Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Tortomai halomsirok

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Tortomai halomsirok

Bardóc és Bibarcfalva közt, a Kerekhegyen és a Csutakos tetőn egy 18 halomból álló, kora bronzkori temető van. A halmok egy részét már a 19-dik század derekán megbolygatták.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Tortomai halomsirok felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Legelésző tehenek Csíkszentsimon Szeszgyár
Legelésző tehenek
Látogatók a halmon Maksa
Látogatók a halmon
Ismertető tábla Csíkszentlélek
Ismertető tábla
Mocsár Hargitafürdő meddőhányó zagytározó bányanyílás bányajárat
Mocsár
Virág 2 Lövéte várhegy
Virág 2
Keresztek és kopjafák melyek némaságukban is sokat mondanak 1
Keresztek és kopjafák melyek némaságukban is sokat mondanak 1

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Tortomai halomsirok fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Tortomai halomsirok!

A 3,05 km távolságra található, legközelebbi település, Bibarcfalva turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Bardóczszék felső része
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A középkorban a falu délebbre, a Cékáspatak völgyében feküdt, a helyet ma is Faluhelynek nevezik. Útban voltam hazafelé, nem volt már sok sötétedésig, de nem tudtam elmenni Kézdikővár és Kézdiszárazpatak új rejtései mellett. Most jutott eszembe, hogy utólag visszamentünk és teljesen más helyen mint ahol először kerestük megtaláltuk a dobozt. Kézdikőváron úgy néz ki nem vár már doboz.
Megprobáltunk autóval felmenni Komjátpataka felől, de nem jött össze. A rejtekhely-találkozó színhelyével szemben volt ez a Széphavas, ami mégsem volt szép havas, viszont annál szebb volt innen a kilátás. A hatodik rejtekhely-találkozó alkalmából jártunk itt. Vándor, aki a műúton robogsz le a százéves határig, szállj ki, és gyalogolj fel ide.
A Felső - Nyírkert tanösvény a Maros bal partján, a Holtágon belüli területen létesült, a környék helytörténeti nevezetességeit és természeti értékeit mutatja be. Információkat nyujt a lakosság hajdani gazdasági tevékenységéről, a tutajozásról, amely a XVIII-dik században sok helyi ember megélhetését biztosította.
Csudáló-kő A Görgényi-havasok 1529 m magas Csudáló-kő nevű csúcsáról, érdekes formájú szikláiról nagyszerű rálátásunk van a Gyergyói-havasokra, a Gyergyói-medencére és a Nagy-Hagymásra. A Csudáló-kő alatti tisztáson levő esztena felett indul a jelzés, az erdőben.
Szentegyháza Gyöngye Ötletes rejtés. Mászni kellett érte, de összejött. Második próbálkozásra sikerült megtalálni. Szentegyháza Gyöngye termál strand.
Amennyiben a Tolvajos tetőről indulunk a volt Fenyőke vendéglő melletti tisztásról, és nem ragaszkodunk a kék sáv jelzéshez, amelyik amúgy is felújításra szorul. Hanem a patak bal oldalán (folyás irány) kapaszkodunk fel Borhegyese tetőre, utunk egy rendkívül finom borvízforrás mellett halad el, amelyről állítható, hogy a környék egyik legjobb borvízforrása. A leírásban ajánlott útvonalat próbáltam követni.
Gótikus erődtemplomát 12 m magas várfal veszi körül, a XIII-dik században épült - a 7 védőtoronnyal erősített belső várfal oldalán, lakásra is alkalmas helyeket alakítottak ki. Sajnos az erődtemplom már be volt zárva, mivel délután 6 órakor érkeztem a helyszínre. Gyönyörű hely, és szépen rendbehozták a vártemplomot. Egy dobozt megtaláltam, de nem a kommentekben leírt helyen, és nem fejmagasságban.
Gyertyán-tető Délre látható a Karakó- és Rákos-patakok völgye, Ajnád, Lóvész, Csíkszentmihály településekkel - Északra a felcsíki falvak, az Olt mentén. A Gyertyán-tető, a Kőd-vonulat pazar látványt nyújtó, éles gerincrésze.
Morin-ház Segesvár
Szent Imre erődtemplom Gelence Gelence Kézdivásárhelytől 9 km-re fekszik, itt található Székelyföld egyik leghíresebb műemléke, a 13-dik században román stílusban épített katolikus templom. Misivel jártunk itt, barátaink ajánlása nyomán. Ismet arra jartunk, a kapuban egy uj, gyonyoru Szent Laszlo szobor fogadott a felujitott templom elott. Sokszor jártam Kézdivásárhelyen, de Gelencéről nem tudtam.
Jó 40 éve nézem ezt az üreget. Azért áruld el nekünk is, mit jelent az I. Persze hogy lampa nelkul mentem, vegul a fenykepezogep vakujat fokuszalni segito voros fenyforrasnal tapogatoztam vegig a tarnat egy regi I. A Csíkszereda - Székelyudvarhely közötti országút északi oldalában, nagyon közel ahhoz a kanyarhoz, ahol a Gyepü-patak átfolyik az országút alatt, egy felhagyott bányaüreg található.
Sepsibesenyői tó A besenyői tó Kovászna megye egyik legnagyobb tava, az 1980-as években létesült. Vegre egy nekem valo doboz. Ugyanis kis időbe telt míg bent a farkas kinn a bárányt játszottunk és kihalásztuk a káposztáshordóból a Nagy gonosz farkast. A szekely capa a tobol felkoltozott a maksai hegyoldalba, s ott rakta le a ladajat.
A parkként feltüntetett temető a Mikó-vár mögötti területen, a múzeum szabadtéri részlege, az ideggyógyászat udvara és a Hősök utcája között helyezkedik el. Ugy sikerult megtalalnom, hogy atmasztam a keritesen, es szembol sokkal egyszerubben meglett. A Vár-térről közelítettük meg. Kérdés hogy ki melyik oldalon áll.
A tusnádfürdői Várvápai borvíz a kék sávval jelzett, a Vártetőre vezető túraösvény bal oldalán található a Vár-Vápa-patak völgyében. A túra első állomása, mindjárt rejtéssel kezdődött, egy jó ízü borvízforrásnál, ahol érdemes megállni, és feltölteni a tartalékot mielőtt tovább mennénk. Az első állomásunk ezen a kiránduláson.
A nehézségi szint könnyű, az útjelző oszlopok színe világosbarna. A Fenyővize tanösvény hossza: 800 m, a menetidő 1 óra, a szintkülönbség 5 m.
Idelátszott a somlyói nyereg, a székely lányok találkozójának helye. Megtaláltuk, ma este a Csipikéről hazafele. A geodobozba beletettem a Mareszka 2 utazó vakondot. Amennyiben Székelyudvarhely felől érkezik valaki Csíkszeredába, a csibai eltérő után, a kavicsos uton balra térve, az ut bal oldalán levő dombon emelkedő római katolikus templomhoz juthat.
Magyar evangélikus templom Brassó A magyar lutheránus (evangélikus) templom Brassó Bolonya (Blumenau) nevű városrészében áll, a Vasút (Iuliu Maniu, Bahngasse) utca 2 szám alatt. 1783-ban építették, itt mondták ki az önálló erdélyi magyar evangélikus egyházmegye megalakulását.
Királyhegy Bodzavám Ezen az úton, személygépkocsival is járható, 12km-t haladva jutunk a patakon átmenő hídhoz. Az 1A főúton kell menni Négyfalut elhagyva Ploiesti felé, Cheia üdülőfalu után találunk egy köves utatValea Stanii felé.
Áprily Lajos kútja Parajd A Kis-Küküllő forrásvidékéhez közel volt Áprily Lajos boronaháza. Vármezőről indultam kerékpárral. A Kisfenyős-kő után átjöttem a "Transz-Rabsonné"-n ellenőrizni a dobozomat. Az ördögök mögött ott van a doboz, épségben, kevés megtalálóval.
A Bekecs-tetőtől keletre található a Hollós-tó, ez egy körülbelül 100x50 m-es mesterséges tó. Gondolom, hogy a lentebb levő Hollós-tanyát látta el vízzel.
Bár sokat kellett várni, mire a keresetlen szemek más felé fordultak. Megtalaltuk. Mégegyszer meg akartam látogatni 2011 tavaszán, de nem találtam már rá. Lázárfalva határában, a hegyek közt rejlő tengerszem partján1764–1765-ben a tusnádi és kozmási lakosok egy kis kápolnát építenek Kecskés (vagy Kovács) Pál kezdeményezésére.
Kovács-torony Segesvár A Kovácsok tornyát 1631-ben építették, a régi Borbélyok tornyának helyén, szerepe a Kolostortemplom védelme volt. 1676-ban leégett, majd újjáépítik.
Hét jegenyefa Csíkszentdomokos A település ütőere a Balánbányára vezető Fő utca, ennek mentén található a közintézmények többsége. Felcsík legészakibb fekvésű, és egyben legnépesebb községe délen egybeépült Csíkszenttamással, Csíkszentdomokos fő folyóvize az itt még patak nagyságú Olt.
Először a tájban gyönyörködtünk, már csak ezért is megérte ideautózni. Kis forgolódás után meglett a doboz.
A bogáti kápolna alatt több borvízforrás fakad, egyik forrás vizét az 1938-ban közadakozásból épített melegített borvízfürdő hasznosította. A fürdő épületét 1971-ben újjáépítették, faragott oszlopos előteret képeztek ki.
A várostól északra, az 1087 m magas Csobot-hegyen egy magyar és egy örmény római katolikus Szent Anna kápolna áll. Minden év július 26-án Szent Anna napi búcsút tartanak itt. Több ügyben is dolgom akadt aznap Gyergyószentmiklóson.
Kádár László emlékplakett Kovászna Dr Kádár László emlékplakett, Vargha Mihály - Kovászna.
Református templom Parajd Parajd, mint település, Sófalva tanyabokraként alakult ki. Az ősi sóvágók telephelye aránylag messze volt a sóbánya helyétől, és ezért a sóvágók egy kisebb csoportja valószínűleg a bánya közelébe költözött, kialakítva az ősi Parajdot.
Cserei-kúria Csíkrákos A Cserei-kúriát Cserei János fogarasi várkapitány építtette 1667-ben, aki Apafi Mihály idejében 8 évi várfogságot szenvedett. Fia, Cserei Mihály a szemtanú hitelességével írta meg Erdély történetét 1661-től 1711-ig, a szatmári békéig.
Az Akó-kaputól a Fiság völgyébe vezető ut bal oldalán, a dombok között bujik meg Kotormány, az elrejtett falu. Ha nem lett volna ide doboz elrejtve, soha nem látogattuk volna meg ezt a falut, de érdemes volt. Megtaláltuk. Mi ezt a falut biztos nem felejtjuk el.
Rudolf Stuter bajor katonatiszt sírja Egy német, valószínűleg bajor katonatiszt, Rudolf Stuter sírja. Kőkereszt a 12/A út mellett, a jobb oldalon.
Porgyos-tető Csíkjenőfalva Csíkjenőfalvától északra, a Porgyos-tető körül, az Olt által kirajzolt törésvonal mentén, több borvízforrás van, egykor népi fürdő is működött. A Hámori- vagy Vadkéstövi borvíz a Székaszó völgyében található.
Régi székelyház Felsőrákos 1235-ben Cormosbach néven szerepel, mely települést Felsőrákos elődjének tekintenek. Pont 15-én voltam ott, a templomban az ünnepélyre készültek.
A Saj havasa 1553 m magas, a Csíki-havasok legmagasabb csúcsa.
Mérlegmúzeum Lisznyó Lisznyó egykori, frissen felújított tanácsépületének pincéjében egyedi gyűjteményt mutatnak be, ez a környék egyetlen mérlegmúzeuma. Van itt több mázsa mérésére alkalmas régi hídmérleg, tányéros és tolókaros konyhai mérleg, patika és levélmérleg, illetve olyan is ami bőrök mérésére szolgál.
Református templom és harangláb Küsmöd Az elöregedett falunak sajátságos hangulata van, sok a kékre meszelt ház. A küsmödi templom zárva volt, az ódon harangláb nagyon megtetszett.
Évszázados szilfák Csíkrákos A község központjában, az iskola előtt terebélyes akácfák és szilfák sorakoznak, a leveleik fogazottak, érdes tapintásúak. Ha közelebbről megnézzük, akkor láthatjuk, hogy évszázados fákról van szó.
Nyeregbe Nyerges-tető A Nyergesről hazafele beugrottunk, ha sötétben is, hogy megkeressük ezt a rejteket. Az aznapi kincskereső kirándulás utolsó állomása volt a Nyerges-tető alatti enduro-pálya. A Nyergestetőről leereszkedve, Kozmás felé a völgybe, kitárulkozik előttünk a Csiki medence.
1748-tól tervezik az új csíkszenttamási templom építését, amely a régi romjainak felhasználásával el is készül 1777-1776 között. Az új templomba átmentik a fejedelmien szép Madonnát is, ami a XV-dik század derekán készült.
Ez a régi kőhíd Sepsiszentkirály határában található, egy jó km távolságra a Baróti hegység gerince felé. Meglett, akarva-akaratlanul elsőnek. Érdekes, kecses híd, hozzáértő mesterek építhették. Ez tényleg egy nagyon szép régi kőhíd.
Az egyik bükkfának 4,5 m kerülete van, a törzsén egy gömbölyű daganat látható. A Pisztrángos-patak völgye felett, közel a Pisztrángosi-borvízforráshoz, több méretes bükkfát találunk.
Szőcs Lajos kőrispataki lakos, akinek családja három nemzedékig visszamenőleg kalapossággal foglalkozott elhatározta, hogy létre hozza az ország első Szalmakalap Múzeumát. Szalmafonó asszonyokat indultunk fotózni. Köszönjük a rejtést. Szeretem a pet előformát.
Gyilkos-kő kilátó Az idáig felvezető út tele van virággal.

Természeti értékek - Kovászna megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Tortomai halomsirok adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Kovászna megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Keso delutan indultunk a sirok fele tele voltam varakozassal. Nagyon erdekelt az egesz nagyon gazdag leiras a helyrol.
  • Ezt az ureget korbekutattuk, nem is olyan kicsi, konyekig benyultunk de doboz sajnos nincs. Amugy erdemes kimenni ide mert a kornyken levo falvacskakra szep kilatas nyulik.
  • Sajnos a dobozt valaki kiemelte. Észleltük, de még nem volt lehetőségünk pótolni.
  • Nem sok reménnyel érkeztem a második próbálkozásra, hiszen már az első alkalommal is viszonylag alaposan átnéztem a csigalépcső környékét. Nem igazán hagy nyugodni a dolog, szerettem volna legalább az (üres) rejteket megtalálni.
  • Törökvár A láda jól van. Megtaláltuk. Lisznyópatakáról a piros háromszög jelzésen jutottunk a várhoz.
  • Kissé körülményesen, de megtaláltuk a valamikori helyőrség helyét. Egy kis sétával a rejtekhez is eljutottunk.
  • Jo kis nosztalgia tura volt.
  • Geocitrom Sepsiszentgyörgy II Mi is ott leszünk. Mind a hárman. Én, trekkingklub és Péter :-).
  • Nádasszéki borvízforrás - Szeltersz Banya-rajz a zöld rejtek-kő oldalán. Miután megkerestem a Hargita Gyöngye forrás közelében elrejtett geodobozt, és nagyon finom mézet vásároltam hozzáférhető áron az egyik háznál, megérkeztem a nádasszéki borvízhez is. A küpüből folyamatosan merítik a vizet az emberek, így egyből nekiindultam a hegyoldalnak.
  • Ha már itt voltunk, nagyon szerettem volna becserkészni az Asztalkőt is, de nem sikerült. Ősszel visszatérünk.
  • Nyárádszentimrei templom és harangláb Részletes beszámolók. Rendben van. Elfogadom az érvelésedet, sőt nem csak elfogadom, hanem egyet is értek.
  • A Piricske forrástól elsétáltunk ide is. Szépen ki lett építve.
  • :-))) Imecsnek nincs gondja, csak Hangyalkanak.
  • Viadukt - Keresztvár Vártuk a vonatot. Többször megcsodáltuk már ezt a hídat átutazva alatta, ezúttal úticél volt. Nem volt éppen veszélytelen felmászni alatta, ugyanis hatalmas jégcsapok csüngtek alá.
  • Tiborc vára Turistajelzés újrafestése alkalmából. A valaha létezett, és néhány térképen még nyomtatva is látható, de a valóságban nyomaiban sem. A Bibarcfalva-Középajta piros kereszt turistajelzés újrafestése alkalmából levadásztam ezt a dobozt is.
  • Ez a doboz is kipipálva. A telektulajdonos szívesen átengedett a területen, megengedte, hogy a forrásig felsétáljunk.
  • Fatörzs-barlang Fatörzs-barlang. Eleg kevesen tudnak errol a helyrol pedig nagyon erdekes geologiai jelenseg szinhelye.
  • Ma már csak gyászos helyszín. És milyen illatos :-(.
  • A szép vasárnap délutánt nem hagyhattuk ki, hogy ki ne mozduljunk. Mivel Csíkban vastag volt a köd, Sepsi felé indultunk.
  • Hűlt helye, mint a domborműveknek? A kereszt útja különben csodálatos.
  • SZNM 10 Szentivánlaborfalva - Szentiványi sírkápolna III. Állomás. A szomszéd udvarról igen furcsán néztek ránk. Kicsit várnunk kellett az alkalmas időre, hogy megkereshessük a dobozt.
  • Várhegy - Bágy Lada athelyezes. A Bagyi varnal athelyeztem a geoladat, a regitol ugy jo 30 meterre delkeletre. El is kuldtem, a Medve-szakadekkal egyutt.
  • A to mellett levo lada megtalalasa utan nagy kedvvel indultunk neki a meredek kaptatoknak. A latvany fentrol szenzacios, mindenkinek tudom ajanlani.
  • Aprilis 5, volt az a nap, amikor elôször találkoztam azzal a felismeréssel. Hogy bár már a távolbòl is látszik egy méreteiben ámulatba ejtô hid, amihez hasonlò nincs a környéken.
  • Ha már ide vetődtünk folytattuk a sétát. A kellemes időt kihasználva, a hátsó ösvényen sétáltunk fel az útkereszteződéshez.
  • Dobogtató - Csobotfalva A feljaroban. Ez hamar meglett, koszi a rejtest.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Tortomai halomsirok? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!