Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Vízimalmok - Eszenyő

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Vízimalmok - Eszenyő

Garda Dezső történész adatai szerint az első gyergyóremetei malmok valószínűleg a Kő-patak mentén jöttek létre. Majd a 18-dik században éppen a malmoknak köszönhetően alakult ki Eszenyő település.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Vízimalmok - Eszenyő felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Muflonkos háreme Bodzavám bölényrezervátum muflon
Muflonkos háreme
Oltár Homoród lutheránus erődtemplom
Oltár
Romok - 1 Alsóbún Bethlen várkastély rom
Romok - 1
Pihenés a Csompolyon
Pihenés a Csompolyon
Lövéte a magasból Suvadás Lövéte
Lövéte a magasból
A forrás Szerecsen sziklák Szalárd Szalárdtelep szikla
A forrás

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Vízimalmok Eszenyő fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Eszenyő és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Vízimalmok!

A 0,34 km távolságra található, legközelebbi település, Eszenyő turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A falu a Nagy-Küküllő bal partján terül el, a SzékelyudvarhelytSzékelykeresztúrral összekötő megyei útról a vasútállomás után kellletérni. A Nagy-Küküllőn átvezető betonhíd után kezdődik Kisgalambfalva.
Szombaton arra gondoltam, ha már arrajárok, megnézem ezt a ládát is. Mászkálni hívtak a hétvégére, a Vargyas-szorosba. Azt lehetne mondani, hogy Kovászna megye via ferratája, mert majdnem itt van.
Gyergyóremetén több tanösvényt hoztak létre, a természeti kincsek, a népi építészeti emlékek, illetve a műemlékek témakörben. A Természeti kincsek tematikus séta a Szent Lénárd plébániatemplom közeléből, a Marosparton megépített kilátóterasztól indul.
Gyilkos-kő kilátó Az idáig felvezető út tele van virággal.
Dobrán-forrás Bélbor A Dobrán-patak mocsaras forráslápja növénytani természetvédelmi terület. A Dobrán (Dobreanu)-forrás a Dobrán-patak földrajzi jobb oldalán található, Bélbor északnyugati szélén.
Ide építettek kilátót 2006- ban a sükői közbirtokosság, a helyi vállalkozók, a felsőboldogfalvi önkormányzat, illetve Sándor József közbenjárásával. Egyik kedvenc rejtekhely-kategóriám, a Rez-tetőihez hasonló kilátótornyok. A Nagyküküllő és a Nyikó között húzódó dombvidék legmagasabb csúcsa, a 932 m magas Rez-tető.
Az Udvarhelyi-medencét keretező dombok legmagasabbika, a 886 méter magas Szarka-kő, messziről csak erdővel borított csúcsnak látszik. Megtaláltam, így nagyon örvendtem. Egy Daewoo Tico szemelygepkocsival, remeltem, hogy a kozelebe tudunk jutni. Hogy Székelyudvarhelyhez ennyire közel, ilyen jó kirándulóhelyet találunk.
Csíksomlyón, a borvízforrás közeléből indulva, a Köves utca végéből indul az a körút, mely megkerüli a Kis- és Nagy-Somlyó hegyeket. Hegyi kerékpárral, illetve gyalogosan járható.
Jó rég volt (hét éve) az utolsó "találás", így nem sok reménnyel indultunk neki. Kendő felől érkeztünk fel a Bekecs-tetőre, miután rejtetünk Kendőn a református templomnál. Szakadát falu felől, az Iszulyka völgye mentén közelítettem meg a rejtekhelyet. A Bekecs-tető a nyárádmentiek szent hegye, a kápolna mellől jó kilátás nyílik déli irányba.
Kiértünk a Bükk fejére és megálltunk a keresztfánál. Kerékpárral indultam egy kis rejtéssel is egybekötött dobozkeresésre. Csíkmindszent felől a Hosszúaszóba vezető út közepén, a Bükk feje gerincén állva, nem tudtuk eldönteni, hogy mit mihez tódtak.
A Terkő-nyeregtől délre, az Ördög-hágó szerpentinjeitől délkeletre található a Ködlátó-hegy, csúcsai kilátás nélküliek, erdővel borítottak. Túránk végén még kiugrottunk a nyeregbe. Keleti oldala a Terkő-mezővel szomszédos, a délnyugati oldal szintén egy kiterjedt legelő.
Már Erdély területén található. A Tamó szikláit egy kicsit nehezebben találtuk meg, az oda vezető ösvényen nem sokan járhattak, úgy kellett átvergődni és felkapaszkodni a törpefenyők között. Tamó sziklavára az 1862 méteres Tamó-tetőtől dél-nyugati irányba 900 m távolságra, 1820 m tengerszint feletti magasságban helyezkedik el.
A Madarasi-Hargita a Hargita-hegység és a Székelyföld legmagasabb hegye, egy egykori sztratovulkáni kráter peremének északi maradványa. Sajnos az idei nyár nem kedvezett nekem, ami a rejtekhely keresést illeti, keveset volt alkalmam, és annak is elmulasztottam a bejelentesét, na de megpróbálom pótólni, és reménykedem, hogy lesz még jobb is. Pontosan ez volt a szándékunk ezzel a dobozzal. Ismét köszönjük a játéknak, hogy egy ismertnek hitt hely új arcát láthattuk.
Teleki-kastély Sáromberke
Az Alsó fenyős egy mesterséges fenyő telepítés Makfalvától északra, a Nagymagos erdejében.
Református templom Mezőmadaras
Egy könnyű, de csodálatosan szép túráról ejtenék néhány szót. Gyönyörű időben jártunk itt.
A marosvásárhelyi Postaréti forrás a Constantin Romanu Vivu-utcai D11 számú tömbház mellett található. A vize már valószínűleg nagyon rég elapadt.
Különleges formájú homokkövek látványában gyönyörködhetünk Besztercétől 17 km-re, Szászrégen irányába, a DJ154 jelzésű útvonalon, Bilak, románul Domnesti, település előtt, az út bal oldalán. A kiszsolnai evangélikus templom után megkerestük ezt a rejtekhelyet is.
Ruszu-mező a Nagy-Égett-kő, vagyis Cibles mellett.
A Kelemen havasok déli lábánál fekszik Déda község. A falu határához tartozó Dédabisztratelep közelében, a 656 m magas La Cetate nevű sziklaszirt tetején középkori vár maradványai találhatóak. Előbb lent kerestem a szikla tövében, de nem találtam.
Városháza Marosvásárhely 1907-ben épült szecessziós, eklektikus stílusban Komor Marcell és Jakab Dezső építészek tervei alapján. A marosvásárhelyi Főtér déli részén impozáns, tornyos épület hívja fel magára a figyelmet.
A pottyandi harangláb országos műemléki védettséget élvez, a harang 1975 óta nem szólal meg reggelente. A Fenyővize-patak völgyében jártam, a Kolos-tető alatti Farkasvész sarkának nevezett oldalon.
A vonat ajtajából nem kis szintkülönbségről kell leugrani a talaj szintjére. Aki vonattal érkezik a helyszínre, annak Andrásháza lerobbant, gyászos állapotban levő vasúti megállójánál kell leszállni.
A tegnapi bemelegítés után, ma újra biciklitúrára indultam. Látom belejöttél a kerékpározásba, csak gratulálni tudok. A Hargitafürdőtől délnyugatra húzodó sziklás kráterperem hasonló a Bagolykőhöz, amire szép időben nagyon jó kilátás nyílik.
Mikor elolvastam a segítő információt, gondoltam, hogy most nem alkalmas megkeresni ezt a dobozt. Érdekes kis vízesés.
1394-ben jelentkezik a forrásokban Erche néven.
Oh szent kereszt légy oltalmunk, így szól annak a kőkeresztnek a felirata, amely Tusnád falu egyik fontos kereszteződésében, a központból Alszeg felé vezető úton található.
Csíktaploca északi részén, a Csicsó és Delne felé elágazó országút szomszédságában, az 1912-től felhagyott régi temető mellett áll. A kis kápolnaszerű építményről azt feltételezik, hogy Nepomuki Szent János szobrának lehetett védfala.
Háromkút-forrás Erről a csodálatos 3 forrásról kapta nevét a völgyben elterülő település. Nem ez az első alkalom, hogy a helyszínen járok, így nagyjából tudtam, hogy mire lehet számítani. A geodoboz épségben várja továbbra is a megtalálókat.
Evangélikus templom Teke Az állapota egyre jobban romlik, jelenleg el van hanyagolva, a templom mellett játszóteret és parkot hoztak létre. Magasztos történelemmel rendelkező település nagyon szomorú jelenkori állomása. Teke község a Mezőség keleti felében fekszik, a Pénteki-patak mellett - evangélikus temploma műemlékké nyilvánított épület, a XIV-dik században épült, a tornya a XV-dik században.
A Mária borvíz, forrásvíz jellemzői: szénsavas, nátriumkloridos, alkálikus, vasas, hipotonikus ásványvíz. Fürdővízként szív- és érrendszeri megbetegedésekben.
A Vaskapu nevű hely a Lövéte-Kirulyfürdő és a Vargyas-patak menti út találkozásánál helyezkedik el. A székelyföldi töltésvonulatot Szentegyháza és a Szurduk közötti részen hiába keresték, de jól kimutatható a Cserebérc - Saták-kútja - Vaskapu útvonalon.
Dávid Ferenc téri unitárius templom - Kövesdomb lakónegyed, Marosvásárhely. Mióta felépült a templom, nem jártam itt fent. Szép innen a Domb, szép a templom, de elég elhagyatottnak tűnt. Sokan kutyát sétáltatnak arrafele, és egyik kedvenc játszóterük is a templom környékén van.
A rejtek tudatos, rosszindulatú kifosztását kizárom. Nem értem, hogy miért van lezárva a torony, hiszen ki van építve a látogatók számára. Ma a sós forrásnál jártam és innen már nagyon közel volt a kilátótorony. A kilátótorony melletti házikó ablakába kitett tájékoztató szerint a kilátó naponta 12 és 19 óra között látogatható, ingyenesen.
Székelyvécke bejáratához közel faragott tábla hirdeti, hogy a közeli dombon kilátó található. A magyarországi Eszterlánc zenekar koncertjére érkeztünk Székelyvéckére.
A szászrégeni Címeres kút a Sós utca és a Főtér (jelenleg Petru Maior-tér) kereszteződésénél található, ez utóbbi útburkolatának szintje alatt. Három címert láthatunk rajta.
Középkori templomáról nincs adat, így bizonyosan a katolikus korban filia volt, Gyalakuta anyaegyházához tartozott. Ez volt a helyzet a reformáció után is 1666-ig, amikor azon a címen tagadják meg a közmunkát a gyalakuti templomnál, hogy már önálló egyházközséget alkotnak.
Bár a Gyerekek palotája viszonylag közel van hozzám.
Aki nyitott szemmel jár a természetben, lépten-nyomon új dolgokat fedezhet fel. Igaz ez akkor is, ha már számtalan alkalommal járt már valaki egy helyen. Miután ittam a Lobogó forrás vizéből, a patakon a fenyő hídon mentem át.
A Kozmás-patak mellett elterülő Csíkkozmás igen régi alapítású település. Be tudtunk menni a templomba, így több látnivalóban volt részünk. A körtefát könnyen megtaláltuk, viszont az üreg üres volt. A kortefa uregeben nincs meg a dobozka.
A csíksomlyói méretarányos bronz térplasztika a ferences temlom közelében, az út túlsó oldalán található parkolóban került felállításra. A letapogatható bronzplakett andezitalapon áll, rajta Braille-írás is tájékoztatja a látássérülteket.
Senki tava Csíkszereda Bár kevesen tudnak róla, de Csíkszereda mellett egy viszonylag méretes, látványos tó található. Már elég régóta kinéztük ezt a rejteket.
2011 júliusa óta a bodvaji egykori temető még megmaradt 8 sírköve már könnyen megtalálhatók, az őket rejtő tisztás szépen rendbehozva. Nem gondoltuk, hogy első megtalálók leszünk. Tiszta véletlenül arra jártatok és szűz dobozt találtatok, igaz? Mi vagyunk az első megtalálók, csak "meli" kicsavarta a kezünkből a füzetet.
Gyimesi jegenyefenyők Bükkhavas-pataka A Gyimesek egyik kevésbé ismert látványossága a két, óriás méretű jegenyefenyő.  Magasságuk 42 m, átmérőjük mellmagasságban 110 cm, illetve 130 cm, becsült életkoruk 200-250 év. Sajnos már csak egy fenyő magasodik.

Történelmi-kulturális értékek - Hargita megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Vízimalmok adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Eszenyő térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Nekem a csorgóról örökké a bekecsi kirándulásaim jutnak eszembe. A csorgó szurós drőttal van körülvéve.
  • Forrás Piricske felé - Hargita-hegység Piricske szivem csücske. Ezt elsőkként sikeresen levadásztuk, s irány tovább.
  • Méhes-tető tőzegláp - Görgényi havasok Őszi pompában. Miután ellenőriztük, hogy a kőgomba a helyén van-e, kimásztunk a pusztába. Őszi pompában még szebb a Méhes-tető.
  • Nekem erről a helyről nem épp a Vákár közelsége jut eszembe, de így sem rossz. Minden esetre délután nagyon forgalmas hely, és semmi takarás sincs.
  • Valószínűleg a fakopáncs addig véste az üreget, amíg kipottyant a dobozka. Majd valakik elvitték, és hagytak ott cserébe nekünk üres üvegeket, papírzsebkendő-kompoziciókat és az elfogyasztott, illetve feldolgozott ebédjük tartalmát :-(.
  • Ismetlem Meli sorait. Ja es meg valami.
  • -indulhat a keresés.
  • Megtaláltam tegnap kora délután, köszi a rejtést. Eszméletlenül izgalmas egy templom, különösen a tornya ragad meg.
  • Egy kicsit kellett várni míg kinyitott, de megérte, és addig is nyugodtan lehetett keresni a ládát. Egy kicsit nehezebben lett meg a láda, mivel a falat egész jól benőtte a vadszőlő és így az ösvényről nem úgy nézett ki, hogy 2 m magasan van a rés.
  • Felsőbölkény felől közelítettem meg a Mocsárerdőt. Majd a kocsit az erdő szélénél hagyva, elsétáltam a rejtekhelyig.
  • Rengeteg székely kapu van a faluban,s ami örvendetes,hogy sok az új közöttük,csak tobább él a székely kapu állításának hagyománya.
  • A találkozások nem csak izgalmas események, hanem fontos részei egy közösség életének. Ez a játszótér addig fog élni, amíg a kincskeresők személyesen, élőben is találkoznak.
  • Pont egy magyarországi csoportnak magyarázták a Mikó vár történetét. A ponthoz közel nincs sok olyan hely ahova mágneses dobozkát lehet tenni.
  • Egy megtalálás még a rejtekhelyes születésem elötről.
  • És mi van akkor, ha mégsem az Őrmester az igazi főnök itt, hanem létezik egy Szürke eminenciás. Egy olyan személy, akinek a jelenléte a nyilvánosság számára nem annyira nyilvánvaló.
  • A hely gyönyörű szép. Nagyon örülünk, hogy sikerült ide is eljutnunk.
  • Egy nagyon szép hétvéget töltöttünk Rapsóné vára lábánál sátorral. Ezt csak fűszerezte a geoláda, a Rapsóné sziklájáról a kilátás, s hát még a Pakulárkő.
  • Második próbálkozásra meglett.
  • Nagyon jó hely, de azt hiszem a medvék is szeretek ezt a helyet, három medve ürülék eset az utamba, este felé nem szívesen járnék erre felé, a rejtekhelyet könnyen megtaláltam.
  • Igen, megbontatlan pástétomos konzervekkel van tele a geodoboz. A gyakoribb probléma viszont a cukorkák a geoládákban.
  • Jó nagy róka lehet, akinek ekkora nagy lik kell, de ezt mi sem láttuk meg eddig még soha, pedig sokszor tovaburrogtunk itt. Mit bányásztak innen?
  • Nagybátyámmal és a kislányával voltunk a Fortyogónál vizért és amíg ők vizet töltöttek addig én felkerestem a rejteket.
  • Megnéztük egyúttal a sípályát is. A tetőről a borús idő ellenére is jó volt a kilátás.
  • Ott voltunk a rejtésnél.
  • Ott voltunk a rejtésnél. A Székelyek Nagy Menetelésére, na meg a Nagy Kincskeresésre készülödve segítettünk a trekkingklubnak a rejtésben, vagyis kivártuk míg megfelelő rejtekhelyet talált és lemértük a koordinátákat.
  • Kissé megkésve, de eljött az idő, hogy ezeket a rejtéseket is bejelentsem, sajnos hamarabb nem sikerült időt szakítanom rá. A rejtők napja alkalmából került sor a rejtésre.

Sikerült eljutni Eszenyő környékére? Tetszett a Vízimalmok? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!