Fekete-szakadék Mehádia Tó-csúcs Retyezát-hegység Tiszti kaszinó Petrozsény Mihai Viteazul utca 2. Egykori Petrozsény részvénytársaság tisztviselőinek kaszinója 1905, ma Ion D Sarbu-színház.
Őslénytani lelőhely Kiskirálymező Rétekkel és erdős részekkel borított domboldal, ahol a mészkövekben, agyagban és homokban, miocén időszakhoz tartozó ősmaradványokat lehet találni. Kiskirálymező őslénytani lelőhelye Bélajablánc község területén található, védelem alatt álló terület.
Rejtett sziklakapu Fetele Albe szentély A település nagy valószínűséggel a második dák háború (105-106) alatt pusztult el. Ez egy dák település és hasonlóan a többi feltárt erődítéshez itt is megfigyelhető a mészkő tömbökből épült falazási technika a murus Dacicus.
Ez most még csak egy félkész állapot.
Boli-barlang 2 Banica Mi is megtaláltuk a kavicsokat a lappancs alatt. De a doboznak sajnos hűlt helyét találtam.
Sztenisóra-vízesés, románul Cascada Stanisoara.
Piski városka fölött, az Érchegység Nagyági csoportjának délii végében, az itt északnyugatra kanyargó Maros jobb partján fekszik Arany község. A falu délkeleti végében, az Arany-hegy lábánál, közvetlenül a Maros ártere fölött középkori vár is állott egykor.
Nagy-völgyi-nyereg, románul Saua Valea Marii.
Tulajdonképpen a két doboz egymásra vigyáz. Megnéztem a volt Kun Kollégium impozáns épületét és a szobrokat. 20 évvel ezelőtt Csaba testvérrel Szászváros utcáin sétálva megnéztük Kun Kocsárd és Kun Géza mellszobrainak néhai helyét.
Szárkő-hegység A Szárkő név az ómagyar szár szóból ered, kopaszkövet jelent. A Szárkő-hegység a Déli-Kárpátok északnyugati részén található, Krassó-Szörény és Hunyad megyék területén.
Kis-Tucsila-csúcs, romanul Varful Tucila Mic.
Zajkány Zajkány falu közelében, egy domboldalon volt Hunyadi János-emlékművének maradványa.
Zsudele-tó Retyezát-hegység Felérve a legelő gerincére, az út tovább halad az erdőben, de már dél-keleti irányban. Tótfalud dél-nyugati részén indul az a földút, melyen dél, dél-nyugati irányba haladva, megkerüljük a várhegyet.
A Mundra-tó a Nagy-Páring-csúcstól kelet-északkelet felé terül el, 1,12 hektáros vízfelülete van. A Páring-hegység legmagasabban elhelyezkedő, 2158 m-en kialakult tava.
Scurtu-nyereg Páreng-hegység Itt tér le a Mija-tó (ejtsd Mizsa) felé a túraösvény. A 2203 m magas Scurtu-csúcs mellett, a 2111 m-en található Scurtu-nyeregnél gyönyörű kilátás nyílik a Kicsi-Zsíl (Jiet-patak) völgye felé.
Máda barlangvár Körülbelül 400 métert gyalogolva könnyen megtalálható a barlang - a szurdokig el kell menni, innen indul az ösvény. A Máda község északnyugati szélén, a Gyógyi-patak partja közelében álló utolsó ház kertje mellől indul északi irányban egy ösvény.
Ne mond kétszer :-). Ott voltam a fotózásnál. Azazhogy pontosítok, én a panorámafotózásnál voltam ott. A Gáles-tó a Gáles glaciális völgyben található, egyike a Retyezát legszebb tavainak.
Retyezát-tengerszem, románul Lacul Stevia.
ősök trónja Hátszeg Csató János magashegyi túráján, 1872-ben, a Párengben, elsőként talál meg egy pimpó fajt. A növényt Haynald Lajosról, Erdély egykori katolikus püspökéről nevezi el Potentilla haynaldianeának.
A Gemanarea-csúcs a Páring-hegység főgerincének és 2420 m magas Szlivej (Slivei) hegytömbjének találkozásánál helyezkedik el. Innen körülbelül 1 óra alatt lehet feljutni a Nagy-Páring 2519 m-es csúcsára.
Ferencfalva tava A Nagy-Páring az Olt és a Zsil szorosai között elhelyezkedő Páring-hegység legmagasabb csúcsa. Egy Pareng-Kapacina túra alkalmával. A Groapa Seaca menedékháztól közelítettük meg, gyönyörű napsütéses időben. Megérkeztem a csúcsra.
Határvédő sáncok Zajkány Az akkor Tapae nevű szoros közelében 89-ben és 101-ben is nagy csatát vívtak a római légiók és a dákok. A délről a Szárkő-hegység, északról a Ruszka-havasok általhatárolt, 699 m magasságban fekvő szoros az őskortól kezdve fontos átkelőhely volt a Temesköz és a Hátszegi-medence között.
A Temes-Cserna árok a Kárpátok leghosszabb folyosószerű árka, 90 km hosszú, Örményes és Teregova között összeszűkül, kialakítva a Teregova-szorost. A Teregova szűk szorosán keresztül kapcsolódik északra a Teregova-felszín a Karánsebesi-medencével.
Levendulamezők Marzsina Néra-forrás