Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Székelyudvarhelyi városséta

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Székelyudvarhelyi városséta

Székelyudvarhely, a magyar lakosság egyik legnagyobb számarányával büszkélkedhető erdélyi nagyváros, évszázadok óta híres iskolaváros, az egykori Udvarhelyszék kulturális központja.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Székelyudvarhelyi városséta felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Kosbor Kankós kert Erdőfüle
Kosbor
Délről nézve Berecz asztala Tarnóczi Sára Sieth vára Perkő Kézdiszentlélek
Délről nézve
Nyugat felől nézve fahíd Zsögöd Csíkzsögöd
Nyugat felől nézve
A főút felől nézve Református templom Olasztelek
A főút felől nézve
Almás vára decemberben
Almás vára decemberben
Szobor Dálnok Dózsa György
Szobor

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Székelyudvarhelyi városséta fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Székelyudvarhelyi városséta!

A 0,3 km távolságra található, legközelebbi település, Székelyudvarhely turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: A Csonkavár
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A Nemere gerincének a legszebb része a Magyar-, másnéven Kis-Nemere. A csúcson egy lapos sziklakilátó található, ahol tiszta időben szép kilátás tárul elénk.
A Turdolya-szikla közvetlenül az Olt folyó szélén magasodik. A sziklás alakzat csúcsa az N 46. Nem túl magas, de szép kilátás nyílik róla Alsórákosra, az Olt völgyére, és az Alsórákosi-szorosnál a jobb és balparton őrként álló piramis alakú két Töpére.
Büdös-feredő Bölön 2016 nyarán, a Székelyföldi Fürdő- és Közösségépítő Kaláka alkalmával sor került a bölöni Büdös-feredő felújítására.
Hősök temetője Zsák-hegy Igaz nem hívtam fel a leírásnál erre a figyelmet, de a segédpontoknál meg volt adva a temető felé vezető szűk utca bejáratának a koordinátája. Egy kicsit nehezen találtuk meg a temetőhöz vezető ösvényt, lépcsőket. Az egykori magyar hősök temetője - Zsák-hegy, Maroshéviz.
A vulkáni kitörések idején a Madarasi Hargita oldalában létrejött kisebb lejtésű plató a csúcs alatti 100-150 méternyi területnek lépcsőzetes külsőt kölcsönöz. Csapatmunkával könnyű volt. A vizeses mostmar majdnem csonta van fagyva, mindenhol jeg kandikal. Teljesen raismertem a helyre.
Sikerült a templomba is bejutni. Hát, nekem úgy tűnik, ez a láda is Kőmíves Kelemenné sorsára jutott (akárcsak az apoldi). Orom, hogy jo allapotban talaltuk. Csíkbánkfalva Csíkszeredától 17 km-re fekszik, megközelíthető Csíkszereda felől előbb a 12-es országúton, a Nagymezőn át, majd ebből a balra elágazó 123C megyei úton.
Épült 1910-1914. Alexandru Papiu Ilarian kollégium - Marosvásárhely, az egykori városi felsőbb leányiskola épülete.
Loris-ház Segesvár A Loris-ház, kézművesek lakóháza, az Ónművesek utca 3 szám alatt található.
Fel orat kerestuk, teto alatt, mogott, folott, de nem talaltuk. Ez nem jött össze.
A falat nemrég tatarozták, a falnak támasztott sirkövek más sorrendben állnak, mint ahogy a rejtekhely fotón látható. A templomot restauraljak, korbe volt veve faallvanyokkal. Szerintem, ez az egyik legjobb állapotban megmaradt vártemplom Erdélyben. Csíkkarcfalva a Nagyboldogasszony egyházközség központja, amely már az 1330-as években létezett.
A tusnádfürdői volt Anna villa, ma Szent László gyermekvédelmi központ. Hát, ez a rejtekhely elég bajos volt számomra. Meglett. Nem kaptam meg a dobozkát az elhanyagolt forrásnál.
A Bánya-patak feje 10 hektáron geológiai és botanikai védett terület, a Hargita-hegység keleti lejtőjén található, körülbelül 2 km-re délre Büdösfürdőtől. Pont a múlt héten, csütörtökön voltam a Bánya-patak fejénél. Engem leginkább az hozott lázba annak idején. Hát remélem, hogy a Bánya-patak fejének következő megtalálói közül valaki leméri a madártemető és az ingóvány gps koordinátáit, és fényképeket is tölt fel róluk.
Wild Ferenc-emlékút via ferráta Elkészült és felavatták a Kis-Cohárd délnyugati falán kiépített vasalt mászóutat. Az új via ferráta a Wild Ferenc-emlékút nevet kapta, az egykori hegyimentőről, szakíróról, a gyergyószentmiklósi hegyimentő egyesület egyik alapítójáról.
Középkori templomának szentélye, keleti része ma is a régi. 1800-ban nyugati részén meghosszabbítják és kőtornyot építenek hozzá.
Mofetta Borszék Lebontották a régi épületet, a földből kiáramló gázak fölé korszerű épület került, melyben akár 10 személy is elfér. Keresgéltem az épület lábai körül, itt már nem volt ismerős kőkupac. A borszéki mofetta az Ősforrás helyén található, 2010-ben került felújításra.
A beömlési pontja keresztezi azt az ösvényt, amelyen a turisták bejárják a szurdokvölgyet. A Kőmező északnyugati részéből ered a Vargyas-patak baloldali mellékpataka, a Kőmező-patak.
Siklód igazi hegyre szúrt falu, a világ végén, írja Orbán Balázs. Jellegzetes tornácos házait megcsodálva, a Murva utcából indultunk a Siklódi-kőre.
Megtaláltuk, és csatlakozva az elöttünk szólókhoz akik nem jegyezték még be a találatukat, valóban hideg - sőt március 23hoz képest nagyon hideg van. Kisse szukos helyen van, nehezen sikerult kiszedni. Ma székely zászló van a zászlórúdon. Lisznyó a Székelyföld déli részén, a Bodzafordulói hegység egyik völgytorkolatában, a Háromszéki medence keleti peremén található.
A kút, amely ma már több száz éves lehet, a közösség tulajdonában van, egykor gondnoka is volt. A homoródszentpáli sóskút a falu bejáratánál található, közvetlenül az Oklánd felől érkező út mellett.
Középkori templomáról nincs adat. Vadrózsák körül és drótok között. Vadrózsák körül. Ott voltunk a rejtésnél.
Székelyudvarhely déli bejárata a Csicser és a Mondó-hegy között, a Nagy-Küküllő völgyében található. A városnévtáblán kivül két kopjafás építmény is található itt.
A forrástól a Tarhavas lábánál levő Gyimesi-szorosig, 30 kilométeren végighúzódó Tatros-völgyét nevezik Gyimeseknek. Három nagy település alkotja: a legfiatalabb Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk.
Székely- vagy Szitáskeresztúr a Székely előnevét onnan nyerte, hogy a lakói székelyek, a Szitás melléknevet pedig arról, hogy itt nagyban folyt a szitagyártás. Keresztúr a Gagypatakának Nagy-Küküllőbe szakadásának térhelyén fekszik.
Várhegy Homoródalmás Szép kilátást biztosító magaslat Lövéte és Almás között. Lövéte és Homoródalmás között valahol félúton félrehúztunk, leparkoltunk. A geoüveggel megjelölt földvár felől érkeztünk ide, majd innen ereszkedtünk le újra a kőbányához.
Bözödújfalu tragédiája az 1980-as években történt. Még sosem jártam erre, ma került alkalom a hely felkeresésére. Az esztelen falurombolás során elárasztott település.
Református templom Bögöz A település eredetét a XI-XII század fordulójára teszik, mert ebből a korból származó, félig földbe ásott lakások nyomait tárták fel. Nem sokkal későbbi lehet a temploma.
A Bekecs-tető a nyárádmentiek szent hegye, a kápolna mellől jó kilátás nyílik déli irányba. Szakadát falu felől, az Iszulyka völgye mentén közelítettem meg a rejtekhelyet. Kendő felől érkeztünk fel a Bekecs-tetőre, miután rejtetünk Kendőn a református templomnál. A Bekecs-tetőn felépített kápolna szombati búcsúja alkalmából látogattunk a helyszínre, Szovátáról.
Évszázados szilfák Csíkrákos A község központjában, az iskola előtt terebélyes akácfák és szilfák sorakoznak, a leveleik fogazottak, érdes tapintásúak. Ha közelebbről megnézzük, akkor láthatjuk, hogy évszázados fákról van szó.
A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket. Az aznapi két sikertelen keresés után reménykedtem, hogy talán a harmadik helyen találok majd geodobozt. Ellenőriztem a koordinátákat. A nyárádselyei suvadástól a Bekecsre mentem ellenőrizni az itteni dobozokat is.
A Vargyas-szoros keleti oldalának látnivalói, így a Csudáló-kő teteje is, a javarészt erdőben vezető, piros ponttal jelzett, Farkas csapás (ösvény) mentén érhetők el. Sokkal inkább az odautazás a körülményes. Még találták meg egy páran a rejtekhelyet, csak időközben a medve is rátalált a dobozra. Három csajjal mentünk fel a Farkas ösvényen, a Széchenyi szirttől másztunk fel az oldalon.
A Gyimesekből a Boros-patak menti úton juthatunk fel a patak fejébe, az Apahavasra. Sajnos a tetőn valamennyi csemetét tőből kivágták, és hatalmas kazlakban barnára száradtak. Érthetetlen számomra, hogy miért vágták ki a facsemetéket, hiszen nem zavarták a kilátást. Még 2012-ben rejtettem itt el az Apa-havas első geodobozát.
Tisztelt címzett: Délia, Jenő, és Dalma. Késéssel ugyan, de annál nagyobb izgalommal és örömmel kotortam elő a legigazibb kincsesládát, és a benne rejlő szívhez szóló ajándékot. Áldott karácsonyt!
A gótikus korból egy keresztelőkút maradt meg. Felsőrákosnak középkori gótikus temploma volt, teljesen újjáépítették.
Szent István király templom Székelyszentkirály A Bosnyák-patak völgyét követve, Tibódtól három kilométerre találjuk Székelyszentkirályt. 1905-ben Udvarhelyszentkirályról Székelyszentkirályra változtatták a nevét.
A Szentegyházasfaluból a Madarasi Hargitára vezető út mellett, a mini vízierőműtől északra körülbelül 600 méterre, a Transzhargita út melletti sziklabástyájától körülbelül 300 méterre délnyugatra, a Vargyas-patak egyik baloldali mellékága hatalmas erővel zúdul alá a hegyoldalon.
Minden kereszt előtt, a földbe, pontosabban a kavicsba, lámpatest van beépítve, mely megvilágítja a keresztet. Én ez alkalommal a Május 1 utcából indulva, délkelet felől jutottam fel a kápolnához. A hely nagyon tetszett, a kápolna és a kilátás is szép. Én a Pacsirta utcán keresztül közelítettem meg a szovátai Tyukász-dombon levő, 1888-ban épült kis római katolikus kápolnát.
Csonkatorony Csíkszenttamás A Feneketlen tó után meglátogattuk a Csonkatornyot is. Otletes rejtek. Magasra emelve, s üvöltötte Megvan. A 11 méter magas Csonkatorony a Csíki-medencében, Felcsíkon,Csíkszenttamás fölött jelzi az idő múlását.
Mihály-havas Madarasi Hargita A Madarasi Hargita üdülőtelep központjából indulva, a Súgó–pálya felső részén, elérjük az erdőt. Tudtam, hogy efféle "hullámok" lesznek, pedig sohase jártam itt, csupán elképzeltem látatlanban, hogy mégis mi lehet egy sípálya tetején. Úgy néz ki, hogy a hullámok elköltöztek, de a láda nélkül. Lehetne egy picit részletesebben?
Kannásné fájának maradványa Székelyudvarhely Székelyudvarhelynek egy régi érdekessége, egy öreg 200-300 éves fa az Ugron Gábor utcában, az egyik tulaj kertje végében, amit a köztudat Kanásné fájának nevezett. Mivel a Kannásné fájának a maradványa egy magánház udvarán volt, oda nem rejtettünk. Egy nagy terebélyes koronájú fa volt, melynek nagy koronája az útra is kihajlott.

Történelmi-kulturális értékek - Hargita megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Székelyudvarhelyi városséta adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A Székelyudvarhelyrõl Szejke felé vezetõ országút bal oldalán emelkedõ Nagymál oldalában, fenyvesek között fehérlik a kis épület. Közelebbrõl egy kis tisztáson áll a kis kápolna.
  • Aki Székelyudvarhely központjából Szejke irányába utazik, elhalad a város részét alkotó Szombatfalva egyik nevezetessége, az Ugron-kúria mellett. Az épület elõterében sorakozó vadgesztenyefák mesélhetnének a kúriáról és az Ugron családról.
  • Sóskút - Székelykeresztúr Kristály a sósvíz tetején. Bár Nagyszebenből hazafele végig esett az eső, Keresztúrra érve kisütött a nap. Tökéletes, legalább kipróbálom a Sósvíz fürdő ingyenes medencéit.
  • Elég sokan voltak, ezért várnom kellett, hogy elmenjenek. A függőleges repedést megtaláltam, de a dobozt nem.
  • Megtaláltam a dobozt, viszont nem tudtam bejegyezni, mert televolt vizzel. Kiöntöttem a vizet, de a következő kereső, ha lehet, vigyen új füzetet, s esetleg egy jobban záró dobozt, peldaul pet előformát.
  • Egy kis vasárnapi biciklizés keretében leszálltunk pár percre a bringóról, hogy a gerincen elsétáljunk a fáig. Mostmár a tesóm is tudja, milyen is az ilyen kincskeresés (éés nem bánta meg, hogy egy picit gyalogoltunk is a nagy tekerés közepette :D).
  • Székelyudvarhelyi látogatásom alkalmával kerestem meg a várat. Bár nem volt nyitva a kapu, a kapus beengedett hogy megéztem az érdekes harangkiállitást.
  • Piricskéről jöttünk. Az erdei múzeumból csak a kapun látható felirat van meg.
  • Megtalaltuk, ott didereg a kopjafanal. Hoszagot fujt a szel.
  • Az aznapi két sikertelen keresés után reménykedtem, hogy talán a harmadik helyen találok majd geodobozt. Nem így történt, sikertelenül kutattam a rejtekben levő trutyiban.
  • Elemlámpánál mennyit mutat, mert esőben nem jöttünk rá hány óra.
  • A Nyergesről hazafele beugrottunk, ha sötétben is, hogy megkeressük ezt a rejteket. Szinte meggyűlt a bajunk a közeli pásztorkutyákkal, de még ez alkalommal megúsztuk.
  • Ma láttam, hogy megjelent ez a rejtés. Gondoltam, még nem keresem meg, hátha valaki szeretne első megtaláló lenni.
  • Szilagysagban csavarogva ide is elerenk. Mas is volt a celunk, mar mint nekem emlekezni, de azert a ladat is megkerestem.
  • Óriások asztala - Bánya-patak A nyugdíjba vonulás természetes folyamat. A Rejtekhely webfelülete 2005 november 16-án este került használható állapotba, egy hónapi munka után. Persze azóta rengeteg fejlesztésen esett keresztül.
  • A hidat alulról is megnéztük végre. Igazán megéri eljönni ide, a környezet önmagában is gyönyörű.
  • Almafa odvában turkálni élvezet, ha megtalálom. Meglett, miután szinte beszorult a karom az egyik odúba.
  • A kápolna előtt álló keresztet 1943-ban Vadai Lajos és neje, Vonház Mária állíttatta. Előtte öntöttvas stációk állnak.
  • A dobozon kívül mindent megtaláltam amiről szó esett a bejegyzésekben. Tisztviselőtelepet, utcát, gázdobozt, lyukat, kavicsot, kutyát, és hideget.
  • Utban a narciszretek fele megaltunk ennel a kokeresztnel. Es ha mar megalltunk, a ladat is megkerestuk.
  • Csiga-domb - Korond Eltelt egy újabb év. A forrás egyáltalán nem működik. Már nem folyik sehol víz.
  • Észrevettük az új rejtéseket és úgy döntöttünk ezt nem hagyhatjuk ki. Jó élmény volt újra gyermekkorunk régi kirándulóhelyén járni és az emlékeket felidézni.
  • Az emlekkereszttol balra kanyarodva behatoltunk a Macska-szoros sziklavilagaba. Ez a lada is nagyszeru helyen volt, habar nekem ugy jott, hogy a szoros folotti valamelyik sziklan keressem.
  • Gyorsan kellett cselekednem, mert a juhnyáj már elérte az erdő szélét, de szerencsére könnyen megtaláltam a dobozt. Az őz és az autó mellé betettem egy kotrógépet, és egy napernyőt forgató elefántot, hogy ne unatkozzanak a doboz-börtönben.
  • Nem csoda hiszen az esőtől védve van. A templomkert kapuja nyitva volt, de a templom zárva.
  • Sajnos a zsindelyt megtaláltuk, de a doboz eltűnt.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Székelyudvarhelyi városséta? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!