Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Széphavas

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Széphavas

Szoborállításra készül Szépvíz, emléket állítanak annak a Szent Lászlónak, akinek a falu a nevét köszönheti. A legenda szerint csatából tért vissza a táltoskirálynak is nevezett Szent László, amikor megsarkantyúzta Szög nevű táltos lovát és beugratott a völgybe.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Széphavas felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Téglagyári tó Marosvásárhely Téglagyár tó
Téglagyári tó
Várfal 1 Bölön unitárius templom
Várfal 1
Néger makk
Néger makk
Kilátás Borszékra Napfürdő Borszék
Kilátás Borszékra
Kincsás várának alaprajza Kincsás vár alaprajz
Kincsás várának alaprajza
Törcsvár felülről - 2 Kilátó kereszt Törcsvár
Törcsvár felülről - 2

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Széphavas fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Széphavas!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 1,2 km távolságra található, legközelebbi település, Komjátpataka turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Gyimesi szoros
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Majálistér Makfalva Abod A Majálistér az abodi úttól északra található, a Csere egyik magaslatán lévő liget neve. Itt találkozott egykor a makfalvi és az abodi ifjúság május elsején.
Óriások asztala Bánya-patak Érdekes, nagy méretű szabályos kő, fenyőfák veszik körül, egy óriási asztallaphoz hasonlít. Elindultam megkeresni a mesebeli Tisztást, útközben megálltam a Bánya-pataki Óriások asztalánál ebédelni. Kellemes kincskeresést kívánok neked és a játszótársaknak is. Mindenki nevében köszönöm a jókívánságot.
Középkori templomáról nincs adat, de nem lehetetlen, hogy volt, miután 1666-ban újra anyaegyház, amikor templomépítésről van adat. Megtalaltam a dobozt, ugy nez ki, elsonek.
Gróf Széchenyi István mellszobra Székelyudvarhely Gróf Széchenyi István mellszobra, Székelyudvarhely.
Háromkút egyik csodája a Melegvíz-forrásnak nevezett bővizű karsztforrás, amely a majd 1800 m magas Hagymás- hegység lábánál tör a felszínre és a kristálytiszta vizű Kisbékás-patakba ömlik. A kertek melletti úton, kocsival közelítettem meg a Melegvíz-forrást, amíg csak lehetett.
Előpatak falu Kovászna megyében, Sepsiszentgyörgytől 10 km-re nyugatra, az Előpatak völgyében fekszik. Pedig minden lehetséges lyukat végigkutattam. A megtalalast segito info helyes, de kisse csaloka. Amig be nem indul a kezelőközpont, addig könnyebb keresni, mert nem látnak meg.
Forgalmas helyen, a Cosbuc utca sarkán, a Venczel József utcában, a volt Femina üzlettel szembeni Hirsch-ház udvarán, árválkodik egy göcsörtös fa a kapu mellett. Ha beszélni tudna, felhívná magára a figyelmet.
Kőrösi Csoma Sándor mellszobra Kovászna
Katolikus templom Csíkmadaras A templom melletti akácfák mesélnek a településről. Csíkdánfalva és Csíkrákos között, az Olt és a Madaras-patak találkozási pontjánál fekvö Csíkmadaras Felcsík legdélibb települése.
A nagyfőnök rejtett? Alig rejtette el a nagyfőnök, már meg is találtuk :). A rejtekhely talalkozo alkalmaval tobb ladarejtes is tortent. Sötétpatak az Erős-hegy lábánál található, a Gyimesközéplokhoz tartozó falut szórványos házcsoportok alkotják.
Nagyon pontos a leírás, ezért könnyen meg is találtam, a rejtek előtt bánsági sáfrány ékeskedett, a sípálya tetejéről csodálatos látványt nyújtott az őszi erdő. Ez is az utamba esett a Benko kert fele. A Baróti-hegység erdővel borított szelídhajlású hegyek-dombok képét nyújtja.
Várhegy Bágy A Várhegy Bágy falutól északra található, rendkívül szép kilátást biztosító magaslat. Mivel a tüdőgyulladásból már majdnem kigyógyultam, elvállaltam egy gyereksereg teleportálását Szovátáról a lókodi táborba (ugyanaznap vissza is) és a nap szabad részét rejtekhelykereséssel töltöttem. A Bagyi varnal athelyeztem a geoladat, a regitol ugy jo 30 meterre delkeletre.
Dálnok harmadik Dózsa György emlékhelye a Dálnok patak völgyében, a műút melletti Dózsa panzió udvarán található. Ott voltunk a rejtésnél. Hogy igazunk volt, hisz megvárt érjük be. Nem találtam meg a dobozt, mert nem is kerestem.
Ha már itt voltunk, nagyon szerettem volna becserkészni az Asztalkőt is, de nem sikerült.
A katona kucsmája (Caciula Dorobantului) nevű konglomerátum sziklatömb egy nyílt terület, a Széles-kő-hágó (Curmatura Piatra Lata) fölé magasodik. Bár elég gyakran megfordulok a Csalhó-hegységben, és voltam egy párszor itt is, az utóbbi években valahogy kimaradt ez a hely. A Széles-kő felől rálátás nyílik az Izvoru Muntelui víztározóra, Durau üdülőre, és a Schit (kolostor, remetelak)-patak völgyére.
Asztalkő a Csalhóban Ha Durau-ból megyünk a Toaca csúcs felé, a La Morminte nyeregben az emlékkereszttől nem messze kilátópont található, melyre ha felmászunk a tetején érdekes formációra bukkanunk. Egy konglomerát tömbre vizszintesen rátelepedő homokkő lap kőasztalt formáz, amelyre felállva, jó időben, gyönyörű kilátásban van részünk.
A 25-30 méteres sziklák tetejéről ráláthatunk az alattunk levő völgyre, a környék erdeire, valamint Hargitafürdőre. Piricske északi végében, gombaszedés közben, egy sziklakilátóra bukkantunk.
A Vajas borvízforrás a Lobogó vendéglő és panzió épületének háta mögött található, egy betonból és kockakövekből kiépített gödörben.
A Felső Piactér, a jelenlegi Márton Áron tér, Székelyudvarhely múltbeli és jelenlegi központjának része. Ma delelott vettem eszre, hogy megjelent itt a lada. Ebben a borús, esős időben sokan nem sétálgattak itt, így könnyen ment a keresés. Mit tegyen az ember, ha nincs gps, az ido sem tudja, hogy essen, vagy ne essen?
Damokos-kúria Árapatak
Meli útmutatása szerint Szacsváról a templom mellett jobbra, a mezei úton tovább indultuk Magyaros irányába. Nem a kockás tulipán nyílásának idején, de biciklis kincskereső körútunk alkalmával felkerestük a lelőhelyet. Rengeteg bimbó van, főleg a rejtek körül. Meli fotóit látva, tudtam, hogy ott leszünk hétvégén.
Szentegyháza határában fekvő vulkáni fennsíkon két igen érdekes természeti képződmény található, két állandó jellegű, nem időszakos tó. Ezek közül az egyik az Ördög-tó, amelyik a Hegydűlő és a Pokolláz határán található. Mivel a következő napokra esős időt jeleznek előre, és ma még szép idő volt, elhatároztam, hogy kihasználom.
A település ütőere a Balánbányára vezető Fő utca, ennek mentén található a közintézmények többsége. Felcsík legészakibb fekvésű, és egyben legnépesebb községe délen egybeépült Csíkszenttamással, Csíkszentdomokos fő folyóvize az itt még patak nagyságú Olt.
Patkó-kő A Hagymás hegységben a Fehér mező fölé impozáns sziklafalaival magasodik a Patkó-kő. A doboz elég könnyű helyen található. A Patkó-kő szikláját jobbról megkerülve jutottunk fel a tetőre. Van egy patkó alakú szikla, mely a Nagyhagymás tetejéről nézve piros- fehér színeivel oldja Feketehagymás sötét színét.
Igaz ez akkor is, ha már számtalan alkalommal járt már valaki egy helyen. Miután ittam a Lobogó forrás vizéből, a patakon a fenyő hídon mentem át. Aki nyitott szemmel jár a természetben, lépten-nyomon új dolgokat fedezhet fel.
Égető kemencék Fenyves-patak völgye A Fenyves-patak völgyében, a Buzgó borvíztől 1 km-re északra, az út egy kisebb tisztást kerül meg. Itt lenne a leírások szerint az egykori égető kemencék helye.
Lobogó-borvízforrás Szentkeresztbánya A Lobogó-borvízforrást a házak között, egy mellékutcán lehet megközelíteni.
Rákosi Tepő Alsórákos Az Olt rakosi szakasza folotti karszt teruleten,  az Also-Rakos feloli oldalon talalhato egy piramis alaku meszkoszirt, aminek a neve Rakosi Tepo, 820 m magassaggal.
Szomorúan olvastuk, hogy a dobozt ellopták és elhatároztuk, hogy ha ideiglenesen is, de pótoljuk. Gratulálok a sikeres rejtekhely-vadászathoz. Majdnem nem talaltam meg. A Bálványos-hegy kúp alakú csúcsán népvándorlás kori székely vár található, melynek keletkezését a történelmi dokumentumok a X-XI-dik századra vezetik vissza.
A játékvezető egy igazi vízesés rengetegbe kalauzolt el bennünket. Aknavásár és Ciresoaia települések között, a Velnica kőbányából indulva, a vad és mászkálós terepekhez szokott, tapasztalt, jól felszerelt, és vállalkozó kedvű természetjáró egy igazi vízesés-paradicsomot fedezhet fel.
Az impozáns mérető Karakó-hídvölgy Székelyföld egyik kevésbé ismert, elrejtett völgyében fekszik, annak vadregényes környéke fölé magasan kiemelkedik, Csíkszereda felől közeledve már messziről látszik. Karakó egy megállóhely neve, mely a kilencvenes évek közepén létesült az ajnádi és lóvészi állomások között.
A szárhegyi harangláb a Csengettyű utca és a DN12 jelzésű nemzeti út kereszteződésénél található.
Kocsival érkeztünk az egykori Szent Anna-menedékház melletti parkolóba, majd gyalog folytattuk az utunkat a Tusnádfürdőre vezető piros kereszt jelzés mentén.
Szentegyháza Gyöngye Szentegyháza Gyöngye termál strand. Második próbálkozásra sikerült megtalálni. Mászni kellett érte, de összejött. Többszöri nekifutás után, végre meglett.
A Kígyófej-szikla a Rejtek-csúcs közelében, attól 400 méterre délnyugatra, a Rejtek-patak forrásvidékén, annak medrében található. Jól esett a halkan csordogáló patak hűvössége. Egy óriáskígyó fejéhez, kitátott szájához hasonlít a víz melletti szikla, már csak a nyelvét kell hozzáképzelni.
Régi Móric-fahíd Homoród A homoródi Móric-híd (régi osztrák térképen Morizbrücke) újjáépítés áldozata lett, 1886-1887-ben cserélték ki újszerkezetű vashíddal. Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla.
A helybeliek kankósdinak vagy kápolnavirágnak nevezik a nárciszt. Az oroszhegyi nárciszrétek a falutól északra vannak, a Mákvára dombjától észak felé haladva, körülbelül 950 m tengerszint feletti magasságban.
Tusnádfürdő fő vízfolyása az Olt. Csak lazán kell könyökölni, bámulni. Az első Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. Egy-két nyögdíjas téblábolt csak arrafelé, s ők sem minket néztek.
Gróf Teleki József 1799-dik évi útleírásában ezt írja: - egy más oldalon vagyon egy más forrás, amelyet királly kutjának neveznek. Feliratos, epigráfiai emlékekre bukkanhatunk még az erdők mélyén is.
Gyepes Érdekes módon, rendkívül kevés leírást lehet találni erről a kis faluról. Homoródremetéről Gyepes felé tartva a hazaérkező marhacsorda tartóztatott fel, a falu utcáin a tehenek egészen a rejtekig elkísértek.
Macska-tető Vármező Mivel ez koordináták nélküli rejtés, a gerincet követtem. Ahol a román katonai térképen a "Vârful pisicii " van, ott van a geodoboz. A Vadmacska-csúcs a két Nyárád közötti gerinc egyik kimagasló pontja.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Széphavas adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A rejtekhely talalkozo alkalmaval jutottunk fel a Szephavasra. A megtalalast kovetoen jol elvert az eso de az azelotti napnyugta fotozas az attetszo felhokon keresztul karpotolta az azast.
  • A VI.-ik rejtekhely találkozó alkalmából jártunk itt és találtuk meg ezt a geodobozt.
  • A rejtekhely-találkozó színhelyével szemben volt ez a Széphavas. Ami mégsem volt szép havas, viszont annál szebb volt innen a kilátás, meg a naplemente.
  • Jó, izgalmas rejtés.
  • De arra még várni kell. Mi várakozás helyett felsétáltunk Széphavasra, mégpedig lábbeli nélkül, mert úgy-e mezítláb menni-lenni jó.
  • Hogy juthat valakinek eszébe, nyáron hóembert építeni? Egyébként nem is rossz ötlet, ide télen is feljönni.
  • Egy gyerekori emlekeimbol felidezett zsombolyt kerestunk, amit Vaslab korul veltunk megtalalni. Igy lett belolle Sugo barlang es a "kincs".
  • Elso geoladam.
  • Minden lengyelfalvi ember tudja. Ha a füst a völgybe száll le, tartós, derült idő várható.
  • Szacsva vára Gombaszedés közben ellenőriztük. A láda jó állapotban van, csak a füzet nedves egy kicsit. Még 2009 05 30-án találtuk meg a ezt a ládát.
  • Babarunkai vízgyűjtő Hangyaboly a dobozban. Megtaláltuk az egykori doboz maradványait, épp hangyaboly volt benne, tartalma teljesen tönkrement. Hagytunk helyette a rejtő utólagos engedelmével egy kisebbet, felcimkézve, azonos bokor másik oldalán.
  • Ismét összekötöttem a kellemest a hasznossal. Blökimet épp a Szék útján sétáltatva gondoltam, teszek egy kisebb kitérőt a Barátok Feredője felé.
  • Március utolsó hétvégéjén, Madarasi-Hargitai sítábor keretén belül, egy nagyszerû pénteki sízés után. A változatosság kedvéért, szombaton elhatároztam, hogy túrázni megyek.
  • A regi valoban el volt tunve. Az uj informaciok "Legfelso szinten, a sarokban".
  • Köszönöm. Elölted már valaki megtalálta a dobozt, de tényleg lehetett az őr is.
  • Hol is a hézag? A korábbiakhoz képest eléggé megváltozott az emlékmű környéke, úgyhogy nem találtuk meg sem a hézagot, sem a dobozt.
  • Református templom - Kalotaszentkirály A környék csodálatos. 8 éjszakát töltöttünk el a Tünde Panzióban. A háziak nagyon vendégszeretőek, kedvesek, Gyöngyi nagyon finomakat főzött, a környék pedig csodálatos.
  • Úgy néz ki, hogy a hídat szépen felújították, újrafedték, de csodák csodájára a geodoboz nem tünt el, sőt még be se falazták. Ami lehangoló látványt nyújt az a szemét, az a sok eldobott pillepalack.
  • Elég sokat kerestük, de nem találtuk. Talán jó lenne felújítani, újra rejteni.
  • Az EKE-túrán.
  • Ma erre jártam és elrejtettem egy BabBerci féle dobozt a régi rejtek közelében.
  • Bálványosfürdőről tartottunk a Jajdon-völgy felé, rövid kitérőt tettünk, megtalálni az itt elrejtett geodobozt. Szokatlanul meleg, +13 fok volt, bár még csak február eleje.
  • A megtalálást segítő információt figyelembe véve, és a gps-t követve, a székelykaputól egyenesen előre jöttem. Sajnos, számomra a rejtek nem "kiabált" sem távolról, sem közelről.
  • MIG 21 - Aranyosgyéres A felkelő nap ellenfényében. A Tordai hasadékba indultam, a vasalt mászóutat megmászni. Mielőtt rátértem volna az autópályára, megálltam röviden, hogy megtaláljam az itt elrejtett geodobozt.
  • Alsórákosi temető Ismét helyén van Breki. ígéretemhez híven ujra felkerestem a rejtekhelyet, és jóvátettem bűnömet, így most már Breki jobban áll/ül/fekszik mint valaha.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Széphavas? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!