Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Szárkő-hegység

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

A Szárkő-hegység a Déli-Kárpátok északnyugati részén található, Krassó-Szörény és Hunyad megyék területén. A Szárkő név az ómagyar szár szóból ered, kopaszkövet jelent.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Szárkő-hegység felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Hogy is mászok ki?
Hogy is mászok ki?
Szintmérők Zetelaka Zeteváralja gát tó
Szintmérők
Azoknak, akik értik a hegyet Tordai hasadék
Azoknak, akik értik a hegyet
2196 régi kőkereszt Gyepü patak
2196
Tulipánfa virágok Árokalja tulipánfa arborétum dendrológiai park tulipánfák
Tulipánfa virágok
6717 Keskeny nyomtávú szerelvény Aranyos völgye
6717

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Szárkő-hegység fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Szárkő-hegység!

A 9,88 km távolságra található, legközelebbi település, Plopu turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A Retyezát-hegység északi lábánál húzódó Hátszegi-medence déli szélén, a Szálláspatak vize mellett fekszik Malajesd község. Ott voltam a rejtésnél. A falakat megerősítették, a tornyot felfalazták és lefedték.
Sztojnica-nyereg Páreng-hegység A Kürzsa (Carja) és Sztojnica-csúcsok között található, az előbbitől délkeletre. Sztojnica-nyereg, románul Saua Stoinita.
A dicső fegyvertény örök emlékéül állíttatá ez oszlopot Hunyadvármegye közönsége a honfoglalás ezredik évében. A volt emlékmű felirata: Hunyadi János tizenötezer vitézével, az 1442-iki szeptember 6-án e szorosban verte szét Sehabeddin beglerbégnek Erdélybe nyomuló nyolcvanezer főnyi hadseregét.
Florica-tó Retyezát-hegység Florica-tó, magyarul kiejtve Florika.
A reneszánsz épületet megvásárolta a Ferences Szerzetesrend, hogy azt felújítva, egy Bethlen fejedelemre emlékező Múzeumot, és országúti vendégfogadót alakítsanak ki az évszázados falak között.
A Rudaria-patak szurdokvölgyében huszonkét, fából készült vízszintes vízimalom található, többségüket ma is használják. Nem kirándulni indultam, de erre vezetett az utam. 1874-ben még ötven ilyen malom működött a völgyben.
Ósebeshely vára Célszerű a templom mellől kelti irányba induló földúton elindulni. Ez a földút egy kisebbnyílt terepre, legelőre visz.
A Ponor-rét, melyet az Isten tenyere néven is emlegetnek, a Kudzsiri-havasok Gradistea Muncelului-Cioclovina Nemzeti Parkjában található. Köszönet a játékvezetőnek, tőle hallottam először erről az ízlésemnek megfelelő helyről.
A Kis-Páring egy füves csúcs, mely 2074 m magasságban helyezkedik el. Petrozsény irányából, a Maleja-völgyből indulva, a Badea-csúcsról kapaszkodhatunk ki ide.
Nagy-Kusztura-tó, románul Lacul Mare al Custurii.
Kis-Pelága-tó, románul Lacul Peleguta (magyar kiejtés Peleguca).
Kis-Kusztura-tó, románul Lacul Mic al Custurii.
Nopcsa kastély - Szacsal, XIX-dik szazad.
Klincs-csúcs (fordítás kiejtés alapján), románul Varful La Clince.
Miután leparkoltunk megkerültük a tavat.
A Szlivej-vízesés (Sliveiu) a Szlivej-hegygerinctől északra, a Zöld-tótól észak-északkeletre található.
A dévai várrom Déva központjában levő Várhegyen található, a hegytetőn levő, romos állapotban levő vár legrégibb része egy falgyűrű. Lementünk ezért a dobozért, és korulbelul 10 perc keresés után megtaláltuk. Hihetetlen, hogy fél méter miatt nem találtam meg. Az összes összenőtt fát megnéztem, utána az összenőtleneket is, aztán a kaputól kapu+200m területen is, de semmi.
Grujú-nyereg Páreng-hegység Grujú-nyereg, románul Saua Gruiu. A Nagy-Páring és a Grujú-csúcsok között található, itt lehet beereszkedni a főgerincről a Mundra és Rosiile tavakhoz.
A Beusnica-vízesés az Anina-hegység egyik leglenyűgözőbb vízesése. Mivel nincs segítő információ, itt sem sikerült a dobozt megtalálni. Na, ez szerintem szebb mint a Bigér, de ez nincs útban.
Fekete-tó, románul Lacul Negru.
Bégaszuszányi halomsírok A Bozsor községhez (románul Traian Vuia, régebb Bujor) tartozó Bégaszuszány településtől északra több halomsírból álló régészeti lelőhelyt találunk. Tiku (Ticu) halma, egy Hallstatt-kori szentély, 540 méterre van a templomtól és 20 méterre délre a vasútvonaltól.
Ez most még csak egy félkész állapot.
Bukura-csúcs 1, románul Varful Bucura I.
A Zanoaga Stanei nevű tó 1924 m tengerszint feletti magasságban található, víztükre 0,6 hektár felületű. A tó vize kövek alatt vezet el a Rosiile-patakba, mely miután összefolyik a Gheres-patakkal, a Kicsi-Zsíl nevet veszi fel.
A 0,62 hektáros Zöld-tó a Sztojnica-csúcstól kelet-északkelet felé található. A tavacska víztükre a Szlivej-hegygerinc északi aljában, a sziklás törmelék és a morénagátak között csillog.
Pietrele-vízesés A Retyezát-hegység északi részének leggyakrabban használtmegközelítését ajánljuk. Pedig könnyű volt, első körben ugyanis azt állította a GPS, hogy a túl parton van. Kivettem belőle a TB-t. Köszönöm a bejegyzést, és a ládakarbantartást.
A nagyobbik, Zsuppányi halomsírnak nevezett lapos halom 610 méterre, kelet - északkeletre található a Bégaszuszányi vasúti megállótól, 30 méterre északra a Glavica pataktól, annak jobb partján. A Bozsor községhez (románul Traian Vuia, régebb Bujor) tartozó Zsuppány településtől északnyugatra két halomsírt találunk.
Zergék tava, románul Lacul Caprelor.
Herkulesfürdőtől 8 km-re esik a jellegzetes, monarchia korabeli vasútállomás, műemléképülete az egyik legszebb állomásépület Erdélyben. Az állomást nem hiába tartják a Monarchia legszebb vasutállomásának. Miután egy órát töltöttünk Herkulesfürdön barangolva, megnéztük az állomás barokk épületét is.

Természeti értékek - Hunyad megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Szárkő-hegység adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hunyad megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Mind a kétszer bent voltam a belső udvaron, és a templomban is. A lépcsőknél hiába nyulkáltam fel - amig nem volt ott a házigazda - nem leltem a dobozt.
  • Mogorva munkasok kiutasitottak az udvarrol, s elment a kedvunk. De visszajovunk, mint Ludas Matyi.
  • Miután átvergődtem a sűrű cserjésen, jöttem rá, hogy járható ösvény is vezet fel a kilátóhoz. Érdemes ezt választani.
  • Egy élmény volt az Illés-szikláitól beereszkedni az itt-ott embermagasságú kúszófenyők között a nyeregbe. Jó nagy kerülővel találhatunk volna más utat is.
  • Minden evben ha januar vege, akkor Szent Pal bucsuja Csikpalfalvan. Mivel apai agon ide is fuznek szalak, ezert lehettem itt es akkor.
  • Az aznapi kincskereső kirándulás utolsó állomása volt a Nyerges-tető alatti enduro-pálya. A Nyerges-tető felől haladtam Csíkszereda felé, így ügyesen elnéztem a letérőt az enduro-pálya felé.
  • Dolgozni voltunk Péterrel Libánfalván, a Görgény völgyében. Én pénztárgépet szerelni, Péter rejteni.
  • Kóstelek határában Sikertelen keresés a patak árterületén. Miután megtaláltam a Rupert Mayer emlékhelynél elrejtett geodobozt, elindultam az emlékmű mögötti szekérúton, a gps által jelzett irányba. Rossz választás volt, ez az út a hegyoldalban vezet, a rejtek pedig a völgyben van.
  • Képletesen szólva, zsebre dugott kézzel, nézelődve ballagtam ki a Vártetőre - ami, mellesleg nem volt nehéz, mert szakavatott túravezetőm volt - aki, miutan felhivta a figyelmem a geodobozok létezésére, kezembe nyomta a táblagépet, rámtukmálta a megfelelő alkalmazást. Én meg fütyörészve rátaláltam a rejtekre.
  • Nagyon szép a szoborpark. Érdemes erre jönni útban Székelyföld felé.
  • A patak felől közelítettem meg az emlékművet. Egyszerűen átugráltam a patakmederben levő köveken, majd kikapaszkodtam a meredek oldalon.
  • Valahogy kimarad, egy ideig halogatjuk, majd elfeledkezünk róla. Aztán eszünkbe jut, és elhatározzuk, hogy be fogjuk jelenteni.
  • Január 19-én, a Duna Televízió Talpalatnyi Zöld mûsorában túraajánlatként bemutatásra került az Erdély Kárpát Egyesület székelyudvarhelyi csoportja által kijelölt, Zeteváralja közelében levõ, Zete tanösvény. A tanösvény három és fél kilométeres szakasza másfél-két óra alatt járható be.
  • Egy rejtek, ahol sohasem kaptam dobozt. Mar majdnem 2-3 eve visszajaro lettem erre a helyre, es mindig de mindig remenykedtem, hogy egyszer csak dobozt talalok itten vegre.
  • Ha a tegnap este esett az eső, ma reggel, március 28-án havazott a városban. Így egészen otthonosan éreztem magam.
  • A Szent Anna-tó környékén ez volt az ötödik és egyben utolsó láda, amit megtaláltunk. Volt egy érdekes bejegyzés a füzetben – már nem emlékszem ki írta, miszerint két kifejlett vipera őrzi a rejteket.
  • Pedig elõrejeleztem a túrázás listán, hogy készülünk erre. Sajnálom, hogy nem kérdeztél rá, hogy mikor megyünk.
  • A kápolna előtt álló keresztet 1943-ban Vadai Lajos és neje, Vonház Mária állíttatta. Előtte öntöttvas stációk állnak.
  • Sokszor kerestem ezt a dobozt eredménytelenül. Hosszabb szünet után ma újra próbálkoztam.
  • Katolikus Templom - Nagyszeben Harangoznak délre. Bár péntek s tizenhárom, mégis szerencsés napunk volt, és a doboz hamar előkerült, pedig fekete macska sem volt a környéken. Sok járókelő sem volt, mindenki ebédelt, ejsze.
  • Elindultunk, hogy megnézzük a Szent László Emlékhelyet. Ez volt az első állomás.
  • Habar az en nevem is be lett jegyezve. Csapattarsaim azonban kedvesek voltak es ram is gondoltak odabent.
  • Javítottam.
  • Sajnos, nem fertem at a kerites alatt. De Krisztike bebujt, s csak hult helyet talalta a doboznak.
  • Tetőterasz - Madarasi Hargita Hétvége a Hargitán. Szeles és hideg augusztusi este. A menedékházban azt mondták, hogy estére befűtenek.
  • Szerdán megtaláltam a Zergepárkány-túra lejárásának keretében. Maga a doboz könnyűszerrel meglett, na de az odavezető út trükkös volt egy kicsit.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Szárkő-hegység? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!