Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Gyepes

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


Gyepes a Gyepes-patak völgyében található Hargita megyei falu, mely közigazgatásilag Homoródszentmártonhoz tartozik. Székelyudvarhely mindössze 9 kilométerre van innen. A településen található Hegyes nevű területen halomsírra bukkantak...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Gyepes felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Gyepes képtárból (összesen 15 kép):

Unitárius templom 1
Unitárius templom 1
Unitárius templom 2
Unitárius templom 2
Unitárius templom 3
Unitárius templom 3
Unitárius templom 4
Unitárius templom 4

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Gyepes fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Gyepes!

Érdekes módon, rendkívül kevés leírást lehet találni erről a kis faluról. Orbán Balázs is csak utal rá nagy művében, a Székelyföld leírásában, pedig rendkívül eredeti, érintetlenségben megmaradt, és ezért is értékes falu. Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Gyepes, 0,27 km távolságra található.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Gyepes közelében?
(részletek bejelentkezés után)
Egykori szélmalom - Homoródremete 2,7 km-re.
Homoródremetén egy 19-dik századi, ma már nem működő műemlék-szélmalom található. Messze környéken nem látni hasonló épületet. Vasárnap délben nem lehet kiadósabb túrát tervezni, éppen ezért jól jött ez a közelebbi friss rejtés, ráadásul érdekesnek is tünt, ugy hogy hamar megnyergeltem a drótszamarat, és már a Cekend tetején karikáztam, ki a Szarkakőre, ahonnan beereszkedtem ebbe az eldugott világvégi kis faluba.
Abásfalva 3 km-re.
Miután elhagyjuk az Ilona völgyét Homoródfürdő felől Szentmárton fele jövet, két falu esik utunkba. Homoródkeményfalva és Abásfalva, két, a múltból itt felejtett kis falu. Gyönyörűszép őszi idő volt.
Katolikus templom - Homoródremete 3,1 km-re.
Van egy kicsi falu Székelyudvarhely közelében, de mégis távol tőle, ahová ritkán jár idegen, a polgármester is csak választások előtt látogatja meg. Nem a legegyszerűbb eljutni Gyepes faluba, illetve Homoródremetére. Homoródfürdőtől indulva, a Cekenden és a vadonon keresztül közelítettük meg a helyet. Homoródremete a Nádas-patak völgyében húzódik meg, minden oldalról magas domboktól védve.
Ugron-kúria Homoródszentmárton 3,4 km-re.
A faluban áll a Homoród mente legnagyobb kastély-kúria jellegű épülete, a műemlék Ugron kúria. Ez volt a következő állomásunk. A falban kialakított kapu a megoldás. A feltöltött képek alapján nagyon látványosak az Ugron-kúria épületének még valamennyire megmaradt díszitései. Amennyiben Gyepes vagy Abásfalva felől érkezünk Homoródszentmártonba, a gyümölcsfák jótékony takarásában meghúzódó, igen leromlott állapotban leledző kúria mellett megyünk el.
Kerekes Julcsa háza Homoródszentmárton 3,6 km-re.
Kerekes Julcsa háza, és annak kapuja - Homoródszentmárton. Épült a 19-dik század végén, jelenleg lakóház.
Unitárius vártemplom Homoródszentmárton 4 km-re.
A Nagy-Homoród völgyében, a Gyepes- és a Lókod-patakkal való találkozásnál települt Homoródszentmárton községközpont. A déli irányba vezető út bal oldalán emelkedő kis dombon áll az unitárius templom. A Szarkakotol nem kanyarodtam vissza Udvarhelyre, hanem felkerestem Homorodremetet, es kellemesen csalodtam, mert egy kihalofelben levo Isten hata mogotti eldugott apro falu helyett, amire szamitottam, aranylag egy mozgalmas kis telepulesre ertem. Sajnos a templom zárva volt, és a geodoboz sem került elő hosszas keresés után sem. Tényleg szebb a fal mint a templom, ahogy jkgábor is írja.
Várhegy Homoródalmás 4,5 km-re.
Szép kilátást biztosító magaslat Lövéte és Almás között. Egyik lehetséges megközelítési módja, ha Almásról a hegyen keresztűl Szentmártonba vezető uton indulunk el. Lövéte és Homoródalmás között valahol félúton félrehúztunk, leparkoltunk.
Hollókő Homoródkeményfalva 4,6 km-re.
Homoródkeményfalva egyik kevésbé ismert nevezetessége, amelyről a helybeliek is kevesen tudnak, a Hollókő. A hozzá fűződő legendáról Orbán Balázs a Székelyföld leírásában is említést tesz. Nem itt vezetett el az utam, de Homoródfürdőtől egy kis kitérővel kocsival is megközelíthető a hely.
Református templom Lókod 4,6 km-re.
Fölötte emelkedik a 856 m magas bágyi Várteto, melynek túloldalán található a népszokásairól nevezetes Bágy falu. Patakfalva felől érkeztem, és a bágyi Várhegy felé tartottam, de nem hagyhattam ki a lókodi református templomnál elrejtett geodobozt. Érdekes, az előttem levő bejegyzéssel ellentétben nem tudtam nyugodtan keresgélni, mert két helybéli idős bácsinak éppen ott volt fontos megbeszélni valója, nem voltak hajlandóak diszkréten hátatfordítani, hogy nyugodtan keresgélhessek. A Nagy-Homorod völgyének legkisebb települése a községközponttól, Homorodszentmártontól 2,5 km-re, a Lókod-patak völgyében húzódik.
Román Viktor szoborpark Homoródszentmárton 4,6 km-re.
Bükkfalva egyik látványossága a Román Viktor szoborpark, ahol a homoródszentmártoni születésű Román Viktor műveinek arányos felnagyításával, testvére, Román Elemér építészmérnök mutatja be a szobrász alkotásait. Rendkívül érdekes hely, rendkívül érdekes környezetben, tényleg van látnivaló szűk kis környezetünkben is. BabBerci, köszönöm az újrarejtést. Megtaláltam a dobozt a rejtek alatt, a térdig érő fűben, kupak, és jegyzetfüzet nélkül. A Homoródszentmártonhoz tartozó Bükkfalva újabban művészek tanyája lett.
Földvár Homoródalmás 4,7 km-re.
Ez a Várhegy most már Lövétéhez tartozik, vagy Homoródalmáshoz? A gerincen közelítettem meg a helyet ay antenna felöl. Egy kis keresgélés után kiástuk, viszont az üveg nem volt üres, és ráadásul sajnálatos módon még nem is borral volt tele, hanem vízzel. Homoródalmás és Lövéte határánál van a homoródalmási Várhegy, amelyen földsáncok nyomait lehet látni.
Kőbánya Homoródalmás 4,7 km-re. A kőbánya megvan, viszont a dobozt gps nélkül nem könnyű megtalálni. Homoródremetén és Gyepesben rejtettem egy-egy dobozt, és mivel utolsó ittjártam óta ujabb rejtekhelyek nyíltak, és dobozok bujtak el, Szentmártonból erre vettem az irányt, hogy utánanézzek a dolgoknak.
Sóskút Homoródalmás 5,1 km-re.
A homoródalmási Sóskút Lövéte felől a második Sóskút utcai bejárat végében található, a patak partján. Tavasz Tündér csak nagyon kimérten osztogatja kegyeit, de azért érdemes elindulni, mindig akad látnivaló. A doboz nincs meg. A sósvizes kutat rejtő faházikó kulcsát valamelyik közeli élelmiszerboltban lehet elkérni.
Szarkakő Székelyudvarhely 5,2 km-re.
A tetőre érve viszont egy fából épített pihenő fogad, mellette a csúcsjelző oszlop és a feliratos EKE-kő. Sok szép emlékkel ajándékoztak meg, köztük az az érzés, amit a Szarkakő 40 m magaból nyújtott. Egy Daewoo Tico szemelygepkocsival, remeltem, hogy a kozelebe tudunk jutni. Megtaláltam, így nagyon örvendtem. Az Udvarhelyi-medencét keretező dombok legmagasabbika, a 886 méter magas Szarka-kő, messziről csak erdővel borított csúcsnak látszik.
Jócsorgó-kővályú 5,2 km-re.
Katolikus temető Homoródalmás 5,3 km-re.
A kőbányától jöttem le, és egy felvillanyozó látvány után, aznapi turám utolsó célpontjaként kerestem fel a régi sirköveket. Csendes nyári záporban találtam meg a dobozt. Római katolikus temető a Szármány-hegy lábánál - Homoródalmás.
Elpusztult középkori templom Patakfalva 5,4 km-re.
Patakfalva temetőjének keleti részében nemrég régészeti kutatásokat kezdtek. Ezen a helyen valamikor egy templom állt, mely hajdanán három falu (Patakfalva, Telekfalva, Sándorfalva) közös erőfeszítéséből készülhetett el. Sok sok elmaradt bejegyzes. El nem tudom képzelni, hogy ha már kiástak 5 darab 5x5 méteres gödröt, a hivatkozott cikk szerint, és feltártak annyi falrészletet, akkor miért temették volna vissza? A képek nem akarnak felmenni, így kerülőútra tereltem őket.
Református templom Patakfalva 5,8 km-re.
Patakfalva régi temploma az 1802-es földrengéskor elpusztul. A falutól délre fekvő Papdomb tetején, a temető szélén állott.
Nagy-aratás Máréfalva 5,9 km-re.
A Pokoláztól tovább az út elhagyatott katonai radarok mellettt visz tovább, a szemétfeldolgozóig. Már többször készültem, hogy egy dobozt rejtsek ezen a vonalon. Összekötöttük a kellemest a hasznossal, és miután megszedtük a markunkat nárcisszal megkerestük ezt a geodobozt is. Székelyudvarhely irányából tartottam hazafelé. Most már sejtjük, honnan jönnek a teherautók, és minek lett ott aszfalt.
A Fehéres-patak vízesései 6 km-re.
A székelyudvarhelyi Betlenfalva felső végében ömlik a Nagyküküllőbe a Fehéres-patak. A tavaly ősszel, rejtéskor, nem volt szerencsém túl sok vízhez a Fehéres-patak mély medrében. Ismet egy szaraz, forro nyar, vajon mit tartogat az osz? Ennek a kis pataknak a felső szakaszán több meglepetés is várja a kíváncsi túrázót.
A lövétei suvadás 6,2 km-re.
1970-ben megismétlődött, jelentős anyagi károkat okozva, falurész tünt el következtében, és új negyed alakult. A lövétei Nagy Suvadás felett nagyon szép nárciszmező található, és az oldalban kifele, ha a Várhegy felől közelítjük meg, vagy Keményfalváról ha kimegyünk a tetőre, és onnan indulunk a Suvadás fele a kosborban gyönyörködhetünk, meg a szép kilátásban. Bár a mai kincskereső kirándulás útvonala Lövétén vezetett keresztül, a Suvadás nem volt mára betervezve. Lövétén először 1913-ban indult meg a föld.
Sós kút Recsenyéd 6,4 km-re.
Homoródrecsenyéden a sósforrás a falutól keletre, a Bakó-hegy oldalán, a templomtól 2 km-re található. A sóskút mélysége 0,55 m, a vízoszlop magassága 0,55 m.
Világháborús emlékmű Lövéte 6,5 km-re.
A Kis-Homoród völgyében fekvő Lövétén, a község központjában, az úgynevezett középszegi malom háta mögött. Ha jól értettem akkor a helyszínen két emlékmű van, egymáshoz közel, a milleniumi és a világháborús emlékmű. Valóban nem használtam megfelelően a rejtek és rejtekhely fogalmakat. Paplázáról leereszkedve, megálltunk a két emlékműnél. A parókia kertjének előterében impozáns méretű háborús emlékmű áll.
Kőkép Verőfény-tető Székelyudvarhely 6,6 km-re.
A húsvéti határkerülők egyik hagyományos stációja. A Kőkép elnevezésű kőkereszt Székelyudvarhelytől keletre, a Szarka-kőtől északnyugatra található, a 689 m magas Verőfény-tetőn.
Református templom és rovásemlék Bágy 6,6 km-re.
Kétségtelen, hogy temploma gótikus kori, a Magyar református templomok szerint ismeretlen időkből származik. Orbán Balázs ezt írja: Temploma a későgót korból (XV-dik századból) való, teljesen átalakítva lévén, ezt is csak töredékeiből ismerjük fel.
Unitárius templom Recsenyéd 6,8 km-re.
Lakói azonban tiszta katolikusok voltak, akik a reformáció idején unitáriusok lettek. Középkori templomról nincs adat.
Várhegy Bágy 6,9 km-re.
A Várhegy Bágy falutól északra található, rendkívül szép kilátást biztosító magaslat. Itt középkori vár nyomai fedezhetőek fel. Mivel a tüdőgyulladásból már majdnem kigyógyultam, elvállaltam egy gyereksereg teleportálását Szovátáról a lókodi táborba (ugyanaznap vissza is) és a nap szabad részét rejtekhelykereséssel töltöttem. A Bagyi varnal athelyeztem a geoladat, a regitol ugy jo 30 meterre delkeletre.

Történelmi-kulturális értékek - Hargita megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Gyepes adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Alaposabban, lelkiismeretesebben - Homoródremetéről Gyepes felé tartva a hazaérkező marhacsorda tartóztatott fel, a falu utcáin a tehenek egészen a rejtekig elkísértek. Gondoltam, hogy amíg elvonulnak megnézem a templomot, esetleg belülről is.
  • Patakásztunk - Homoródon tanyáztunk, mikor a környék egy részét bebóklásztuk. Néha az volt az érzésem, hogy talán egy évszázadot is visszamentünk az időben.
  • A Fehéres-patak vízesései: Viz nelkul - Ismet egy szaraz, forro nyar, vajon mit tartogat az osz? A patakmeder teljesen kiszaradt, nemhogy vizeses, de meg viz sincs.
  • Homoródfürdő: Már nincs meg - Én nem találtam meg. A többi bejegyzésböl úgy látszik, nincs már meg.
  • Kirulyfürdői pionírtábor: Elhagyott vidék - Valóban szomorú látvány a pusztulásra ítélt régi táborhely, pedig volna benne fantázia. De kárpótolt az, hogy a forrás környékén sem volt más látogató, így nyugodtan keresgélhettünk.
  • Piaci nagytemplom - Torda: Támpillér - Szerencsére az említett látogatok a jobb oldali támpillér tövét látogatják inkább, nekik ez előnyösebb. Így elérhető volt a doboz.
  • Dengheru-csúcs aronbv - Parang-hegység: Papusa vagy Dengheru - A megadott koordináták közelében nem találtam meg a rejtekfotón látható sziklákat. Keresgéltem mindenfelé, de nem került elő a doboz.
  • Bolyaiak szobra - Marosvásárhely: Árvíz a temetőben? - Mivel két bejegyzést írtál ehhez a rejtekhelyhez, és mivel nehezebben tudom elképzelni, hogy ebben a rejtekben áll a víz, megkérdem, hogy nem történt valamilyen tévedés? Nem a Bolyaiak szobránál van elázva a doboz?
  • Lovaspálya: Szombat delutan - Érdekes látvány egy lovaspálya, lovak és emberek nélkül.
  • 1916-os honvéd emlékmű - Bekecs-tető: Dugó dugta - A koordináta nem a legkóserebb, de megtaláltuk a facsonkot. Viszont a 30 cm-es jégdugón nem tudtunk áthatolni.
  • Kőmosó-tó - Csíkrákos: Hej halászok - Körbejártuk, nézelődtünk, kavicsbánya, vadkacsa, halász volt a környéken. A korlát a helyén, de dagonya van körülötte.
  • Déli fal - Mária-kő - Békás-szoros: Új helyzetkép a déli kilátón - A Mária-kő nyugati sziklafalán levő panorámás kabint indultunk megnézni, de menet közben ellenőriztem a déli kilátópont rejtését is. Négy év után a kidőlt fatörzsek más képet mutattak, a geodobozt sem sikerült megtalálni a sziklarepedésekben.
  • Magyar Honvéd - Rétyi Nyír: Ügyes - Gratulálok a kis csapatnak. Van még a Rétyi Nyírben legalább 4 doboz, ajánlom őket is.
  • Bazsarózsa-rezervátum - Mezőzáh: Kiprovokáltam? - Kiprovokáltam? A felső mező az őrzött területtől balra az oldalban van?
  • Karakó-völgyhíd - Lóvész: Gigantikus méretek - Előbb távolról csodáltuk meg, majd alulról, oldalról, aztán a tetején sétálgattunk a kellemes napsütésben. A dobozkereséssel több mint egy órát is eltöltöttünk, de nem voltunk olyan ügyesek, mint jkgabor.
  • Református templom - Székelycsóka: Ez alkalommal futtában, de megtaláltam - Mivel BabBerci újrarejtette a székelycsókai eltűnt geodobozát, illetve pontosította a László István síremlék segítő információját, elhatároztam, hogy újra próbálkozom, és újra bejárom a nemrég már egyszer megtett útvonalat. Kolozsvár felől utaztam hazafelé, így jó alkalom volt kitérni Székelycsókára.
  • Kőkép - Segesvár: Dupla doboz - Egy kis keresés után megtaláltam. Érdekes , hogy a dobozban egy másik doboz is van.
  • Pásztor-kő - Hagymás-hegység: Legközelebb GPS - Legközelebb a GPS is velünk jön. Sok sok sziklából kinövő fenyő alatti repedésbe kukucskáltunk, jobbnál jobb helyekre bukkanva, a geoládi nem vonzott minket, mint máskor.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Gyepes? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.