Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Várnyaka - Kápolnásmező

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Várnyaka - Kápolnásmező

Várnyaka a Parajd és Kápolnásmező közötti utat lezáró töltésvonal neve, a Kis-Küküllő és a Juhod völgyei közötti gerincen található. A töltés kezdetben nyugat - kelet irányban vonul, majd felhajlik északkelet felé, a Rabsonné vára alá.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Várnyaka - Kápolnásmező felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

A vízesés felülről Rava patak homokkő gömbkő homokkövek gömbkövek
A vízesés felülről
Napferedő és medence hagyományos népi fürdő feredő Tündérkert Borszék
Napferedő és medence
Útjelzők Gyilkos-kő kilátó
Útjelzők
Kilátás a Tortomáról Tortomai halomsírok
Kilátás a Tortomáról
Impozáns facsonk Körtvélyfája református templom harangláb
Impozáns facsonk
Brassói látkép Brassó
Brassói látkép

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Várnyaka Kápolnásmező fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Kápolnásmező és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Várnyaka!

A 2,43 km távolságra található, legközelebbi település, Bucsin turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Egy séta Rabsonné várához
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A Cseredombi borvíz, másnéven Erzsébet-forrás, Fingóborvíz vagy Szejkésvíz pitvaros faépülettel fedett forrásától délkeletre, 120 méterre további lerakódások helyszíne, bugyogó, sistergő források, és egy tavacska figyelhető meg. Érdemes továbbmenni a Fingóborvíz faépülettel fedett forrásától, délkelet irányba. A Fingó-borvíztől továbbsétálva eljutottunk a Bugyogó forrásokhoz. A nárciszmezőről jövet megkerestük a lányommal ezt a dobozt is.
Homoród-Keményfalván még a mai nap is megseprik az utat vasárnap reggel a ház előtt. Régi takaros porták és omladozó romos házak váltják egymást, a mai modern civilizáció csak alig észrevehetően tudott befurakodni a faluba. Homoródkeményfalvától észak-nyugatra egy patakvölgy nyúlik ki, egészen a Sóskútig.
Erdély egyik legkorábbi épen maradt temploma, már messziről magasztosan fehérlik a dombtetőn. Az 1834-es földrengés során nagyon megrongált templomot a XIX-dik század végén restaurálták.
Középkori templomáról nincs adat, régi kápolnája helyébe 1843-ban építenek újat, majd az 1930-as években templomot. Megtaláltuk a tojást. Nem volt tiszta, hogy hol kell keresni es a hirdetotabla is teljesen ures volt. A RetyiLorant által "megsúgott" információ birtokában - amit mondjuk nem kértem, de kaptam :) - másodpercek töredéke alatt meglett.
Ehedi temető Ehed falunak temploma a középkorban nem volt. Nem készültem különösebben az ehedi rejtekhelyhez.
Vasond völgye tanösvény Pottyand A Vasond völgye tanösvény hossza 7 km, a menetidő 3 óra, a szintkülönbség 249 m. A nehézségi szin: közepes, az útjelző oszlopok színe sötétbarna.
Hegyes-csúcs
Őszbúcsúztató túrán vettem részt amelynek keretein belül ellátogattunk a jó öreg toronykövekhez. Egy jó kis kaptató útán jutottunk fel a Toronykövekhez. Az első Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. A Toronykövek néhány érdekes, torony formáju andezit szikla Tusnádfürdő szomszédságában, a Bánya-patak földrajzi bal oldalán.
1453-ban villa Belken néven jelentkezik az oklevelekben. 1645-ben Magyarbölkény a neve.
A Kornis-Rákóczi-Bethlen kastély Radnóton épült épült 1545-ben Bogáti Gáspár által, ma az egyike Erdély jelenlegi reneszánsz stílusú kastélyainak. Kicsit lehangoló látvány, látni ahogy egyre rosszabb állapotba kerül a kastély. Elrejtettem egy új dobozt a kastély udvarán. Hogy most kezdték őriztetni, amikor már nincs mit elvinni belőle.
Ez igy van, a templomocska a regi kokeresztekkel nagyon erdekes volt. Érdekes a templom, és a rejtek is öröm volt ebben a kis kápolnát megtekinteni. Még szebb mint az új templom. A csíkszentmiklósi egyházközség filiáléját alkotó Csíkborzsovában, a jelenlegi kápolna helyén az Egri család épített egy fakápolnát, amelyet az idő vagy a tőzvész elpusztított.
Az első Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. Megtaláltam a filmes dobozkát. Csak lazán kell könyökölni, bámulni. Tusnádfürdő fő vízfolyása az Olt.
A Marosludas és Nagysármás közötti úton haladva, messziről feltűnik a Mezőzáh fölé emelkedő dombtetőn magasló kastély. A kastélyban ma csak a szú és a penész működik sajnos. A mezőzáhi Ugron-kastély építészeti elemeinek és a naptári számoknak az összekapcsolása valószínűleg csak turistacsalogató kitaláció. Déli órában érkeztem a kastélyhoz, mely tárt kapuval, elhagyottan, és egy álmos kutyával fogadott.
Cuza Voda utca 35 szám, Marosvásárhely. Csonka villa, épült 1910-ben.
Érdekes épület a Nyárádszentimre református temploma. Bekecs-túrára indultunk a családdal. Nem volt a helyén a doboz (és sehol sem volt). Nem nézted meg a régi tűzoltókocsikat?
Jártunk arra többször is, míg közelebb laktunk. A mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum innen légvonalban 16 km-re található. Ez a Mezőzáhi Bazsarózsamezők környékén van valahol? Létezik a hajdani Marosszék és a valamikori Torda vármegye határvidékén, a Mezőbánd, Mezőmadaras és Sámsond között elterülő tanyavilág egyik dombján, különleges természeti jelenségként egy tó.
Egy augusztusi napon felkerekedtem, hogy bejarjam Tusnadfurdot. Kicsit ingatag a híd, de kárpótolt hogy elsők vagyunk.
Vadasi várhegy A Vadasi varhegyet foleg Kozepajtarol lehet latni espedig pontosabban a falu feletti Domosrol, a varhegy maga 832 m. Eszakrol a masodik vilageges idejen megepitett Vadasi hadiut hatarolja, mig delrol az ugynevezett Kis Ulok patakanak eszaki mellekaga, a Barta arka.
Az első alkalommal a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem, illetve Studió Színház előtti kis kertben személyek álldogáltak.
Árpád fejedelem szobra Székelybere Száz évvel a budapesti Hősök tere után, Erdélyben először itt avattak Árpád szobrot. Árpád fejedelem szobrát, Gyarmathy János szobrászművész alkotását, 2012 májusában avatták fel Székelybere központi terén.
Mezőmajos 1256-ban Moys, 1344-ben Moyus, 1450-ben Mayos néven jelentkezik a forrásokban.
A templom mai napig megőrzött stílusjegyei is erre a korra utalnak, román és gótikus vegyesen. Belépni csak alázatosan lehet, mert alacsony a kapu.
Előkerült a doboz, majd megkóstoltuk a borvizet is. Szerintem, ez Kovászna megye egyik legjobb borvize. Ennél a borvízforrásnál mindig sor van, bizonyítva a minőségét. Mikóújfalu fő forrása a Bedő-borvíz, egyben a környék legismertebb forrása.
A lövétebányai Iskolamúzeum a Gábor Áron Iskolaközponthoz tartozik. A kiállított tárgyak az 1990-es évek előtti időből származnak, óvodai és iskolai kellékek.
A Kelemen-havasokban turaztunk az EKE tagjaival. Ez a híd és ez a rejtés már sokkal jobban tetszett mint a strandnál levő.
Egy kellemes sétányira van. A Nedves-túra alkalmával, a Tiha-csúcs felé menet bukkantunk rá erre a kilátóra. Sziklakilátó a Nedves-patak fejében.
A kistemplom építése ideje nem ismert, a 13-dik században valószínűleg kápolna jellegű lehetett, amit később átalakítottak. Tornyát 1653-ben kezdték építeni, 1756–57-ben került sor a templomhajó kibővítésére.
A déli fal teteje a harmadik, de nem kevésbé látványos kilátópontja a Mária-kőnek. Miután lejárt a túra, és véget ért május elseje, jutott eszembe, hogy milyen nap is volt. A panoráma kabintól csak egy rövid kis séta a déli kilátó.
A korondi madárkertben közel 40 faj található - 5 fajta páva, 12 fajta fácán, 5 fajta galamb, fogoly- és papagájfajok, vízimadarak, vadludak és kacsák, és dísztyúkok.
Zágor középkori templomáról nincs adat, temploma viszont volt, mert valószínűleg 14-dik századi település. Mitán elhagytam Domáldot, eljutottam a zágori evangélikus templomhoz.
Egy rövid marosvásárhelyi látogatás során, annyi időm volt, hogy ezt a rejtekhelyet felkeressem. A következő megtalálásaid bejegyzésének mi lesz a címe? Minden rézcsövet végigkutattunk az udvaron, nagy élmény volt. Léstyán Ferencnek mi is sokat köszönhetünk, hiszen amikor a falvaink templomaihoz, temetőihez rejtünk, többnyire az ő Megszentelt kövek című munkájából vesszük a leírást.
A Kövesdombi forrás az 1848-as sugárút mellett találató, a Válús-kúttól feljebb, az unitárius templom alatt.
Gyöngyös-patak vízesései Kelemen-havasok Egy élmény volt az Illés-szikláitól beereszkedni az itt-ott embermagasságú kúszófenyők között a nyeregbe.
2023-ban, június 24-én kezdődik a Dianna Manufaktúra levendulaültetvényények hatodik szüretje. A levendulakertbe két kapun keresztül is be lehet jutni, a Kriza János utca 59, illetve a Székely utca 9 szám bejáratainál.
Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa. Az Óriások árka a Nyárádmente kistérség egyik fontos történelmi, természeti értéke.
Csíkkozmás területén ágazik el a Nyerges-tetőn át Kászon felé vezető út, ennek mentén terül el a Kendereskert és Tófenék nevű falurész. Ezt a dobozt sem találtam meg. Nem talaltuk meg. Mivel Sószékfürdőn a régi rejtekhelyről eltűnt a geodoboz, 5-én, szerdán új geodobozt rejtettem.
A Forrás-utcából a kanyarban egy sikátor vezet a Nádas-csorgóhoz. A Forrás (Csorgó)-utcába érkezve, a patak mellett találtam egy kis parkolásra alkalmas helyet. Szovátán dolgoztam és egy másfél órás kényszerszünetet kellett beiktatnom mielőtt a következő ügyfélhez mentem volna. Ha mar megvolt a Sos, akkor legyen a Nadas is.
Mikó-kúria Csíkzsögöd Mikó-kúria Csíkzsögöd, műemléképület a 19-dik századból.
Hét német katona sírja Tarhavas-patak hídja A Tarhavas-patak 12/a úti hídjánál kivégzett 6-7 német katona sírhelye, melyet még nem jelöl emlékkereszt.
A Kelemen havasok déli lábánál fekszik Déda község. A falu határához tartozó Dédabisztratelep közelében, a 656 m magas La Cetate nevű sziklaszirt tetején középkori vár maradványai találhatóak. Előbb lent kerestem a szikla tövében, de nem találtam.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Várnyaka adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Kápolnásmező térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Miután egy geodobozt rejtettem a Május 1 strand területén, majd megtaláltam a Gyalogoshíd geodobozát. A Maros jobb oldalán, az árvízvédelmi töltés tetején haladtam a Felső gát geodobozát rejtő jegenyék felé.
  • Szintén a rejtekhely találkozó alkalmával, a rejtés napján találtam meg a geodobozt.
  • Érdekes, hogy mekkora a szintkülönbség a városban, ezt a hídról lehet jól észlelni. A híd mellett van két ajándék üzlet, érdemes benézni, sok szép ajándékot lehet beszerezni.
  • Hunor barátommal volt szerencsém megkeresni ezt a szép helyet. Hirtelen kételkedni kezdtünk hogy az első vagy a második vasúti híd rejti a geodobozt.
  • A Torockoi rejtekhely talalkozo alkalmaval felkerestem a ket ladat a Szekelykon. A deli oldalon levo lada nem volt elrejtve.
  • Megtaláltuk, miután Áron_bv-nak drukkoltunk, a Cenken rendezett félmaratonon. Csodálatos a kilátás fentről, kár hogy nincs már szobor.
  • Ahogy felkapaszkodtunk a cukorsüveg tövéhez, azonnal rátaláltam a rejtekre. Csodálatosan sütött a nap.
  • Szent Barnabás-kápolna - Bucsin-tető Misi nem volt túl jól. Mikor erre jártunk, de a ládáig felsétált velem. Talán a jó levegőtől is jobban lett.
  • Bőven van megbecsteleníteni való geodoboz, és naponta kerülnek fel új rejtekhelyek. Megjelenésre is több rejtekhely várakozik már.
  • Bár kissé félreesett az utunkból, kihasználtuk az alkalmat, és megkerestük ezt a rejtekhelyet is. Értetlenkedve olvastuk a segítő információként megadott versrészletet.
  • Nem ezt a szobrot kerestük. A vártemplom felé tartottunk, de emlékeztünk rá, hogy itt is van doboz.
  • Ez az első rejtekhely, amelyet édesanyámmal együtt keresek meg. Amíg elbeszéléseim alapján komolytalan dolognak tartotta ezt a játékot, élőben egészen más hatást váltott ki belőle a dobozka megtalálása.
  • Molnár Józsiás-park Kézdivásárhely Erdekes rejtes. A mai nap megtalaltam, otletes a kis magnes, "vakon" kellett tapogatni.
  • Aznap a Kolos-tetőn jártam, túra után hazafelé, kitértem megkeresni az itt elrejtett geodobozt. A templomot övező várfal bejáratával szemben, az út túlsó felén van egy kis parkoló, ott lehet megállni kocsival.
  • Gratulálok. Sikerult a kis templomba is bemenni?
  • Különös hangulatát tapasztaltam meg Dálnoknak a pünküsdi búcsúra zarándokolva. Ugyanis az ídén a Kászonok felől közelítettem meg Csíksomlyót, így vezetett át az utam Dálnokon.
  • Szent Miklós-templom EKE07. Megtaláltam a Gergyószentmiklóson elrejtett geodobozt. Tetszett az ötletes rejtés.
  • A Dél-Hargita általam kevésbé ismert helyeit kerestük fel a Fő Rejtekhelyvadásszal, egy szép napsütéses szeptemberi napon. Környezetkímélő meggondolásból bringával indultunk el, igy csak a saját széndioxid kibocsájtásunkkal terheltük a természetet, és sokkal jobban megközelíthettük a hegyet, mint mondjuk egy távolsági autóbusszal.
  • Értem, tehát az utazó nevében szünet van a betűk és a számjegyek között, ezért nem találtam meg én. Látom a bejelentésnél más kódot adtál meg.
  • Már szürkülödött, mire ideértünk. Hát itt tényleg ajánlatos lett volna egy kesztyű, kétszer is átgondoltuk, hogyan nyúljunk be a sötét lyukba.
  • Ez a doboz is megvan.
  • Megtaláltuk a forrásokat, megfigyeltük a fortyogást is. A tavacskától kicsit fennebb érdekes sóképződmények vannak.
  • Annak ellenére, hogy a rejtek egy kicsit távolabb van a műjégpályától, a keresésnél azért kellett vigyázni, hogy a szomszéd tömbház lakói ne vegyék észre.
  • A VI-ik rejtekhely találkozó második napjának első állomása volt ez a völgyhíd. Vonattal érkeztünk ide a karakói állomásra, majd gyalogosan visszafele, rendre megnéztük a többi völgyhídat is.
  • A panoráma kabintól csak egy rövid kis séta a déli kilátó. Jó messze el lehetett látni.
  • Udvarhelyről hazafele kerestük meg ezt a ládát. A nárciszrét az sajnos már jövőre maradt.

Sikerült eljutni Kápolnásmező környékére? Tetszett a Várnyaka? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!