Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Kézdimartonosi feredő

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Kézdimartonosi feredő

A Martonosi-patak völgyfőjében édes-kénes, gyógyhatású ásványforrások vannak. Ezek táplálják a moldvai tájakon is ismert, kiváló gyógyhatású martonosi gyógyfürdőt, amelyet a berecki helyi tanács működtet.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Kézdimartonosi feredő felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

A kőhíd Sepsiszentkirály régi kőhíd
A kőhíd
Felfüggesztett sziklatömb Kis Lomás vízesés
Felfüggesztett sziklatömb
A templom 2 Riomfalva evangélikus templom
A templom 2
Profil Vit havas Vithavas
Profil
Mária oltár Templom-tér park Gyergyóremete
Mária oltár
Lelátás Tusnádra a Sólyom-kőről 2
Lelátás Tusnádra a Sólyom-kőről 2

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Kézdimartonosi feredő fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Kézdimartonosi feredő!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 1,48 km távolságra található, legközelebbi település, Kézdimartonos turisztikai látnivalói.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Kézdimartonosi feredő közelében?
(részletek bejelentkezés után)
2,1 km-re. Megkozelitese legkonnyebben Ozsdola kozpontjabol a Moldova fele vezeto utat, a Kadar utat kovetve, majd leterve balra a Kopolno pataki erdoipari uton folytatva egeszen a Fajlo es Eges patakok osszeomlesi pontjaig, ugy jo 5 km-en at.  A ket vizfolyas kozott emelkedik a 974 m magas Varberc. Lehet, hogy a maci elvitte szedreszes kozben. Valóban alaposan belepték az indák a rejteket.
2,7 km-re. A Felsőháromszék legfelső csücskében vándorolva megcsodáltuk a medencét Kézdimartonos és Ozsdola között félúton. Na meg ilyent, hogy elso legyek egy haromszeki rejteknel. Innen csodálatosan lehet látni a Perkőt és az összes falut, a Lemhényi Szent Mihály templomig, és a berecki hegyekig.
3 km-re. 1426-ban Zsigmond király kiváltságokat ad Berecknek, hogy a határ menti helységbe települőket csábítson. Kedves kis város, szép és érdekes a környék. Ekkor szászok is települnek ide, ami bizonyossá teszi, hogy temploma is van, mert a szászok mind katolikusok voltak.
3 km-re. Bereck ezúttal sem tudta megszerettetni magát velem. Ott voltunk a rejtésnél.
3,1 km-re. Megtaláltuk a geodobozt. A bereckiek úgy tartják, hogy hétszer kell megkerülni, de térden, a várat, és akkor lehet hallani a pincéből a zenét. Az Ojtuz fele tarto muut jobb oldalan, a Leanyvar arka es a Kicsi Csura patakok kozott, 711 m magas kopasz hegyen emelkedik az a varteto amit a helybeliek Leanyvarnak neveznek.
3,2 km-re. Nem könnyű megtalálni, mert sűrűn benőtte a cserjés. Ozsdola és Martonos között, egy dombon, a Kurtának nevezett helyen, van egy nagy, bár nem óriás méretű, de legendás kő.
3,6 km-re. Berecktol eszak-keletre a Micskeberc nevezetu helyen, szabalyos negyszog alaku folderoditmeny all. Megtaláltuk. A szemben levő Leány várról nagyon jól látszanak ennek az erődítménynek a falmaradványai. Augustia római castrum a fenti castrumhoz hasonló lehetett. Ez az eroditmeny az egykori romai provincia keleti hatarat es az ott elvezeto kozlekedesi es hadi utat vedo romai taborok egyike volt.
3,8 km-re. A mai napba ez is belefért a többi találat mellé. A patak közelében vannak az Angustia római kasztrumhoz tartozó fürdők nyomai.
3,8 km-re. Bereck után az Ojtoz-tető felé menet, az országút 77 és 78-as kilométerkövei között, bal oldalon egy obeliszk emelkedik. Ott voltunk a rejtésnél. Szívmelengető ez a hely. Ez az SZNK plusz állomása. A helyet Körültájnak hívják.
4 km-re. Keresunk egy dombszeru kiemelkedest. Ami nem mas, mint egy terasznyelv, amelyet a Sepsiszentgyorgy-Bereck vasutvonal vag keresztul. Meglett. Bereck földvárait érkeztem megkeresni, az első felkeresett rejtekhely a Farkasvár volt.
4,4 km-re. A Piliske-tető Ozsdolától keletre található, a Kézdivásárhelyt és Foksányt összekötő 2D jelzésű országút, régi nevén Kádár-út mellett. Egy lapos dombtető, ahol egy szép tisztást találunk.
5 km-re. Ozsdolától keletre, a Kézdivásárhelyt Foksánnyal összekötő országút mellett, attól északra, valahol a Piliske-tető és az Ojtoz-forrás feje között egy 6,1 m kerületű tölgyfa található. Állítólag 500 éves.
5,3 km-re. Székelyek Nagy Kincskeresése - 2-dik stáció - Lemhény - Falukapu. Ott voltunk a rejtésnél. Megtaláltuk. Könnyen megtaláltam.
5,7 km-re. Hódtanya vagy halastó? Lemhény határában nemrég halastó létesült. A kis patak medrén 3-4 kisebb gátacska van, a víztükör hosszan nyúlik el. Ev vegi seta alkalmaval megkerestuk, alkalmam volt kiprobalni a c. Már késő volt, sötétedéskor érkeztem a tavacskákhoz.
5,9 km-re. Az Ojtoz-forrás tetőtől alig több mint 700 méterre délnyugat felé, alig 200 méterre a Kézdivásárhelyt Foksánnyal összekötő országúttól, egy méretes bükkfát találunk. Kerülete, bár nem mértem meg pontosan, körülbelül 560 cm.
5,9 km-re. Ozsdoláról a putnai rezervátum felé, a tetőről szép a kilátás Ozsdola és Martonos felé. Az antennát elhagyva, az Ojtoz-forrás feje tetőn nem csak lövészárkokat, de mesés hóvirágmezőt is találtunk - rég láttunk ennyi hóvirágot. Átutazóban voltam, alkonyodott.
6,1 km-re. Először a tájban gyönyörködtünk, már csak ezért is megérte ideautózni. Kis forgolódás után meglett a doboz.
6,1 km-re. 1884-ben pedig Albert E Bielz által készített barlangleltárban is szerepel az ozsdolai barlang. Ozsdola egy másik nevezetessége a Kőlik, amelyet 1896-ban W Hausmann említ, aki azt állítja, hogy a Kőlik földrengés által keletkezett.
7 km-re. Ott voltunk a rejtésnél. Szép, rendezett a templom és környéke.
7,2 km-re. Innen, a Perkőtől a Lemhény és Almás közti Szent Mihály-hegyig ellátsz. Na, ezt kerestem sokáig, hogy aztán rájöjjek, hogy üti ki a szememet. Mar kerestem egyszer de akkor megsotetettem es nem is eroltettem nagyon, hogy hol is van a doboz.
7,3 km-re. A római katolikus vártemplom középkori eredetű, Kézdialmás és Lemhény között a Szent Mihály-hegyen áll - a középkori templom összeomlott és 1510-ben újat kellett építeni helyette. Lévén hogy ott voltam a rejtésnél nem minősítem találatnak. Megkerestük ezt a geoládát is, a láda könnyen meglett. Látványos helyre épült templom, kocsival is jól megközelíthető rejtekhely. 1777-ben barokk stílusban átépítették, védőfalai 17-dik századiak 2 bástyával és egy kaputoronnyal, amely harangtorony is egyben.
8,6 km-re.
8,9 km-re. Az Almás rétről az Olvasó pusztán keresztül felmásztunk az Avas-tetőre. Mostanában keresztet állítottak a tetőn, ahonnan látszik a lemhényi Szent Mihály templom, a Nyavajka, Lemhény és Kézdialmás. Szerintem valaki a követ bevitte az udvarába, hadd legyen egy saját kis szent köve. Az Avas-tetőre akár személygépkocsival is fel lehet jutni, a kilátásért érdemes. Mindenkinek sok találatot, szép rejtéseket, bort, búzát, békességet az új esztendőben.
8,9 km-re. 9,4 km-re.
9,4 km-re. Később azonban visszaköltöznek a Barcaságba és itt csak székelyek maradnak. A dobozt siklóbőrbe bújt szellem őrizte a lemenő nap fényében sütkérezve. Valóban szükség lenne ezeknek a falvacskáknak (Oroszfalu, Szászfalu, Sárfalva, Nyújtód) a részletesebb bemutatására. Most már tudni fogjuk hol végződik Szászfalu, és hol kezdődik Sárfalva. 1426-ban, amikor Zsigmond király szabadalmakat ad a Bereckre települőknek, szászok telepednek ide is és alapítják Szászfalut.
9,6 km-re. A műemléktemplom előtt, a harangtoronytól nyugatra található Szent László király mellszobra. Erdekes a rovasiras az "orokmecses" alatt. Ismet arra jartunk, a kapuban egy uj, gyonyoru Szent Laszlo szobor fogadott a felujitott templom elott. Misivel jártunk itt, barátaink ajánlása nyomán. Gelence Kézdivásárhelytől 9 km-re fekszik, itt található Székelyföld egyik leghíresebb műemléke, a 13-dik században román stílusban épített katolikus templom.
9,8 km-re. Almás rétjén Kézdialmás határában, a Büdös kút egy igen hideg vizű forrás, 8-9 fokos a vize, kéndioxidot tartalmaz, innen jön a neve is. Mert egyutt rejtettuk aronbv-ekkal, es azzal aki megfertozott minket a dobozos jatekkal. A vadaspark kerítése mellett mentünk fel, de sajnos nem láttunk egy állatot sem a vadasparkban. Amig nem volt vadaspark, sokkal konnyebb volt megkozeliteni. A környékbeliek reumatikus panaszok enyhítésére használták a múltban.
9,9 km-re. Régi templomát, mely kinn állott a mező szélén 1648-ban építik. Kicsi falu kicsi templom. Sajnos ezt a templomocskát az utóbbi időben többször is kirabolták. Ott voltunk a rejtésnél. Kézdiszászfaluval közösen használták, 1775-ben javítják.
10,2 km-re. Csomortán falu Kézdivásárhelytől 11 km-re északkeletre található, a Szent Mihály-hegy nyugati lábánál. Közigazgatásilag 2004 óta Kézdialmáshoz tartozik. Nem ertek valamit.
10,3 km-re. Jancsó Benedek mellszobra, 2001 - Gelence.
10,3 km-re. Bereck után áthaladunk az Ojtozi-hágón, majd szerpentineken ereszkedünk be az ojtozi szorosba. Már sokszor jártam a várnál. Nagyon benotte a gaz a varrom kornyeket. Felesegem es fiam segitsegevel megtalaltuk. Kézdivásárhelytől Moldva felé az ojtozi szoroson keresztül visz az út.
10,4 km-re. Bodor György mellszobra, 2004 - Gelence.
10,5 km-re. Márton Áron szobra, 2006 - Gelence.
10,5 km-re. Nem is tudtunk errol a templomrol, bar sokszor jartunk mar Gelencen.

Kézdimartonosi feredő románul - in limba romana: Baile Martanus


Természeti értékek - Kovászna megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Kézdimartonosi feredő adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Kovászna megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A Nagy Székely Kincskeresésre készülve, rejteni indultunk a Bereck és Kökös közötti útvonalon. A nulladik rejtekhely az Erzsébet királynő emlékművéhez került, majd Berecken kerestünk az első stációnak egy megfelelő rejteket.
  • Tetszett, hogy rendben van tartva a fürdő, a környéke, hogy asztfaltos úton tudtuk megközelíteni. A zöld tavacska meg a felfüggesztett házikok pedig különleges hangulatot kölcsönöznek a helynek.
  • Érdekes rejtés, csodaszép hely.
  • Ha mar az igehez kozel kerultunk, ideje volt egy kis furdozesre is gondolni a mindszentek havaban. Igaz a csodazold tavacskaban nem furodtunk, es a melegfurdo is zarva volt.
  • Szenzációs hely, ritkán látni ilyen szépet, bár a barlangba való bejutás nem olyan egyszerű. Sikerült néhány szép követ is gyűjteni, mit a barlangban, mit a patakban.
  • Egy kicsit keresgéltük magát a bunkert, de miután megtaláltuk nem volt semmi kétség, hogy hol is kell legyen a geodoboz és ott is volt a helyén. Az utolsó doboz után kellett sietni lefele mert már kezdett ránk sötétedni.
  • Délben nagyon kevesen járnak arrafelé.
  • Köszönöm a választ. Tudtam, hogy trutymos az üreg.
  • Már régóta készülünk a Transzalpinán végigautózni. Hátborzongató a tudat, hogy eleink hova építettek olyan utat, amelyet a mai napig lehet használni (na persze modernebb burkolóreteggel bevonva) Csodás látványban volt részünk.
  • Hát, a rejtek meglett, a doboz és a szarka nem. Nekem a gyűrű az ujjamon, nem a csőrömön - még.
  • A rejtek nem a vízesésre néz, nincs a csúszós hegyoldalban, sem a kilátó közelében. Attól távolabb, az ösvény közelében levő sziklavilágban található.
  • Hát ez egyszerűen gyönyörü. Csodás helyen csodás híd.
  • A Csukás csúcsra elértünk de sajnos ezt a geodobozt én sem találtam meg.
  • A rejtővel közösen, egy kis, késő délutáni kincskereső-, ellenőrző-, rejtekhelyfelderítő kiruccanásra indultunk. Mezőcsáváson keresztül vezetett az utunk, röviden megálltunk, hogy lehetőségem legyen megkeresni az itt elrejtett geodobozt.
  • Bizony leültem és gondolkodtam, de a felvilágosodás elmaradt. Pedig végigkutattam a padok alatt s mögött.
  • A BEAC Bánsági túráján egyetlen találatunk. Sok helyszinen sikertelenül keresgéltünk, mert leirás nélkül igen nehéz feladatok.
  • Nyárádselye irányából terepjáróval közelítettük meg a kápolnát. Az új doboz a helyén van.
  • A gerincen közelítettem meg a helyet ay antenna felöl. A jó látásviszonyoknak köszönhetően, na meg a kellemes tavasznak szép élményben volt részem.
  • Első alkalommal Kisgyörgy Zoltán Háromszéki Vártúra-kalauz könyvében leírtak alapján kerestem Csomortáni Péter várának romjait. A könyvben megadott koordináták a meredek hegyoldalra mutattak, valahová a patak fölé.
  • Meglett a dobozka leírás szerint. Csendes vasárnap délután volt, csak egy nyuszi sziesztáját zavartuk meg, majd egy baglyot riasztottunk fel délutáni álmából.
  • Mikor nagymamámat kivittük a családorvoshoz, és amíg ő bent volt leléptem és megkerestem ezt a geodobozt. A megtalálással nem volt semmi baj, de a rejtőzködés annál inkább nem sikerült.
  • Bolyai verseny szünetében, a vásárhelyi vadászat utolsó darabjaként. Nem ott volt, ahol a GPS mutatta, hanem 10 méterrel arrébb, de a fő, hogy meglett.
  • Másodszori nekifutásra eljutottunk a forrásig. A küpü szép munka.
  • Az uzenet mcfly baratomtol szarmazhat, ha nem tevedek "pistyulé" nevre. Hallottam hiret hogy megtalaltak a ladat, de meg nem jelentettek be.
  • Megtaláltuk a parancsnoki székhelyet is. Sokszor jártunk el lent az úton, de sosem sejtettük mi rejtőzik a fák között.
  • Körbejártam a vártemplomot, nézegettem a bástyákat, a falakat. De a doboz nem akart elökerülni.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Kézdimartonosi feredő? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!