Megtaláltam a dobozt. A templomban meghitt adventi hangulat, csodaszep. A templom nagyon szép, a rejtek érdekes. Csíkmindszent Csíkszeredától 8 km-re fekszik a 123B megyei út mentén, a Nagyrét-patak (vagy Mindszent-patak) völgyében.
Kőd-vonulat Csíkajnád A Kőd-vonulat kakukkfióka a Csíki-havasok kristályos palából, mészkőből, dolomitból, de főleg kárpáti flis homokkőöszletből felépült tömegéhez képest. Vulkáni kőzetek, kevés törmelékanyag alkotja, felgyüremlett magmatikus kőzettömeg.
Csíktaplocán, a Lázár-kúriától 100 méterre, a járda közepén, egy 4 m kerületű fekete nyárfa található. Pontosabban, csak a maradványait láthatjuk már, mert nemrég majdnem a tövéből levágták.
1333-ban Yordani, 1393-ban Adrian néven tűnik fel az okiratokban, majd 1453-ban villa Adrianus és 1644-ben Adorján néven.
Gergely János-féle kővályú Székelyvarság Bár nem esett az utunkba, és siettünk is az oroszhegyi nárciszrétre, sikerült rávenni a kirándulótársaimat, hogy nézzék meg ők is a Gergely János-féle kővályút. Bar nem esett az utamba, azert legurultam meg a kovalyuhoz.
Szentmihály 1319-ben villa Szentmihálteluke néven írják, 1453-ban Zentmyhaltelke, 1644-ben Szent Mihály Telke formában fordul elő.
Abaffy-kúria lelőhely Csíkszenttamás A helytörténeti irodalomban Abaffi-kúria és kápolnaként ismert lelőhely a jelenlegi plébániakert, a termelőszövetkezeti istállók és a Sándor-család telkén terül el - HR-I-s-B-12716. A 19-dik század közepén még jelentős maradványai voltak a régi épületeknek: az Abaffi-család lakóházainak, a halastavaknak és az udvari kápolnának.
Az Asztal-kő látványos piroklasztit sziklatömbjei vulkáni tevékenység maradványai. Vendegeinkkel egy vasarnapi Mezohavas-tura alkalmabol erintettuk az Asztal-kot is, es kb 5-6 meterrol vettem eszre a rejteket, majdhogynem veletlenul. A Bucsin felől közelítettük meg a Mezőhavast, és a korulbelul 7 kilométeren talán 20 festett turistajelzést láttunk, mégis a doboz szomszédságában egy kopott piros festékes ecset szomorkodott. Vármezőről autóztunk fel a régi helikopter-leszállóig (laposnyai oldal), mikor melyik ága van nyitva a Nyárádnak, kell vigyázni.
2012 október 27-én üzemelték be a korabeli képeslap nyomán újraépült borszéki Ó-sáros fürdőt. Volt szerencsém megfürödni a medencékben. Ezzel történelmi fejezetet élt meg a település, saját fürdőjének használatba adó ünnepét.
Jód-mező Szentegyháza határában fekvő vulkáni fennsíkon két igen érdekes természeti képződmény található, két állandó jellegű, nem időszakos tó. Ezek közül az egyik az Ördög-tó, amelyik a Hegydűlő és a Pokolláz határán található. Mivel a következő napokra esős időt jeleznek előre, és ma még szép idő volt, elhatároztam, hogy kihasználom.
Görgényszentimre látnivalója a 18-dik században épült Bornemisza-kastély, mely valamikor Rudolf Habsburg trónörökös vadászkastélya volt, ma erdészeti iskola működik benne. Szép kastély, csodálatos kert.
A kilátótorony melletti házikó ablakába kitett tájékoztató szerint a kilátó naponta 12 és 19 óra között látogatható, ingyenesen. Ma a sós forrásnál jártam és innen már nagyon közel volt a kilátótorony. Nem értem, hogy miért van lezárva a torony, hiszen ki van építve a látogatók számára. Bár az időjárás nem kedvezett, volt egy kis szabad időm, és felkerestem a tornyot, amit ugyancsak zárva találtam.
Budak-völgyi tölgyerdő Óvárhely Óvárhely kijáratánál, Kisdemeter felé (173-as megyei út) jobbra egy földút vezet egyenesen a 6 hektáros liget-, tölgyerdő felé. A tegnap újra felkerestük a tölgyerdőt. Teljes pompával virágzik a kikerics a vén tölgyek alatt.
A gyergyóditrói régi mészárszék és harangláb a Szarvas utca 7 szám alatt található. A egykori kisipari építmény a XX-dik század elején épült.
Egykori helye megközelíthető a Budvár, majd Fürdő utcákon keresztül, át a Székhídján. Úgy emlékszem az új tulajdonos csűrt épített a régi medence betonkeretére. Székelyudvarhely Budvár negyedében, a Nagy-Küküllő partján, létezett egy egykor igen kedvelt gyógyfürdő, mely 1944-ig működött.
A faluturizmus kedvelők figyelmébe ajánlott ez a település. Ötletes rejtés. Ha úgy gondolod, értékelheted az általad megtalált rejtekhelyeket. Bevallom harmadszorra sikerűlt megtalálni.
Taploca régebbi település, mint Csíkszereda, s így bizonyos, hogy a középkorban létezett. Temploma azonban nem volt, a taplocaiak Csíksomlyó templomához tartoztak.
Hogy, a pünkösdi rózsa pünkösdkor virágzik. Sajnos nem találtam meg sem a mézeskalácsot, sem a pünkösdi rózsákat. De üvegek és egyebek akkor nem voltak ott. Szentkeresztbányáról a Tolvajos tető fele, jobb oldalt, van egy parkoló, aminek 2 irányból van bejárata.
Dani Gergely esperes-plébános a hetvenes években (1974) római-katolikus templomot épített a csángóknak. Azóta is az ide látogató turisták érdeklődésének a központjában áll. Át kellett verekedjük magunkat egy villanypásztoron, kétszer is, mig kiértünk a tetőre.
A Rompáca-tanösvény hossza két km, bejárása körülbelül 45 perc. A rompácai borvízig 4 km hosszú az út, bejárása körülbelül másfél órát vesz igénybe.
A Lisztes-bérc egy lapos kő Ratosnya közelében, a Görgényi oldalon, a 90-es években még Lapos-kőnek neveztük. Habár a környező fák eléggé megnőttek, a kilátás még mindig jó Ratosnyára, és a Maros völgyére nyugatfelé.
Csíkszentdomokos határában, a Pásztorbükk nevű csúcs alatt 1816-ban emlékkeresztet állítottak, mely szomorú történelmi eseményre emlékeztet. Az Antalok patakától indulva, a Hármaskő és a Kondra kereszt érintésével zarándokoltunk a Pásztorbükkre. Én voltam az elsö.
T1 és T2 barlangok - Göde-Nyágra. Nyágrán, a Maros-szoros felsõ szakaszán, a barlangok elérik a 800 m tengerszint feletti szintet.
Dugásfürdő 2 Csíkdánfalva A hídtól lejjebb hódok által épített gátak duzzasztják a patakot. A helyszínre érkezve, először sétálgattam egy kicsit a környéken, nézelődtem, fotózgattam.
Székes református temploma pont az út mellett van, így a rejtés Parkolj le és keresd meg a geodobozt típusú. Almafa odvában turkálni élvezet, ha megtalálom. 1451-ben Székesfalva néven jelentkezik a forrásokban, 1571-ben Székes formában fordul elő.
Csíkszereda régi központjában, a jelenlegi városháza és a Mikó vár között áll az évszázados szilfa. A méltóságteljes fa koránál fogva sokat mesélhet a környezetéről, hiszen a legtöbb épületnél idősebb.
A Kis-Besztercés-t legrövidebb úton a Ratosnya völgyén közelithetjük meg, kék keresztet, majd kék háromszöget követve. Maroshévízről indulva, többnapos gerinctúra közben találtuk meg. A kilatas fantasztikus, Kolibicán olcson meg lehet szállni, a Sculptorul panzioban, ha nem vagy tul igényes. A noteszben is mi voltunk az elsők.
Kincses Kodáros dombja Felsősófalva Köszönöm a karbantartást, az új geodobozt. Nagyon fogynak a pontjaim, ideje újakat gyűjteni. Kincses Kodáros dombja a Sóvidék legendás helye.
A régi plébániatemplom a gótikus korban új formát kap, ebből a korból ma is épen áll a szentély csúcsíves ablakaival, csúcsíves diadalívével és egyszerű gyámköveken nyugvó boltozatával. A keresztbordák négyzetekbe és három trianguláris zárókőbe futnak, a zárókövek lapjába sugárkörök vannak bevésve, a pajzsokba pedig évszámok festve.
A Kis-Lomás-vízesés közelében, a kék háromszöggel jelzett túraútvonal felett látványos sziklaalakzatok emelkednek. Mikor olvastam, hogy a Kis Lomás vízeséshez készülsz, biztos voltam benne, hogy itt is rejteni fogsz. A Kis-Lomás-vízesés felé menet megálltam megkeresni ezt a dobozt. Útban a vízeséshez felmásztunk ide a sziklához is, hogy megkeressük ezt a geodozbozt is.
Kőcsonka Balaskó vára Orbán Balázs így ír Balaskó váráról, A Székelyföld leírása című művében: Szentmihálytól a Köd szép fenyvesei között vezet az ut Szenttamásra, ennek közelében egy dombocskát Balaskó várának neveznek. Valószinüleg a Jenőfalván lakott ily nevü primor családnak lehetett itten vára, melyet azonban most nyomtalanul eltörölt az idő hatalma.
A Jeges-barlang lehelete - Borszék A mindössze 40 m hosszú Jeges-barlang, réteges mésztufában, egy repedés mentén alakult ki. Én a másik dobozt kerestem, ami akárhol lehet a barlang felett, tudom mert felkerültem feléje, de ott aztán feladtam, sok repedést átkutattam, de eredménytelenül.
Nem sokan ismerik, pedig Korond környékének legszebb, legimpozánsabb kilátópontja. A sziklabástyától jöttünk át a kilátóra. Korond felől, a Pálpataka és Fenyőkút felé vezető utak elágazása fölé emelkedő, látványos sziklakilátó.
Vármezőn, a nagyrészt római katolikus lakosság hitélete a Várhegy előterében álló Jézus szíve-templomban zajlik. Nehéz volt kivenni a dobozt, majdnem elejtettem, de végül sikerült. Elég rejtélyes rejtés.
Ismeretlen német és magyar katonák tömegsírja Bilibók tető A Bilibók-tetőért elkeseredett harcok folytak 1944 augusztus végén és szeptember elején. Ismeretlen német és magyar katonák tömegsírja a Bilibók tetőn, a csúcs alatt, az emlékhelytől körülbelül 100 méterre észak-keletre, 1944 szeptember.
Áprily Lajos kútja Parajd A Kis-Küküllő forrásvidékéhez közel volt Áprily Lajos boronaháza. Vármezőről indultam kerékpárral. A Kisfenyős-kő után átjöttem a "Transz-Rabsonné"-n ellenőrizni a dobozomat. Az ördögök mögött ott van a doboz, épségben, kevés megtalálóval.
A Misericordia egy magyar képzőművészeti installáció, az első római magyar street art műalkotás. Nem is volt ez egyszerű. A doboz a helyén volt, ötletes rejtés.
Már messziről mutatós a kis harangláb, közelről meg csak ámultam- bámultam a különleges szerkezeti megoldásokon. A Fenyővize-patak völgyében jártam, a Kolos-tető alatti Farkasvész sarkának nevezett oldalon. A pottyandi harangláb országos műemléki védettséget élvez, a harang 1975 óta nem szólal meg reggelente.
A Ferencziláza-tető a Görgényi-havasok központi részén, egy hajdani vulkáni kráter peremén található, a Kis Mezőhavas csúcs szomszédságában. Ferenci láza (Felleszilása) egy kilátástalan :) csúcs a Mező-havas kráter peremén.