A székelyudvarhelyi csillagvizsgáló a nyolvanas évek végén épült. Soha nem használták, jelenleg üresen és romos állapotban áll.
Hatolyka temetőjének egyik érdekessége, egy sírhant, melynek -viselője- 1827-1951 közötti időszakban élt. Most, hogy feltöltötted a képet, látom, hogy két név is szerepel az évszámok felett. Hat en mind kerestem a bal kezenel vakon szegeny Terez neni sirjanal. Meglett a centenárius sírkő.
Csíkszentmárton középkori templomának emlékeiből megőrizték a XV-dik századi fali szentségfülkét beépítve a várfalba; sajnos felső részét letörték, falusi ügyeskedő mester munkája. Szép és gondozott a vártemplom, kár, hogy nem tudtunk bemenni. Zuhogó esőben kutattuk a lőréseket, amig megtaláltuk a dobozt. Megtaláltuk.
Siculicidium, a határőrség erőszakos megszervezésekor Madéfalva határában 1764 január 7-én a császári katonaság védtelenül lekaszabolt csíki- és háromszéki 200 székely vértanú emlékére. Még júniusban a srácokkal. Pont augusztus 20-án. Hiszen én is ide rejtettem volna.
A Csicsói Hargita csúcsáról remek a kilátás, rálátni a Madarasi Hargitára, a Csíki-havasokra, a Nagy-Hagymásra. Jó volna megtalálni ezt a
ládát, már csak a közelsége miatt is. Tavaly, április végén, Jakab Ferenc erdõmérnökkel kipróbáltuk a szerencsénket. Varázslatos.
Farkaslaka a Felső-Nyikó völgyében, a Nyikó mindkét partján, a Gordon-tető aljában települt, a térség legjelentősebb települése. Kicsit üldögéltünk a padon és elmélkedtünk. Tettem egy új dobozt, hátha hosszabb életű lesz. Egy sóvidéki térképezési akció keretén belül próbáltuk megkeresni a ládát sötétedés után.
Több mint 2 órás keresés után sem kaptuk meg a ládát. Megtaláltuk a dobozt, a koordináták pontosak. Megtalaltam a dobozt csak az ido nehezitette a keresest. A Hideg-Juhod völgye fölé magasuló Pakulár-kő (a térképeken a Pásztor-kő elnevezés szerepel) az Elemér sarka-hegy déli aljában található, Rabsoné várától észak-kelet irányba.
Evangélikus templom Lemnek A XIII-dik században már itt vannak a szász telepesek, akik templom nélkül nem maradhattak. 1507-ben és 1698-ban templomépítésre segélyeket gyűjtenek.
Szárhegyi harangláb A szárhegyi harangláb a Csengettyű utca és a DN12 jelzésű nemzeti út kereszteződésénél található.
Tulipán és levendula Márkod Márkod északnyugati határában levendulást és tulipánültetvényt hoztak létre, melyet Székelybere vagy Mikháza felől lehet megközelíteni. Tizenötezer tő és tízféle tulipán van itt, május első részében tartják a szüretet.
A csíksomlyói Szent Antal-kápolna a Kis-Somlyó hegy délnyugati oldalán áll. Csendes a környék, szép napos délután, öröm itt üldögélni, nézelődni. Baratokkal soroztunk este nalunk. Megtaláltuk.
Benkő-kert Baróti-hegység Kivancsi voltam, hogy milyen is a Benko kert.
A Vit-havas a Hagymás-hegység északi felének egyik legnevezetesebb kilátópontja. A Pongrác-tetőről indultunk, gyalog, a piros sáv jelzésen egészen a Nyerges-nyakig, majd a kék sáv jelzésen a Vit-havas nyakáig, végül a kék körben kék pont jelzésen másztunk ki a Vit-havas csúcsára. Gyönyörű, napsütéses napot töltöttünk játszótársunkkal, Fakirral és fiával a Vit-havas virágban gazdag sziklarengetegében. Hmm, ez volt osztan erdekes.
A Vinkli-puszta a század első negyedében jelentős fakitermelő központ volt. Épületmaradványokat találunk itt, melyek annak a sodronypályának az ellensúlyát képezték, mely köztes pillér nélkül ívelt légvonalban a Nyerges-nyakig, tovább pedig a Békény-patak völgyéig, és a Kis-György-patak szádánál zárult. A Pongrác- tetőn autentikus tél fogadott.
Kőasztal Kerekhegy Persányi-hegység A Kerekhegy az Alsórákos környékén található hegyek közül a legmagasabb, 932 m tengerszint feletti magasságával. A gerince egy kifli alakú görbülethez hasonlít, a két vége Alsórákos felé mutat.
1748-tól tervezik az új csíkszenttamási templom építését, amely a régi romjainak felhasználásával el is készül 1777-1776 között. Az új templomba átmentik a fejedelmien szép Madonnát is, ami a XV-dik század derekán készült.
A Központi-Hargita a Hargita-hegység legmagasabb és leglátványosabb része. Március utolsó hétvégéjén, Madarasi-Hargitai sítábor keretén belül, egy nagyszerû pénteki sízés után. Mivel nincs turistaút, érdekes volt a feljutás az erdõn keresztül. Nekünk a csúcstól távolabb levő sziklafal látványosabbnak tűnt a csúcs környékénél.
A Gyergyói-medence keleti peremén elterülő Tekerőpatak körtefája Bálint István házának kertjében él már több mint 50 éve. Ha beszélni tudna, elmesélhetné, hogy Tekerőpatak határához tartozott a marosfői Tinka-telep, a Vaslábon átfolyó Heveder-patak mellett tekerőpataki kirajzással jött létre az azonos nevű település. Kora délután, lehet, hogy nem a legideálisabb időpont dobozt keresni, de nekem most ez jutott.
Paulinus-Drakula-ház Segesvár Az 1501-ben épült Drakula-Paulinus-ház a segesvári Múzeum-tér 5 szám alatt található, az Óratorony közelében, attól északnyugatra. Jelenleg a műemlék-épületben (MS-II-m-A-15933) egy étterem működik.
A világ legnagyobb kopjafája Torja községben áll, az Árpád-park mellett. Rengeteget jartam mar arra, de meg soha nem figyeltem meg ezt a remekmuvet. Koszi a rejtest. Bálványosvár felé.
Hunárka Rétyi Nyír A Rétyi Nyírbe hatolva déli irányba először egy kevésbbé látszó, majd egy feltűnően széles homoktöltés halad, amely néhol 2 m-es magasságot is elér. Ezt a geodobozt rejtés előtt találtam meg :-). A rejtekhely találkozó alkalmával találtuk meg. Megtalaltuk, egy gyonyoru keso oszi delutanon.
Szép panoráma nyílik a Felcsíki medencére, a Hargita és a Görgényi-hegysegre, a Nagyhagymásra, valamint a gyimesi hegyekre. Útban Terkőről Naskalat felé találkoztunk még ázott pásztorokkal és kutyáikkal, de jövő hétvégétől szabad a pálya. Nem vagyok meggyőződve, hogy ez a sziklacsúcs a Tolvaj-kő. Az indian nyar folyaman meg felkeresem ezt a helyet.
Sepsiszentgyörgytől észak-keletre, a Szépmező északi részén, az Olt bal parti teraszán fekszik Gidófalva. Ez is megvan, de ennek is zárva az udvara. Pár méterrel odébb vezetett a "kütyü". A nap még Vadas tető felett járt, leparkoltam a templom előtt, és bosszankodva pillantottam meg a temetőben szorgoskodó öregúrat.
Az Akó-kaputól a Fiság völgyébe vezető ut bal oldalán, a dombok között bujik meg Kotormány, az elrejtett falu. Ha nem lett volna ide doboz elrejtve, soha nem látogattuk volna meg ezt a falut, de érdemes volt. Megtaláltam ma délután, és a templomocska mellett volt szerencsém megkóstolni (túlzás nélkül. Mi ezt a falut biztos nem felejtjuk el.
Református templom Keresztvár 1211-ben a Barcaságba telepített német lovagrend annak délkeleti részén erős várat épít. A legújabb kutatások alapján ezt a várat azzal a várrommal azonosítják, amely Bodzaforduló völgyében, a Tatárhágó útvonalán fekszik, körülbelül 30 km-re Keresztvár falutól.
Fülest kaptunk hogy már nyílnak a nárciszok. A kertjáró kocsimmal indultam neki a rejtekhely megközelítésére. A Kuvaszó-patak vízesésétől jöttem, ahol nem jártam sikerrel, itt viszont egy kevés keresgélés után ráakadtam a dobozra. A Kankóskert Erdőfüle észak-keleti dombján, a Fok-tető alatt található.
Csíkcsekefalva A rajta lévő feliratok arról tanúskodnak, hogy Jézus Krisztus dicsőségére állíttatta a közbirtokosság igazgatósága 1932-ben. Csíkcsekefalva Csíkszentmárton ikerfaluja, a főút mellett álló kőkereszt a falu bejáratát jelöli.
Evangélikus erődtemplom Apold Apold központjában 16-dik században épített, szép, bár leromlott erődtemplom található. Jól végzi a dolgát. A templom zárva. Régebb az volt a divat, hogy az asszonyt falazták be.
Elek apó kútja egy többtonnás sziklatömbből készített alkotás, melyet a Szeltersz völgyéből szállítottak Székelyudvarhely központi parkjába. Az év utolsó napján, az újévet és Szilveszter barátunkat megünnepelni indultunk a Vargyas völgyébe. Ezt a dobozt nappal keresni nem leányálom.
Gyönyörű havas táj fogadott. A Bakta-nyereg felől érkeztünk, a piros háromszög jelzés mentén. Udvariasan hagytam/hagytuk, hogy Melinda előkészítse a dobozt. A Kecske-kő a Görgényi-havasok egyik legszebb kilátást nyujtó csúcsa, a Fancsal kialudt vulkán kráterperemének egyik kiemelkedő sziklája.
Vármege szörnye Máréfalva A Patakvölgyéből, a Fenyéd vizével párhuzamos, keskeny aszfaltúttól kapaszkodtam ki a meredek domboldalon, a Máré vára felé, amikor egy szép legelőre bukkantam az egyik teraszon.
Alsó-Halas pataki homokbánya Az Alsó-Halas pataki homokbánya a Vármezőről induló, kék kereszttel jelzett túraútvonal végén található. Valoban egy termeszetes, semmi mesterseges adalekot nem tartalmazo kalandpark, ha az erdon keresztul bringaval messz. Most láttunk először homokot függőlegesen állni. Honnan indultatok?
A Benedek Elekről elnevezett, Székelyföld természeti ritkaságának számító, borvizes barlangok Kisbacon határában, a Fenyős-patak baloldali ágának, az Érces-patak völgyében találhatók.
Délen Tusnádfürdőt a Komlósárok határolja, melynek baloldalán fakad a Komlósároki borvíz. Így jártam, ez a doboz miatt lemardtam a borkóstolóról. Meglett a doboz. A nyelvem is logott egy ilyen maratoni vadaszat utan.
Rák-tava Nagygalambfalva Nagygalambfalva mellett, a Rák tava helyén, régen egy ház állott. A legenda szerint a tó helyén valamikor állt egy ház. Ott jártunk mi is, érdekes, hogy egy évig nem volt bejegyzés a füzetben. Igaz, hogy nem a pallóhoz vezető ösvényen értük el.
Kendő régi sírkövei A Kis-Homoród patak két partján fekszik Székelyzsombor, felette magasodik Székelyzsombor vára. Nagyon ötletes a rejtek. Es meg vittem magammal vagy 25 embert. Egy jó kis emelkedő után értünk fel a várba.
A front elvonulása után a hegyekben lemaradt és nyugat felé menekülő német katonát orosz katonák lőtték le a patak partján. Egy német katona sírja - Bálványos-pataka, 12/a főúttól körülbelül 4,5 km.