Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Vit-havas

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Vit-havas

A Vit-havas a Hagymás-hegység északi felének egyik legnevezetesebb kilátópontja. A kucsma alakú mészkőszirtről pompás kilátás nyílik minden irányba.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Vit-havas felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Az emeletes épület alsó osztálya Székelyzsombor parasztvár
Az emeletes épület alsó osztálya
I. vh. névsor Teke evangélikus templom
I. vh. névsor
1715 Nyárádszentsimon
1715
8705 Status quo ante zsidó temető
8705
Pihenő Ponor-rét
Pihenő
Háromszék Hammas fürdő Zsombor patak
Háromszék

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Vit-havas fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Vit-havas!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 3,84 km távolságra található, legközelebbi település, Hágótő turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A Mária borvíz, forrásvíz jellemzői: szénsavas, nátriumkloridos, alkálikus, vasas, hipotonikus ásványvíz. Fürdővízként szív- és érrendszeri megbetegedésekben.
Négy ismeretlen magyar honvéd sírja Hegyes-havas A Hegyes-havas csúcsa alatt körülbelül 100 m északra, az egykor lőállás mellett. Négy ismeretlen magyar honvéd sírja - Hegyes-havas, 1944 augusztus-szeptember.
A falu központjában látható református templom az 1792 szeptember 8- án, a Peszente utcában lakó Péter István házánál kiinduló tűzvész alkalmával 110 házzal együtt leégett, a harangok megolvadtak. Etéd Szováta, Korond és Parajd után a környék legjelentősebb települése.
Az Egyes-kő közelében található kápolnát, csodaszerű gyógyulásáért, hálából építette a csíkszentdomokosi Bodó Lóránt, 2018-ban. A Szép-patak völgyében munkabalesetet szenvedett, és egy 2 tonnás munkagép ráesett egy 10 méteres zuhanás után.
Nem a Likas-kő volt aznapi turánk célpontja, de mivel utba esett ugy döntöttünk megkeresük. Biciklivel mentem végig a Meleg-Sugó völgyében. A Görgényi-havasokban, a Meleg Sugó-völgyében található egy nagy sziklatömb, a Likas-kő, aminek a tövében tengermarta üreg található.
A Kerek-kő bércének párkányán hallgatni lehet a csendet. Meghívást kaptam egy Háromkúton és környékén, túrázással és rejtéssel eltöltendő hétvégére. A Kerek-kő a Hagymás-hegység vonulatának egyik legimpozánsabb sziklaóriása.
Forrás Piricske felé Hargita-hegység A Csíkszeredából Székelyudvarhelyre vezető útról, a Piricske erdei útra letérve, 300 m után felhagyott házakat találunk. Ezt elsőkként sikeresen levadásztuk, s irány tovább. Gyakori utvonalam - Csikszeredabol hazafele - mikor formaban erzem magam, felmegyek Hargitafurdore a Piricsken, majd leereszkedem. Sajnálom, hogy elvesztetted az okostelefonodat.
Zurzugó-tető Kelemen-havasok
Lázárfalvi Nyírfürdő Nagyon tetszett a hely, látszik, hogy jól karban tartják. Mivel játszótársak jelezték a doboz eltűnését, eljöttünk és újrarejtettük keresztény szellemben. Nem sikerült megtalálnom a dobozt. Lázárfalván a Hí-patak folyik keresztül, s ez találkozik a Tusnád-patakkal.
Katonasír az Áldomás-pataka aljában Az Áldomás-pataka aljában, az út mentén, Antal Péter földjén. Négy magyar honvéd sírja felett felállított emlékkereszt.
A rejtek körül derékig érő csihány, a forrás körül meg több tíz csiki polgár, sorban álltak a vízért. Érdekes, hogy vannak olyan rejtések, amelyeket a gazdájuk soha be nem jelentett sehol. Amíg bekapcsolódott a gps, addig is keresgéltünk és találtunk is egy geodobozt. Az igazi Lina-kanyar egy kisebb, de lejtős kanyar a Csíkszeredából Székelyudvarhelyre vezető főúton, a csibai letérővel szemben, ahol Lina kocsmája is állt.
Abaffy-kúria lelőhely Csíkszenttamás A 19-dik század közepén még jelentős maradványai voltak a régi épületeknek: az Abaffi-család lakóházainak, a halastavaknak és az udvari kápolnának. A helytörténeti irodalomban Abaffi-kúria és kápolnaként ismert lelőhely a jelenlegi plébániakert, a termelőszövetkezeti istállók és a Sándor-család telkén terül el - HR-I-s-B-12716.
Szabadnap lévén kész zsibvásár volt a házikó körül, és rengeteg szemét. Fontos turista csomópont a nyereg - túl a csodás panorámán, amit nyújt. Ennek is az elso megtalaloi voltunk. Gyimes vidékének megközelítése a Gyimesi hágó, régi nevén Tekerőhágó, irányából történik.
Reggel indultunk a Marosvásárhelyi EKÉ-vel. Engem miért nem hívtatok? December 30-án, ragyogó napsütésben, tiszta kék éggel, sikerült teljesíteni az évzáró túrának tervezett Bucsin-Mezõhavas útvonalat :). A Mező-havas a Görgényi-havasok legmagasabb pontja Maros megyében, 1777 m tengerszint feletti magasságban.
Hegyes-csúcs
Vasond völgye tanösvény Pottyand A Vasond völgye tanösvény hossza 7 km, a menetidő 3 óra, a szintkülönbség 249 m. A nehézségi szin: közepes, az útjelző oszlopok színe sötétbarna.
Hidegség a Gyimesek második legrégebbi települése a Gyimesi-szorosnál létrejött Sáncpataka után. Amikor a tatárveszély megszűnt, elkezdődött a Gyimesek gyors benépesedése, a Tatrosba ömlő patakok völgye is mind beépült.
A borszéki mésztufát 1819-ben kezdték el kitermelni. Előbb lementünk a bánya aljába, kár volt mert szemetes. Ez most melyik bánya a három közül? Ez a rejtés a Tündérkerttől délre található.
A Kissomlyó oldalában, a sípálya és a keresztút között, közvetlenül az erdő széle alatt, betonból öntötték ki Jézus szavait: Csak Jézus az út, igazság, élet. A felirat madártávlatból, vagy közvetlen közelről olvasható, látható rendesen.
Megtaláltam. Egy hat napos Erdély járó túra kapcsán jártunk erre 40-en. Wass Albert regényeit olvasva az ember azonnali indulási vágyat érez. Az Istenszéke terjedelmes csúcsplatója, pontosabban az északra nyúló gerinc, Szászrégen felől nézve egy hatalmas széknek látszik - innen a helynév.
Egy a házak közötti köves utca és a Fürdő (Homoródi)-patak közötti kaszálón. A Felső Vészfarki borvízforrás Homoródfürdő keleti végében található.
Régi tűzoltópompa Ditró A ditrói Dr Jakab Antal téren található kis zöldövezetben egy régi tűzoltópompát állítottak ki, 2007-ben. Ekkor volt a ditrói önkéntes tűzoltóalakulat 110 éves.
Gyilkos-kő Békás-szoros A Gyilkos-kő a Gyilkos-tó fölé emelkedik, attól keletre és mintegy 700 m távolságra - a legmagasabb pontja lapos részen van, ahol a mezőn egy métafa jelzi az 1408 méteres magasságot. Ennyire doboznak még nem örvendtünk. A Gyilkos-kő nyugati sziklaperemén két fontosabb kilátópont is van, az egyik az 1378 m magasságban található nyugati kilátópont, illetve az északnyugati, ahol az egyik panorámakabin is található.
Fia, Cserei Mihály a szemtanú hitelességével írta meg Erdély történetét 1661-től 1711-ig, a szatmári békéig. A Cserei-kúriát Cserei János fogarasi várkapitány építtette 1667-ben, aki Apafi Mihály idejében 8 évi várfogságot szenvedett.
Énlakára menet kiugrottunk a barlangokhoz, gyönyörű hely, de a panoráma még szebb. Ellenőriztem a rejtekhelyet, a geodoboz a helyén van, és még nem találta meg senki. Valoszinu hogy mar nincs meg a doboz, a leiras nagyon egyertelmu, meg is talaltam a ketlabu fat, egy kicsit megcsonkitva, de csupan egy ures fedel nelkuli sarga poharszeru muanyagedenyt talaltam. Máréfalvától északra, a Leshegy nevű dűlőben sziklába vájt védbarlangok találhatók, a helybeliek Kőliknak nevezik a helyet.
Vacsárcsi közelében, egy olyan kevésbé ismert, felhagyott kőfejtő van, ahol Csíkban egyedülálló, bazaltorgonákat láthatunk. Nem vagyok meggyőződve róla, hogy valaha is jártam ebben a faluban. Rejtett tavacska, szép csendes elhagyatott bánya. Minden evben ha januar vege, akkor Szent Pal bucsuja Csikpalfalvan.
Kar, hogy a lancfuresz nyomot hagyott nehany fan. Kalandos kis ejszakai tura volt. Éjjel, a hangulatos holdfényben sétálva kerestük meg a dobozt. A Keleti Kárpátok egyik kevésbé ismert és látogatott helyérekalauzolnálak el benneteket, a Szászrégen mellett találhatóMocsárerdőbe, ahol 400-700 éves tölgyfák őrzik Erdély régi szellemét.
Görbepataka falu Gyimesfelsőlok községhez tartozik - a Tatrostól nyugatra található, a festői szépségű Görbe-patak völgyében. A VI. Jó a kilátás, a többit már az előttem írók leírták. A nagyfőnököt picit nehezen lehet lekuglizni.
A katona kucsmája (Caciula Dorobantului) nevű konglomerátum sziklatömb egy nyílt terület, a Széles-kő-hágó (Curmatura Piatra Lata) fölé magasodik. A Széles-kő felől rálátás nyílik az Izvoru Muntelui víztározóra, Durau üdülőre, és a Schit (kolostor, remetelak)-patak völgyére. Bár elég gyakran megfordulok a Csalhó-hegységben, és voltam egy párszor itt is, az utóbbi években valahogy kimaradt ez a hely.
A Székelyudvarhely - Szováta útvonal mellett, Székelyudvarhely felől jövet, jobbról, Korondon felül 3 km-re van a Likaskő. Az afonya arusok figyeltek, hogy mit keresunk, de miutan rauntak, eloszedtuk a dobozt s beirtuk a nevunket. Könnyen meglett a dobozka. Nem jöttem rá a képről, hogy mi lehet a kereszt, de a helyszínen már egyértelmű volt.
Csíkverebesen megmaradt néhány, majdnem kétszáz éves faragott székelykapu.
Dobogófürdő Szentkeresztbánya Langyos borvízforrások törnek itt fel, amit ma asztali vízként használnak. Dobogófürdő (Székelyfüred, Ugron fürdő) Szentkeresztbánya délnyugati szélénél, a Kis-Homoród völgyében, Lobogófürdőtől délre található.
Homoródfürdőtől indulva, a Cekenden és a vadonon keresztül közelítettük meg a helyet. Nem a legegyszerűbb eljutni Gyepes faluba, illetve Homoródremetére. Van egy kicsi falu Székelyudvarhely közelében, de mégis távol tőle, ahová ritkán jár idegen, a polgármester is csak választások előtt látogatja meg.
Az Idődoboz pavilonok a Mikházi Régészeti Parkban találhatók, a településtől délnyugatra, a római kasztrum és a régészeti park között. A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel.
Székely iránytű Peszente-tető
Az aznapi kirándulás utolsó felkeresett helye volt a Csíki-kert. Anno Csíkban születtem és mégis csak most mikor már csak látogatunk arrafele, akkor kerestük fel az arborétumot. Gyergyószentmiklóson található Székelyföld legnagyobb dendrológiai parkja, a Csíky-kert.
Kőnyúl Kelemen-havasok Az Ilvai Tiha-patak mentén, a Tiha-tető felé érdekes sziklaképződmények mellett haladhatunk el. Ezek egyike egy nyúl formájú szikla.
A Bogát-hegyen áll az 1725-ben épült kápolna, melyet a csíkszépvizi örmény katolikus püspök szentelt Szent Fülöp és Jakab apostolok tiszteletére. Innen a kilatas a Csiki medencere fonseges. 10 napos csíkrákosi vakációnk első útja ide vezetett. Egy kellemes és könnyed kirándulás közepette kerültünk e fennséges helyre.
Hétkapu zsákutca Ditró Ditróban, a Központ (Középszeg) és Felszeg között található III-dik tízesben, van egy Hétkapunak nevezett zsákutcás falurész. A Hétkapu hét telekből állott, melyek legyezőszerűen helyezkednek el.
Rövid megallas, szep rejtes. Nagyon ötletes, jól előkészített rejtés. Jól elökészített geoláda Szejkefürdö mellett. Székelyudvarhely Szováta felőli bejáratánál több látnivaló várja az arra látogatókat, átuzatókat.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Vit-havas adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A Pongrác-tetőről indultunk, gyalog, a piros sáv jelzésen egészen a Nyerges-nyakig, majd a kék sáv jelzésen a Vit-havas nyakáig, végül a kék körben kék pont jelzésen másztunk ki a Vit-havas csúcsára. Eredetileg a Likas-zsombolyhoz is fel akartunk menni, de végül ez nem fért bele a napunkba.
  • Az Eross Zsolt teljesitmenyturan jartunk szombaton. Levezeteskent ugy dontottunk, meglatogatjuk a csodalatos Vit-havast.
  • Hmm, ez volt osztan erdekes. Mi is e napon voltunk a Vit-havasan.
  • Gyönyörű, napsütéses napot töltöttünk játszótársunkkal, Fakirral és fiával a Vit-havas virágban gazdag sziklarengetegében. Eredetileg a Pongrác-tetőről terveztük utunk autóval a Vinkli- pusztáig, de egy földcsuszamlás miatt útitervet változtattunk és Hágótő irányából támadtunk.
  • Megtaláltuk, pontosabban megtalálta Délia GPS nélkül. Kiszámolta a lépéseket és mire én odaértem, ő már megtalálta és kivette a dobozt is.
  • Olyan már volt, hogy publikálás előtt találtam meg egy geodobozt. Olyan is volt, hogy ott voltam a rejtésnél.
  • Nagyon helyes. Télen érdemes a rejtekhely körül össze-vissza tapodni, hogy ne vezessen egyértelmű nyom, ösvény a rejtekhez.
  • A Románia legszebb fái adatbázisában található fák között, a mirkházi Kárpátok örege a kerület alapján a 7-dik fa. Továbbá csak a 3-dik kocsányos tölgy, a többi négy, 9 méternél nagyobb kerületű, fekete nyár (Csokmány, Ópálos, Kolozsvár, Malomvízszuszény).
  • Hiszen ezért tettem idézőjelbe. :) Valóban érdekes.
  • Ez aztán geoláda (Nem doboz :-)). Sajnos a mofetta (turistahiány miatt) zárva volt.
  • Megtaláltuk a panziót, Dózsa György szobrát, a tulipánt is, de a kő ki volt hengeredve a rejtek elől és a doboz nem volt benne. A hely maga elég hangulatos.
  • A koordinatak Csikpalfalvan jok, a hirdetotablahoz vezetnek, egy vilagoskek, fakeretes, uvegezett ajtos kisszekrenyke, epp a bejarati kapuval szemben, a templom oldalan. A szekreny be van horgolva egy rahajtott 40-es szeggel, ott talalhato a szoban forgo lila-rozsaszin muanyagtojaska.
  • Vasárnapi városismertető séta közben ide is eljutottunk. És idei első találatom egy üres rejtek, egy nagyon szép templomnál.
  • Na, itt mar nem jartam olyan szerencsevel. A rejtek az megkerult, de a doboz hianyzott.
  • Gondoltam, hogy nem jelentem be ezt a megtalálást, várok vele, míg a trekkingklub is bejegyzi magát a füzetbe. De végül mégis bejelentem, hogy legyen visszajelzés a rejtő számára.
  • Megtaláltuk a geodobozt a földön. Gondoltuk, hogy teszünk bele füzetet és egyéb kelléket, de el volt törve, ezért kicseréltük.
  • Nem találtuk meg. A környéken minden le van tarolva, a derékba tört fák, bokrok, csak a nagyobb fák állnak.
  • Határvadászok keresztje a Bellő-tető alatt Néhány pontosítás. Az általatok megtalált, a határvadászok emlékére felállított kereszt, ahol a geodobozt is rejtettétek, látszik a főútról is. A Székelyhon cikkében közölt fényképen szereplő hevenyészett kettős fakereszt pedig az a kereszt, amely a kopjafa formájú rovásírásos emléktáblával rendelkező bunkermaradvány felett található.
  • A Magyar Honvéd sértetlenül áll, ami nem mondható el a dobozról. A szóbeli leirás segitségével könnyen megtaláltuk a rejtekhelyet, miután a gps koordináta jó messzire elvitte seregünk egy részét.
  • A várkastélytól, hogy betartsam az ajánlott sorrendet. Mivel ugy döntöttem, hogy a bazaltbányát és a Rákosi Tepőt egy következő alkalomra hagyom, hogy alaposan körbejárhassam, a temetőt kerestem meg.
  • Pedig minden hasadékot végigkutattam. Maga az Egyes-kő, kitűnő túra, főleg jó időben.
  • Mivel ezen a hétvégén (2018 03 17-18) nem mentem túrázni átnéztem a tavalyi fényképeimet. Sok geoládás van köztük.
  • A krátert hagytuk a végére. Itt már nem volt olyan sok látogató, azok is csendesebbek voltak.
  • Képzeljék el, hogy elsőnek találtam meg azt a helyet, ahova ez a geodoboz el van rejtve. Sajnos nem tudtam készíteni (és nem is volt ki) egy olyan képet, ahol tartom a kezemben a kombinátot.
  • "Mégiscsak jó az öreg a háznál" :) Gyerekkorom óta járom a Hagymást, de nem ismerem ezt a barlangot. Nagyon kíváncsi lettem a Nagysator, Fenyo-szoros, Kissator, Kristalyterem stb.
  • Fahíd a Nagy-Küküllő felett - Székelyudvarhely Gerendák közt. Azért nem gondoltam, hogy majdnem délben ilyen kevesen vannak a hídon. Viszonylag nyugodtan keresgélhettem, de nem sikerült megtalálnom a dobozt, pedig jól megbolygattam a gerendák közét és alját.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Vit-havas? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!