Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Aldoboly

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Aldoboly neve első ízben 1461-ben jelenik meg oklevélben, Feldobollyal együtt, 1567-ben Aldobolj néven írják. Templomának eredetét a gótikus kor idejére teszik, tehát még a katolikus korra, később nagyobb szentélyt építettek hozzá.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Aldoboly felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

A hasadék sziklái - 3 Hasadék-nyereg Kis-Királykő
A hasadék sziklái - 3
A zuhatagsor alsó része Kőmező-patak zuhatagsor vízesések Vargyas-szoros
A zuhatagsor alsó része
Abásfalva Abásfalva
Abásfalva
Gótikus ablak - 1 Székelyszentlélek katolikus templom
Gótikus ablak - 1
Tehervonat Karakói viadukt völgyhíd
Tehervonat
Hármasoltár Mezei Imre makett Gyergyóditró
Hármasoltár

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az Aldoboly fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az Aldoboly!

A 0,24 km távolságra található, legközelebbi település, Aldoboly turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: A sepsiillyefalvi vár
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Bardóc és Bibarcfalva közt, a Kerekhegyen és a Csutakos tetőn egy 18 halomból álló, kora bronzkori temető van. Keso delutan indultunk a sirok fele tele voltam varakozassal. Ezt az ureget korbekutattuk, nem is olyan kicsi, konyekig benyultunk de doboz sajnos nincs. Sajnos a dobozt valaki kiemelte.
A vágási tölgyek Vágás Most Vágás az anyamegye, régen megfordítva Dobó volt. A patak betéved a hegyek közé; ennek fennebb kitáguló völgyébe fekszik a két Dobó (alsó és felső) és Vágás.
Szoborpark Árkos
Sot. A ket X meg latszik igy nagyon egyszeru rabukkani a rejtekre. Szép a templom, megérdemli hogy megismerjék. Az 1567-dik évi regestrumban jelentkezik először 20 kapuval a Szeredához tartozó Mártonfalvával együtt, 1690-ben Sögöt, 1725-ben Sögötfalva néven szerepel.
Égető kemencék Fenyves-patak völgye Itt lenne a leírások szerint az egykori égető kemencék helye. A Fenyves-patak völgyében, a Buzgó borvíztől 1 km-re északra, az út egy kisebb tisztást kerül meg.
Gyepes Érdekes módon, rendkívül kevés leírást lehet találni erről a kis faluról. Homoródremetéről Gyepes felé tartva a hazaérkező marhacsorda tartóztatott fel, a falu utcáin a tehenek egészen a rejtekig elkísértek. Homoródon tanyáztunk, mikor a környék egy részét bebóklásztuk.
Református templom Bögöz A település eredetét a XI-XII század fordulójára teszik, mert ebből a korból származó, félig földbe ásott lakások nyomait tárták fel. Nem sokkal későbbi lehet a temploma.
Szent Joákim-kápolna Szent Anna-tó A Szent Anna-tó festői szépségű környezetében 2 kápolna épült, a Szent Anna és a Szent Joakim kápolnák. Meg sem probáltam keresni, a nagy hó miatt. Miután kisiránkoztam magam az előző bejegyzésemben, most rá kell jöjjek, hogy második megtalálóként első bejelentő vagyok. Úgy történt, hogy amíg István a Szent Anna-kápolna geodobozával volt elfoglalva, addig én előrefutottam, hogy megtaláljam ezt a rejtést.
Nem is tudtunk errol a templomrol, bar sokszor jartunk mar Gelencen.
Magyarvár a Tömösi-szorosban Hasonló ütközet zajlott le aTömösi-szorosban is, de ez kevésbé ismert a mi tájainkon, mert távolabb van tőlünk. A patak felől közelítettem meg az emlékművet. Közismert a Nyerges-tető és az itt lezajlott ütközet, hiszen közel van, könnyen el is érhető.
Kocsival érkeztünk az egykori Szent Anna-menedékház melletti parkolóba, majd gyalog folytattuk az utunkat a Tusnádfürdőre vezető piros kereszt jelzés mentén.
Az Orlowski kapitány forrása a Calinet- (ejtsd Kölinec) szakadékvölgyben található, a jellegzetes színezetű Sárga-fal aljában. Régebb jelzetlen útvonalon lehetett ide eljutni, ma a piros háromszöget követve indulhatunk ide, a Barcába ömlő Calinet-patak hídjától.
A Persányi-hegységet, kelet-nyugat irányban átvágó Olt-folyó a szorosból kilépve Alsórákosnál újból belevágja széles medrét a negyedkor elején képződött bazalterületbe. Megtalaltuk Aronekkal, GPS nelkul. Betettem a Cochon nevu utazo malacot amelyet a Schuller kaputol hoztam el nemreg. A geodoboz helyét többedmagammal mértük be.
Székelyudvarhely déli bejárata a Csicser és a Mondó-hegy között, a Nagy-Küküllő völgyében található. A városnévtáblán kivül két kopjafás építmény is található itt.
A Szent Anna-tónál, a Mohos melletti dombon, a Nádas-fürdőre vezető úttól balra, már évek óta van egy kilátó. Egy kis decemberi sétára indultunk a kilátóhoz, na meg a Szent Anna tóhoz. Kárpótlás volt a kilátás, a látvány azért, hogy el kellett hagynunk a Szent Anna-tavat a medvék és emberek okozta káosz miatt. A kilátó sajnos nagyon romos állapotban van.
Bikafalva Az evangélista jelképe ugyanis az áldozati tulok, mivel evangéliumát Zakariás áldozatának leírásával kezdi. A tizedjegyzékben Art de Luce Szent Lukács tiszteletére szentelt templomát jelzi.
A Motorsirülő az első világháborúban épült, a nevét onnan kapta, hogy idáig jöttek fel a gépkocsik a frontvonal ellátására, s itt képeztek ki nagyobb teret a forduláshoz. Piposz tanya fele menet találtuk meg a falat. Egyik, a legkönnyebben megtalált doboz.
Csűr-kapu Nagy-kő-havas Egy szep nap, egy szep hely. A Csűr-kapu egy 1,5 x 4 m-es nyílás a Csűr-kő sziklájában, mely a rétegek beszakadása révén keletkezett.
A Csíkszereda - Székelyudvarhely közötti országút déli oldalában levő parkoló mellett, közel ahhoz a kanyarhoz, amely alatt a Gyepü-patak átfolyik az országút alatt, egy régi, több mint százéves kőkereszt árválkodik az oldalban. Tobb mint 150 eves tortenet, es sajnos ma is gyakran ismetlodik nalunkfele. Előkerült a GPS, kiszámoltuk a helyes irányt, elővettük a dobozt. Megint domb.
Kisgalambfalva A falu a Nagy-Küküllő bal partján terül el, a SzékelyudvarhelytSzékelykeresztúrral összekötő megyei útról a vasútállomás után kellletérni. A Nagy-Küküllőn átvezető betonhíd után kezdődik Kisgalambfalva.
Nagyvár Keresztvár Brassótól kelet-északkeletre, a Csukás-hegység északi lábánál, a Barcaság síkságának keleti szélén, a Nyén-patak mellett fekszik a körülbelül 6 km hosszan elnyúló Keresztvár község. A község határában két várhely is található, egyikük a Nagy-Várhegyen terül el.
Nem egy szívderítő hely. A helyszín valóban gyászos. Allitolag megvannak az eredeti tervek, es szandek is volt a Vashamor ujja epitesere, de a telek tulajdonjoganak a tisztazatlansaga, na meg a penzhiany csirajaban fojtotta meg a kezdemenyezest. Az egykori Vlahicai Vasipari Vállalatnak egy egyedi ipartörténeti érték volt a birtokában, a 19-dik században épült szentkeresztbányai vashámor.
A Hargitafürdőre vezető út mentén, annak bal oldalán, az út alatt, van egy 1,8 hektáros meddőhányó. Tiltótábla figyelmeztet itt, hogy a bányajáratba belépni tilos.
Pogány-havas A Pogány-havas és környéke, az év minden szakában érdekes látnivalót nyújt. Miután türelmesen kivártuk, hogy a juhnyáj befejezze a delelést a csúcsnál, megtaláltuk a ládát. Egy szombati kirándulás alatt sétáltunk ki ide ahol hamar rábukkantunk a rejtekre. Valamivel több, mint egy éve jártunk itt utójára.
Evangélikus templom Halmágy Szász telepítés, 1488-ban a török támadás elnépteleníti, ekkor 1488-ban magyar családnevek szerepelnek. Bazilikális rendszerben épült háromhajós temploma 1260 előtti vagy legkésőbb ekkor kezdik el építését.
Kőgomba Kis-Nemere A Kis-Nemere körül elszórtan több gomba-, torony- vagy piramisszerű sziklaképződmény található.
Az EKE-táborból való egyik kirándulás alkalmával jutottam el a Szellő tetőre új barátommal, Kozman Botondal ahol megkaptuk ezt a kerek geodobozt. A boerimre által megtalált ládát én rejtettem, csak nem jelentettem még be. Nekem a Szellő magát a békét, és a nyugalmat jelenti. Sokan a Szellő-tetőt tartják a Csíki-havasok csúcsának az 1493 méteres magasságával, pedig a Gyimesekben, a Gyimesközéplokról elérhető Hegyes-csúcsa magasabb, 1517 méter.
A Csicsói Hargitára szerettem volna, nyugat felől feljutni. D.
Tudomásunk szerint a világ legnagyobb székelykapuja Torja község Kézdivásárhely felőli bejáratánál áll. A 15 m széles és 9,5 m magas kaput, Daragus Attila alpolgármester kezdeményezésére, a falu önerőből állította, 2005-ben.
Fenn a volgy felett Nagy Boglya Bucsecs-hegység Engem is megkisertett a nagy melyseg a Nagy Boglyarol, hogy onnan repulhessek egyet a nagy semmibe. Bustényből indultam, a kabinos drótkötélpálya indító állomásától. Ez nem mas, mint Busteni varosa fole magasodo Nagy Boglya sziklatornya, romanul Claia Mare.
Nagy-Lemhény-patak Almásrétről a Almási vár fele haladva, újévi sétánk alkalmával, a Nagy-Lemhény-patak mellett felfele haladva. Itt is mint a Fekete-ugy eseteben meg senki sem mereszelte megkeresni a ladat.
Aki nyitott szemmel jár a természetben, lépten-nyomon új dolgokat fedezhet fel. Igaz ez akkor is, ha már számtalan alkalommal járt már valaki egy helyen. Miután ittam a Lobogó forrás vizéből, a patakon a fenyő hídon mentem át.
A fürdő épületét 1971-ben újjáépítették, faragott oszlopos előteret képeztek ki. A bogáti kápolna alatt több borvízforrás fakad, egyik forrás vizét az 1938-ban közadakozásból épített melegített borvízfürdő hasznosította.
A Szurduk a Vargyas-patak völgyének a Szeltersz klimatikus üdülőhely északi bejáratánál található, szurdok jellegű helye. A patak földrajzi baloldalán található a Szurdukbükke vagy Szurduk bükk, a jobb oldali Vészkaréj meredek sziklaoldal felett pedig a Cserebérc vagy Bükkdomb.
Székely Határőr Emlékközpont Csíkszépvíz A Székely Határőr Emlékközpont egy impozáns, háromszintes épület, 2021 augusztusában megnyílt, hiánypótló turisztikai látnivaló. Kiállítás formájában a székely hadszervezetek és a Keleti-Kárpátok határőrizetének történetét mutatja be, az Árpád-kortól a második világháború végéig.
A Sárga-fal elnevezésű sziklafal aljából, a Calinet-völgyből érkezve, több lehetőség közül választhatunk az utunk folytatására, az egyik a Homokos- (szó szerint) sziklavályúban.
Garcsin mezeje Nagy-kő havas A Mozsár-patakán felül, Fürészmezőtől egy jó órai távolságra a Garcsin völgye kiszélesedik, partjain egy havasi községnek fekhelyül kinálkozó, szép térség terül el, buja tenyészetű bekeritett kaszálókkal. A drájvinos Nagy-kő-túrából hazafele tartva, bár nagyon siettem, nem hagyhattam ki a Garcsin-mező szűz geodobozát.
Kerestem a geodobozt a talapzat jobb első sarkánál, majd a szemben állva jobbkéz felőli sarkánál is, de egyik helyen sem találtam. Nem sikerült a dobozt megtalálnom. Erdély egyik legkedveltebb üdülőtelepének, Tusnádfürdőnek a felső sétányán avatták fel a kis magyar világban, az 1940-es évek első felében, de ekkor turul még nem volt rajta.
Homoród-tető Kápolnásfalu Homoród-tető, Kápolnásfalu felett.
Úgy tartják, hogy a Kászon-patak völgyében, a Gombás-bérc alatt álló várban lakott Katrosa vezér és Bellő nevű lánya. Ennyire nem tetszett nektek Gálosháza, hogy nullára értékeltétek a hely szépségét? Nem bántam volna, ha a forrás megjelölése nélkül bemásolt leírás helyett/mellett a rejtő pár szóban leírta volna a hely megközelítését. Az idézett cikk alapján nem volt világos hogy ez a kereszt az a kereszt-e ami az útról látszik vagy sem.
Jézuskiáltó Székelykeresztúr
Attila vára Rika-erdei erődítményrendszer Attila vára a Rika-erdei kora középkori erődítményrendszerhez tartozik, Felsőrákostól 6 km-re északnyugatra, a Sóskút (Nádas) és Rika patakok között, enyhe lejtésű hegylábon helyezkedik el. A honismereti túrasorozat egyik célpontja volt a Rika-erdei erődítményrendszer, és ekkor találtuk meg a ládát. Miután a megadott koordináták 10 méteres körzetében hiába kerestük, megvizsgálva minden fát, végül a doboz várnál levő fa gyökerei közül került elő. Szóval ti minden leírás, szöveges segítség, kép vagy gps koordináta nélkül találtátok meg a rejtekhelyet?
Mofetta Hargitafürdő Mofetta - Hargitafürdő.

Történelmi-kulturális értékek - Kovászna megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Aldoboly adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Kovászna megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Megtalaltuk. Eleg csendes volt a kornyek.
  • Református templom - Páva A fűben. A rejteket nem nehéz megtalálni, lévén az egyetlen üreg a várfalban. Viszont, nem volt a doboz a helyén.
  • Harangláb II EKE09. A geodoboz nem a bezárt harangláb belsejében, hanem kint található, illetve kivülről hozzáférhető.
  • Jedd temetője Nem találom. Többször is kerestem már ezt a rejtekhelyet, de még abban sem vagyok biztos, hogy melyik fánál van, nemhogy a halott faág helyét tudnám. A megadott koordináták körüli fákat megvizsgáltam, de sajnos nem találom.
  • Kiváncsi voltam, hogy a hóban hogy fogom megtalálni, de szerencsére a pontos GPS koordinátáknak köszönhetően nem volt nehéz. Köszönöm a rejtést.
  • Kissé körülményesen, de megtaláltuk a valamikori helyőrség helyét. Egy kis sétával a rejtekhez is eljutottunk.
  • Bunker 3 - Szalárdtelep sziklái Félgömb-tető. Itt nagyobb szerencsével jártam, a geodoboz száraz és a helyén van. Továbbmentünk a kellemessé vált ösvényen, zúzmara hullt a nyakunkba.
  • A geodoboz jól el van rejtve, annyira, hogy meg se találtam.
  • A parkban szerencsére nem voltak sokan. Csak egy idős szerelmes pár figyelmét kellett kikerülnünk és meglett a doboz.
  • Krassó-Szörény Geotábor Egészségetekre. Egészségetekre, remélem jó volt.
  • Bádogosok tornya - Nagyszeben Agyafurt rejtek. Eddigi palyafutasom legagyafurtabb rejteke. Masodik probalkozas utan sikerult megtalalni kozos erovel.
  • Egy igazi hangyabolyból kellett kiássam. Megtisztitottam és egy új (orvosságos)zacskóval öltöztettem fel.
  • Koronka dombjai Erdei gyümölcsök. Jaj, élek-halok az erdei gyümölcsökért, különösen a szederért meg az áfonyáért, úgyhogy eljött az én időm. Már gondolkodtam rajta, hogy kiguruljak Hargitafürdőre, s egyúttal ott is összeszedjem a környékbeli dobozokat, gyümölcsöket.
  • A szurdok bejáratánál letettük az autót. WC is van a "parkolónál".
  • Visszasétálva a városi tumultusba elértem egy újabb rejtekhelyhez. Mindig érdekesnek találtam ezt a műalkotást.
  • Sokat keresgéltük, elég sok a fa a sétányon. A látogatók miatt is kicsit körülményes volt a keresés, utána még tovább tartott a visszarakás.
  • Harangláb I - Gyergyószentmiklós EKE02. Bár ezerszer jártam már ebben a városban, de ezt a helyet nem ismertem.
  • Marosdátosi szakadék Érdekes. Érdekes hely, jóval érdekesebb, mint távolról látva gondolnám. Előbb a dobozt kerestem meg, hogy utána nyugodtan bámészkodhassam.
  • Alsó-Halas pataki homokbánya Homok függőlegesen. Most láttunk először homokot függőlegesen állni. Jólesett elsőnek megtalálni a rejtekhelyet, habár ötön voltunk (elsők).
  • És nekünk sem volt szerencsénk bejutni a templomba. :) A dobozka megvan, köszönjük a rejtést.
  • Szilveszter előtti séta alkalmával kerestük fel a forrást. Nem láda keresés volt a cél, de odaérkezésünkkor az útitársak említették, hogy találhatunk egyet a közelben.
  • Kicsi a bors, de hol a csudában van a doboz? Kérdeztük, s megkerestük.
  • Az Anna napi buli miatt nagy takarítást végeztek a kápolna körül, a rejteknél is, és a doboz nincs meg. Pedig az összes követ megmozgattam,szó szerint feltúrtam a helyet.
  • Miután megcsodáltuk a sziklakaput, minden lehető szögből, megkerestük ezt a dobozt is. Nagyon könnyen a kezünkbe került, mert egyértelmű a rejtek.
  • A koordináták szerint a fenyőtönköt megtaláltuk. Az utolsó bejegyzés óta, öt éve sokat változott az erdő.
  • Én is így jártam. Az első két alkalommal összejártam az egész oldalt.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett az Aldoboly? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!