Orbán Balázs (1829-1890) a legnagyobb székely író, történész, etnográfus, publicista és közéleti személyiség sírhelye és emlékműve a Borvízoldalban van. Második alkalommal keresem az itt elrejtett geodobozt. Új helyet kerestünk a geodoboznak, de sajnos megzavartak és el kellett hoznunk dobozt.
Márton Áron múzeum Csíkszentdomokos A Márton Áron Múzeumot az egykori magyar királyi állami elemi népiskola épületében rendezték be. Ebben a régi iskolában tanult Márton Áron is, gyerekként.
A Somostetőről, Marosszentgyörgyről, és Jeddről is jelzett turistautak vezetnek a vásárhelyiek kedvenc kirándulóhelyei felé: Németkalap, Terebics, Cinege-tető. A Megyei Kórház közeléből induló, piros ponttal jelzett, egykor kiépített, egészen a Számológép-gyárig vezető ösvényen indultam a Somostető felé. Megleltem a leleményes helyet, igaz, én is kezdtem már feladni. Jol elrejtett geodoboz.
Kapuzáb Fehéregyháza A kapuzáb a falu végét jelezte a székely falvakban. Állítólag Petőfi a fehéregyházi kapuzáb mellől nézte a csatát, az ötvenes években az Ispánkuthoz került, majd a Sárpatak hídja mellé.
Szebb időket látott épület. Minden szerdán este, egy bizonyos rejtekhely termében gyülést tartanak. Hála a segítö információnak egyböl meglett a dobozka (hangyák nélkül). A koordináták a BCR épületére mutatnak, de nincs is szükség rájuk mert mióta változott a segítő információ, már csak egy félméteres szakasz jöhet szóba.
Veres-kő Gyergyótölgyes Gyergyótölgyestől északra, a helység központjától 2 km távolságra emelkedik ki egy magányos sziklaszirt. A ládát, dobozkát, sikerűlt TÚL JÓL elrejteni.
Az 1567-dik évi regestrum 8 kapuval hozza Rygmany néven. Eljutottunk a harangtoronyhoz, de geoládát nem találtunk. Rigmány csak egy érdekes hely, ahol még nincs geoláda. Csak a templomba nem jutottunk be.
Déli barakk és zártsánc Gyergyótölgyes Ettől délre, 200 m-re, a Kerek-domb csúcsára megfigyelő- és szálláshelyet építettek. A Kis-Beszterce déli oldalán, a part fölé emelkedő Kerek-domb teraszára épült a déli erődítmény, egy ötszög alaprajzú zártsánc.
Örmény emlékház Csíkszépvíz Az emlékházban a szépvízi örménység múltjának dokumentumait, világi és egyházi tárgyi emlékeit - családi fényképeket, dokumentumokat, díszes miseruhákat és templomi zászlókat helyeztek el. Az Örmény emlékház Csíkszépvíz központjában található, az emlékházat a Szentháromság Alapítvány hozta létre.
Albert-ház Segesvár Az Albert-házban található a Hegyi iskola bentlakása, mely ma a német tannyelvű Joseph Haltrich Elméleti Líceumhoz tartozik.
Tatársír Makfalva A hagyomány szerint az egykori legyilkolt tatárok sírhelye. Makfalva, illetve a Sokad dűlő északi részén, az abodi határ és Külső Ecsenye közötti, jellegzetes, koporsóra emlékeztető domb neve a Tatársír.
A fotók alapján beazonosítottuk a rejteket, de a ferde fát már kivágták. Együtt találtuk meg, miközben Balázsfalvára utaztunk, elhozni egy könyvörökséget (két tonna könyvet). 1324-ben jelentkező neve Szent Márton tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik.
A városnévtáblán kivül két kopjafás építmény is található itt. Székelyudvarhely déli bejárata a Csicser és a Mondó-hegy között, a Nagy-Küküllő völgyében található.
Sólyomkő Kirulyfürdő Kirulyfürdő egyik legszebb helye a Sólyomkő, a jobb sorsra érdemes volt pionírtábor felé emelkedik, mintha vigyázna rá. Elindultam rejteni a Hargitára, a Király kútja nevű forráshoz, a Kékvíz-patak fejébe. A hídnál leparkoltunk és innen indultunk el a kényelemes, turista jelzéssel is ellátott ösvényen. Nagyon elnyerte tetszesemet ez a hely, pedig nem mondhato sem tul impozansnak, sem a panorama nem vetekszik a szelesvasznon lathatokkal, de valamiert nagyon megfogott.
Jó a kilátás, a többit már az előttem írók leírták. Ismetlem Meli sorait. A VI. Görbepataka falu Gyimesfelsőlok községhez tartozik - a Tatrostól nyugatra található, a festői szépségű Görbe-patak völgyében.
Kicsivel sötétedés előtt érkeztem Disznajóra. Kíváncsiskodókból itt sincs hiány, mivel a rejtekhely egy olyan helyen van, ahova jól oda lehet látni. Középkori XIV-dik vagy XV-dik századi temploma ma is áll, egyesek szerint 1562-ben épülhetett, ami a gótikus kori átépítés idejét jelezheti.
Alsó-Halas pataki homokbánya Az Alsó-Halas pataki homokbánya a Vármezőről induló, kék kereszttel jelzett túraútvonal végén található. Valoban egy termeszetes, semmi mesterseges adalekot nem tartalmazo kalandpark, ha az erdon keresztul bringaval messz. Most láttunk először homokot függőlegesen állni. Honnan indultatok?
Száraz-patak Hagymás-hegység Pásztor-kő Hagymás-hegység Legközelebb a GPS is velünk jön. Erre a ládára már sok éve készültem. Pedig minden hasadékot végigkutattam. A Pásztor-kő az Egyes-kő kistestvére, attól keletre és mintegy 500 méter távolságra található, az Ecsém-tető északnyugat - délkelet irányú vonulatának északnyugati végében.
1451-ben Székesfalva néven jelentkezik a forrásokban, 1571-ben Székes formában fordul elő. Almafa odvában turkálni élvezet, ha megtalálom. Székes református temploma pont az út mellett van, így a rejtés Parkolj le és keresd meg a geodobozt típusú. Mindig szerettük Székes környékét.
Közvetlenül a Kakukk hegy alatt található ez azerdészház, egy kis erdei tisztáson, ahonnan nagyszerű kilátás nyílik Erdővidékre. Az erdovidekiek altal szervezett honismereti turan rejtettuk el a ladat.
Alsó-szikla Makfalva Az Alsó-szikla, vagy ahogy még nevezik, a Suvadás, Makfalva Alsó szeg helynevű területén található - itt, a Hídcsegely nevű határrészen, a Kis-Küküllő alámosta a parti részt, kéregcsuszamlást okozva. A hagyomány szerint, ha a faluból is jól látható Alsó-szikla megszürkül, megváltozik az idő, ugyanis a kék palás rétegek előre jelzik az esőt.
A Nagy-patak völgyében összesen 5 régi, az egykori Árpád-vonalhoz tartozó bunker maradványa található, ebből 4 a völgy bal oldalán van. A geodoboz a második bunkernél van elrejtve. A geodoboz a helyén van. A zsidó temetőtől jó kapaszkodón kell feljönni a rejtekhez.
Több száz éves tölgyfák Marosszentgyörgy Nekem nagyon megtetszett a mókus. Gondoltam rá, hogy előttem fogod megtalálni a három új marosszentgyörgyi rejtést. Sosem jártam még itt, de a rejtésnek köszönhetően most ideje volt ezen változtatni. A Máriaffi-kastély szebb időket megért dendrológiai parkjában több száz éves fákat is találunk.
Kolibica-tó Kelemen-havasok A tó vize nyáron fürdésre és csónakázásra is alkalmas, a környék hegyeinek látnivalói könnyen megközelíthetők innen. Megpróbáltam feljutni a rejtekhez, de biciklivel nagyon nehéz volt, feladtam. Kolibica egy kis üdülőfalu, mely a Beszterce folyón felduzzasztott mesterséges tó partján épült.
Fehér ház Gyergyószárhegy Reggel, mikor a konyha ablakon kinéztem, napsütésben ragyogott Pricske fehér csúcsa. Amennyiben a Gyergyószentmiklós, illetve Gyergyószárhegy felett őrködő Pricskére szeretnénk eljutni, és a Güdüc-patak völgyéből indulunk, utunk a Fehér háznak nevezett épületrom mellett vezet el.
Könnyen meglett a kivágott nyárfa csonkja, és a doboz is. Korben a lefeszegetett reztablakkal, nem is gondoltam hogy ilyen friss lehet. Utban a repuloter fele megkerestem ezt a dobozkat is. 1849 július 31-én itt állt fel Bem József főserege, a segesvári csata délelőtt 11-kor indult magyar ágyúzással.
Törpenyír Borszék A törpenyír, Betula humilis, északi növényfajta, ez a legdélibb elterjedése. Úgy tudom, hogy törpenyír még megtalálható a Szentkirály melletti Borsárosban is, meg a Tusnádfürdő melletti Közép-patak lápban is. Védett növény, veszélyeztetett faj.
Katolikus temető Nyárádremete Nyárádremete Szovátától 20 km-re fekszik. Hát, megvan. Jó magas a temető dombja. De mit is köszönsz tulajdonképpen?
A Cseredombi borvíz, másnéven Erzsébet-forrás, Fingóborvíz vagy Szejkésvíz pitvaros faépülettel fedett forrásától délkeletre, 120 méterre további lerakódások helyszíne, bugyogó, sistergő források, és egy tavacska figyelhető meg. Érdemes továbbmenni a Fingóborvíz faépülettel fedett forrásától, délkelet irányba. A Fingó-borvíztől továbbsétálva eljutottunk a Bugyogó forrásokhoz. A nárciszmezőről jövet megkerestük a lányommal ezt a dobozt is.
A várostól északra, az 1087 m magas Csobot-hegyen egy magyar és egy örmény római katolikus Szent Anna kápolna áll. Több ügyben is dolgom akadt aznap Gyergyószentmiklóson. Minden év július 26-án Szent Anna napi búcsút tartanak itt.
Hunyadi János a tizenötödik századi történelem meghatározó alakja, 1446-tól hat éven át a Magyar Királyság kormányzója volt. Nagy pártfogója volt a kereszténységnek, a marosvásárhelyi Vártemplom tornya az ő anyagi hozzájárulásával épült.
Hősök Sírja Nyerges-tető Az 1848-49-es szabadságharc utolsó csíki csatájára emlékeztet. Megérkezve a Nyerges tetőre a múlt köszöntött ránk. Sok tuskót megturkáltunk, a málnából is szedegettünk, de a doboz nem került elő. Bár a ládaoldalon van még két bejegyzés, én találtam meg elsőnek ezt a geodobozt.
Tatárdomb Gyergyószárhegy Szárhegy határában, a Ditró felé vezető út bal oldalán egy dombocska emelkedik fenyőfák koszorújában. A dobozt nem sikerült megtalálnom. Egy kedves barátommal indultunk kirándulni.
Entz Géza közlése szerint a régi templom szemöldökkövén az 1496-os évszám volt olvasható. Az este vettem észre, hogy megjelent ez a rejtekhely.
Vízimalmok Eszenyő Majd a 18-dik században éppen a malmoknak köszönhetően alakult ki Eszenyő település. Garda Dezső történész adatai szerint az első gyergyóremetei malmok valószínűleg a Kő-patak mentén jöttek létre.
Református templom Bonyha A ma is álló bonyhai református templom építését a Bethlen és Apafi családok őseinek tulajdonítják a tatárjárás utáni évtizedekből. A Bethlen várkastély geodoboza után eljöttünk szétnézni a református templomnál is. Megtaláltuk a geodobozt, a helyén volt, elsőnek jegyeztünk be megtalálóként.
Római-katolikus kápolna Delne Delnén, a falu szélén, egy kis kápolna áll, ez ma a falu rendszeresen használt temploma - a XV-dik században épült poligon záródású gótikus szentéllyel, csúcsíves diadalívvel és ablakokkal. Pontosabban, hol vagytok helyi kincskeresők, rejtők? A kápolna megvan, de a rejteket sehol sem találtam.
A tőzegláp területe 29 ha, a Görgényi havasokban, a Laposnya-patak gyűjtőmedrében helyezkedik el, északkeletre a Méhes-csúcstól (1130 m). A vulkanikus, andezit kőzeten, a tőzeg vastagsága nem haladja meg az 1 métert. Miután ellenőriztük, hogy a kőgomba a helyén van-e, kimásztunk a pusztába.