Erdővidék népművészetéről híres falujából Vargyasról indulunk, a Vargyas patak völgyén fölfelea Homoródalmási Orbán Balázs barlang irányába, a szurdokvölgy kezdete 13 km-re van a falutól. Kihasznalva az 5-ik HEKE napokat a Vargyas volgyeben vegre megkereshettem ezt a dobozt is. Miután kiverekedtem magam a csobánkutyákkal, nekiindultam a hegynek.
Székelyderzs A Kányádtól 5 km-re, dombok közé települt Székelyderzs községközpont. Meglátogattuk a világörökség részét képző, székelyderzsi unitárius erődtemplomot. Nincsenek világörökségeink, csak világörökségi helyszíneink. Már nagyon rég készültünk, hogy megnézzük ezt a szép erődtemplomot.
A bodvaji vashámor a Fenyves-patak völgyében található. Szep turazos idoben talaltam ra masodmagammal erre a dobozkara, ami kikandikalt a helyerol, nem takarta semmi. A doboz nem a honvédség mögött volt a tegnap. Megtaláltuk a dobozt.
Orbán Balázs mellszobra Székelylengyelfalva A Székelylengyelfalván született Orbán Balázs író, történész, természetrajzi, néprajzi, és művészettörténeti kutató, a Székelyföld leírása szerzője. A legnagyobb székely névvel kitüntetett Orbán Balázs köztéri mellszobra a katolikus templomtól északkeletre, a művelődési ház melletti téren található.
Szentélye sokszöggel záródott, hosszúkás keskeny ablakai durva félkörívben végződtek, minden díszművészet nélkül. Orbán Balázs régi templomát részletesen leírja, bizonyos, hogy itt középkori templom volt.
A helyfoglalással, nyitvatartással, a tóban levő halfajtákkal, sporthorgászattal, illetve egyéb tevékenységekkel kapcsolatban, lásd a hely képtárába feltöltött képeken levő adatokat. Nyugta-tó - Marosszentkirály.
Kész vagyok halni és élni veletek, ez a felirat áll Erdőcsinád központjában, Csanád vezér szobra alatt. Csanád Doboka ispán fia, Ajtony egykori vezére volt.
Egykori kastélyának romja a kápolnával átellenben, a Libidáré dombon található, Fitód és Hosszúaszó települések között félúton. A hagyomány szerint Xántusz Keresztes alcsíki királybíró Hosszúaszóban lakott.
Felszegi csengettyű Ditró A felszegi csengettyű Ditróban, az első tízesben, a Tölgyesre vezető nagy út (elnevezés 1876 óta), ma Nicolae Balcescu utca 114 szám alatt található.
A csíksomlyói Salvator-kápolna a Kis-Somlyó tetején található, ide érkezik fel a csíksomlyói keresztút, a Jézus hágója. Csendes vasárnap délután könnyű dolgunk volt. Valójában ez volt a nap első geodoboza. A szent Antal kápolna után kisétáltunk a tetőre is.
A Fekete-Hagymás a Hagymás-hegység második legmagasabb hegye. Ha Juh-patak felől érkezünk, a Patkókő alatt elhaladva, kék pont vezet a Berszán-pusztán keresztül.
Sajnos a templom zárva volt, és a geodoboz sem került elő hosszas keresés után sem. A Homorodok menterol ezt is begyujtottuk, igaz van meg mit keresni itt is es mashol is. A Szarkakotol nem kanyarodtam vissza Udvarhelyre, hanem felkerestem Homorodremetet, es kellemesen csalodtam, mert egy kihalofelben levo Isten hata mogotti eldugott apro falu helyett, amire szamitottam, aranylag egy mozgalmas kis telepulesre ertem. A Nagy-Homoród völgyében, a Gyepes- és a Lókod-patakkal való találkozásnál települt Homoródszentmárton községközpont.
Cserealja Zöld Park Marosvásárhely A Cserealja Zöld Park egy korszerű marosvásárhelyi szabadidőközpont, mely a Tudor lakónegyedben, a csendőrség szomszédságában található, négyhektáros területen.
Önműködő köztéri illemhely Csíkszereda Teljesen automatizált, öntisztító, áramszünet esetén kézzel is nyitható, használata készpénzzel vagy bankkártyás fizetéssel is lehetséges. A Gál Sándor téri okosvécé 319 ezer lejbe került.
A borszéki mésztufát 1819-ben kezdték el kitermelni. Előbb lementünk a bánya aljába, kár volt mert szemetes. Ez most melyik bánya a három közül? Ez a rejtés a Tündérkerttől délre található.
1228-ban Moggoreunak írják, 1587-ben Mogioro és 1602-ben Magyaros a neve.
Első alkalommal délután 5 órakor próbálkoztam ezzel a rejtekhellyel. Egy-két fára felmásztunk aztán majdnem feladtuk a sötét miatt, de végülis meglett. Jó rejtés. A Cserealji forrás, régi nevén Büdöskút, a Csereerdő alján, egy gödörben tör a felszínre, már 1630-ban említik a nevét.
Heinz-ház Segesvár Újszékelyen felül, a Szurdokpatakának torkolatja előtt fekvő Alsó-boldogasszonyfalva következik, melyet a nép rövidítve egyszerűen Bodogfalának nevez. Ezen elnevezés szűz Máriától származik.
Épült 1781-ben. Református templom - Székelyudvarhely, Márton Áron tér 11.
A Gyerekkor utcája egy maroshévízi utca, melynek betonfalát gyerekek festették ki színes gyerekrajzokkal, 2020-ban, egy számukra kiírt projekt keretében.
Veszes-patak völgye A Veszes-patak a Veszes dombja és a Nagy-ponk vagy Honcsukos teteje között folyik. Völgye mély, sötét, terepjáróval sem járható.
Funtineli forrás Palotailva A mai nap újra a Funtineli-forrásnál jártunk. A családdal indultunk a Funtineli forrás megkeresésére. Szent Mihály nap utáni csend és nyugalom uralkodik a hatalmas legelőkön. A Funtineli patak, vagy ahogy a térképeken szerepel, a Kutaspatak Palotailvánál ömlik a Marosba.
Strand Csíkcsomortán Gógánváraljától északra eső hegy tetejét a középkorban Gógán vára koronázta, valamikor a 16-dik században pusztult el végleg, romjait a község lakosai teljesen elhordták. Gógánváralja egyik látnivalója a református templom és harangláb. Sajnos dél felől indultunk a dombnak felfelé, jobb lett volna az északi úton elindulni.
A Maros megyei római határszakasz kutatása során számos, a védelmi vonalhoz tartozó lelőhelyet azonosítottak. A Google térképen kinéztem, hogy a rejtekhelytől keletre egy út vezet fel a gerincre.
A makfalvi vár Orbán Balázs Székelyföld leírásában Maka vára helynévként szerepel. Maka állítólag egy székely rabonbán volt.
1319-ben villa Kurtuelkopu, 1334-ben Kurtuelkapu, 1642-ben Körtvelykapu néven jelentkezik az okiratokban.
Korond és Firtosváralja között, a Kalonda folytatását képező fennsík nyugati, sajátságosan feltarajosodó részén, meredek sziklafalakkal rendelkező Firtos-hegyen épült Firtos-vára. Megtaláltam. A Firtos felhőbe burkolózott, de megérte. Feke, Orsi, Attila, Sunci, Nori, Nandorka.
A középkorbanSárkány-erdőnek nevezett Persányi-hegységben, Mátéfalvától keletre, a Rákosi-szorosban állnak Mihályvára romjai. Nagy meglepetésemre a bejelentésnél vettem észre, hogy egy szűz geodobozról hittem azt, hogy eltünt, tény, hogy én nem találtam rá, pedig a leírás nagyon is egyértelmü.
A Felső - Nyírkert tanösvény a Maros bal partján, a Holtágon belüli területen létesült, a környék helytörténeti nevezetességeit és természeti értékeit mutatja be. Információkat nyujt a lakosság hajdani gazdasági tevékenységéről, a tutajozásról, amely a XVIII-dik században sok helyi ember megélhetését biztosította.
Fehéregyháza és Héjjasfalva között, utóbbi határában, a Határ-patak mentén déli irányba vezető földúton, Héjjasfalvától 5 km távolságban, egy 588 m magas hegyen találjuk az eredetileg Szászdálya határához tartozó szászdályai vár maradványait.
Itt született Apáczai Csere János 1625-ben. Érdemes meglátogatni, egy szimpatikus kicsi templom, s még nyitva is volt. Apáca egy barcasági magyar falu, lakói lutheránusok.
A szent keresztről elnevezett egyházközségek, illetve falvak mind régiek és a szent keresztről elnevezett templomuktól kapták nevüket. 1335-ben a pápai tizedjegyzékben Berechce szerepel, Berekete néven szerepel. Nyárádszentimréről jöttünk át Berekeresztúrra.
Terkő irányából, mielőtt kimásznánk az Öcsémre, érdemes egy pihenőt tartani. A kilátás is szép innen, de ami tavasszal igazán lenyűgöző, az a bársonyoskék tavaszi tárnicsmező.
A Kis-Nyárád mellett a nyíló tőzikék csodálatosak, valóságos szőnyeget alkotnak. A katolikus templom doboza után itt folytattam. Lestyán Ferenc írja, hogy Pázmány katalógusa Nyárád kolostorról is tud, de helyét nem ismeri.
Útközben még csodálatos a kilátás a Jávárdi-patak völgyére, a csúcsról viszont már nincs kilátás. A Terkő-mező felől érkezve, elhaladunk a Szakadát havasi legelőjének peremén található sziklás csúcsok mellett, és hamarosan fel is kapaszkodhatunk a Dánfalvi Naskalat erdővel borított csúcsára.
A Tihu csúcs megközelitését Palotailváról ajánlom. Dacára annak, hogy első kincskereső túrám volt, felérve a csúcsra azonnal "szimatot fogtam". Szépek a képek, úgy néz ki a fotótéma is ott hever a Tiha-tetőn. Egy szűz geodobozt elsőnek megtalálni általában a fiúk előjoga :-).
Másodiknak kiszemelt rejtekhely a Felső gát volt. Miután egy geodobozt rejtettem a Május 1 strand területén, majd megtaláltam a Gyalogoshíd geodobozát. A Marosvásárhelyi 1-es gát vagy ismertebb nevén felső vagy régi gát az egyik legrégebbi, amelyet a Maros szabályozására építettek.
Sikeres talalat ez is, kisfiam talalt ra. Szóval geonaccsága lett belőled. Első ízben néhány kisebbségi egyén miatt nem tudtam nyugodtan keresgélni. A Suta-tó egy mesterséges tó, amelyet a Fitód patakán hoztak létre, Csíkszereda mellett.