Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Pásztorbükk - Csíkszentdomokos

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


Az események 1597. december 23-án kezdődtek, amikor Báthori Zsigmond lemondott Erdély trónjáról, szerződésileg kötelezte magát, hogy Erdélyt Rudolf osztrák császárnak engedi át. A trónt Báthori Endre bíborosnak akarja átadni, akit az erdélyi rendek meg is választanak fejedelemnek...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Pásztorbükk - Csíkszentdomokos felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Pásztorbükk - Csíkszentdomokos képtárból:

Az emlékhely
Az emlékhely
A zarándokok
A zarándokok

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Pásztorbükk Csíkszentdomokos fotóalbumba!

Fedezzétek fel Csíkszentdomokos és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Pásztorbükk!

Csíkszentdomokos határában, a Pásztorbükk nevű csúcs alatt 1816-ban emlékkeresztet állítottak, mely szomorú történelmi eseményre emlékeztet. Felcsík népe október második vasárnapján emlékezik meg a szomorú eseményről. Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Balánbánya, 4,34 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Csíkszentdomokos környéke
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Pásztorbükk Csíkszentdomokos közelében?
(részletek bejelentkezés után)
Vársarka - Csíkszentdomokos 3 km-re.
Csíkszentdomokostól 5 km-re északra, a Nagylók-patak völgyében, a 969 m magas Keresztelet-hegy csúcsától 300 m-re keletre, a patak elágazása fölé emelkedő 835 m magas dombon található a Vársarka. Területét sűrű bozót borítja.
Kilátópont Szakadát 3,7 km-re.
Szép panoráma nyílik a Felcsíki medencére, a Hargita és a Görgényi-hegysegre, a Nagyhagymásra, valamint a gyimesi hegyekre. Útban Terkőről Naskalat felé találkoztunk még ázott pásztorokkal és kutyáikkal, de jövő hétvégétől szabad a pálya. Nem vagyok meggyőződve, hogy ez a sziklacsúcs a Tolvaj-kő. Az indian nyar folyaman meg felkeresem ezt a helyet.
Ködlátó-nyereg 3,9 km-re.
A Terkő-nyeregtől délre, az Ördög-hágó szerpentinjeitől délkeletre található a Ködlátó-hegy, csúcsai kilátás nélküliek, erdővel borítottak. Túránk végén még kiugrottunk a nyeregbe. Keleti oldala a Terkő-mezővel szomszédos, a délnyugati oldal szintén egy kiterjedt legelő.
Ördög-hágó Balánbánya 3,9 km-re.
Balánbánya előtt 2,5 km-re, a Gálkút-patak szádától indulva, az Ördög-hágón keresztül megközelíthetjük a Hagymás, illetve a Naskalat főgerincét. Túránk első állomása a hideg vizű forrás volt.
Terkő-nyereg Hagymás-hegység 4,3 km-re.
Keleti irányba a Jávárdi-patakot követve, jelzetlen úton Hidegségbe, illetve Gyimesközéplokra érhetünk el. Úton az Öcsém fele, az Ördög-hágó irányából érkeztünk a hófödte Terkő-nyeregbe. Csodálatos társakkal, csodálatos időben, csodálatos tájakon, egy csodálatos napot töltöttem kedvenc hegységemben. A Terkő-nyereg fontos turisztikai csomópont, északnyugati irányba a piros sáv jelzés az Egyes-kőhöz vezet.
Hét jegenyefa Csíkszentdomokos 5 km-re.
Felcsík legészakibb fekvésű, és egyben legnépesebb községe délen egybeépült Csíkszenttamással, Csíkszentdomokos fő folyóvize az itt még patak nagyságú Olt. A település ütőere a Balánbányára vezető Fő utca, ennek mentén található a közintézmények többsége.
Sziklataréj Ter-kő 5 km-re.
Az Öcsém előtt ezt a dobozt is sikerült megtalálnunk. Örvendek Zsuzsa, hogy eljutottatok erre a varázslatos helyre. Terkő és az Öcsém között, a piros sávval jelzett turista úton haladva, a gerincen pár érdekes sziklaalakzatot pillantunk meg.
Márton Áron múzeum Csíkszentdomokos 5,2 km-re.
A Márton Áron Múzeumot az egykori magyar királyi állami elemi népiskola épületében rendezték be. Ebben a régi iskolában tanult Márton Áron is, gyerekként.
Római katolikus templom Csíkszentdomokos 5,2 km-re.
Csíkszentdomokos kőfallal kerített római katolikus temploma a 18-dik század végén épült, Szent Domokos tiszteletére. A templomot övező kőfal teljes épségében megmaradt, a három ráépített kapubástyával.
Tárnicsmező a Lik-puszta felett 5,2 km-re.
Terkő irányából, mielőtt kimásznánk az Öcsémre, érdemes egy pihenőt tartani. A kilátás is szép innen, de ami tavasszal igazán lenyűgöző, az a bársonyoskék tavaszi tárnicsmező.
Dánfalvi Naskalat Naskalat-hegycsoport 5,3 km-re.
A Terkő-mező felől érkezve, elhaladunk a Szakadát havasi legelőjének peremén található sziklás csúcsok mellett, és hamarosan fel is kapaszkodhatunk a Dánfalvi Naskalat erdővel borított csúcsára. Útközben még csodálatos a kilátás a Jávárdi-patak völgyére, a csúcsról viszont már nincs kilátás.
Jávárdi völgye 5,7 km-re.
Legismertebb látványossága a 7 m magas Zúgó-vízesés. Jávárdipataka település házcsoportjai 3 km hosszúságban sorakoznak az azonos nevű patak mentén.
Bástyakő Naskalat-hegycsoport 5,7 km-re.
A Dánfalvi Naskalat csúcsa alatt elvezető, piros sávval jelzett turista úton haladva, a Naskalat-csúcs irányába, egyszer csak egy bástya alakú sziklatömb emelkedik ki a havasi legelőből. Első alkalommal, most vasárnap, nem sikerült elérni a Bástyakőig.
Kígyófej-szikla Rejtek-patak 5,8 km-re.
A Kígyófej-szikla a Rejtek-csúcs közelében, attól 400 méterre délnyugatra, a Rejtek-patak forrásvidékén, annak medrében található. Egy óriáskígyó fejéhez, kitátott szájához hasonlít a víz melletti szikla, már csak a nyelvét kell hozzáképzelni. Jól esett a halkan csordogáló patak hűvössége.
Naskalat-csúcs 6,1 km-re.
A Naskalat a Csíki-havasok kopasz fejű, hullámos hátú nagy öregje. Igaz Peter. Gyergyói kincskereső barátaimmal indultunk neki a Terkő-nyereg és a Naskalat-hegycsoport rejtekhelyeit felkeresni. Bár én az erdei menedék mellett pihenve csodáltam a tájat. A Naskalat helynév szláv eredetű, jelentése a mi sárunk, rögünk.
Öcsém-tető 6,1 km-re.
Az Egyeskő menedékháztól a piros sáv jelzést követve juthatunk az Öcsém-tetőre. Ezt még a ködben is könnyen meg lehet találni. Ködös, zimankós időben értünk fel a csúcsra. Rejtéskor (hihi), bár szikrázó napsütésben, bezzeg nem volt olyan könnyű megközelíteni a rejtekhelyet. Kilátópontjáról, ahol a nemrég felállított kereszt is található, pompás látványban gyönyörködhetünk.
Vigyázó-kő 6,2 km-re.
A Vigyázó-kő kilátóponjára a Balánbányáról az Egyes-kőre vezető, kék sávval jelzett túraútvonalból ágazik el, a kék kereszttel jelzett ösvény. A csiki -23 fokos kodbol jol esett a napsutesben turazni, elsonek a Vigyazo-kovet szemeltuk ki. Az Öcsém-tetőről ereszkedtünk le ide és kerestük meg ezt a geodobozt. A csucson osszefutottam egy masik csapattal, igy egyutt talaltuk meg a ladat. Az Öcsém-tető sziklafalának lábánál húzódó kőfolyást Ördög-malomnak, míg a közelében emelkedő sziklatömböt Vigyázó-kőnek nevezik.
Garados-kőbánya Csíkszentdomokos 6,2 km-re.
A Garados-domb Csíkszentdomokostól nyugatra emelkedik, a csúcsáról szép kilátás nyílik az Olt mentén hosszan elnyúló Csíkszentdomokosra, illetve a Balánbánya feletti Nagy-Hagymásra. Keszitettem egy panoramat. Erdélyi kirándulásunk alkalmával, teljesen véletlenül bukkantunk rá a geoládára. A ládát nem találtuk a helyén, de érdemes volt felsétálni a hegyre, mert gyönyörű volt a kilátás. A Kis-Garadoson található kőbányában szép, fehér színű kristályos mészkövet, mozaik-alapanyagot termelnek.
Rejtek-csúcs 6,2 km-re.
A játszóterünkre utaló helynév különleges varázzsal bír számunkra, emblematikus jelentőségű. Régóta tervezzük ide a rejtést, a hely pontos azonosítása is időt vett igénybe. Régi álmom teljesült.
Hegyi menedékhely Naskalat-hegycsoport 6,4 km-re.
A Naskalat-csúcs közelében felállított faházikót a fehérmezei és Ördög-tavi hasonló létesítménnyel együtt, 2010 nyarán helyezték el a Hargita megyei tanács programja keretében, önkéntes és hivatásos hegyimentők. Jelenleg a menedékhely közelében néhány esztena található, ami nem mondható túl szerencsés helyzetnek.
Szakadát-mező Nyugati rész 6,7 km-re.
A Szakadát-mező Neamt megyéhez tartozó nyugati része a Rejtek-patak forrásvidékétől keletre és északkeletre található. A Jávárdi-tető, Nagysarok-, Tarvész-, és Rejtek-csúcsok között helyezkedik el. Egy igazi havasi mező, ahol érdemes kicsit megpihenni a lucfenyők árnyékában.
Szakadát-mező Keleti rész 6,8 km-re.
A Szakadát-mező Hargita megyéhez tartozó keleti része a Rejtek-patak forrásvidékétől keletre és északkeletre található. Nem lehetett olyan könnyen otthagyni ezt a mezőt, ezért végig sétáltunk rajta, egészen a határfáig. A Jávárdi-tető, Nagysarok-, Tarvész-, és Rejtek-csúcsok között helyezkedik el.
Jávárdi-tető Jávárdipataka 6,8 km-re.
A legmagasabb pontján fenyvessel borított, 1444 m magas Jávárdi-tető a Jávárdi-patak völgye fölé magasodik. Útban a csúcs felé látványos sziklaalakzatokat tudunk megfigyelni. A pünkösdi geocitrom előtt szervezett Jávárdi-körtúra alkalmából érkeztünk a helyszínre.
Isteni irgalmasság-kápolna Egyes-kő 7,1 km-re.
A Szép-patak völgyében munkabalesetet szenvedett, és egy 2 tonnás munkagép ráesett egy 10 méteres zuhanás után. Az Egyes-kő közelében található kápolnát, csodaszerű gyógyulásáért, hálából építette a csíkszentdomokosi Bodó Lóránt, 2018-ban.
Bagolykő Bükkhavaspataka 7,2 km-re.
A Bagolykő megközelítése a gyimesközéploki Hidegségről indulva lehetséges, Bükkhavas patakából a Nagysarok-patak szádától indulva a Jávárdi-hegy fele. Ezt hagytam a vegere, nagyszeru hely. Gábor, a Bagolykő sziklájának a tetejére feljutottatok? Tehat roviden, termeszetesen feljutottunk a ko tetejere, ez is benne volt a tura programjaban. Útba ejtjük a Szent Péter-kápolnát, ahonnan már látszik is a fenyvesből jól kiemelkedő Bagolykő.
Zúgó-vízesés Jávárdipataka 7,2 km-re.
A Gyimesek egyik különösen szép vidéke Jávárdipataka, ahol a jellegzetes hegyi faházak közt csörgedező patakot a természet vízeséssel teszi még szembetűnőbbé. Majdnem két évre rá, 2012 május 20-án döbbentem rá. Megtaláltuk. Megtalaltuk a rejtekhelytalalkozo alkalmaval.
Vasalt mászóút Egyeskő Hagymás-hegység 7,2 km-re.
Bár nem igazi via ferrata, az Egyeskő tetejére vastag vassodronyok segítik a biztonságos feljutást. A vasalt mászóút végén egy kis sziklatetőre jutunk, ahol épp annyi hely van, hogy egy pár ember elfér. Egyszerű, de mégis nagyszerű rejtés. Egy nagyon könnyen megtalálható doboz. Háromkútról másztunk ki.
Pásztor-kő Hagymás-hegység 7,3 km-re.
A Pásztor-kő az Egyes-kő kistestvére, attól keletre és mintegy 500 méter távolságra található, az Ecsém-tető északnyugat - délkelet irányú vonulatának északnyugati végében. A hófehér sziklatömb több érdekes látnivalót rejteget - az Egyeskővel szemben egy sziklakürtő szája tátong, a hátában két szűk kanyon, az oldalában pedig két zsomboly is van. Pedig minden hasadékot végigkutattam. Legközelebb a GPS is velünk jön. A tetorol visszafele jovet kerestem meg a dobozt, a leiras alapjan aranylag konnyen megtalaltam, sajnos teljesen el volt azva a tartalma, es osszefagyva, a fuzet hasznalhatatlan, pedig ugy neztem a doboz rendesen le volt zarva, es nem latszott repedes sem rajta.
Háromkút-forrás 7,6 km-re.
Erről a csodálatos 3 forrásról kapta nevét a völgyben elterülő település. A Hagymás hegység keleti lábánál patakként kitörő víz több ágra szakadva, dús, zöld mohában gazdag szigeteket alakít ki. Nem ez az első alkalom, hogy a helyszínen járok, így nagyjából tudtam, hogy mire lehet számítani. A geodoboz épségben várja továbbra is a megtalálókat.

Történelmi-kulturális értékek - Hargita megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Pásztorbükk adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Csíkszentdomokos térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Nagy hóvihar - Az Antalok patakától indulva, a Hármaskő és a Kondra kereszt érintésével zarándokoltunk a Pásztorbükkre. A nagy hóvihar miatt lekéstük a búcsút, de a geoládát megtaláltam.
  • Volt még bejegyzés a füzetben? - Gratululálok Gábor. Te voltál az első megtaláló?
  • Nem volt beírás - Én voltam az elsö.
  • Pásztor-kő - Hagymás-hegység: Ez nem sikerült - Pedig minden hasadékot végigkutattam. Maga az Egyes-kő, kitűnő túra, főleg jó időben.
  • Római katolikus kápolna - Náznánfalva: Oldalt, a kiskapun - Marosszentkirály felől érkeztünk ide, miután az Aranyhalacskánál rejtettem egy geodobozt, a fekete hattyú minden tiltakozása ellenére. Bár folyamatosan mutatta nekünk a hátsó felét, fejjel lefele halászott a vízben, nem tudtam megállapítani, hogy hattyú-legény, vagy -leány volt :-)Náznánfalván, a római katolikus kápolna előtt éppen annyi hely volt, hogy le tudtam parkolni az út szélén.
  • SZNM 3 Nyujtód - Hősök emlékműve: Helyén volt - Megtaláltuk. Köszönjük.
  • Diákemlékmű - Barcaföldvár: Kápolna? - Könnyen megkerült a doboz, habár a kecskéit legeltető bácsi nagyon figyelt.
  • Piaci nagytemplom - Torda: Támpillér - Szerencsére az említett látogatok a jobb oldali támpillér tövét látogatják inkább, nekik ez előnyösebb. Így elérhető volt a doboz.
  • Bagolyvár - Görbepataka: Hova lettek a keresztek - Mivel a Nok napjat a Gyimesekben toltottuk a Bagolyvar bunkert nem hagyhattam ki. A lada ep es rokabuzos, mivel ott rokak tanyaznak jelenleg, de a bunker az csillag.
  • Ojtoz vára: Rákóczi vár - Már sokszor jártam a várnál. De most a láda miatt, most mégegyszer megkerestem.
  • Sziklakürtő - Havasgáldi-szoros: Kürtő van, X is, dobozt nem találtam - A Szfinx-től a sziklakapu felé folytattuk az utat. A túratársam még nem járt a sziklakapunál, ide szerettem volna elhozni.
  • Hősök Sírja - Nyerges-tető: Szürkület - Már szürkület volt, amikor az emlékműhöz értünk és nekikezdtünk keresgélni a dobozt. Nem időztünk sokáig.
  • Sálfalvi szakadék: Teljesen száraz szakadék - A szakadék bejárása után megtaláltam én is, ugyanazt a fát a bejárattól balra, de doboz nélkül.
  • Fellegvár - Brassó: Szemetes hely - Ez egy olyan hely volt szamomra, ami tobb volt mint kiabrandito. A helyet legalabb 3x kerestem fel, de mindig eredmenytelenul.
  • Véreskép - Csíkszentlélek: A Vereskepnel - A doboz a helyen. Szerencsere kigyo sem orizte a rejteket.
  • Erzsébet kútja: Hangyák birodalma - Nagyszebenből hazafele, az utolsó felkeresett rejtekhely volt az Erzsébet kútja. Már alig vártam, hogy végre igazi, "rendes" vizet ihassak.
  • Vártemplom - Marosvásárhely: Beton - nem beton - Hát én sem kaptam meg könnyen, talán azért mert szó szerint vettem a leírást. Szerintem nem beton az a valami amiben keresni kell, amúgy tényleg nem nehéz.
  • Állatkert - Somostető - Marosvásárhely: A lada jo allapotban van - A zacsko elegge szakadt cserere szorul.

Sikerült eljutni Csíkszentdomokos környékére? Tetszett a Pásztorbükk? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.