Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Tartód vára

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Tartód vára

Tartód vára Székelyudvarhelytől légvonalban 35 km-re északra, a Nagy-Küküllő forrásvidékén, Székelyvarság község Bagzos határrészének közelében található.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Tartód vára felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Ika vára 2 Ika vára Felsőcsernáton
Ika vára 2
A torony díszei Torja Feltorja református templom
A torony díszei
Molnár Elemér 2 Molnár Elemér grafikus Tusnádfürdő
Molnár Elemér 2
Zöld Péter szobra Madéfalva Siculicidium útja
Zöld Péter szobra
8113 Szent Anna szikla Szinaja Sinaia
8113
Asztalkövön az Asztag-kő előtt Asztag-kő
Asztalkövön az Asztag-kő előtt

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Tartód vára fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Tartód vára!

A 2,13 km távolságra található, legközelebbi település, Székelyvarság turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Tartod vára
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Gyönyörű és tiszta piknikezőhely a Remete-patak völgyében, nem messze Csíkcsomortántól.
Skariatin emlékmű Segesvár 1849 július 31-én, a segesvári csatában ütközött meg Bem József főserege az oroszokkal- ebben a csatában esett el (tűnt el) Petőfi Sándor, Fehéregyháza közelében. Segesváron, a tűzoltóság mögötti kertekben elrejtve, egy érdekes, alvó oroszlánt ábrázoló szobrot találunk.
Az út mellett, nem túl sűrűn, hétvégi házak sorakoznak. Máréfalva keleti kijárata közeléből egy aszfaltút ágazik ki, mely a Patakvölgyében, a Fenyéd vize mentén halad előbb kelet, majd észak-kelet felé.
Asztalkő a Csalhóban Ha Durau-ból megyünk a Toaca csúcs felé, a La Morminte nyeregben az emlékkereszttől nem messze kilátópont található, melyre ha felmászunk a tetején érdekes formációra bukkanunk. Egy konglomerát tömbre vizszintesen rátelepedő homokkő lap kőasztalt formáz, amelyre felállva, jó időben, gyönyörű kilátásban van részünk.
Régi Olt-fahíd Hévíz Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla. A hévízi Olt-híd újjáépítés áldozata lett, 1886-1887-ben cserélték ki újszerkezetű vashíddal.
Gyimesi határkövek Megtalatuk szombaton. A Gyimesi-szoros a legrégibb időktől fontos stratégiai hely volt.
A Fehérkavicsos- vagy Szederjesi borvíz Csíkmadaras egyik közismert borvízforrása. A Nagy-Madaras-patak és a Császárok pataka összefolyásánál tör a felszínre, egy régi geológiai fúrásból.
Bardócz párkányai Békás-szoros
A Déllői borvízforrás vize a Székely Selters forrásaitól légvonalban 300 m távolságra, északkeletre tör elő, egy faküpüből. Elindultunk egy kis körútra megkeresni néhány helyet, de főleg megfertőzni egy új játékost.
Erzsébet kútja Székelykeresztúr közelében található Erzsébet kútja. Nagyszebenből hazafele, az utolsó felkeresett rejtekhely volt az Erzsébet kútja. Ezt a "dobozt" is könnyen megtalaltuk Babbercivel eggyütt,, habar eleg csuszos Volt az ut odaig. A kútat és környékét rendben tartják, a vize nagyon finom, érdemes felkeresni.
Marosvásárhelyt a Bodoni utcán keresztül hagytam el. Rég nem voltam kincskeresésen.
Jellegzetes tornácos házait megcsodálva, a Murva utcából indultunk a Siklódi-kőre. Siklód igazi hegyre szúrt falu, a világ végén, írja Orbán Balázs.
Az Iskola utca 15 szám alatt található, egykori kézművesek által lakott ház a XVI-dik században épült.
A XIV-dik század elején Altorjának és Feltorjának két külön plébániatemploma van. A Szent Miklós-templomtól kapta nevét a domb is, amelyen emelkedik.
A vágási tölgyek Vágás Most Vágás az anyamegye, régen megfordítva Dobó volt. A patak betéved a hegyek közé; ennek fennebb kitáguló völgyébe fekszik a két Dobó (alsó és felső) és Vágás.
Fenyős tetői vár - Sepsikőröspatak. Ha már Kálnokon jártam, nem hagyhattam ki a közeli Fenyős-tetői vár rejtekhelyét sem.
A temető tiszta és rendezett, a területén több jelentős, családi kripta található. A gyergyóremetei katolikus temető a Szent Lénárd plébániatemplom közelében, attól dél-délnyugatra található.
Nyárádremete Szovátától 20 km-re fekszik. Hát, megvan. Jó magas a temető dombja. De mit is köszönsz tulajdonképpen?
Dugásfürdő 2 Csíkdánfalva A hídtól lejjebb hódok által épített gátak duzzasztják a patakot. A helyszínre érkezve, először sétálgattam egy kicsit a környéken, nézelődtem, fotózgattam.
2007 júliusában másodszor jártam végig a Hargita gerincét, és ebből az alkalomból 3 ládát helyeztem el az útvonalon, amelyeket a Hargita-túrázóknak ajánlok. Talán sokan nem tudják, hogy Csíkmadarasról kiindulva egy régen épített út vezet át a Hargitán, a Fertő-nyergen keresztül Ivóba. A túráról bpomjanek barátom és túratársam írt részletesen. Eleinte hószánnal jól letaposott úton haladtunk,majd egy idő után már nekünk kellett nyomot taposni.
Mai templomának építését stíluselemei alapján a XV-dik századra teszik, mint a késő gótikus kor emlékét. Feltételezik, hogy hajója gótikus kor előtti és csak a szentélyt újították, illetve építették teljesen újjá a gótikus korban.
A Szentegyházasfaluból a Madarasi Hargitára vezető út mellett, a mini vízierőműtől északra körülbelül 600 méterre, a Transzhargita út melletti sziklabástyájától körülbelül 300 méterre délnyugatra, a Vargyas-patak egyik baloldali mellékága hatalmas erővel zúdul alá a hegyoldalon.
Sikerült bejutnom a templomba, mert a másnapi termésnapra készültek a szászok. Ha februar akkor farsang es ezen voltunk Apacan egy nagyon lelkes csapattal Erdovidekrol. Ott voltam a rejtesnel. Középkori temploma a gótikus kor alkotása.
A csíksomlyói Szent Antal-kápolna a Kis-Somlyó hegy délnyugati oldalán áll. Csendes a környék, szép napos délután, öröm itt üldögélni, nézelődni. Baratokkal soroztunk este nalunk. Megtaláltuk.
A keresztbordák négyzetekbe és három trianguláris zárókőbe futnak, a zárókövek lapjába sugárkörök vannak bevésve, a pajzsokba pedig évszámok festve. A régi plébániatemplom a gótikus korban új formát kap, ebből a korból ma is épen áll a szentély csúcsíves ablakaival, csúcsíves diadalívével és egyszerű gyámköveken nyugvó boltozatával.
Igeretemnek megfeleloen megosztom veletek, egy a szakirodalomban alig emlegetett foldvar helyet. Elindultam megkeresni az elfelejtett földvárat. Miután megjártuk a Hegy útját, a Pogány havasról ezt a várat vettük célba, természetesen árkon-bokron át, erdőn-mezőn át, vagyis inkább csak sűrű, szúrós erdőn át, de végül aztán csak oda jutottunk a várhoz. Meliékkel közösen indultunk egy kis körtúrára, Csíkszépvízből indulva, a Hegy útján egészen a Pogányhavasig.
Evangélikus templom Halmágy Bazilikális rendszerben épült háromhajós temploma 1260 előtti vagy legkésőbb ekkor kezdik el építését. Szász telepítés, 1488-ban a török támadás elnépteleníti, ekkor 1488-ban magyar családnevek szerepelnek.
Újfalu határában, a Vasláb felé vezető kövezett megyei út mentén álló emlékoszlop a Gyergyó romlása néven emlegetett eseményre emlékeztet. Az emlékoszlop felirata Gyergyó lakosságának a kuruc mozgalomban való részvételéről szól.
Fenyőkúttól majdnem teljesen meg tudtuk közelíteni a tót autóval. A szencsedi nárciszmezőről jöttünk át, hogy ellenőrizzük a dobozt. A nárciszmezőtől jöttem, anélkül, hogy visszatértem volna az utra. A szencsedi nárciszmezőket elhagyva, Fenyőkút felé a kerékpárúton egy tó mellett haladunk el.
Református templom Balavásár Temploma a két világháború között megcsúszott, megrepedezett, veszélyessége miatt nem lehetett használni. Helyette az 1970-es években a régitől nyugatra új templomot építenek.
A Tigáj-vízeséshez Felsőkomána faluból kelet felé indulva érhetünk el, a Komána völgyében a patak melletti erdőutat követve. A zuhatag a Szarvas-tetőtől délre található, a Tigáj-völgyében (régebbi térképeken Szarvas-völgy), közvetlenül az út mellett.
A templom szentélyében az 1453-as évszám egy későbbi építkezés befejezését jelzi, stíluselemei alapján a templom eredetét az előző századra kell tenni. Sajnos nem kaptam meg a geodobozt. A kiírt telefonszámon nem vették fel a kagylót, így hát a mellékutcából, a kerítés végénél beszöktünk.
Ördögútja Kis-Fenyéd Nagy-Fenyéd Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat Kis-Fenyéd pataktól a Nagy-Fenyéd patakig terjedő szakasza. Kis-Fenyéd - Égettvész - Kis Tamás legelő - Ördögrontás-árok - Csonka-patak száraz árka - Nagy-Fenyéd.
Szokás szerint késve indultam neki. Kerékpárral kerestem fel a helyet, a volt Fenyőke menedékház és a Piricskei letérő közötti Nagyerdő közbirtokosság utjánál tértem le a megyei utról. Ha a Szécsény-patak irányában felnézünk a Hargita gerincére, két kis tisztást láthatunk.
Nagy Imre képtár Csíkzsögöd Örvendek, hogy tetszett a rejtés. Egy kis gondolkozás után rájöttem, hol is kéne keresni a dobozt. Csíkszentkirályra tartottunk, és gondoltuk megnézzük ezt a rejteket. Csíkszereda képzőművészeti szempontból nevezetes látnivalója a csíkzsögödi Nagy Imre képtár.
A Görgényi-havasokban, Maroshévíztől 10 km-re, az Öreg-tető szomszédságában, több különös sziklacsoportot találunk. Gyönyörű hely, csodálatos lelátás, remek rejtés. Több mint 10 évvel ezelőtt volt rejtve ez a geodoboz, az ösvény közelében van, nincs is nagyon álcázva, mégis megvan még. Mivel ezen a hétvégén (2018 03 17-18) nem mentem túrázni átnéztem a tavalyi fényképeimet.
A Pisztrángtelep a tiszta vizű Kormos-patak völgyében, a Köves-patak torkolata alatt található. Megkérdezhetem, hogy az erdőfülei pisztrángtelepet honnan közelítettétek meg? Nem volt türelmem tovább várni.
Kirulyfürdői pionírtábor A kirulyfürdői pionírtábor régen jó állapotban lehetett, mára már nagyon lepukkant állapotban van. A környék egy kicsit romos, de a táj szép és a borvíz finom. Szomorú látni, hogy olyan sok épület elromosodott, kárba veszett, de mégis van egy érdekes hangulata, rejtélyes. Nem találtam meg ezt a könnyűnek tűnő rejtést, pedig kitartóan tébláboltam amíg mindenki megtöltötte a palackjait, és utána lázas kapirgálásba kezdtem.
A Szovjet Hősök Temetője Marosvásárhely keleti részében található, a Somostető város felé néző lejtőjén, a Petri Ádám utca mellett. Szomszédai az Ortodox Temető, valamint a Német Hősök Temetője. Mindenszentek utáni nap jártam erre, kihasználtam a lehetőséget egy kis dobozkeresésre, rejtésre is.

Történelmi-kulturális értékek - Hargita megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Tartód vára adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A koordináták egy kidőlt, korhadt fára mutatnak, átkutattam a környékét is, de nem találtam semmit.
  • A képen látható levágott facsonkot megtaláltad? A geodoboznak az üregben kellene lennie, fakéreggel letakarva.
  • b_istvan baratommal jartunk erre, elmeletileg ket lada kellet volna itt legyen, de tudtuk, hogy valoszinuleg egyet sem talalunk. Ezt sokat kerestuk, de szemmel lathatolag takaritottak a kornyeken, nyesedekek voltak mindenfele szep katonas rendben.
  • Suru erdo rejtekeben, a hegy tetejen, epsegben megmaradt es feltart fal szakaszokat lehet latni az egykori var maradvanyaibol. Sajnos a dobozra en sem bukkantam ra.
  • Először ott keresgéltünk, ahová a koordináták mutattak. Megnéztünk, megpiszkáltunk minden csutakot, de nem találtunk semmit.
  • Ahoz képest, hogy minden nap erre jövök hazafelé munkából, sok idő eltelt mire bejelenthetem ezt a megtalálást is. Általában mikor erre járok, nincs hely parkolni de most találtam egy helyet.
  • Dengheru-csúcs aronbv - Parang-hegység Papusa-csúcs. Egy vasárnapi napon, kora délután értem Ranca üdülőhelyre. A felhőszakadás elől menekülve, az egyik, út melletti vendéglőbe mentem be.
  • Könnyű megtalálás zozo részéről, aki már messziről "kiszúrja" a rejtekeket, igazi profi lett. A régi szerpentin már nem annyira forgalmas, mint 30 évvel ezelőtt.
  • Gondolom, hogy itt véletlenül nem fogják megtalálni. Én se mennék oda fel, ha nem tudnám, hogy ott kell keresni a dobozt.
  • Fagyos reggel, metsző szélben kapaszkodtunk ki Háromkút irányából a szárazpataki úton.Mesés táj, mint mindig.
  • Kőember-szikla - Bózsva Kilátópont Bózsva felett. Egy Milic-túra után levezetésként Bózsvánál felmásztam a Kőember-sziklához. Vízmű miatt egészen sokáig betonút vezet fel a Szemlő-hegy felé.
  • Erdekes, hogy mostanaig meg senki sem vallalkozott ezt a rejteket megkeresni. Igaz, a terep az elegge sziklas, meredek, de foleg medves.
  • Rejtekhely-találkozó Tusnádfürdőn Sziasztok. Nagyon tetszik a találkozó ötlete. Sajnos mi nem tudunk részt venni, mert nagy lakásfelújításban vagyunk és ez minden energiánkat és pénzünket felemészti.
  • Ott voltam a rejtesnel.
  • Miért tűnnek néha el a dobozok?
  • Nem kell bemenni a dobozhoz, mert kint van, ha szemben állunk a bejárattal, baloldalt van egy régi fal, abban van a boltív, és abban a doboz. Ha jól emlékszem, parkoló van pont ott.
  • Persze, hogy nem kell, mert 13 méternél közelebbit nem mutat, hanem csak kóvályog. A mutatásra is rájöttem, utólag.
  • Hogy "egyesek" mikor fogják megkapni az üzenetet, és mennyire fog tetszeni a rejtett célzás. Egyébként nem én kezdtem, de úgy néz ki szó szót, poén poént követ.
  • Elég körülményes volt megtalálni a helyet, jó nagyot kell kerülni a sok bekerített magánterület miatt. A forrás nem igazán használható, bár ki van jelölve az oda vezető ösvény, és információs táblát is helyeztek ki a víz összetételéről.
  • Miután végignéztük, egy másik kincskeresővel az összes akácfát. Rábukkantam a geodobozra.
  • Itt meg megvan, hala a dalnokiaknak.
  • Ezt a rejtést egy picit trükkösebbnek szántam. Ezért nem mindenki találja meg egyből.
  • Eddig nem hallottam erről a fürdőről, de most meglátogattam. Nem volt senki a környéken.
  • Csodalatosan szep narciszmezoket talaltunk a Pokollazon. Termeszetesen punkosdi rozsat is talaltunk a rejtek kozeleben.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Tartód vára? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!