Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Küküllőkeményfalva

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


1602-ben Keményfalva Kikellő néven fordul elő. A középkorban nem volt saját temploma, a hívek misére Zetelakára jártak templomba. Mai templomukat 1802-ben építették, egy régebbi helyére...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Küküllőkeményfalva felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

A szikla
A szikla
Víznyelő Vörös szakadék Szászsebes
Víznyelő
Századik
Századik
Mária-kápolna 1 Mária kápolna Kerelőszentpál
Mária-kápolna 1

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Küküllőkeményfalva fotóalbumba!

1566-ban Keményfalva néven jelentkezik az okiratokban, 1567-ben a regestrum 10 kapuval jegyzi. Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Küküllőkeményfalva!

A legközelebbi település Küküllőkeményfalva, 0,3 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Udvarhelytől Zetelakáig
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Küküllőkeményfalva közelében?
(részletek bejelentkezés után)
Katolikus templom Zetelaka Hargita megye 1,9 km-re.
Ezek szerint Szent László király uralkodása (1077-1095) idején Zetelaka már egyházközség volt. Hatalmas nagy ez a templom, érdemes lenne be is menni, de sajnos most ez nem jött össze. Orulok, hogy vegre valaki megtalalta ezt a ladat. Hazafele ejtettem utba Fenyőkutról jövet. A római katolikus templom előtt áll az emlékkereszt, rajta felirat: Pro memoria hic aedificatarum ecclaesiarum 1092-1914.
Szent István király templom - Székelyszentkirály 2,4 km-re.
A Bosnyák-patak völgyét követve, Tibódtól három kilométerre találjuk Székelyszentkirályt. 1905-ben Udvarhelyszentkirályról Székelyszentkirályra változtatták a nevét.
Fenyédi láz Hargita megye 2,6 km-re. Fenyéd felől gépkocsival közelítettük meg a rejtekhelyet, majd az antennától korulbelul 500 méterre gyalog vágtunk neki a meredek oldalnak.
Máréfalva védbarlangjai 3,5 km-re.
Máréfalvától északra, a Leshegy nevű dűlőben sziklába vájt védbarlangok találhatók, a helybeliek Kőliknak nevezik a helyet. Valoszinu hogy mar nincs meg a doboz, a leiras nagyon egyertelmu, meg is talaltam a ketlabu fat, egy kicsit megcsonkitva, de csupan egy ures fedel nelkuli sarga poharszeru muanyagedenyt talaltam. Ellenőriztem a rejtekhelyet, a geodoboz a helyén van, és még nem találta meg senki. Ebbol az alkalombol osszejott, bar alaposan megdolgoztatott. A hagyomány szerint, vész idején itt talált menedéket a máréfalvi nép.
Rez-tető Kadicsfalva 3,7 km-re.
Bár nem a legkönnyebben, de megéri a fáradságot, mert rendkívül szép élményben lehet részünk. Székelyudvarhelyről, pontosabban Kadicsfalváról Üknyédre legrövidebb úton a Rez-tetőn keresztül lehet eljutni.
Itatóvályú Üknyéd 4 km-re.
Oroszhegy központjától északra 5 km-re Székelyszentkirály nyári szállásaként a 947 méter magas Kövesdomb oldalában alakult ki a századfordulón Üknyéd. Egy kicsit furcsállom az Itatóvályú megnevezés tulajdonítását a rejtekhelynek, én tulajdonképpen egy érdekes tanyát, annak környékét, újonnan épült kápolnáját szerettem volna bemutatni, az viszont igaz hogy egy itatóvályú is van a rejtés helyszínén. Bár Üknyéd csak egy kis tanya, a településen és környékén számos látnivaló, így rejtésre is érdemes hely van. A Bosnyák-patak völgyfőjében meghúzódó Üknyéd ma már bokortanya képét nyújtja.
Máréfalvi régi temető 4,2 km-re.
A máréfalvi katolikus temető régi temetőrészében különleges, bádogborítással fedett cserefakereszteket láthatunk. A régi fejfák egy része már eltűnt, néhány már kidőlt vagy ingatagon áll még. Megálltunk és megnéztük ezeket a különleges fejfákat, és persze megkerestük ezt a geoládát. Igen, elsőnek találtuk meg a geodobozt, ezt is és a Székely Kálváriát is. Ha véletlenül valaki máréfalvi illetőségű.
Tibód tölgyfája 4,4 km-re.
Lakói katolikusok, templomuk nincs, Székelyszenttamásra járnak templomba. A Székelyuvarhelyhez tartozó Kadicsfalván keresztül, a városközponttól 6 km-re, a Bosnyák-pataknak a Rez-patakkal való egyesülésénél fekszik Tibód.
Oroszhegy 4,8 km-re.
Az egykori Udvarhelyszék legmagasabban fekvő településeSzékelyuvarhelytől 12 km-re, az 1009 m magas Őrhegy déli lábánál, a Bosnyák- és a Ballé-patak völgyfőjében fekszik.
Máré vára Máréfalva 5,4 km-re.
Ott, hol a havasias jelleget öltő Fenyéd vize keleti irányát megváltoztatva, északra fordul, a jobb partján, szemben a Czekend tetővel egy kiszökelő hegyfok van, melyet Várnyak foknak hivnak. Itt volt Máré vára.
Vármege szörnye Máréfalva 5,6 km-re.
A Patakvölgyéből, a Fenyéd vizével párhuzamos, keskeny aszfaltúttól kapaszkodtam ki a meredek domboldalon, a Máré vára felé, amikor egy szép legelőre bukkantam az egyik teraszon.
Vármege bükkfái Máréfalva 5,7 km-re.
Máré várától lefele, a meredeken ereszkedő ösvényt követve, a Vármege elnevezésű helyen, az erdőben egy vastag, legalább 3 m kerületű bükkfára bukkantam.
Oroszhegyi kilátó 5,9 km-re.
A kilátót 2008 nyarán építették az oroszhegyiek, szeptember 21-én avatták fel a második Szilvanapok alkalmával, Böjte Csaba ferences szerzetes által celebrált szentmise keretében. A Reztető felől, Székelyszentkirályon keresztül érkeztem Oroszhegyre. A doboz már át lett helyezve egy orvosságos dobozba. Úgy néz ki, hogy nem olvastad el figyelmesen a geodoboz megtalálását segítő információt, és nem nézted meg azt sem, hogy ki a geodoboz rejtője.
Alagút-bükkfa Máréfalva 6,4 km-re.
Máréfalva keleti kijárata közeléből egy aszfaltút ágazik ki, mely a Patakvölgyében, a Fenyéd vize mentén halad előbb kelet, majd észak-kelet felé. Az út mellett, nem túl sűrűn, hétvégi házak sorakoznak.
Ördögútja Kőris-tető Zetelaka 6,4 km-re.
Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat a Nagy-Küküllő bal partjától a Kis-Fenyéd patakáig terjedő szakasza. Darkókertje-sarka - Kőris-domb - Hosszúaszó-árok első feje a fenyédi határban - Hosszúaszó-árok második feje a küküllőkeményfalvi határban - Barabás kaszálói - Kis-Fenyéd.
Zete tanösvény 6,4 km-re.
A tanösvény útvonalán tett, 3,5 km-es séta során képet kaphatunk a környék turisztikai és természeti érdekességeiről, kőzeteiről,növény- és állatvilágáról. Nagyon jó tanösvény, legjobb a látottak közül. Január 19-én, a Duna Televízió Talpalatnyi Zöld mûsorában túraajánlatként bemutatásra került az Erdély Kárpát Egyesület székelyudvarhelyi csoportja által kijelölt, Zeteváralja közelében levõ, Zete tanösvény. A Zete tanösvény elősegíti a Felső-Nagy-Küküllő mente helytörténeti nevezetességeinek és természeti értékeinek a megismerését.
Nagy-aratás Máréfalva 6,7 km-re.
A Pokoláztól tovább az út elhagyatott katonai radarok mellettt visz tovább, a szemétfeldolgozóig. Már többször készültem, hogy egy dobozt rejtsek ezen a vonalon. Összekötöttük a kellemest a hasznossal, és miután megszedtük a markunkat nárcisszal megkerestük ezt a geodobozt is. Székelyudvarhely irányából tartottam hazafelé. Most már sejtjük, honnan jönnek a teherautók, és minek lett ott aszfalt.
Kakas csorgó és pihenő Máréfalva 6,8 km-re.
Székelyudvarhelyről Csíkszereda felé tartva, Máréfalvát elhagyva, a 13A jelzésű műúton, mielőtt kezdődnének a szerpentinek, az út jobb oldalán egy kiépített forrást találunk. Mivel a rejtekről fotó volt, nem volt nehéz megtalálni a dobozt.
Pokolláz 6,9 km-re.
Székelyudvarhely és Homoród között, az út melletti fasorban van egy kőkereszt, ez jelzi a nárciszréthez vezető letérőt. A környéken a zsombékos rétet Pokolláznak nevezik. Mivel a kis geodobozban, mely csokitojás- és nem filmes dobozka, található papírlapon nem volt más bejegyzés, úgy néz ki elsőnek találtam meg ezt a rejtekhelyet. Nem volt nehéz, a leírás világos. Jovore ha arra jarsz ki ne hagyd a narciszmezot.
A Fehéres-patak vízesései 7,1 km-re.
A székelyudvarhelyi Betlenfalva felső végében ömlik a Nagyküküllőbe a Fehéres-patak. Ennek a kis pataknak a felső szakaszán több meglepetés is várja a kíváncsi túrázót. A tavaly ősszel, rejtéskor, nem volt szerencsém túl sok vízhez a Fehéres-patak mély medrében.
Zetevára Zetelaka 7,2 km-re.
A székelyek Zeta hadúr, a körte alakban épült vár büszke uráról regékben emlékeznek. 500 m után kiszélesedik a gerinc és kilátás nyilik a Hargita lejtőire. Vajon hova vezet tovább a jelzés? Jó kis kaptató volt felfelé, érdekesek a betonbunkerek maradványai(? A Deság pataka a Hargitából ered és a Deság hegy alatt ömlik a Nagy-Küküllőbe - a patak torkolata jobb oldalán a völgyre néző meredek hegycsúcson vannak Zeta vára maradványai.
Kitekintő a Görgényi-havasokra Zeteváralja 7,5 km-re.
A Zete-tanösvény egyetlen pontja, ahonnan tiszta időben jól látszanak a Görgényi-havasok. A Dél-Görgény a Bucsin-tető és Libán-hágó között húzódik, főbb csúcsai a Somlyó, a Hegyeshegy és a Csomafalvi Délhegy.
Orbán Balázs sírja és emlékműve Szejkefürdő 7,5 km-re.
Orbán Balázs (1829-1890) a legnagyobb székely író, történész, etnográfus, publicista és közéleti személyiség sírhelye és emlékműve a Borvízoldalban van. Végrendelete szerint az egykori birtokon, Szejkefürdőn temették el. Második alkalommal keresem az itt elrejtett geodobozt.
Ördögútja Zetelaki Szőlőhát 7,5 km-re.
Az Ördögútja második töltésszakasza a szentkirályi Nyírtől a zetelaki Szőlőhátig vonul, majd a Nagy-Küküllő Ivó hídjához ereszkedik be. Hossza 1200 m, északnyugat - délkelet irányban húzódik.
Szejkefürdő 7,6 km-re.
Székelyudvarhelytől észak-északnyugati irányban, az egykori Szombatfalva határában, a Parajd felé vezető országút mentén, a várostól 3 km-re, a Sóspatak völgyében, 517 méter tengerszint feletti magasságban fekszik Szejkefürdő. A ládát 2006 június elsején találtuk meg Misivel és Bálinttal, akkor még a domb aljában. Én a ládát inkább valahol fennt a domboldalon rejtettem volna el. Megtaláltuk a ládát, a barátaimmal.
Ördögútja Kis-Fenyéd Nagy-Fenyéd 7,6 km-re.
Kis-Fenyéd - Égettvész - Kis Tamás legelő - Ördögrontás-árok - Csonka-patak száraz árka - Nagy-Fenyéd. Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat Kis-Fenyéd pataktól a Nagy-Fenyéd patakig terjedő szakasza.
Kőkép Verőfény-tető Székelyudvarhely 7,6 km-re.
A Kőkép elnevezésű kőkereszt Székelyudvarhelytől keletre, a Szarka-kőtől északnyugatra található, a 689 m magas Verőfény-tetőn. A húsvéti határkerülők egyik hagyományos stációja.
Haberstumpf-villa 7,7 km-re.
Talán nem haragszik meg a rejtő, ha elárulom, hogy a Haberstumpf-villa bemutatása egy rejtés által, az én ötletem volt. Perec hadnagy :-), azért csak hadnagy, mert még nincs száz megtalálásod (itt), hogy százados lehessen belőled. Reggeltől úton voltam, így ideje volt meglátogatni a Kauflandot, pontosabban a bejárat utáni baloldali helyiséget. A Haberstumpf-villa Székelyudvarhely egyik régi szép épülete, jelenleg, restaurálás után, macute;zeum.
Kannásné fájának maradványa Székelyudvarhely 7,7 km-re.
Székelyudvarhelynek egy régi érdekessége, egy öreg 200-300 éves fa az Ugron Gábor utcában, az egyik tulaj kertje végében, amit a köztudat Kanásné fájának nevezett. Egy nagy terebélyes koronájú fa volt, melynek nagy koronája az útra is kihajlott. Mivel a Kannásné fájának a maradványa egy magánház udvarán volt, oda nem rejtettünk.
Urusos-kút Oroszhegy 7,8 km-re.
Hajdanán Oroszhegy falunak híres búcsújáróhelye volt, a falutól északra elterülő Kápolna mező nevű helyen, melynek közelében a hagyomány szerint csodás gyógyulások történtek.

Történelmi-kulturális értékek - Hargita megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Küküllőkeményfalva adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Rejtekhely-találkozó a Békás-szorosban: 4-ik talalkozo a Bekas szorosban - Ragyogoan napsuteses idoben szikrazo feher sziklafalak kozt tartotta meg a Rejtekhely-vadaszat Erdelyben 4-ik talalkozojat. 2011 augusztus 19-21 kozott a Keleti-Karpatok legszebb szurdokvolgyeben a Bekas-szorosban.
  • Várhegy - Bágy: Pásztorkutyákat kerülgetve - Kocsival közelítettem meg, amennyire lehetett, a Bágy feletti konglomerát domboldalt. Majd kigyalogoltam annak tetejére, és a gps útmutatásait követve beereszkedtem a függőleges hasadék aljába.
  • Pietrele-vízesés: Úgy nem felel meg? - Ha a legördülő menüben az aktuális dátumot választom ki, a megtalálás időpontját pedig belefoglalom a szövegbe? Az értékelést most direkt elvégeztem - tudomásom szerint - minden rejtekhely esetében.
  • Szent Miklós-templom: EKE07 - Megtaláltam a Gergyószentmiklóson elrejtett geodobozt. Tetszett az ötletes rejtés.
  • Kisvasút hídja: Déli csendben - Csendes hely, főleg délben. Senki sem zavart.
  • SZNM 10 Szentivánlaborfalva - Szentiványi sírkápolna: A SZNM nyomaban - Igaz nem eppen a SZNM-kor kerestem meg, de ez is meglett. Nem voltam soha itt.
  • Rák-tava - Nagygalambfalva: Száraz ősz - A tó teljesen kiszáradtnak tűnik, vízfelület egyáltalán nem látszik, azért a kilátás szép. Sajnos a dobozt nem tűri a hely szelleme, sehogy sem tudtam ráakadni, pedig meggyőződésem, hogy a megfelelő helyen kerestem.
  • Barátok feredeje - Csíksomlyó: Új doboz a Barátok feredejénél - Az eltűnt filmes doboz helyére egy új dobozt rejtettem el.
  • Postarét: Megtaláltuk - Könnyen megtaláltuk.
  • Katolikus templom - Csíkborzsova: Talan majd legkozelebb - A templomocska csodalatos, sajnos a dobozt nem talaltuk meg.
  • Bolyaiak szobra - Marosvásárhely: Lefolyó - Köszönöm a választ. Tudtam, hogy trutymos az üreg.
  • Ortodox-zsidó temető - Marosvásárhely: Terepszemle - A Csere-erdőben elrejtett geodoboz megtalálása után, a Kishegyszőlőn keresztül ereszkedtem vissza a városba. Útban hazafelé terepszemlét tartottam az ortodox zsidó temetőnél.
  • Zetevára - Zetelaka: Egy vulkanikus platóra - 500 m után kiszélesedik a gerinc és kilátás nyilik a Hargita lejtőire. Azösvény végén padok vannak a fennsikon egy fa alatt, tovább is láttam ösvényt ami visszavisz a faluba gondolom.
  • Szejkefürdő: Megtaláltuk - Ott lapult a helyén.
  • Idecs vára - Alsóidecs: Jó kis emelkedő - Nagyon megdolgoztatott ez a hegy, pláne miután a biciklit is feltaszítottam az erdő széléig, nehogy gyalog kelljen hazamenjek. Egy hatalmas szép őzbakot riasztottam meg mászás közben.
  • Pásztorbükk - Csíkszentdomokos: Nem volt beírás - Én voltam az elsö.
  • Állatkert - Somostető - Marosvásárhely: Zozoval és Málnával - GeoKrety kivéve, azt majd Budapestere viszem és az ottani állatkert melletti valamelyik ládába helyezem. Kösz a rejtést.
  • Vityál vára: Sok megtaláló, kevés bejelentés - Az Alsó-Halas pataki homokbányától, jöttem ide, miután rejtettem a Tündérek forrásánál. Szerettem volna rejteni még a Vulkáni bombánál és a Likas-kőnél.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Küküllőkeményfalva? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.