Mai formáját a XV-dik században kapta, melyet még módosított az 1870-es évi javítás és bővítés. 1332-ben plébániatemploma van, félköríves szentélyű temploma ebből a korból származik.
Emlékmű Köröstárkány Wesselényi-, majd Dobál-ház - Deák Ferenc utca 4.
A Felsőenyed - Bucsum közötti 107I jelzésű megyei út áthalad a Torockói-hegységen nagyjából kelet-nyugat irányban, helyenként kb 1000 méteres magasságban. Remek a panoráma, az út frissen kövezve.
Margitta város fő turisztikai vonzereje a termálstrand, amely évente több ezer turistát csalogat el az egész országból, mivel geotermális vizet használnak a gyógyfürdőzésre. Megtaláltam a város közepén, esztétikailag nem volt élményszerű, ami látszott belőle. A város környékén több geotermális forrás is található.
Református Kollégium - Farkas utca 14.
Unitárius templom Szind Hajóját újjáépítették, de a régiből átmentették félköríves kapuzatát. Temploma XIII-dik századbeli, román stílusú - félköríves diadalíve megmaradt az átalakítások és újítások után is, akárcsak a díszes ablakrózsa a félköríves apszison és egy köríves ablak.
Régi temploma, melyről nem tudjuk mikor építették, 1876-ban leég, helyébe 1879-ben újat építenek. 1908-ban ez is leég, és ekkori újjáépítése során nyeri mai alakját.
Sárkányölő Szent György szobra a Farkas utcai református templom előtt áll.
Aleman-ház - Petőfi (Avram Iancu) 18.
Varjúvár Sztána Már régen szerettem volna a Varjúvárhoz eljutni, hogy Kós Károly nyomára találjak. Egy szolóban megejtett kerékpáros kirándulás alkalmával találtam meg ezt a geodobozt. Nagyszerű hely. Sztána látnivalója a Varjúvár, Kós Károly saját maga által tervezett lakóháza.
A Dietrichstein-Stubenberg-kastéllyal egybeépítették 1764-68 között Johann Nepomuk Dietrichstein, a székelyhídi uradalom birtokosa megbízásából. A római katolikus templom belülről megnézhető a rácson keresztül, az ajtót nyitva tartják.
Farkas (Mihail Kogalniceanu) utca 6. Egykori vármegyeház, és középkori városfal-részlet a telek határán.
Partiumi Keresztény Egyetem Nagyvárad A múltban többször is építettek a patak fölé hídakat és pallókat, de ezek nem bizonyultak tartósnak. Vasalt útvonalat adtak át 2018 szeptember 24-én, a Túri-hasadékban, ez az útvonal idáig csak nehezen volt járható, és nem lehetett megúszni lábmosás nélkül.
A Somlyó-hegy fél hektáron elterülő paleontológiai védett terület, Betfia falu határában. A védett terület látványossága, a Betfiai kráter, amely 80 métert meghaladó mélysége miatt csak barlangászok számára látogatható.
Bejárata a vidéken a legnagyobb, 74 m széles és 47 m magas. A Nagy-Kojba barlang a Bihar-hegység legmagasabban fekvő telepe, a neve után sziklafalakra utaló Kőház település északi végénél található.
Püspökfürdő Püspökfürdo, kemping és fürdotelep, Nagyváradtól 8 km-re található. Nevezetessége a termálvizu tóban nyiló tündérrózsa.
A Királyerdő-hegységben található Körösrévtől délre helyezkedik el a Révi-szoros, a Sebes-Körös sziklafalak közé szűkült szakasza. A középkorban itt élénk tutajforgalom zajlott, itt szállították a sót és a fát Magyarország felé.
A mai templom XV-dik századi és a gótikus kar alkotása; a XI-XIV-dik században itt más templom állott. Szép templom, érdekes a környezete. Miután a nap első felében megmásztam a Tordai hasadék vasalt mászóútját, majd geodobozokat rejtettem a tordai sós tavaknál, eljött az ideje, hogy megkeressek néhány geodobozt is. Otletes kis rejtek, hamar megkerult.
Redut Kolozsvár 1848-ban itt mondták ki Erdély unióját Magyarországgal. Az egykori Belső-Monostori utcában álló épület karzatos báltermében több erdélyi országgyűlést tartottak.
Várhegy Tasádfő Az ásatások során több egymásra telepedett kultúrát találtak, az első már az újkőkorban létezett, de kora bronzkori telepre utaló nyomokat is találtak. A tasádfői Várhegyet 1968-ban fedezték fel, több ásatás volt a helyszínen 1969-1984, 1994-1996, 2007-ben.
Az Aranyosfői vagy Szkerisórai jegesbarlang Románia legnagyobb és leghíresebb jegesbarlangja. A benne található jégtömb körülbelül 3000 éves, 20 m vastag és körülbelül 50 ezer m3 űrtartalmú. Megtaláltam a VI 259-es fát, örvendtem, hogy itt kell legyen a 258-as jel is a közelben.
Egy rövid szombati séta alkalmával vettük célba a létai várat. Arrajártam, egy edzést végző fiatal barlangász csapat meglátogatása kapcsán. Kolozsvári húsvétolás után jöttünk ki a várhoz. Magyarléta falutól 3 km-re, a Jára völgye fölött emelkedő kősziklára épült Léta-vára, másik nevén a Géczy-vár.
Az építmény első írásos említése Mátyás király idejéből, 1475-ből származik. Látom, hogy Novák apó szobor talpazatáról lekerült, hogy a magyarok ölték meg. A kolozsvári Szabó-bástya a város második falának legerősebb sarokbástyája, a Farkas utca külső részében található.
A magyarszilvási Veres kastély udvara melletti hatalmas csalán-ültetvényen :-) keresztül. A domboldalon levő szilvafák között, egy érdekes, elhagyott kriptára bukkanhatunk.
Gavrii hegyese egy sziklás kilátó Havasnagyfalu, románul Marisel, tanyavilágában.
Oncsásza-rét Római katolikus püspöki palota 1762-1776 - Dacia sugárút, Nagyvárad.
Egykori Biazini-szálloda, ma lakóház - Petőfi (Avram Iancu) 20.
Jegenye 1343-ban Jegenye, 1360-ban Jegene, 1666-ban Jegenije, 1670-ben Jeghenye néven jelentkezik az oklevelekben.
Faház Csizér Műemlék faház az iskola udvarán, egykori lakóépület.
A Sebes-Körösbe ömlő Boiului patak mentén találjuk az Ökrök-vízesést.
Ady Endre Nagyvarad