Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Som-kút

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Som-kút

A Som-kút a Lucs-tőzegláptól délre, a Lucs melléke és a Súgó-tető között található, nem messze a Csíkszentkirályról Büdösfürdőre vezető út mellett.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Som-kút felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

2304
2304
Érdekességek és látnivalók Tatros-forrás
Érdekességek és látnivalók
Városháza Kézdivásárhely Városháza
Városháza
Napórás ház Vertikális napórák Szolidaritás utca Marosvásárhely
Napórás ház
Templomhajó Csíkszépvíz örmény katolikus templom
Templomhajó
Loggia Keresd
Loggia

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Som-kút fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Som-kút!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 3,24 km távolságra található, legközelebbi település, Csíkszentimrei Büdösfürdő turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Tortomától csekély távolra a Hermánból Bardóczra vezető út mellett van egy most össze omladozott, Ravaszlik-nak nevezett sziklaüreg, mely régi harczias időkben a vidék lakóinak erőditett védhelyül szolgált.
Bükkfa a Kolos-tető mellett A Kolos-tetőtől északkeletre található a környék legidősebb bükkfája, kerülete 3,6 m. A törzse üreges, a szekérút felé eső része hiányzik.
Óriáskő Szotyor Az Óriáskő Szotyor határában, a falu felső végén, a sportpálya fölötti terasz oldalában van, a Köveskert nevű helyen. Meg juniusban kerestem meg ezt a helyet, tenyleg erdekesek ezek a nagy kovek. Megkerült az ozsdolai Óriáskő is. Varjuk.
A Nagy-Küküllő hullámai felett átvezető híd a sárdi hid, a Székelyföld anyaszékének, Udvarhelyszéknek a határszéle nyugatról. A Székelyföldre vezető főútvonalt követve, amint az utas Segesvárt elhagyja, s aztán a gyönyörü fekvésű fehéregyházi kastélyt meghaladja, mind mélyebbre hatol a hegységek közé.
A Mikes fürdőkhöz a piros kereszttel jelzett ösvény visz, a volt tüdőszanatóriumtól. Egy kis vasárnapi kiruccanás. GPS nelkul nagyon nehez megtalalni ezt bizonyitja a mai napi vallato-furdo es mofettai kirandulasunk is. Miután megtaláltam a Hammas-fürdőnél elrejtett geodobozt, folytattam az utamat.
Sugásfürdő Sugásfürdő Sepsiszentgyörgytől 8 km-re fekszik nyugatra. Egy fa torzse es egy kivagott fa torzse koze van elrejtve, henger alaku, 15cm hosszu, feher doboz. Megtalaltuk. Setalgattunk egy 15 percet a kornyeken amig ratalaltunk.
Ilósza-patak völgye Akkor ismeri Annuska nénit is, aki a Cifra-Bükkön él már több évtizede - hozzá indultunk látogatóba. A közeli rejtéseket igyekszem kipipálni, így került most sorra az Ilósza-patak völgye. Cifra-Bükköt csak az ismeri, aki sokat jár Kirulyba és bejárta a patakokat, felkapaszkodott a hegyhátakra.
Sólyomkő vára az Alsó-Sólyomkő sziklacsúcsára épült, 1421-ben említik először az irások. A rejtek jól le volt irva, könnyen megtaláltuk. A tusványosi geocitrom alkalmával találtuk meg. Ezt az élményt is a tegnapi geocitrom szervezőinek köszönhetem.
A tusnádfürdői Várvápai borvíz a kék sávval jelzett, a Vártetőre vezető túraösvény bal oldalán található a Vár-Vápa-patak völgyében. A túra első állomása, mindjárt rejtéssel kezdődött, egy jó ízü borvízforrásnál, ahol érdemes megállni, és feltölteni a tartalékot mielőtt tovább mennénk. Az első állomásunk ezen a kiránduláson.
Ezt a dobozt elég hammar és könyen megtaláltam. Az első Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt.
Az Ozsváth-csorgó Nyárádremete és Szováta között található, az út mellett. Második alkalommal sem mentem semmire a gps-el. A bejegyzésedből nem derül ki, hogy megtaláltad-e, vagy legalább kerested-e a geodobozt. Nekem a csorgóról örökké a bekecsi kirándulásaim jutnak eszembe.
Lécfalvától délre, az árterület fölé emelkedik, a kelet-nyugat irányú 550 m magas Várhegy-domb. A terkepen egy kovasznai haz jelenik meg a foteri park kozelben, s Lécfalva az más. Ha megkívántátok, ti is elkészíthetitek. Miután jól bevacsoráztam fokhagymás napraforgómagtejfölből, sikerült az ördögöt kiűzni Székelybánja várából.
Kárpátok őre Csíkcsomortán A Kárpátok őre köztéri szobor Csíkcsomortánban található, az általános iskola előtti parkban. Horváth-Béres János fafaragó készítette, ez is egy másolat, másik három Magyarországon van.
Balu kalandpark Hargitafürdő A hargitafürdői Balu kalandpark másfél hektár területén 105 játékelem és 120 fára épített drótpálya kínál nem mindennapi élményt kicsiknek és nagyoknak. A geodobozba beletettem a Mareszka 4 GeoKret utazó vakondot. Ha már itt jártunk Hargitafürdőn akkor megkerestük ezt a dobozt is. Megtaláltuk.
Útban Tündér Ilona vára felé megkerestük Sóstótetej várát is. Mivel nem egy és nem kettő korhadt csutak található a környéken és persze hóval borítva, de miután úgy feltúrtuk a helyet, hogy a vaddisznók elbújhatnak mellettünk, végül csak előkerült a dobozka. Megtalaltuk. Itt mi lettünk az ezüst érmesek.
Ropó-domb Székelybere Székelyberétől észak-északnyugatra egy kerek dombot láthatunk, mely a falu fölé magasodik. A helybeliektől érdeklődve tudtam meg, hogy Ropó-domb a neve.
Kislépcső-vízesés Kománfalva A kománfalvi medence, beleértve a várost is, a Csíki-havasok északkeleti lábánál helyezkedik el. Itt található a Tatros egyik oldalágának, a Szupán-pataknak a völgye. Az erdő mélyében levő vízesést több módon is meg lehet közelíteni.
Komollói Nagyvár Réty Komolló, Réty község egy része, a vár a Feketeügy jobb partján fekszik egy magasabb teraszon. Megtaláltam a dobozt.
Bardóc és Bibarcfalva közt, a Kerekhegyen és a Csutakos tetőn egy 18 halomból álló, kora bronzkori temető van. Keso delutan indultunk a sirok fele tele voltam varakozassal. Ezt az ureget korbekutattuk, nem is olyan kicsi, konyekig benyultunk de doboz sajnos nincs. Sajnos a dobozt valaki kiemelte.
A Sólyomkő csupasz tetején fakereszt áll, alattunk szédítő, 200 méteres mélység tátong. Ekkor jelent meg a Hargita megyei atlasz, benne Apám képeivel. Amikor koradélelőtt felsétáltam a Sólyomkőre (824 m, a Nagy Piliske keleti nyúlványa). Azaz nem is a ladat, hanem csak a maradvanyait.
Katrosa a Bellő- és a Nagyméh-patak közötti terület, lomberdővel és legelőkkel borított. Katrosa-üdülőtelep a Kászon-patak völgyében található, a Katrosa-patak Kászon-patakba történő beömlésénél, a Kézdivásárhely és Csíkkozmás közötti 11B jelzésű műúton.
A parajdi úttól a feltérő út nagyon ramaty állapotban van, az aszfaltból pont középen maradt annyi, hogy ne lehessen rendesen haladni. A Kisfenyős-kő után átjöttem a "Transz-Rabsonné"-n ellenőrizni a dobozomat. Vármezőről indultam kerékpárral. A Kis-Küküllő forrásvidékéhez közel volt Áprily Lajos boronaháza.
A napnak talán a legszebb részében érkeztünk a Kövesponkhoz. Korcsolyázni mentünk a Szent Anna tóra, és természetesen megálltunk itt megcsodálni a panorámát és megkeresni a dobozkát. Lábszárközépig érő hóban nem könnyű a keresés. Bükszád egy vadregényes hegykebelben fekszik, a tusnádi szoros alsó torkolatában, gyönyörü lombdús hegyektől körülkeretelt fennsíkon, melynek nyugati oldalán mélyen ágyalta be magát az Olt.
Újra itt van a csapat a Paphegyen. Kimasztunk harom hegyen at, mig vegre a kaszoni medence fole erve a nyirfaerdon keresztul kiertunk a celhoz - sajnos hiaba. Kaptam még szóban visszajelzést, hogy megtalálták ezt a geodobozt, volt aki gps nélkül, de nem jelezték ezt itt a weboldalon. Régi tervem újra feljutni a Pap hegyére, mely része a Csíki-havasok gerincén húzódó turistaútvonalnak.
Szentkert Felsőcsernáton A Bodoki hegység keleti lábánál megbújó Szentkert temploma Székelyföld legkorábbi várfallal övezett egyházi épülete. Felkeresése Csernáton falu határában nem könnyű feladat, mivel eléggé eldugott helyen fekszik.
Gyimesbükk község után, a Tatros-völgyének gyimesi szorosánál ma már nem találunk várat. És megcsodálni a Gyimesek világát. Felcaplattunk a meredek lépcsökőn. Tervbe vettem az említett két hely és doboz felkeresését is.
Hódtanya vagy halastó? Lemhény határában nemrég halastó létesült. Ev vegi seta alkalmaval megkerestuk, alkalmam volt kiprobalni a c. Marcius idusat felhasznalva vegigjartam Felso Haromszek falvait, Lemhennyel kezdodoen. Már késő volt, sötétedéskor érkeztem a tavacskákhoz.
Marosfőről a piros kereszt jelzésen, az erdő melletti úton haladva, mászva, kiérünk az első havasi legelőre, ahol takaros pad és asztal fogad, háttérben az Ördögmalom kőfolyásaival. Pihenés közben meggyőződhetünk, hogy az Ördög még mindig szorgalmasan őrli a köveket :) A Szem-gyógyforrástól gyalog indultam neki a Fekete-Rez felé.
A csíktaplocai Rét utcában egy borvízforrás található, melynek vizét a környékbeliek előszeretettel hordják és fogyasztják. Ez volt az első kalandunk ebben a játékban (egy pár napja találtam rá a honlapra, addig hasonlóról sem hallottam). A kutat Fontana névre keresztelték.
Törpenyír Borszék A törpenyír, Betula humilis, északi növényfajta, ez a legdélibb elterjedése. Úgy tudom, hogy törpenyír még megtalálható a Szentkirály melletti Borsárosban is, meg a Tusnádfürdő melletti Közép-patak lápban is. Védett növény, veszélyeztetett faj.
Héjja-emlékház Gelence A gelencei emlékházat szombaton, 2024 május 11-én nyitották meg, a jövőben skanzent, szabadtéri múzeumot terveznek itt kialakítani. Héjja István Gelence egykori adó- és közigazgatási jegyzője volt, tevékenyen részt vett az egyházi életben, és szolgálta a falu közösségét.
A mikházi ferences templom és kolostor 1673-ban készült, régi galambbúgos nagy- és kiskapuja, a legrégebbi fennmaradt székelykapu volt. A szerkezetileg meggyengült kaput 1912-ben egy vihar ledöntötte, majd vásárlás útján a Néprajzi Múzeumba került.
Alkotója Hosszú Zoltán, helyi szobrász és rajztanár. Hosszu Zoltan alkotasa ez a szobor, de meg tobb mint 200 szobra van szetszorva mindenfele. A Hol volt, hol nem volt egy játékos-absztrakt alkotás, mely az Oltmező úton, a fedett uszoda előtti kis zöldövezetben található.
Panaghia-szikla Csalhó-hegység A tetőből több mint 70 méterrel emelkedik ki. Az egyik barátunk kívánsága volt, hogy megmászhassa a Csalhó híres lépcsőit, melyről annyit lehet olvasni a médiában. A Panaghia-szikla a piros sávval jelzett túraösvényen található, mely a Dochia- és a Fantanele-menedékházak, illetve Durau üdülőhely között teremti meg a kapcsolatot.
Fogarasi vár Fogaras városában jó állapotban maradt meg az impozáns várerőd, a 14-dik és 17-dik század között épült vár fallal, vizesárokkal van körülvéve és 4 sarokbástyával rendelkezik. Többször is voltam a Fogarasi havasokban gyalog, utoljára egy óriási vihar kergetett le a Bilea-tótól. Kár,hogy nem foglalkoznak eléggé vele, bár látszik, itt-ott valami állag megőrzésre tett kísérlet.
Mindhárom tündér a környék egy-egy varázslatos táján alapított otthont. Dálya néveredetéről a mese arról szól, hogy egykor tündérlányok jártak a tájon: Klára, Dála, Ramocsa.
A tél folyamán már kerestem egyszer az itt elrejtett geodobozt. Sokadszor is szép itt, s doboz is meglett.
Csíkszépvízi víztároló A Csíkszeredától 14 km-re északkeletre található csíkszépvízi víztároló Csíkszereda vízellátását biztosítja. Első szűz ládánk, így a mai nap kétszeresen ünnep volt számunkra. A Gyimesek fele vezeto utunk elso allomasa volt, sikeresen megtalaltuk. A Tatros forrás keresésekor útba ejtettük ezt a helyet is.
Katolikus temető Zalánpatak Zalánpatak római katolikus temploma 1863-ban épült, a Kisboldogasszony tiszteletére. Na, ez egy szep kis temeto a templomocskaval egyutt. A falu határában számos ásványvízforrás buzog fel.
Sós kút Recsenyéd Homoródrecsenyéden a sósforrás a falutól keletre, a Bakó-hegy oldalán, a templomtól 2 km-re található. A sóskút mélysége 0,55 m, a vízoszlop magassága 0,55 m.
Több alkalommal is jártam a helyszínen. Ejsze a doboz a kapun belül van, s nem lehet bármikor hozzáférni.
Komlósároki alsóborvíz Tusnádfürdő Komlósároki alsóborvíz - Tusnádfürdő. Ezt a borvizet is megismertem, elegge zavaros volt talan meg a Nyarad sem volt ennyire. A Komlósárok alsó, Oltba szakadása előtti szakaszán több nagyhozamú foglalt és foglalatlan, 12,5 C hőmérsékletű borvízforrás tör fel.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Som-kút adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Jó hideg a víz a csorgónál. A rejtek hamar megkerült.
  • Sajnos, rég töltöttem le a rejtekhely koordinátáit de csak most jutottam ide. Nem frissítettem az információkat, de emlékeztem a furcsa fára mint rejtekre, láttam a képet róla.
  • Katolikus templom - Székelypálfalva Rejtés. Kissé megkésve, de eljött az idő, hogy ezeket a rejtéseket is bejelentsem, sajnos hamarabb nem sikerült időt szakítanom rá. A rejtők napja alkalmából került sor a rejtésre.
  • Tulajdonképpen a két doboz egymásra vigyáz. Sajnos ezt sem találtam meg, pedig jártak a szemeim.
  • Vacsárcsi kőbánya Bányatavacska. Rejtett tavacska, szép csendes elhagyatott bánya. Páran halásztak csak, nincs bányarém, sem bányabéka, de a doboz a helyén volt.
  • SZNM 4 Kézdivásárhely - Gábor Áron szobra Főangyal. Tetszik, ahogyan lezárod az elmélkedést egy költői kérdéssel. Bár, ha választani lehetne, én főangyal szeretnék lenni.
  • Gyönyörű helyen van ez a vártemplom.Ezt kellene rendberakni mint a szász várakat.
  • Súgó barlang II - Vizes járat Vizes járat. Szep es irto izgalmas helyen. Mert ugyebar itt van az a hires fenyoillatu furdo.
  • Kőhalom vára Nagy forgalom. Felújítás után rá sem ismertem a régi képekre. A látogatás közben kerestem, hogy hova rejthetnék, de olyan sokan látogatják, hogy lehetetlen volna észrevétlenül kivenni a dobozt.
  • Közvetlenül a temetőkert bejárata mellett nem találtam megfelelő parkolót, ezért a rejtekhez közelebb parkoltam :-). A kápolnát és a temetőt övező védfal mindkét oldalán emberek voltak, a temetőben két idős néni csevegett ráérősen.
  • Egy kis plusz információ jót fogna. A temetőben ilyen sir nincs.
  • Már nagyon rég szerettem volna letudni ezt a rejteket, de valahogy mindig elmentem mellette. Most már sikerült.
  • A Szegyesdi völgy Utban kanyonozás előtt. Kanyonozni indultunk a fentebb lévő Canionul Cheia Rea-hoz, visszaérkezésünk a Szegyesdi-völgy végébe történt.
  • Üldözöttek áldozatok emlékműve - Székelyudvarhely Zárva. Egyáltalán nem látom értelmét, hogy a kerítés zárva van. S azon is meglepődtem, hogy a templom is zárva volt, csak az előtérbe lehetett bemenni.
  • Hosszu Zoltan alkotasa ez a szobor, de meg tobb mint 200 szobra van szetszorva mindenfele. Hogy miert is Hol volt hol nem volt cimet adott ennek a szobornak, szamomra meg nem vilagos.
  • Pogány-havas Virágok doboz helyett. Egy rövid túrát terveztünk közel a Gyimesekhez. Erre a helyre esett a választásunk.
  • Teleki Téka - Marosvásárhely Ötletes doboz. A cipőfűzős módszer nagyon jól működött. Ötletes volt a doboz.
  • Nem talaltuk meg. Kozepen egy nagy fekete ures nejlonzacsko talalhato.
  • SZNM 6 Dálnok Fogadó. Megtaláltuk. Köszönjük.
  • Pucsek Jani ládája - Fertő-nyereg Utkeresztezodes. Keszulek hijan nem talaltam meg, de lesz meg alkalom remelem. Az utat modernizaljak, sartengeren tekertem vegig, de a hely megeri, erdemes az Ivo-Madaras szakaszon vegigmenni, persze ha majd normalis korulmenyek kozott is jarhato lesz az ut.
  • Vendegeinkkel egy vasarnapi Mezohavas-tura alkalmabol erintettuk az Asztal-kot is, es kb 5-6 meterrol vettem eszre a rejteket, majdhogynem veletlenul. A doboz jo allapotban van, az utolso bejegyzes tavaly oktoberi volt.
  • A 7. évforduló alkalmából november 15-én a sötétben tapogattam ki ezt a ládát.
  • Hangya-lépcső - Marosvásárhely Délben. Délben, dél körül is nyugis volt a környék. Csak néhány iskolásra vártam, hogy felmenjenek a lépcsőn.
  • De még a toronyba eddig nem másztam fel, de a dobozért ezt is meg kellett tennem.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Som-kút? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!