Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Mohos-kilátó

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


Már régóta tervezem egy doboz rejtését e helyen. Most sikerült egy négyszögletű kerek dobozt eldugnom. Igaz, hogy elfelejtettem a tájékoztató szöveget beletennem, s a rejtés dátumát sem írtam fel...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Mohos-kilátó felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Mohos-kilátó képtárból (összesen 23 kép):

A kilátó 2
A kilátó 2
Reggel
Reggel
Napsugarak
Napsugarak
A kilátó 1
A kilátó 1

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Mohos-kilátó fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Mohos-kilátó!

A Szent Anna-tónál, a Mohos melletti dombon, a Nádas-fürdőre vezető úttól balra, már évek óta van egy kilátó. Onnan jól belátható a Mohos, egészen a turistaház körüli táborozó helyig. Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Tusnádfürdő, 3,85 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Szent Anna tavától a Büdösig
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Mohos-kilátó közelében?
(részletek bejelentkezés után)
Öreg bükkfa - Mohos 140 m-re.
Az alapoknál négy öl kerületű, a belseje kirothadt, darabjai körülötte hevernek. A Mohos, időközben összeomlott kilátótornyához közel, egy különleges, öreg bükkfát fedeztünk fel.
Mohos tőzegláp 1 km-re.
Nevét a lápot kitöltő tőzegmoháról kapta, a belőle keletkező tőzeg vastagsága elérheti a 10 métert. Kezdődött azzal, hogy egy saját kincskeresést szerveztünk a szülinaposnak, mikoris a saját ajándékát kellett megkeresnie a játékszabályok alapján. Érdemes ide eljönni, de egy kicsit késöbb - nyáron. Az abonyi természetjárókkal Erdélybe utazva kerestem meg Teveladyvel. A Szent Anna-tó vizét magába foglaló kráter gerincének túloldalán 1050 m magasságban találjuk a Mohos-tőzeglápot, területe 80 hektár.
Tarzán fája - Szent Anna-tó 1,4 km-re.
A Szent Anna-tó kráterének peremén, a menedékház közelében áll egy viharvert, csonka bükkfa, a Szent Anna-tó Tarzán fája. Ha beszélni tudna, először a bükkfák jelenlétére hívná fel a figyelmet. A fát megtaláltam, de nem volt sem Tarzan, sem a majmok. Ha igaz volna az állítás, akkor én úgy mondanám, hogy "ez már Kovászna megye" :-). Megtaláltuk az este.
Nagy Csomád-csúcs 1,6 km-re. Kocsival érkeztünk az egykori Szent Anna-menedékház melletti parkolóba, majd gyalog folytattuk az utunkat a Tusnádfürdőre vezető piros kereszt jelzés mentén.
Szent Anna kápolna - Szent Anna-tó 1,8 km-re.
Lázárfalva határában, a hegyek közt rejlő tengerszem partján1764–1765-ben a tusnádi és kozmási lakosok egy kis kápolnát építenek Kecskés (vagy Kovács) Pál kezdeményezésére. Többször születik újjá romjaiból: 1860-ban, 1925-ben, 1948-ban és legutóbb 1975-ben. Mégegyszer meg akartam látogatni 2011 tavaszán, de nem találtam már rá. Bár sokat kellett várni, mire a keresetlen szemek más felé fordultak. Megtaláltuk a kápolna mellett, kicseréltük a zacskót.
Kövesponk Csomád 2,1 km-re.
Bükszád egy vadregényes hegykebelben fekszik, a tusnádi szoros alsó torkolatában, gyönyörü lombdús hegyektől körülkeretelt fennsíkon, melynek nyugati oldalán mélyen ágyalta be magát az Olt. Lábszárközépig érő hóban nem könnyű a keresés. Korcsolyázni mentünk a Szent Anna tóra, és természetesen megálltunk itt megcsodálni a panorámát és megkeresni a dobozkát. Megtaláltuk.
Csíki Bálványos vár - Tusnádfürdő 2,2 km-re.
A Csíki Bálványos vár Csík legnagyobb várromja. Ferenczi Sándor történész szerint bizonyosra vehető, hogy még a szkíták előtt, időszámításunk előtt a 6-7-dik században megerősítették a hegycsúcsot. És amig a Főnök rejtett, bemért, jegyzetelt, és kalibrált, addig én csihányt szedtem. Túránk harmadik állomása.
Vártető I kilátópont - Tusnádfürdő 2,4 km-re.
Április utolsó hétvégéjén Tusnádfürdõn kirándultunk, ahol néhány érdekes helyet kerestünk fel. Az első "Rejtekhely-vadászat Erdélyben" találkozó alkalmával rendezett első napi turán találtam meg ezt a dobozt. Aki még nem járta be Tusnádfürdőt keretező hegyeket, az elcsodálkozhat, hogy a fürdő fölötti hegyfokok egyikén valamikor vár őrizte a Tusnádi-szorost. A Szent Anna-tó fölé magasodó Nagy-Csomád egyik északi mellékkúpján, a néptől Vártetőnek nevezett magaslaton, található Tusnádfürdő egyik érdekes kirándulási pontja, az Orbán Balázs által csíki Bálványos várnak nevezett középkori vár maradványa.
Vártető II kilátó 2,4 km-re. Ezt is az elsőnapi turán találtam meg csapatmunkával. Az első Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt.
Szent Joákim-kápolna - Szent Anna-tó 2,4 km-re.
A Szent Anna-tó festői szépségű környezetében 2 kápolna épült, a Szent Anna és a Szent Joakim kápolnák. Meg sem probáltam keresni, a nagy hó miatt. Miután kisiránkoztam magam az előző bejegyzésemben, most rá kell jöjjek, hogy második megtalálóként első bejelentő vagyok. Úgy történt, hogy amíg István a Szent Anna-kápolna geodobozával volt elfoglalva, addig én előrefutottam, hogy megtaláljam ezt a rejtést. 2012 július 21-én, a Szent Anna búcsú alkalmával, a tó nyugati oldalán 1562-ben már állt Szent Joakim kápolna emlékére egy keresztet állítottak.
Sziklavilág Szent Anna-tó Hargita megye 2,6 km-re.
A Csomád hegytömb déli részén, Közép-Európa egyetlen épen maradt vulkáni kráterében keletkezett csapadékvizből a Szent Anna-tó. Gyonyoru helyen van, nagyon jo rejtes. Sokat kerestem, mert az istennek sem találtam a fehér követ. Esős napon kerestük fel a ládát.
Várvápai borvíz - Tusnádfürdő 2,9 km-re.
A tusnádfürdői Várvápai borvíz a kék sávval jelzett, a Vártetőre vezető túraösvény bal oldalán található a Vár-Vápa-patak völgyében. Érdemes itt vizet tölteni a kulacsokba, mert fent nem találunk forrást. A túra első állomása, mindjárt rejtéssel kezdődött, egy jó ízü borvízforrásnál, ahol érdemes megállni, és feltölteni a tartalékot mielőtt tovább mennénk.
Felsőtiszáspataki borvizek - Tusnádfürdő 3 km-re.
Vallató-fürdő és mofetta 3 km-re.
A Mikes fürdőkhöz a piros kereszttel jelzett ösvény visz, a volt tüdőszanatóriumtól. Az út a magasfeszültségű villanyvezeték mentén ereszkedik le a Zsombor-patakhoz. Egy kis vasárnapi kiruccanás. GPS nelkul nagyon nehez megtalalni ezt bizonyitja a mai napi vallato-furdo es mofettai kirandulasunk is. Miután megtaláltam a Hammas-fürdőnél elrejtett geodobozt, folytattam az utamat.
Alsótiszáspataki borvíz Tusnádfürdő 3,1 km-re.
Veresvíz Tusnádfürdő 3,3 km-re. Nem volt nehéz, hála az információnak. Megtaláltuk.
Hammas-fürdő Zsombor-patak fürdői 3,3 km-re.
A múlt század közepén a Büdös-hegy délkeleti és délnyugati lejtőjén, közvetlenül a Rövid-sarok vízválasztója alatt fürdőtelepeket létesítenek. Az egyszerű kalibák és ideiglenes, lombokkal fedett szállások helyett báró Apor Gábor a torjai határrészen és gróf Mikes Benedek a sepsibükszádi oldalon deszkából és gerendákból épít vendégszállásokat, étkezdét. A hely megérdemelne egy igazi geodobozt. Egy szép túra volt. S lennebb a Mikes-fürdőknél is lehetne rejteni.
Molnár Elemér grafikusművész Tusnádfürdő 3,4 km-re.
A kolozsvári Képzőművészeti Főiskolán csak egy év adatott meg neki, munkát kellett vállalnia. Sajnos nem volt otthon senki, de ha majd erre járunk pl. Aki arra jar megeri beterjen Elemer bacsi kis meghitt szobajaba, mikor az ember belep abba a kis szobaba egyszeruen tatvamarad az ember szaja olyan elkepeszto remekmuveket fest akar 23 perc alatt. Molnár Elemér a marosvásárhelyi művészeti középiskolában érett felnőtté.
Alsótiszástövi borvíz Tusnádfürdő 3,5 km-re.
Alsótiszástövi borvíz. Tusnádfürdő északi részén, ott ahol az Alsó Tiszás-patak az Oltba ömlik, van a kishozamú Alsótiszástövi borvízforrás, mely egy 50 cm átmérőjű vascsőbe van foglalva. Az Olt partjan levo borviz szep rejtekhely. Eddig ez elkerülte a figyelmünket. Ha mar Tusnadfurdo, akkor legyen borviz.
Apor-bástya Tusnádfürdő 3,6 km-re.
Egy sétát tervezünk, hogy látnivaló is legyen, célpontként irány Tusnádfürdő. Aki ide jön, rendszerint gyógyulni jön, vagy ha kirándulni, akkor a cél a Szent Anna-tó vagy a Sólyomkő. Megtaláltam a ládát a feleségemmel együtt. Mire bekapcsoltam a gps-t, addigra a többiek meg is találták, gps nélkül is. A tusnádi IV.
Anna-villa Tusnádfürdő 3,8 km-re.
A tusnádfürdői volt Anna villa, ma Szent László gyermekvédelmi központ. 100 bentlakó gyerek, 20 napközis, aki ebédre és vacsorára bejár, az ebédet mindennap 150 személyre főzik. Hát, ez a rejtekhely elég bajos volt számomra. Meglett. Nem kaptam meg a dobozkát az elhanyagolt forrásnál.
Országzászló emlékmű Tusnádfürdő 3,8 km-re.
Nem sikerült a dobozt megtalálnom. Kerestem a geodobozt a talapzat jobb első sarkánál, majd a szemben állva jobbkéz felőli sarkánál is, de egyik helyen sem találtam. Erdély egyik legkedveltebb üdülőtelepének, Tusnádfürdőnek a felső sétányán avatták fel a kis magyar világban, az 1940-es évek első felében, de ekkor turul még nem volt rajta.
Torzó Bálványosfürdő 3,8 km-re.
Mikes- és Apor forrás Tusnádfürdő 3,8 km-re.
Mikes- és Apor forrás, Tusnádfürdő. Az első "Relytekhely-vadászat Erdélyben" találkozó második napjának reggelén találtam meg ezt a dobozt. Az elsot az eso akadalyozta. A tusnádi IV.
Tűzoltó Park Tusnádfürdő 3,8 km-re. Egy kicsit dilémmában voltam, hogy a két közül melyik lehet, de aztán észrevettem a dobozt. A hely Tusnádfürdő talán legszebb és legjobban karbantartott parkja.
Szegények feredeje Tusnádfürdő 3,8 km-re.
Szegények feredeje - Tusnádfürdő. Megtaláltuk, bejegyeztük. Utban Csik fele, epp kiszoktem, elszoktem az autobol(tol), es maris a Szegenyek feredejenel voltam. Az épület, melybe a doboz be kellett volna legyen "falazva" valóban nem messze az elhagyatottnak tűnő Szegények feredője mellett áll. A Csukás-tó feletti terasz lejtőjén található a felújított Papok vagy Szegények feredejének nevezett, 21,5 fok hőmérsékletű, népi fürdő medencéje.
Komlósároki borvíz Tusnádfürdő 3,8 km-re.
Délen Tusnádfürdőt a Komlósárok határolja, melynek baloldalán fakad a Komlósároki borvíz. A fürdőtelep déli végénél, a Komlósárok előtt, egy Stop feliratu tábla található az ut szélén. Így jártam, ez a doboz miatt lemardtam a borkóstolóról. A Szent Anna-tó-tól visszajövet úgy döntöttünk, hogy megállunk és szétnézünk Tusnádfürdőn is. A nyelvem is logott egy ilyen maratoni vadaszat utan.
Szent Anna-sétány Tusnádfürdő 3,9 km-re. Fel orat kerestuk, teto alatt, mogott, folott, de nem talaltuk. Ez nem jött össze.
Büdös-barlang Bálványosfürdő 3,9 km-re.
A torjai Büdös-barlang egész Erdély leghíresebb mofettája. Egy néhány méter mélységű üreg, amelyből belélegezve mérgező, de a bőrőn át felszívódva vérkeringést serkentő hatású gázkeverék áramlik ki. Tusnádfürdőről indultunk a Bálványosfürdő felé vezető úton. Én is így jártam. Teljesen szabályos a leírások alapján keresni a rejtekhelyet, akár gps nélkül is.
Imets Lázár borvize Tusnádfürdő 3,9 km-re.
A tusnádfürdői állomás felett, az Olton átívelő vasúti híd jobb oldali részén több borvízforrás is van, ezek egyike az Imets Lázár borvize. A tusnádfürdői mofetta mellett elhelyezett, Tusnádfürdő borvízforrásai című tájékoztató táblán levő térkép alapján megpróbáltam megkeresni a forrást. Koszonhetoen a pontos koordinataknak minden segitseg nelkul ra talaltam.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Mohos-kilátó adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Decemberi séta a Mohos kilátóhoz - Egy kis decemberi sétára indultunk a kilátóhoz, na meg a Szent Anna tóhoz. Mivel a kütyüt amúgy is otthon felejtettük, így csak egyszerűen megkérdeztük a parkolónál, hogy merre is van ez a kilátó.
  • Bükkfák között - A Mohos melletti úton sétálva szép tisztás fele halad az út, majd megpillantod a kilátót. Ötletes alkotmány, de sajnos eléggé tönkrement.
  • Vasárnapi séta - A kilátó sajnos nagyon romos állapotban van. Remegve másztunk fel a remegő létrán, de a kilátásért megérte vállalni a kockázatot.
  • Kárpótlás - Kárpótlás volt a kilátás, a látvány azért, hogy el kellett hagynunk a Szent Anna-tavat a medvék és emberek okozta káosz miatt. Bár a gondnok biztosított arról, hogy rendbehozta a padlózatot, igencsak kellett vigyáznunk, hova lépünk.
  • Macik és szarvasok nyomaiban, az összeomlott kilátóhoz - A Nagy Csomád felől érkeztünk a kilátó maradványaihoz. Jelzetlen gerincösvényen, macik és szarvasok nyomaiban.
  • Libán-tető: A Libán-tetőről a Délhegyre - Mit lehet hétfőn csinálni, mint elindulni túrázni :-). Délután 5 órakor a Libán-tető felől indultam neki felkeresni a Csudáló-kő és a Csomafalvi Délhegy rejtekhelyeit.
  • Bálványosvár - Bálványosfürdő: Othoni segítséggel - Megtaláltuk, még júliusban, mikor erre kirándultunk. Köszönet az otthoni segítségért az sms-ben érkező koordinátákért.
  • Geocitrom Csíkkarcfalva: Nem tudunk részt venni - Nem tudunk részt venni.
  • Kisvasút hídja: A közelben lakók előtt - Az semmi. Én pedig elsőnek találtam meg a közeli rejtekhelyet.
  • Súgó-barlang - Gyergyói-havasok: Egy track túra alkalmával - Még augusztusban találtuk meg ezt a ládát. Nagyon szép a környék, csak sajnos att is kopaszítják le a domboldalakot.
  • Hargita-liget: Megtaláltam a dobozt és a rejtőt is - Miután eltöltöttem a délutánt az Opálbarlang geodobozának a megtalálásával, csak annyi időm maradt, hogy a Hargita-ligetet felkeressem. A leírás alapján a doboz hamar megkerült.
  • Kustaly vára - Oklánd: Vargyas határában - Egy érdekes, és értékes rejtekhely, a középkori várak, erődítések sokaságának egy ujabb helyszíne. Mára csak csak nagyon kevés nyoma maradt meg, éppen ezért hasznos ez a játék, amely által ilyen helyszínekre lehet eljutni.
  • Termál-vízesés - Maroshévíz: Megvílágítva - Mikor elolvastam a segítő információt, gondoltam, hogy most nem alkalmas megkeresni ezt a dobozt. Könnyebb lesz ha akkor jövök ide, mikor viharos szél fúj.
  • Égerfás-tó - Vármező: Tavasznéző Vármezőn - A tó sötét vizének csillogása minden alkalommal más és más. Körös-körül tavaszi virágok és madárdal fogadott.
  • Homoródfürdő: Már nincs meg - Én nem találtam meg. A többi bejegyzésböl úgy látszik, nincs már meg.
  • Petőfi Sándor bronzszobra - Marosvásárhely: Elsö vásárhelyi dobozom - Könnyen ment. Köszi a rejtést.
  • Fenyős kőfejtő - Alsórákos: Megnőtt a fenyő - Alsórákos harmadik lelőhelyén jártunk, mikor már azt hittük ennyi gyönyörű meglepetés egy napra talán sok is. A tó és a meredek réteges fal ontotta szineit.
  • Márton Áron tér - Székelyudvarhely: Elso megtalalas - Ma delelott vettem eszre, hogy megjelent itt a lada. Ugy inteztem, hogy utam legyen a kozpontba.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Mohos-kilátó? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.