Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Görgényi kőgombák

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Görgényi kőgombák

A Görgényi-havasokban, Maroshévíztől 10 km-re, az Öreg-tető szomszédságában, több különös sziklacsoportot találunk. A Bucsecs-hegység emberi alakzatai, bizarr formáihoz hasonlóan itt is megdöbbentő oszlopok, sziklaélek és gombalakzatok jöttek létre.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Görgényi kőgombák felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Harmatos őszi pitypang Mohos Szent Anna tó
Harmatos őszi pitypang
Forrás az út alatt Éltető kút Barátok kútja Csíkszereda Hargita
Forrás az út alatt
Emlék Marosbogát református temető
Emlék
8394 Óvárhely Budak-völgy tölgyerdő
8394
Nyúl Válaszút Bánffy kastély
Nyúl
Szemvíz-forrás Lobogó medence Szemvíz forrás Hargitafürdő
Szemvíz-forrás

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Görgényi kőgombák fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Görgényi kőgombák!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 5,22 km távolságra található, legközelebbi település, Kalnács turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Jelenleg a menedékhely közelében néhány esztena található, ami nem mondható túl szerencsés helyzetnek. A Naskalat-csúcs közelében felállított faházikót a fehérmezei és Ördög-tavi hasonló létesítménnyel együtt, 2010 nyarán helyezték el a Hargita megyei tanács programja keretében, önkéntes és hivatásos hegyimentők.
Galyános-tető
Tájoló kilátó Mikháza A mikházi Tájoló kilátóról remek kilátás nyílik az egykori római kasztrum és vicus területére, valamint a Felső-Nyárádmentére. Célja az erőd területének megmutatása a tájban.
Jézuskiáltó Székelykeresztúr
Nekifutottunk még egyszer ennek a rejteknek, sikerült is megtalálni, beazonosítani Fakír kövét. Ez a doboz eltűnt. Nyárádselye felől mentem fel a Bekecs-tetőre. A Bökecs leve egyike a nyárádmentiek szent hegyéből, a Bekecsből eredő forrásnak.
A kút, amely ma már több száz éves lehet, a közösség tulajdonában van, egykor gondnoka is volt. A homoródszentpáli sóskút a falu bejáratánál található, közvetlenül az Oklánd felől érkező út mellett.
1291-ben Philpus néven jelentkezik az oklevelekben, a későbbiek során pedig ilyen formában: 1319-ben Kysebfilpus, 1332-ben Philpus Minor, 1439-ben Zaasphilpes és 1639-ben Zasz Phülpös.
A Zászpás egy 1279 m magas csúcs a Görgényi havasokban. Először a rejtő elrejti-majd a többiek megkeresik típusú játékot akartunk játszani, de végül együtt rejtettük el. Régi turatársakkal indultunk neki ennek a jól ismert helynek, csak most általunk ismeretlen uton menntünk fel és jöttünk is le. Gratulacio az elso megtalalonak.
Nem volt konnyu megtalalni. Csak egy kicsit másképp képzeltem el.
Mofetta Hargitafürdő Mofetta - Hargitafürdő.
Nagy Pájszó tetején haladt végig a régi országút Erdély és Moldva között, elkerülve a patakok útromboló erejét. Tiszta időben gyönyörű kilátás tárul elénk.
Először 1636-ban említik, de szentélyének formája és a gótikus szamárhátíves ülőfülke a templom korábbi eredetéről vall. Bár erre én is csak akkor jöttem rá, amikor a faluban elhaladtam a másik templom mellett, melyre rá volt írva az Egy az Isten felirat. A szentély sokszögzáródású, de ablakait átalakították, a diadalívet lebontották.
A Déllői-borvízforrás közeléből sárga kereszttel jelzett túraösvény kapaszkodik ki a Csere bércére, másnéven Bükkdombra. Ahogy kiérünk a tetőre, néhány kettős fenyőfa hívja fel magára a figyelmet.
Meddőhányó Balánbánya
1324-ben jelentkező neve Szent Márton tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik. Együtt találtuk meg, miközben Balázsfalvára utaztunk, elhozni egy könyvörökséget (két tonna könyvet).
Több száz éves tölgyfák Marosszentgyörgy A Máriaffi-kastély szebb időket megért dendrológiai parkjában több száz éves fákat is találunk. Sosem jártam még itt, de a rejtésnek köszönhetően most ideje volt ezen változtatni. Nekem nagyon megtetszett a mókus. Én sem jártam még a marosszentgyörgyi Máriaffi-kastély szomszédságában levő dendrológiai parkban.
Azt hittem, hogy ez borvízforrás, nagyot csalódtam, hogy csak egy sima ápőpláta. Szovátán dolgoztam és egy másfél órás kényszerszünetet kellett beiktatnom mielőtt a következő ügyfélhez mentem volna. A Forrás (Csorgó)-utcába érkezve, a patak mellett találtam egy kis parkolásra alkalmas helyet. A Forrás-utcából a kanyarban egy sikátor vezet a Nádas-csorgóhoz.
Hosszúaszó egy kis település, mely Fitódnak a forrásvidékén Hosszúaszónak nevezett patak völgykatlanában húzódik meg. Egész heteket töltöttem itt anno. Egy jó kis tavaszi túrán kerestük meg a Xantusz völgyi ládákat. Néha ez ugyanolyan izgalmas művelet, mint előásni.
Fel nem tudom fogni, hogy miért okozott ez nehézséget neked. Hát, ide tényleg rengeteg munka kellett, hogy ezt felépítsék.
A Keleti-Kárpátok középső részének egyik jelentős barlangja, aSugó-barlang, a Gyergyói-havasok Siposkő nevű hegytömbjének a délilábánál található. Még augusztusban találtuk meg ezt a ládát. Megtaláltam. Gyergyószentmiklósról indultunk neki, egy borús napon, a barlang felfedezésének.
Maka vára Makfalva A makfalvi vár Orbán Balázs Székelyföld leírásában Maka vára helynévként szerepel. Maka állítólag egy székely rabonbán volt.
A Somostetőről, Marosszentgyörgyről, és Jeddről is jelzett turistautak vezetnek a vásárhelyiek kedvenc kirándulóhelyei felé: Németkalap, Terebics, Cinege-tető. A Megyei Kórház közeléből induló, piros ponttal jelzett, egykor kiépített, egészen a Számológép-gyárig vezető ösvényen indultam a Somostető felé. Gondolom, hogy többen próbálkozhattak a doboz megkeresésével, de nem számoltak be a kudarcról. Jol elrejtett geodoboz.
Csalhó-kolostor A Csalhó-kolostort 1992-1993 között építették, és az Urunk színeváltozása jegyében szentelték fel. Minden évben, augusztus 6-án ünneplik a Csalhó-hegység napját.
Tancs 1454-ben Thanch, 1508-ban Thanchháza, 1587-ben Thancz, 1639-ben Tancs a neve. 1439-ben az okiratok Tats néven írják.
Harangláb Református templom Körtvélyfája Marosvásárhely felől Szászrégen irányába haladtam. Gernyeszegen dolgoztam és mielőtt visszaindultam volna még felkerestem ezt a rejtekhelyet, ha már ilyen közel található. Körtvélyfája harangját különálló harangláb hordozza.
Itatóvályú az erdőben Fenyő-tető Itatóvályú az erdőben - Fenyő-tető, Dél-Hargita.
Kirulyfürdő területén (Hargita-plató, Lövéte Közbirtokosság területe) öt ásványvíz előfordulás található. Jól ismertem már a kirulyfürdői borvízkitörést, így nem volt szükségem gps-re, hogy eljussak a helyszínre. A Kalibás-kőtől folytattuk tovább az utunkat és megálltunk ennél a borvízforrásnál, ami régebb érdekesebb látványt nyújtott. Már jártunk erre, találkoztunk a hideggejzírrel, csak nem tudtuk róla, hogy az.
A Márton Áron Múzeumot az egykori magyar királyi állami elemi népiskola épületében rendezték be. Ebben a régi iskolában tanult Márton Áron is, gyerekként.
A Csíkszeredából Csíkszépvizre vezető országút bal oldalán, Csíkdelne magasságában, gyenge ívelésű dombon, szántóföldek között magányosan áll a Szent János-templom. Megtaláltuk egy borzsovai fürdőzéssel egybekötött, délelőtti biciklizés záróakkordjaként. Alapból nem szoktuk beavatni a rejtekhely közelében lakó, dolgozó, tartozkodó személyeket. Négy éves ismeretség, és barátság köt össze a harangozó családdal.
A szárhegyi harangláb a Csengettyű utca és a DN12 jelzésű nemzeti út kereszteződésénél található.
Jávárdipataka település házcsoportjai 3 km hosszúságban sorakoznak az azonos nevű patak mentén. Legismertebb látványossága a 7 m magas Zúgó-vízesés.
Marosvásárhelytől dél-keletre található a marosvásárhelyiek egyik kedvenc kiránduló- és gombászhelye, a Csere-erdő. Milyen az a csere-erdő? Ha elviszed a Csere-erdőbe a negyvenéves feleséged, akkor kapsz érte cserébe két húszévest. Egy 60 éves bácsi kívánta, hogy a 60 éves felesége legyen legalább 20 évvel fiatalabb mint ő.
Ezt is megértem. A gerinc hangulata sajátos, a végig tekergőző lövészárkoknak és bunkereknek köszönhetően. A Gyilkostó-telepről Háromkút felé vezető útból, az Alsó-szoros közelében egy talajút indul a gerincre.
Beás-tető Maroshévíz Az országúthoz való közelsége, illetve a panoráma miatt, mindenkinek ajánlom a Maroshévíz melletti Beás-tetőt - talán kisgyerekek számára nem annyira. Kelemenpatak utolsó házaitól számolva nekem körülbelül 2 órát vett igénybe az oda-vissza út.
Sikaszó a Fenyéd és Gyergyótekerőpatak közötti 138-as számú úton taláható, a Libáni-hágótól 11 km-re, az Alsó-Veresbükk-patak torkolatánál. Fáradt voltam, de egy kéthetes szünet után már nagyon hiányzott a túrázás. Erre jártunk Barnabással és Mihállyal, egy kellemes napon. Barátommal, Mihálydeák Ferivel megtaláltuk ezt a geodobozt.
Befejezetlen baptista templom Marosvásárhely A Hangya-lépcsőnél is nyugis volt a környék, de itt már senki sem járt.
A Páduai Szent Antal tiszteletére felszentelt római katolikus templom Csíkcsicsó központjában található, az iskola közelében. Végleges formáját 1839-ben kapta.
Nyárádremete Szovátától 20 km-re fekszik. Hát, megvan. Jó magas a temető dombja. De mit is köszönsz tulajdonképpen?

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Görgényi kőgombák adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Gyönyörű hely, csodálatos lelátás, remek rejtés. Első megtalálojaként a jól rejtett geodoboznak, előszőr is köszönet a túravezetőnek és biztatás mindenkinek.
  • A Hargitától északra, a Libán-tetőtől a Maros-völgyéig tartanak a Görgényi-havasok gerincei. Keletről a Gyergyói-medencéből lehet látni, nyugaton fokozatosan csökken a magassága Szászrégen és a Küküllők-dombvidéke felé.
  • Mivel ezen a hétvégén (2018 03 17-18) nem mentem túrázni átnéztem a tavalyi fényképeimet. Sok geoládás van köztük.
  • Több mint 10 évvel ezelőtt volt rejtve ez a geodoboz, az ösvény közelében van, nincs is nagyon álcázva, mégis megvan még. Más dobozok, nagyon rövid idő után eltűnnek.
  • Tavasz végén voltunk újra, az őszi EKE túra utan. Rendben volt a doboz.
  • Szép táj, napsütés, havas út, egy kis jeges ereszkedés és akkor hirtelen előtted áll a gomba. Szuper.
  • Megtaláltuk, még sízés előtt. Térdig érő hó nem akadály.
  • Ezt is az elsőnapi turán találtam meg csapatmunkával.
  • A Mohos melletti úton sétálva szép tisztás fele halad az út, majd megpillantod a kilátót. Ötletes alkotmány, de sajnos eléggé tönkrement.
  • Veresvíz - Tusnádfürdő Tusnádfürdői kirándulás. Sajnos a doboz tartalma teljesen át volt ázva, bár a hely kívül elég száraz. Megszárogattuk a füzetecskét, csak aztán helyeztük vissza.
  • Miután megkóstoltuk Nádasszék sós borvizét, a szekeres helybeliek csodálkozására eltűntünk a rengetegben. Mi is csodálkoztunk, mert rengeteg zöld, mohalepte követ találtunk.
  • Katolikus templom - Imecsfalva Érdekes parkolóhely a templom előtt. Nekem nem okozott gondot a geodobozhoz való hozzáférés. Vajon miért?
  • Csodálatos látvány, szenzációs volt megfürödni. Teljesen fölösleges szaporítani a szót, fel kell keresni, lehetőleg forró nyári napsütésben, és megmártózni benne.
  • Rövid, késődélutáni sétára indultunk. A Leánykavár környékét jártuk körbe, majd felsétáltunk a süteihez.
  • Nincs meg a doboz.
  • Ez egy igazi gyönyörű hely, sajnálom, hogy a dobozt nem találtam meg. Pedig ketten is kerestük, de a rengeteg kőrakás közül nem találtuk meg az igazit.
  • Nagy-kő-havas csúcs Kincs a geoládán kívül. Könnyűszerrel, GPS nélkül is meglett, hála a szöveges segítségnek. A hétvégi EKE-túra alkalmával találtam meg azalatt a pár perc alatt, ami előnyre az emelkedőn tettem szert.
  • Tavaly telen rengeteget kerestem ezt a dobozt, de sikertelenul. Az idei rejtekhelytalalkozo alkalmaval, ha nem is konnyen, de sikerult megtalalnom.
  • Érdemes komolyan venni a figyelmeztetést. Alig jutottam fel a rejtek közelébe, körül sem tudtam nézni, és megjelent a kisvonat.
  • Ti ezen nőttetek fel? Akkor már értem :-).
  • Már hazamenőben voltunk, amikor kirándulásunk egyik utolsó mozzanataként felkerestük a helyet. Tetszett a nyírfás zug, a dobozt is viszonylag könnyen megtaláltuk.
  • Azért hóolvadáskor lehet a leglátványosabb, mikor van csapadék bőven, vagy esetleg nagy zivatarok idején, csak akkor nem a legkényelmesebb. Különleges lehet az aljában, mert mint olvastam össze vannak kötve a zsombolyok.
  • Csodalatosan szep narciszmezoket talaltunk a Pokollazon. Termeszetesen punkosdi rozsat is talaltunk a rejtek kozeleben.
  • Segesvári várfal Segesvar. Keszultem nagyon, hogy egyszer Segesvaron is vadaszni fogok. Vegul is, csak egy varsetara kerekedett.
  • Szabályaink értelmében csak akkor jár pont, ha a kincskereső geodobozt is keresett. Függetlenül attól, hogy megtalálta vagy nem.
  • A mozdonyt megkaptuk, de nem lattuk a ladat. Es sajnos a szagok nem enegedtek hogy tovabb keressuk.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Görgényi kőgombák? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 7 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!