Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Kolozsvári városséta

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Kolozsvár, magyar történelmi és művészettörténeti emlékekben gazdag, nagy múltú egyetemi város, a középkor óta Erdély egyik kulturális központja. Történelmi múltja és nagyszámú magyar közössége miatt, nem hivatalosan Erdély fővárosának tekintik.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Kolozsvári városséta felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

A főnök pihenőhelye Vártető kilátó Tusnádfürdő
A főnök pihenőhelye
Hősök emlékműve Csíkdánfalva hősök temetője
Hősök emlékműve
Leomlott sziklatömbök Négyszögletes szoba kőszoba Detunáták Csalhó
Leomlott sziklatömbök
Szent Imre Székelyvécke katolikus templom
Szent Imre
Összebújva Négy ház
Összebújva
Az üreges bükkfa közelről Hirtelen-puszta Dél-Hargita
Az üreges bükkfa közelről

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Kolozsvári városséta fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Kolozsvári városséta!

A 1,51 km távolságra található, legközelebbi település, Kolozsvár turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A Beszterce-Naszód megyei önkormányzat tulajdonában levő épületet most újították fel, a hivatalos felavató pár hét múlva lesz.
1848-ban itt mondták ki Erdély unióját Magyarországgal. Az egykori Belső-Monostori utcában álló épület karzatos báltermében több erdélyi országgyűlést tartottak.
A Kakasos templom, vagy felsővárosi református templom a Mócok utca 84 szám alatt található - a templomot Kós Károly tervei alapján építették szecessziós stílusban 1913 és 1914 között. Tipikus Kós épület.
Az Alverna Szent Ferenc-rendi épületegyüttes Kolozsvár délkeleti szélén, a Békás nevű helyen, a Bükk utca elején található. Az Assisi Szent Ferenc szülőhelyén álló templom mintájára épült.
1454-ben Thanch, 1508-ban Thanchháza, 1587-ben Thancz, 1639-ben Tancs a neve. 1439-ben az okiratok Tats néven írják.
A reformáció középkori egyházat talál itt, de nem lehet eldönteni, hogy az apátsági templom felújításaként maradt-e fenn, vagy egészen új templom volt. A templom 1600-ig katolikus, Basta korszakban elpusztul, 1644-ben egykori szentedényeiről (ónpohár, óntányér, harangok) azt jegyzik fel, hogy mind elvesztek.
Láthatjuk a Gajna-tető,Arad-kő, Béli-hegyek, Pethő-csúcs, Zanoga, Bak-hát , Bihar-csúcs, távolabb a Mező-havas, Bocsásza, Sík-havas, Vlegyásza, Öreg-havas csúcsokat. Az Aranyos völgyéböl, a Vércsorog vizesést érintve, a csucsra. Az itt látható körpanoráma lenyűgöző.
A Nagy-Sebes (Dragan) völgyben található, a Cserepes (Ciripa) erdészház mellett az Eszmerálda-forrás.
Elrejtettem egy új dobozt a kastély udvarán. Meg ör van is. Kicsit lehangoló látvány, látni ahogy egyre rosszabb állapotba kerül a kastély. A Kornis-Rákóczi-Bethlen kastély Radnóton épült épült 1545-ben Bogáti Gáspár által, ma az egyike Erdély jelenlegi reneszánsz stílusú kastélyainak.
A Hollókő Verespatak egyik jelképe, egy könnyen felismerhető, jellegzetes formájú sziklaképződmény, természeti emlék.
A Szív-tisztás Kecskekő várától 2,4 km távolságra található, dél-kelet irányba. Borosbocsárd település észak-nyugati kijáratától körülbelül 3 km-re, az útból egy ösvény indul balra.
1831-ben állították fel Páll Sámuel főbíró kezdeményezésére, Habsburg I Ferenc császár és felesége Karolina Augusta 1817-dik évi látogatásának emlékére.
A magyarszilvási Veres kastély udvara melletti hatalmas csalán-ültetvényen :-) keresztül. A domboldalon levő szilvafák között, egy érdekes, elhagyott kriptára bukkanhatunk.
A Google térképen műhold nézetben láthatóak a földutak is, ezért gondoltam, hogy nem szűkséges feltölteni a letérő koordinátáit. Miután megtaláltam a közeli gyalogoshíd és komp melletti geoládát. A Kápolna-hegy ormán, a temető közepén, négy sarokbástyával körülvett Mária-kápolna áll, amelyet 1744-ben Károlyi Klára építtetett fogadalma teljesítésére, abból az alkalomból, hogy a méhesi tó jegén a helység lakói csodálatosan megmenekültek.
Itt született Mátyás király, Méhfi Jakab polgár és szőlősgazda házában, 1443 február 23-án.
A székelykocsárdi ortodox fatemplomot a Szentlélek Eljövetelének tiszteletére szentelték. Babbercival kerestük a templomat. 1723-ban épült, belsejét Popa Nicolae festette 1810-ben.
A Mezőség északi felében, a Szamosmelléki dombvidék Sajói ágában, az itt északnyugatra tartó Sajó bal partján fekszik Árokalja község. Árokalja falutól délkeleti irányban, a Szeretfalva felé vezető út nyugati oldala fölött húzódó hegysor egyik észak-déli irányú nyúlványán áll a vár.
Borrév és Járaszurdok között, a Járamagura felé vezető elágazástól körülbelül 250 m-re Borrév felé, a völgy jobb oldalán egy barlang bejárata látható a hatalmas mészkőben. Előtte, mindkét oldalon, 1-2 autónak való parkoló is található.
A Marosludas és Nagysármás közötti úton haladva, messziről feltűnik a Mezőzáh fölé emelkedő dombtetőn magasló kastély. A kastélyban ma csak a szú és a penész működik sajnos. Déli órában érkeztem a kastélyhoz, mely tárt kapuval, elhagyottan, és egy álmos kutyával fogadott.
1355-ben János plébános az erdélyi püspököt képviseli a váradi káptalan előtt. 1446-ban Benedek plébános a gyalui kerület esperese.
Három napot töltöttem Gyulafehérváron s már a legelején első dolgom volt megkeresni a székesegyházban elrejtett dobozt. Mivel a geodoboz a templomban van, három koordinátát mértünk kint, majd a templom alaprajzát is figyelembe véve kaptuk meg a rejtek koordinátáit. Zenei aláfestésként (valamivel korábban) fülgyönyörködtető, ámde sajnos érthetetlen, latin nyelvű egyházi énekeket hallhattunk, míg egy lány gyakorolt, hátat fordítva a látogatóknak. A gyulafehérvári Szent Mihály-székesegyház egy háromhajós katedrális, melyet egy 11-dik században épült templom helyén emeltek a 13-dik század elején, román stílusban.
A Berkeszpataka délkeleti, Bucsonfalva északi határában emelkedő, az itt nagy kanyart leíró Lápos bal partja fölé magasodó, 407 m magas sziklaszirt tetejét Kővár romjai koronázzák. Nagybányáról hazafele tartva tettünk egy kis kitérőt, hogy megnézzük ezt a várat. Az Ilosvai-hegységhez tartozó Kővárvidék területén, a Berkesz (Berkeszi-patak) mellett fekszik Berkeszpataka község.
A vízimalomhoz vezető út egy bekerített, nekem úgy tűnt, hogy magánterületen keresztül vezetett.
A tordai Aranyos-híd Torda város szélén, a Kolozsvár-Brassó úton állott. Épült 1804-1815-ben, vámot szedtek rajta.
A reformáció idején az egész lakosság református lesz, a templommal együtt. A régi templom a falu délkeleti részén állott, a falu akkori központjában, 1884-ben lebontják és felépítik a ma is álló új templomot.
A helyfoglalással, nyitvatartással, a tóban levő halfajtákkal, sporthorgászattal, illetve egyéb tevékenységekkel kapcsolatban, lásd a hely képtárába feltöltött képeken levő adatokat. Nyugta-tó - Marosszentkirály.
Zsinagóga Marosvásárhely Zsinagóga - Marosvásárhely, 1899-1900, szakralis építmény.
A Kolozsvár melletti EKE-forrás a Szelicse és Kolozstótfalu közt elterülő erdőben, a Hideg-hegyen található. Igaz, reggel esőben indultam el, de az EKE-forrásnál már sütött a nap. Ugyanúgy visszatettük, köszönjük. Megtaláltuk a ládát.
A marosvásárhelyi Csatornaház az egykori vízművekhez tartozott, a Maros alatt áthaladó alagút vezetékeinek karbantartó műhelye és szolgálati lakása volt. Bernády György építtette, 1910-ben.
A Szamos menti hátság nyugati peremvidékén, a Wesselényi-kastélyról és botanikus kertjéről híres Zsibó. Szerencsére a sárkányok nem voltak otthon. Szinte hihetetlen, hogy egy ilyen csodálatos és érdekes természeti képződményt ne keressenek fel a felhasználóink. Egy gyönyörű, napsugaras márciusi vasárnap, autóbuszos kirándulás keretén belül jutottam el a Sárkányok kertjében.
A Havasgáldi-szoros a Torockó-hegységben, a Gáld völgyének középső szakaszán található. Bár az e hétvégi kirándulásom fő úticélja nem a Havasgáldi-szoros volt, nem hagyhattam ki a környék általam még meg nem keresett geodobozait. A sziklaalakzatok gyönyörűek, változatosak. Már rég motoszkált a fejemben egy körtúra a Gáldi-Csáklya részen.
Minden évben levendulafesztivált szerveznek, ami egy háromnapos hétvégi időszakot jelent. A sósfürdőjéről híres Kolozson a Valkai házaspár levendulafarmot, két sósvizű fürdőmedencét, és egy vendégházat létesített.
A Zöld-tó Marosszentkirályon található, a Polgármesteri Hivatal háta mögött, nagyon közel Marosvásárhelyhez. Kapu zarva. Nem is tudtam a tó létezéséről. Nagyon furcsa ez a horgászási mód nekem.
Hát persze, hogy el van ismerve a megtalálás. Egy társas kirándulás alkalmával Verespatakon bent voltunk az egyik bányában (ami a kocaturistáknak van kiépítve és kivilágítva). Hát nem a fákkal volt gond, a GPS jól működött. A sziklás hegyoldalakon szinte semmi sem terem, az ErdélyiSzigethegység mégis rendkivül gazdag.
Ezüstműves ház, németül Goldschmiedehaus, ma Megyei Művelődési Igazgatóság.
A középkori plébániatemplomot a román korban építették, legkésőbb a XIII-dik században, a fenti adat szerint 1293 előtt, amikor már oklevélben szerepel. A tövisi református teplomba nem jutottam be. Tekintélyes egyházközség lehetett, amely otthont tartott fenn a leprások részére.

Történelmi-kulturális értékek - Kolozs megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Kolozsvári városséta adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Kolozs megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Ez a rejtekhely Mátyáskirály lovasszobránál van. A szoborra vagy talapzatára felmászni tilos.
  • Városséta formájában szerettem volna segítséget nyújtani az idelátogatóknak, a város fõbb nevezetességeinek pontról pontra történõ bejárásával. Köszönöm az észrevételt, kiegészítettem a rejtekhely leírását.
  • Miután megtöltöttük a pillepalackainkat borvizzel, gondoltuk, hogy megkeressük ezt az új ládát a templomnál. Na, de ez a láda kifogott rajtunk, biza nem volt hajlandó előkerülni.
  • Megint érdemtelenül kapom a pontot.
  • Az idei EKE-tábor ideje alatt jutott időm geodoboz keresésre is. Sajnos csak a doboz helyét találtam meg.
  • Hát, a rejtek meglett, a doboz és a szarka nem. Nekem a gyűrű az ujjamon, nem a csőrömön - még.
  • Kinyíltak a nárciszok és nagyon szépek. Gyönyörűek.
  • Magasztos történelemmel rendelkező település nagyon szomorú jelenkori állomása. Minden tekintetben csodálatos templom, mely még erőlködik, hogy talpon maradjon és ne omoljon össze.
  • Ha már útba esett, nem lehetett kihagyni. Érdekes sziklaképződmény, és könnyen el is érhető.
  • Hogy a kert végében nem csak álcázott rejtés van, hanem ül valaki. úgy éreztük közülünk való, arrébb mentünk, hogy szabadon végezze el tennivalóját.
  • Könnyű volt megtalálni. A doboz nem volt álcázva, valaki kivehette előle a követ.
  • Narcisz meg tenyleg nincs, pedig Soparkut felol jottem, a doboz viszont meg van .
  • Ezelott mar egy parszor voltam ott biciklivel de mindig a masik iranyba kerestem most vegre megkerult koszi a rejtest.
  • Érthetetlen számomra, hogy miért vágták ki a facsemetéket, hiszen nem zavarták a kilátást. Biztos megtalálták a geodobozt is, benne a magyar nyelvű tájékoztatóval.
  • A megadott koordináták valahova Sepsiszentkirály és Illyefalva közé mutatnak. Gábor, valamit elírtál?
  • Hogy csináljátok? Amíg más rendes ember hétfőn dolgozik, ti kirándultok és sorra látogatjátok a templomokat.
  • Elkészült a felújítás, meg lehet nézni az üveglapok alatt a kiásott romokat, és meg lehet döbbenni a kontraszton, ami a romok szintje, és a járószint között van. Nagyon meg van csinálva minden, nálunk ez nem volt szokás-eddig.
  • A legtöbb túrázó északról közelíti meg a Retyezát-hegységet, a Nuksóra völgye mentén, kocsival vagy menetrendszerint közlekedő mikrobusszal érkezve a Carnic menedékházig. A legtöbben este érkeznek és gyalog folytatják az utat a Pietrele, vagy a Gentiana menedékházig, elhaladva a Lolája-vízesés mellett is.
  • Legalabb fel orat turkaltunk hiaba. Bevetettem a telefonos segitseget, felhivtam a rejtot :) Ez a modszer nem kevesszer megoldotta a problemat.
  • Csonkatorony - Csíkszenttamás A szerencse nem volt velem. Bizony, én ott kezdtem keresni ahol előre gondoltam. Aztán csak még egyszer végigkerestettem a potenciális helyeket.
  • Mivel, szerintem a toronyba való felmenés számít megtalálásnak és én nem tudtam bemenni, úgy gondolom, hogy nem találtam meg a rejtekhelyet. Majd mikor befejeződik a templom renoválása és arrafelé járok, talán összejön.
  • Habár a fél hegyet összemásztam érte. Végül meg, mikor feladtam és indulni készültem megtaláltam a csúcson a hátizsákom mellett.
  • Használat előtt, vagy után (tetted be a dobozba)?
  • Mi legyen a felhasználóneveddel? Kéred, hogy töröljük?
  • Megvan a doboz.
  • Meglett a kút, a vályú is a helyén van. Az őz elszaladt.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Kolozsvári városséta? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!