Jelenleg a menedékhely közelében néhány esztena található, ami nem mondható túl szerencsés helyzetnek. A Naskalat-csúcs közelében felállított faházikót a fehérmezei és Ördög-tavi hasonló létesítménnyel együtt, 2010 nyarán helyezték el a Hargita megyei tanács programja keretében, önkéntes és hivatásos hegyimentők.
Galyános-tető Tájoló kilátó Mikháza A mikházi Tájoló kilátóról remek kilátás nyílik az egykori római kasztrum és vicus területére, valamint a Felső-Nyárádmentére. Célja az erőd területének megmutatása a tájban.
Jézuskiáltó Székelykeresztúr Nekifutottunk még egyszer ennek a rejteknek, sikerült is megtalálni, beazonosítani Fakír kövét. Ez a doboz eltűnt. Nyárádselye felől mentem fel a Bekecs-tetőre. A Bökecs leve egyike a nyárádmentiek szent hegyéből, a Bekecsből eredő forrásnak.
A kút, amely ma már több száz éves lehet, a közösség tulajdonában van, egykor gondnoka is volt. A homoródszentpáli sóskút a falu bejáratánál található, közvetlenül az Oklánd felől érkező út mellett.
1291-ben Philpus néven jelentkezik az oklevelekben, a későbbiek során pedig ilyen formában: 1319-ben Kysebfilpus, 1332-ben Philpus Minor, 1439-ben Zaasphilpes és 1639-ben Zasz Phülpös.
A Zászpás egy 1279 m magas csúcs a Görgényi havasokban. Először a rejtő elrejti-majd a többiek megkeresik típusú játékot akartunk játszani, de végül együtt rejtettük el. Régi turatársakkal indultunk neki ennek a jól ismert helynek, csak most általunk ismeretlen uton menntünk fel és jöttünk is le. Gratulacio az elso megtalalonak.
Nem volt konnyu megtalalni. Csak egy kicsit másképp képzeltem el.
Nagy Pájszó tetején haladt végig a régi országút Erdély és Moldva között, elkerülve a patakok útromboló erejét. Tiszta időben gyönyörű kilátás tárul elénk.
Először 1636-ban említik, de szentélyének formája és a gótikus szamárhátíves ülőfülke a templom korábbi eredetéről vall. Bár erre én is csak akkor jöttem rá, amikor a faluban elhaladtam a másik templom mellett, melyre rá volt írva az Egy az Isten felirat. A szentély sokszögzáródású, de ablakait átalakították, a diadalívet lebontották.
A Déllői-borvízforrás közeléből sárga kereszttel jelzett túraösvény kapaszkodik ki a Csere bércére, másnéven Bükkdombra. Ahogy kiérünk a tetőre, néhány kettős fenyőfa hívja fel magára a figyelmet.
Meddőhányó Balánbánya 1324-ben jelentkező neve Szent Márton tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik. Együtt találtuk meg, miközben Balázsfalvára utaztunk, elhozni egy könyvörökséget (két tonna könyvet).
Több száz éves tölgyfák Marosszentgyörgy A Máriaffi-kastély szebb időket megért dendrológiai parkjában több száz éves fákat is találunk. Sosem jártam még itt, de a rejtésnek köszönhetően most ideje volt ezen változtatni. Nekem nagyon megtetszett a mókus. Én sem jártam még a marosszentgyörgyi Máriaffi-kastély szomszédságában levő dendrológiai parkban.
Azt hittem, hogy ez borvízforrás, nagyot csalódtam, hogy csak egy sima ápőpláta. Szovátán dolgoztam és egy másfél órás kényszerszünetet kellett beiktatnom mielőtt a következő ügyfélhez mentem volna. A Forrás (Csorgó)-utcába érkezve, a patak mellett találtam egy kis parkolásra alkalmas helyet. A Forrás-utcából a kanyarban egy sikátor vezet a Nádas-csorgóhoz.
Hosszúaszó egy kis település, mely Fitódnak a forrásvidékén Hosszúaszónak nevezett patak völgykatlanában húzódik meg. Egész heteket töltöttem itt anno. Egy jó kis tavaszi túrán kerestük meg a Xantusz völgyi ládákat. Néha ez ugyanolyan izgalmas művelet, mint előásni.
Fel nem tudom fogni, hogy miért okozott ez nehézséget neked. Hát, ide tényleg rengeteg munka kellett, hogy ezt felépítsék.
A Keleti-Kárpátok középső részének egyik jelentős barlangja, aSugó-barlang, a Gyergyói-havasok Siposkő nevű hegytömbjének a délilábánál található. Még augusztusban találtuk meg ezt a ládát. Megtaláltam. Gyergyószentmiklósról indultunk neki, egy borús napon, a barlang felfedezésének.
Maka vára Makfalva A makfalvi vár Orbán Balázs Székelyföld leírásában Maka vára helynévként szerepel. Maka állítólag egy székely rabonbán volt.
A Somostetőről, Marosszentgyörgyről, és Jeddről is jelzett turistautak vezetnek a vásárhelyiek kedvenc kirándulóhelyei felé: Németkalap, Terebics, Cinege-tető. A Megyei Kórház közeléből induló, piros ponttal jelzett, egykor kiépített, egészen a Számológép-gyárig vezető ösvényen indultam a Somostető felé. Gondolom, hogy többen próbálkozhattak a doboz megkeresésével, de nem számoltak be a kudarcról. Jol elrejtett geodoboz.
Csalhó-kolostor A Csalhó-kolostort 1992-1993 között építették, és az Urunk színeváltozása jegyében szentelték fel. Minden évben, augusztus 6-án ünneplik a Csalhó-hegység napját.
Tancs 1454-ben Thanch, 1508-ban Thanchháza, 1587-ben Thancz, 1639-ben Tancs a neve. 1439-ben az okiratok Tats néven írják.
Harangláb Református templom Körtvélyfája Marosvásárhely felől Szászrégen irányába haladtam. Gernyeszegen dolgoztam és mielőtt visszaindultam volna még felkerestem ezt a rejtekhelyet, ha már ilyen közel található. Körtvélyfája harangját különálló harangláb hordozza.
Kirulyfürdő területén (Hargita-plató, Lövéte Közbirtokosság területe) öt ásványvíz előfordulás található. Jól ismertem már a kirulyfürdői borvízkitörést, így nem volt szükségem gps-re, hogy eljussak a helyszínre. A Kalibás-kőtől folytattuk tovább az utunkat és megálltunk ennél a borvízforrásnál, ami régebb érdekesebb látványt nyújtott. Már jártunk erre, találkoztunk a hideggejzírrel, csak nem tudtuk róla, hogy az.
A Márton Áron Múzeumot az egykori magyar királyi állami elemi népiskola épületében rendezték be. Ebben a régi iskolában tanult Márton Áron is, gyerekként.
A Csíkszeredából Csíkszépvizre vezető országút bal oldalán, Csíkdelne magasságában, gyenge ívelésű dombon, szántóföldek között magányosan áll a Szent János-templom. Megtaláltuk egy borzsovai fürdőzéssel egybekötött, délelőtti biciklizés záróakkordjaként. Alapból nem szoktuk beavatni a rejtekhely közelében lakó, dolgozó, tartozkodó személyeket. Négy éves ismeretség, és barátság köt össze a harangozó családdal.
A szárhegyi harangláb a Csengettyű utca és a DN12 jelzésű nemzeti út kereszteződésénél található.
Jávárdipataka település házcsoportjai 3 km hosszúságban sorakoznak az azonos nevű patak mentén. Legismertebb látványossága a 7 m magas Zúgó-vízesés.
Marosvásárhelytől dél-keletre található a marosvásárhelyiek egyik kedvenc kiránduló- és gombászhelye, a Csere-erdő. Milyen az a csere-erdő? Ha elviszed a Csere-erdőbe a negyvenéves feleséged, akkor kapsz érte cserébe két húszévest. Egy 60 éves bácsi kívánta, hogy a 60 éves felesége legyen legalább 20 évvel fiatalabb mint ő.
Ezt is megértem. A gerinc hangulata sajátos, a végig tekergőző lövészárkoknak és bunkereknek köszönhetően. A Gyilkostó-telepről Háromkút felé vezető útból, az Alsó-szoros közelében egy talajút indul a gerincre.
Beás-tető Maroshévíz Az országúthoz való közelsége, illetve a panoráma miatt, mindenkinek ajánlom a Maroshévíz melletti Beás-tetőt - talán kisgyerekek számára nem annyira. Kelemenpatak utolsó házaitól számolva nekem körülbelül 2 órát vett igénybe az oda-vissza út.
Sikaszó a Fenyéd és Gyergyótekerőpatak közötti 138-as számú úton taláható, a Libáni-hágótól 11 km-re, az Alsó-Veresbükk-patak torkolatánál. Fáradt voltam, de egy kéthetes szünet után már nagyon hiányzott a túrázás. Erre jártunk Barnabással és Mihállyal, egy kellemes napon. Barátommal, Mihálydeák Ferivel megtaláltuk ezt a geodobozt.
Befejezetlen baptista templom Marosvásárhely A Hangya-lépcsőnél is nyugis volt a környék, de itt már senki sem járt.
A Páduai Szent Antal tiszteletére felszentelt római katolikus templom Csíkcsicsó központjában található, az iskola közelében. Végleges formáját 1839-ben kapta.
Nyárádremete Szovátától 20 km-re fekszik. Hát, megvan. Jó magas a temető dombja. De mit is köszönsz tulajdonképpen?