláltuk, a logfüzet szerint. Egy kis almaszedés után kerestünk és találtunk rá a dobozkára. A rejtekhelyet már messziről kiszúrtam, de előtte szétnéztem a templomban.
A patak betéved a hegyek közé; ennek fennebb kitáguló völgyébe fekszik a két Dobó (alsó és felső) és Vágás. Most Vágás az anyamegye, régen megfordítva Dobó volt.
A zeteváraljai völgyzáró gát és a víztározó vagy népszerű nevén zetalaki gát, a Nagy-Küküllő felső szakaszának egyetlen mesterséges tava. Szemerkélő esőben találtam meg ezt a rejtekhelyet. Csend van mindenhol csak a fák ropognak ahogy az első hópelyekkel köszön a tél. Ennek a becserkészésével már előző nap is megpróbálkoztunk, de inkább Székelyvarságot választottuk délutáni programnak.
A rejtekhelyről gyönyörű kilátás nyílik a gátra, és a tó felső részére. Itt is elsők voltunk.
A Székely Selters forrásaitól délre, a Bánya-tető keleti oldala alatt, az út mellettt van egy andezit küpübe foglalt borvízforrás.
1708 végén Moldvából behurcolták a pestist Gyergyóba. Székelyföldön sok kereszttel találkozik az ember. A csíkszentimrei temető bejáratánál levő kőkereszt az 1700-as évek nagy pestisjárványára emlékeztet.
Amennyiben Székelyudvarhely felől érkezik valaki Csíkszeredába, a csibai eltérő után, a kavicsos uton balra térve, az ut bal oldalán levő dombon emelkedő római katolikus templomhoz juthat. A geodobozba beletettem a Mareszka 2 utazó vakondot. Megtaláltuk, ma este a Csipikéről hazafele. Szép kilátás, csak mi ködös időben voltunk ott.
Sikerült bejutnom a templomba, mert a másnapi termésnapra készültek a szászok. Ha februar akkor farsang es ezen voltunk Apacan egy nagyon lelkes csapattal Erdovidekrol. Ott voltam a rejtesnel. Középkori temploma a gótikus kor alkotása.
Delnén, a falu szélén, egy kis kápolna áll, ez ma a falu rendszeresen használt temploma - a XV-dik században épült poligon záródású gótikus szentéllyel, csúcsíves diadalívvel és ablakokkal. Pontosabban, hol vagytok helyi kincskeresők, rejtők? Epp akkor érkezett egy autóbusz, csodálkozhattak a leszállók, vajon mi okból bámuljuk annyira a keresztet. A kápolna megvan, de a rejteket sehol sem találtam.
Az Óriáskő Szotyor határában, a falu felső végén, a sportpálya fölötti terasz oldalában van, a Köveskert nevű helyen. Meg juniusban kerestem meg ezt a helyet, tenyleg erdekesek ezek a nagy kovek. Megkerült az ozsdolai Óriáskő is. Varjuk.
A marosfői vasútállomástól a kék pont turistajelzést követve, elhagyva a lakott települést, a Meszes-patakhoz érünk. Földrajzi bal partján található egy értékes forrás, melyet tábla is jelöl. Már régóta tervezem e forrás felkeresését, és bár elég gyakran átmegyek Marosfőn, csak most került rá sor.
Én is így jártam. Egy delutani seta, majd egy kis kereses, es megvan a lada. Tusnádfürdőről indultunk a Bálványosfürdő felé vezető úton. A torjai Büdös-barlang egész Erdély leghíresebb mofettája.