Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Mészkőbánya - Borszék

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Mészkőbánya - Borszék

A borszéki mésztufát 1819-ben kezdték el kitermelni. Ezt a követ házépítésekhez és országutak építéséhez is felhasználták.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Mészkőbánya - Borszék felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Piramis zetelaki gát
Piramis
Szent István fejszobra Csíkszentimre Szent Imre katolikus templom
Szent István fejszobra
A Kalibáskő tetején
A Kalibáskő tetején
Templomtorony Göcs református templom
Templomtorony

Ez a sarok az a sarok Székelyderzs
Ez a sarok az a sarok

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Mészkőbánya Borszék fotóalbumba!

Fedezzétek fel Borszék és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Mészkőbánya!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 0,52 km távolságra található, legközelebbi település, Borszék turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Borszék
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Jézus Szent Szíve római katolikus templom Ditró Útban az Istenszéke felé, röviden megálltunk a gyergyóditrói kéttornyú templom mellett. Óriási templom. Az egész gyergyói medencében a legnagyobb, kéttornyú, neogótikus templom hossza 56 m, szélessége 23 m, toronymagassága 73 m.
Bár a Rigó-tó és a Mogyorósi-tó viszonylag közel vannak egymáshoz, 150-200 m távolságra, a két tó között nem a nyílegyenes, az árkon-bokron a járható út.
Felsőidecs 1332-ben Idech néven jelentkezik az okiratokban, majd 1391-ben Felydech, 1461-ben Felsew Idech változatban. 1319 Felydeach.
Gyergyó romlása emlékoszlop Gyergyóújfalu Az emlékoszlop felirata Gyergyó lakosságának a kuruc mozgalomban való részvételéről szól. Újfalu határában, a Vasláb felé vezető kövezett megyei út mentén álló emlékoszlop a Gyergyó romlása néven emlegetett eseményre emlékeztet.
Gyergyóholló nyugati kijáratának közelében, Borszék irányába haladva az út baloldalán, egy érdekes házat láthat a figyelmes átutazó. A ház láthatóan egy tákolmány, mégis megragadó, egy kis fantáziával kastélynak képzelhetjük.
Önműködő köztéri illemhely Csíkszereda Teljesen automatizált, öntisztító, áramszünet esetén kézzel is nyitható, használata készpénzzel vagy bankkártyás fizetéssel is lehetséges. A Gál Sándor téri okosvécé 319 ezer lejbe került.
Várnyaka Kápolnásmező A töltés kezdetben nyugat - kelet irányban vonul, majd felhajlik északkelet felé, a Rabsonné vára alá. Várnyaka a Parajd és Kápolnásmező közötti utat lezáró töltésvonal neve, a Kis-Küküllő és a Juhod völgyei közötti gerincen található.
Dagadókúp Csicsói Hargita A Csicsói-Hargita északi csúcsrégiójában, a kilátópont szikláitól körülbelül 120 méterre nyugatra, egy piramis formájú csúcsot láthatunk. Ez tulajdonképpen egy mini dagadókúp, mint amilyen a Madéfalvi-Hargita csúcsától délre található, szintén piramis formájú Csompoly is.
A csíkszeredai műjégpálya Vákár Lajos nevét viseli, annak a nevét, aki a 70 éves csíki jégkorongsportnak hat évtizeden át volt alappillére. Esos ido leven, mikor biciklivel nem kivankozik le az aszfaltrol az ember, Csikszeredaban akadt meg dolgom. Hát persze, hogy nem volt bejegyzés még a füzetkében. Annak ellenére, hogy a rejtek egy kicsit távolabb van a műjégpályától, a keresésnél azért kellett vigyázni, hogy a szomszéd tömbház lakói ne vegyék észre.
Csíksomlyón minden évben megtartják az Ezer Székely Leány napját. A geodoboz úgy tűnik meg akart lépni, mert a földön találtuk meg a padok mögött. Nem tudom, hogy indult útnak ilyen hamar, pedig kis kövek közé tettem, de ezek szerint ez egy felületes rejtés volt, ha mar az első megtaláló újra kellett rejtse. Ez már a második alkalom, hogy keresem ezt a geodobozt.
Porgyos-tető Csíkjenőfalva Csíkjenőfalvától északra, a Porgyos-tető körül, az Olt által kirajzolt törésvonal mentén, több borvízforrás van, egykor népi fürdő is működött. A Hámori- vagy Vadkéstövi borvíz a Székaszó völgyében található.
A Ládás Háza-barlang, illetve a felette levő sziklatető kilátójához vezető, piros ponttal jelzett turautvonalat követve, az ösvény mellett érdekes sziklaalakzatokat fedezhetünk fel. A vendéglő parkolójában hagytuk az autót és innen indultunk a sárga kör jelzésen a Ládás Háza-barlang felé. Egy kellemes tavaszi délután találtam meg ezt a dobozt.
Az Opálbarlang név egészen új irodalmunkban, de a környéke, a tolvajosi Festék-malom vagy későbben Hargita-liget, ha gyéren is, de már egy pár adat révén említve volt. Tudok terkepet is mellekelni, Banyai Janos keszitette. Megigertem, hogy adok koordinatat, de sajnos elfelejtettem. Nem hagyhattam ki ezt a gyonyoru szep oszi napot, meg ha csak egy rovid kort is mehettem a kerekparral, amibe belefert meg, hogy ismet felkeressem a Solyomko kornyeket, es a perretz altal kuldott leiras alapjan tovabb kutassak a Banyai altal leirt opalbarlang utan.
Mofetta Dornavátra A mofettától dél felé haladva lehet eljutni a két Bizum-forrásig. Dornavátra város mofettája a Negresti-negyedben, a hasonló nevű utca déli végében található.
Ez a hely az, ahol nem tudjuk a tyúk vagy a tojás, a Peretz vagy a Fakír volt előbb - már mint rejtő. Ügyes kis tanösvény. Nagyon szep latvany az oszi napsutesben, a jellegzetes fenyofakkal es az aljnovenyzettel, nem fekszik nagy teruleten, es szepen ki vannak epitve az osvenyeknek egy resze, deszkaval lepadolva, akar lakkcipoben is vegig lehet setalni. A Fenyőkúti tőzeglápot én a szencsedi nárciszmezőkről, kerékpárúton közelítettem meg, Fenyőkúton át.
Súgó barlang II Vizes járat A Gyergyói-Havasok, 1568m magas, Sípos kő  tömbjének délnyugati nyúlványában húzódik a már 100 éve ismert, tekerőpataki Súgó-barlang. Megérkeztünk a második Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó helyszínére, a barlangászházhoz. Szep es irto izgalmas helyen. Mi ma felkerestük a srácokkal a barlanglátogatás után.
Kilátótorony Csíksomlyó A kegytemplom közelében, az utca bal oldalán két hatalmas fa hívja fel magára a figyelmet. Felhasznalva a halotti napokat en is felcsaptam rejtekhelyvadasznak. Megtaláltuk a hetedik ládánk. A Nagysomlyó tetején egy fémcsövekből megépített 25 m magas kilátó torony áll, tetejéről gyönyörő kilátás nyílik a Csíki-medencére.
Csíkbánkfalva 2 Csíkbánkfalván több kápolna is van. A hétfői napra ez volt az utolsó megtalálásunk, és ráadásként ez a láda még szűz is volt. Szép a kilátás a rejtekhelyről. Csodalatos hely.
Megfelelő helyszínelés után, kis türelem - itt ugy tünik mindig tesz-vesz valaki a kertben - a megfelelő pillanatban pontosan a segédeszközre nyúltam. Itt nem volt olyan szerencsénk, a piarista atya épp kint sétált. Úgy tűnt, hogy a 300 éves erdélyi piarista múlt az utolsó erdélyi piarista szerzetesek kihalásával együtt véget ér Romániában.
Görgényszentimre községben található a Görgényi nárciszmező, a Görgényi-havasok lábánál, összesen 3 hektár területen. Maga a rejtő vitt el a rejtekhelyhez, a saját kocsiján. Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van.
A gyergyótekerőpataki síugrósánc a falutól keletre, a Kútfő nevű helyen található. Egykor nemzetközi versenyeket szerveztek itt, ma az enyészet lett úr rajta, a létesítményt felvette a gaz. Vasárnapi sétánkat ide terveztem, nem hagyhattam, hogy valaki megelőzzön a megtalálásban.
Vadaspark Ivó Ez alkalommal nem sikerült bejutnunk a vadasparkba, mert nem jelentkeztünk be előre. Bár a belépőnek elég borsos ára van, valószínűleg nem érte meg nekik kevés embert beengedni.
Kibéd 10 km-re fekszik Szovátától, helyi posztóüzeméről híres.
Csíkmindszent felől a Hosszúaszóba vezető út közepén, a Bükk feje gerincén állva, nem tudtuk eldönteni, hogy mit mihez tódtak. Kerékpárral indultam egy kis rejtéssel is egybekötött dobozkeresésre.
Negyvennégy magyar honvéd sírja Gyimesbükk ősi temetőjében, a kontumáci (vesztegzári) temetőben, a kápolnától 200 m távolságra. Egy kis plusz információ jót fogna. El nem tudom képzelni, hogy csúszott be hiba több, Gyimesben található honvédsír magasságértékeinél. Tényleg furcsa, hogy a leírás egy sírról, majd két hősi sírhelyről, máshol pedig sorsírokról számol be.
A városnévtáblán kivül két kopjafás építmény is található itt. Székelyudvarhely déli bejárata a Csicser és a Mondó-hegy között, a Nagy-Küküllő völgyében található.
Gyilkos Fekete-fehér Villámsújtotta, szénné égett, fekete fatörzsek között, mindenütt hófehér kövek. A Gyilkos-kő dobozától sétáltunk át ide. A Gyilkos-kő déli oldalában egy látványos sziklafalban gyönyörködhetünk, melynek tetején különös látvány fogad.
Egy kis kepzeloerovel ket oreg holgyet is fel lehet fedezni az andezit tombokben. Voltunk már fent a Fertő-nyergen ezen az úton, de soha nem néztünk be alaposabban a fák közé. Megtaláltuk. Az 1310 m magas Fertő-nyeregbol indulunk lefele.
Az Isten széke a Kelemen-havasok leglátogatottabb kilátópontja, különösen a Maros megyeiek kedvenc túracélpontja. Terjedelmes platóval rendelkező csúcs, melynek a nyugati kilátóponttól északra nyúló gerince Szászrégen felől egy hatalmas széknek néz ki.
Rabsonné útja Illyésmező A Rabsonné útja Illyésmezőtől északkeletre található, északnyugat - délkelet irányba vonuló töltésvonal. A Csere-tető tisztás nyugati szélén halad el.
Magyar és német katonák sírja Gyimesi templomkert Magyar honvédek és német katonák sírja a gyimesi római katolikus nagytemplom kertjében, a 12/A jelzésű út mellett.
Csűrszínház Mikháza
Szármány-hegyi kápolna Gyergyószárhegy A Szármány-hegyi kápolna nem volt e napra betervezve, a Békás-szorosba indultunk túrázni. Gratulálok a megtalált geodobozhoz, bár az nem a mi játszóterünkhöz tartozik. Megvan. A fenyvesekkel borított Szármány-hegy alatt fekvő Szárhegy aGyergyói-medence egyházi, idegenforgalmi és művelődési szempontból egyik legjelentősebb községe.
Patkó-kő A Hagymás hegységben a Fehér mező fölé impozáns sziklafalaival magasodik a Patkó-kő. A doboz elég könnyű helyen található. Van egy patkó alakú szikla, mely a Nagyhagymás tetejéről nézve piros- fehér színeivel oldja Feketehagymás sötét színét.
Szeder-útkereszteződés Piricske Piricske északi végébe érkezve egy útkereszteződéshez jutunk, mely egyúttal túraútvonalak találkozási pontja is. Irányjelző táblák mellett egy fabódét is találunk itt.
Énlaka a Nagy- és Kis-Küküllő vizválasztójának gerincére és ez alá települt. Múlt csütörtökön, énlaki táborozásunk keretében megtaláltam a geoládát. A Firtos várától ereszkedtünk le torony iránt a csodálatos kis faluba, amelyik nem hiába a világörökség része. 4 emberkére volt szükség, hogy körbe öleljük a nagy zádokfát.
Jártó Gábor ládája Fertő-nyereg Jártó Gábor ládája a Fertő-nyeregben. Tenyleg mester vagy.
Bár nem igazi via ferrata, az Egyeskő tetejére vastag vassodronyok segítik a biztonságos feljutást. Egyszerű, de mégis nagyszerű rejtés. Egy nagyon könnyen megtalálható doboz. Háromkútról másztunk ki.
Sötétpatak az Erős-hegy lábánál található, a Gyimesközéplokhoz tartozó falut szórványos házcsoportok alkotják. A rejtekhely talalkozo alkalmaval tobb ladarejtes is tortent. Alig rejtette el a nagyfőnök, már meg is találtuk :). Elkovetkezendo kirandulasaim alkalmaval mielott elindulnek rendelek joidot.
A Vass Kalapos ház Székelyudvarhely központjához nagyon közel van, a Vár utcában, volt Ferencesek utcája, a Barátok templomával szinte átellenben. Sajnos a gyerekek eladták, most a Demokrácia központ működik benne.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Mészkőbánya adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Borszék térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Előbb lementünk a bánya aljába, kár volt mert szemetes. Aztán megkerestük a feliratot, a kőkupac már ismerős volt.
  • Ez most melyik bánya a három közül? Azoknak hasznos az információ, akik esetleg időszűkében vannak, vagy akik eléggé lusták mind a hármat megmászni.
  • Ez a rejtés a Tündérkerttől délre található. A hagyományos fürdő felől dél felé sétálva, az országút irányába, a kőbánya felső peremére érünk.
  • A szent Anna setanyon, Tusnadon, kerestuk a "teto alatti" dobozkat de nem talaltuk, viszont lehet hogy ott van, de az is lehet hogy nincs. :) Ha bejelentem azt hogy a doboz helyet megtalaltam akkor jar a pont, viszont nem tudhatom ezt 100 %, es nem lenne tiszta a lelkiismeretem.
  • Kedves kis város, szép és érdekes a környék. Jót kirándultunk a szép őszi erdőben, miután megnéztük a Gábor Áron emlékhelyet.
  • Megvan a dobozka.
  • Hát nem a fákkal volt gond, a GPS jól működött. Sok fa alatt-mellett tapogatóztam és már majdnem feladtam amikor a a megjelölt helytől 1 m-re ráléptem a ládára.
  • Meg ör van is.
  • Szép hely, több odafigyelést érdemelne.
  • Az Erdélyi Kárpát-Egyesület Székelyudvarhelyi Osztálya szervezésében, június 17.-én, szombaton, 50 km-es teljesítménytúrára került sor a Hargita-hegységben.
  • Lutheránus templom - Hétúr Faüregbe zárt kő. Egy sürgős munka miatt Segesvárra kellett menjek. Gondoltam, hogy kihasználom az alkalmat, és megkeresek néhány geodobozt.
  • Cserealji forrás - Marosvásárhely Akácos út...... Ott volt az akácfában, eszünkbe is jutot a nóta.
  • A templom teljes renoválás alatt van. Bementünk az építőtelepre a saját szakállunkra, de senki sem szólított meg.
  • Én azt javasolom, hogy ne keverjük a Szerelmesek parkját a Székely Vértanúk emlékművével, és telepítsünk egy új rejtekhelyet az emlékoszlop közelébe is. Én már gondoltam rá, de idáig még nem találtam egy megfelelő helyet.
  • A napokban az elmaradt, moderálásra váró bejegyzésekkel foglalkoztam. Feltűnt, hogy te nagyon ritkán találsz meg geodobozt, a Megtaláltam a rejtekhelyet bejegyzéstípust használod.
  • A vár a jelzőtábla szerint 100 m-re van, csakhogy 90 m az a Duna vizében. Talán alacsony vízállásnál közelebb lehet kerülni a romokhoz.
  • Már esteledett, amikor a múzeumhoz értünk. De még mindig nagyon sok járókelő volt.
  • Az alkatrész megvan, hol lehet a ló? A lombok zöldjéből "magányosan" emelkedik ki.
  • Kultúrpalota - Marosvásárhely Esti találat. A Bernády-szobornál való rejtés után visszatértünk kisfiammal a Kultúrpalotához. Most már a helyén volt a doboz, meg is találtuk.
  • Elkonyvelhettem a sikert.
  • Katolikus templom - Tusnád Az ut mellett. Erdekes egy templom, azt is hittem, hogy siman viszem, na nem. Vissza es pontosan dokumentalodni, pedig kutattam is az uregeket.
  • Ha már ilyen nagy az érdeklődés az Opálbarlang iránt, akkor legyenek az információk egy külön helyen, és ne terheljük vele a kirulyfürdői Sólyomkő ládaoldalát. Áthelyeztem az Opálbarlangra vonatkozó képeket, bejegyzéseket és hozzászólásokat, az Opálbarlangot ismertető oldalra.
  • Amit e ládakeresés során megtanultam, a borvíztöltők exponenciálisan szaporodnak. Ha egy végzett, te meg boldogan fellélegzel, hogy na végre, tiszta a levegő.
  • át a műút másik oldalára. Rövid karikázás után a gyermekeink versenyt kereshettek.
  • Kovásznai siklópálya Kovásznai siklópálya. Vasárnap a kovásznai sikló aljában kerestem a geodobozt, amíg rá nem jöttem, hogy csak a segédpont helyén keresem a geodobozt. Másnap nekivágtam az 1235 m hosszú siklónak és a 325 m szintkülönbségnek.
  • Maga a rejtő vitt el a rejtekhelyhez, a saját kocsiján. Bár a kocsiból ki kellett szállni, és egy kemény, pár száz méteres gyaloglás következett egészen a rejtekig :-).

Sikerült eljutni Borszék környékére? Tetszett a Mészkőbánya? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!