Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Erzsébet kútja

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Erzsébet kútja

Székelykeresztúr közelében található Erzsébet kútja. Ez egy hűs vizű forrás, ahova a környékbeliek előszeretettel járnak ki korsókat és pillepalackokat friss vízzel megtölteni.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Erzsébet kútja felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Kolibica-tó Kolibica völgyzáró gát
Kolibica-tó
A templomtorony órája Márpod
A templomtorony órája
Temető a domb tetején Ropó-domb Bere temető
Temető a domb tetején
Illusztráció Nagygalambfalva várféle őrtorony
Illusztráció
Marosvásárhely címere Tisztviselő telep Marosvásárhely
Marosvásárhely címere
A csúcs felől érkezve Kis-Királykő kereszt
A csúcs felől érkezve

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az Erzsébet kútja fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az Erzsébet kútja!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 1,06 km távolságra található, legközelebbi település, Kisgalambfalva turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Keresztúrtól Nagygalambfalváig
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Vadaspark Ivó Bár a belépőnek elég borsos ára van, valószínűleg nem érte meg nekik kevés embert beengedni. Ez alkalommal nem sikerült bejutnunk a vadasparkba, mert nem jelentkeztünk be előre.
Tichy-ház Segesvár
Sylvester Lajos emléktábla Csernáton Lajos bátyám a falu jeles szülöttje.
Előkerült a GPS, kiszámoltuk a helyes irányt, elővettük a dobozt. Mivel most még nem volt besötétedve, s az úthoz, a parkolóhoz is nagyon közel van úgy döntöttünk, hogy ideje megkeresni ezt a dobozt is. Tobb mint 150 eves tortenet, es sajnos ma is gyakran ismetlodik nalunkfele. A Csíkszereda - Székelyudvarhely közötti országút déli oldalában levő parkoló mellett, közel ahhoz a kanyarhoz, amely alatt a Gyepü-patak átfolyik az országút alatt, egy régi, több mint százéves kőkereszt árválkodik az oldalban.
Gyergyóújfalu neve szerint új falu, de csak a középkorból ismert más, régebbi plébániával szemben. Ugyanis már a gótikus korban kis temploma van és 1576 előtt plébánia, 1656 előtt pedig virágzó plébánia.
Jávárdi-tető Jávárdipataka A legmagasabb pontján fenyvessel borított, 1444 m magas Jávárdi-tető a Jávárdi-patak völgye fölé magasodik. A pünkösdi geocitrom előtt szervezett Jávárdi-körtúra alkalmából érkeztünk a helyszínre. Útban a csúcs felé látványos sziklaalakzatokat tudunk megfigyelni.
Tivoli-tó Szováta E tónak köszönhetően leülepítik az iszapot, és szabályozzák a Medve-tóba befolyó vízmennyiséget. Tetszik ez a tó. A Tivoli tavat mesterségesen alakították ki a Cseresznyés-hegy aljában, a Körös-Toplica patak medrében.
1231-ben jelentkezik először Sarpotoc néven. A középkorban katolikus temploma volt, amelyet azonban megroskadt állapota miatt 1800-ban le kellett bontani.
Vendelné kútja Vendelné kútja a Lucs tőzegláptól nem túl messze, attól észak-keletre található, a Nagykő-bükk hegye és a Kárász feje domb között. Dolgunk akadt a környéken. A valamikori Fenyőke menedékháztól induló kék sáv jelzésű turista ösvényen jöttem a Lucs tőzegláp mellett, remek nyárvégi biciklis kirándulás sikeredett sok sok gombával és látnivalóval.
A templom teljes renoválás alatt van. Végre új aszfalton lehet végigmenni a városon. Szentágota Medgyestől 37 km-re délkeletre, Segesvártól 41 km-re délnyugatra, Nagyszebentől 60 km-re északkeletre, a Királyföldön, a Hortobágy két partján fekszik.
A Székelyföldre vezető főútvonalt követve, amint az utas Segesvárt elhagyja, s aztán a gyönyörü fekvésű fehéregyházi kastélyt meghaladja, mind mélyebbre hatol a hegységek közé. A Nagy-Küküllő hullámai felett átvezető híd a sárdi hid, a Székelyföld anyaszékének, Udvarhelyszéknek a határszéle nyugatról.
Toldalagi-kastély Koronka Az épület több mint 180 éve figyeli az ottani világot, tűrve tehetetlenül a történelem viszontagságait. A Toldalagi-kastélyt 1830 körül Toldalagi Ferenc építtette a régebbi 17-dik századi kastély helyére, amely 1630-ban már állt.
A Bucsin felől közelítettük meg a Mezőhavast, és a korulbelul 7 kilométeren talán 20 festett turistajelzést láttunk, mégis a doboz szomszédságában egy kopott piros festékes ecset szomorkodott. Vendegeinkkel egy vasarnapi Mezohavas-tura alkalmabol erintettuk az Asztal-kot is, es kb 5-6 meterrol vettem eszre a rejteket, majdhogynem veletlenul. Az Asztal-kő látványos piroklasztit sziklatömbjei vulkáni tevékenység maradványai.
Nagybaromlak Nagybaromlak 5 km-re fekszik Kiskapustól, 14-dik században épült, faerkélyes, román stílusú toronnyal ellátott erődtemploma van. Bár többször is próbálkoztam (a rejtés napján) és a közeli polgármesteri hivatalban biztosítottak, hogy hamarosan jön valaki, két óra várakozás után is, a templom zárva maradt számomra. Sajnos nem sikerült bejutni a falon belülre. Megtaláltam Nagybaromlakon a geoládát az út másik felén (szemben a templommal).
GK Hotel Szent Kristof Elhelyeztem itt a Bardócz1 utazó vakondot, és az Eskimo's Friend The Birdie TB-t. A geodobozt kérni kell a recepciónál.
Harangláb Pálpataka Korondtól 7 km-re, a Miklós patak mentén, körülbelül 1000 méter tengerszint feletti magasságban fekvő szétszórt település. Sajnos nem találtam meg a geodobozt. Nem számítottunk ekkora fennsíkon elterülő településre. Csend és nyugalom volt itt, mint mindig mikor erre jártam.
A kirulyfürdői diáktábor déli végétől egy szekérút fordul hirtelen jobbra és vissza. Turistajelzéseket találunk itt, nekünk a kék pont jelzést kell követni Somkőháta felé.
A 18-dik század első felében három patika működött Segesváron - a Korona- (Apotheke zur Krone), az Oroszlán- (Apotheke zum Löwen), és a Sas-patika (Apotheke zum Adler). Az irodalmi adatok szerint, az 1720-ban alapított Oroszlán-patika volt Segesvár első patikája.
Református templom Bölön I Rákóczi György uralkodása idején a hívek egyötöde református. Az egyházi javakat közösen használják, és úgy látszik egy ideig a templomot is. Szerencsére a harangozónő ráért, így egy szép élményben volt részem.
A Kerek-kő bércének párkányán hallgatni lehet a csendet. Meghívást kaptam egy Háromkúton és környékén, túrázással és rejtéssel eltöltendő hétvégére. A Kerek-kő a Hagymás-hegység vonulatának egyik legimpozánsabb sziklaóriása.
Réka vára a Rika-erdei kora középkori erődítményrendszerhez tartozik, Felsőrákostól 6 km-re északnyugatra, a Sóskút (Nádas) és Rika patakok között, enyhe lejtésű hegylábon helyezkedik el. Honismereti túrán találtam meg, teljesen új ruhájában, a Rika várát. A doboz rendben van, habár kissé átnedvesedett. Nem volt könnyű, orr után tájékozódni, de elékerült.
Apó-hágó Fogarasi-havasok Apó-hágó, románul Curmatura Mosului.
Ortodox templom Oltbogát Az ortodox templom, mely a falu felett és attól nyugatra található, 1982-ben volt felszentelve, és Szent Piroska nevét viseli. Útban a Datki-szoros felé, a DN13 jelzésű út felől, mielőtt beérnénk Oltbogát faluba, egy faragott kőből készült templom hívja fel magára a figyelmet.
Háromkút egyik csodája a Melegvíz-forrásnak nevezett bővizű karsztforrás, amely a majd 1800 m magas Hagymás- hegység lábánál tör a felszínre és a kristálytiszta vizű Kisbékás-patakba ömlik. A kertek melletti úton, kocsival közelítettem meg a Melegvíz-forrást, amíg csak lehetett. Hmm, ha ez a meleg, milyen a hideg?
A második bécsi döntést követően Kolozsvárott újraalakult a Ferenc József Tudományegyetem. A GPS egy kicsit kóválygott, de azután meglett a szuper doboz. Babbercivel megtalaltam, erdekes doboz ;-) Danke für den Cache und liebe Grüsse Köszi es szep üdv. Már kerestük a kisfiammal ezt a rejtekhelyet korában is.
1638-ban a források szerint az Agyagos tetőn fakápolna állt Szent Orsolya tiszteletére szentelve. 1671-ben a kápolnát leviszik a mai temetőbe és ott a szent őrzőangyalok tiszteletére szentelik.
Rompáca-tanösvény Csíkajnád A rompácai borvízig 4 km hosszú az út, bejárása körülbelül másfél órát vesz igénybe. A Rompáca-tanösvény hossza két km, bejárása körülbelül 45 perc.
Függőhíd az Olt felett Tusnádfürdő Egy augusztusi napon felkerekedtem, hogy bejarjam Tusnadfurdot. Kicsit ingatag a híd, de kárpótolt hogy elsők vagyunk.
Jártó Gábor ládája Fertő-nyereg A Madarasi Hargita közelében levő Nyerges-kősziklán található via ferratát készültünk megmászni, már ki tudja hányadik alkalommal. Tenyleg mester vagy. Jártó Gábor ládája a Fertő-nyeregben.
Attila vára Vargyas Az ide tartozó, a Rika és Sós-kút (Nádas) patakok közti, Ny-K irányban lefutó hegygerinc keleti kiemelkedésén, a Hegyes-tetőn (684 m) található középkori eredetű erődítésmaradvány már régóta ismert. Megtaláltam a dobozt. A Persányi-hegységnek az Olt alsórákosi szorosától északrahúzódó vonulatát az erdővidéki és homoródmenti emberek Rikának vagy Rika erdejének nevezik.
Zsögöd egy 1930 óta Csíkszeredához tartozó település. Mi lehet annál izgalmasabb, mint egy duplán szűz geodobozt megtalálni? Ma újra felkerestem a rejtekhelyet. A telefonom sajnos nem elég okos ehhez.
Zsögödfürdő, a Borszékkal egyidős fürdőtelep, Csíkszereda déli kijáratánál, az Olt jobb partján található. Meglett, cseles. A geodoboz nagyon jol el van rejtve. Szerencsere szep meleg nap volt, ugy hogy folyamatosan legalabb 3 ember toltotte a borvizet a forrasnal, azert en kitartoan kerulgettem tapogattam es nezegettem a faszerkezetet, ok pedig engem, vegul feladtam, es elindultam Haromvara fele.
Katrosa a Bellő- és a Nagyméh-patak közötti terület, lomberdővel és legelőkkel borított. Katrosa-üdülőtelep a Kászon-patak völgyében található, a Katrosa-patak Kászon-patakba történő beömlésénél, a Kézdivásárhely és Csíkkozmás közötti 11B jelzésű műúton.
A Csíkcsatószeg központjában eredő borvíz, Alcsík egyik legjobb ízű borvízforrása. A jobb hatso, ismerteto tabla feletti oszlop tetejen volt egy csavaros muanyag dugo. Azt mondják, hogy jó bornak nem kell cégér, de a borvíznek nem árt. Ti ezen nőttetek fel?
Miután elhagyjuk az Ilona völgyét Homoródfürdő felől Szentmárton fele jövet, két falu esik utunkba. Homoródkeményfalva és Abásfalva, két, a múltból itt felejtett kis falu. Gyönyörűszép őszi idő volt.
Várnyaka Kápolnásmező Várnyaka a Parajd és Kápolnásmező közötti utat lezáró töltésvonal neve, a Kis-Küküllő és a Juhod völgyei közötti gerincen található. A töltés kezdetben nyugat - kelet irányban vonul, majd felhajlik északkelet felé, a Rabsonné vára alá.
A helybeliek által Szeredai fürdőnek nevezett, egykori Katalin-fürdő az Olt jobb partján feltörő langyos források vizére épült. Állítólag már a fejedelmek korában is ismert volt, Apafi és a Rákócziak is használták.
Református templom Sóvárad Régi templomáról azt tartják, hogy XIII-dik századi, de 1763-ban átalakították. Úgy látszik azonban, hogy ez az átalakítás teljes újjáépítésével volt egyenlő.
A Nagy-Homoród völgyében, a Gyepes- és a Lókod-patakkal való találkozásnál települt Homoródszentmárton községközpont. A Szarkakotol nem kanyarodtam vissza Udvarhelyre, hanem felkerestem Homorodremetet, es kellemesen csalodtam, mert egy kihalofelben levo Isten hata mogotti eldugott apro falu helyett, amire szamitottam, aranylag egy mozgalmas kis telepulesre ertem. A Homorodok menterol ezt is begyujtottuk, igaz van meg mit keresni itt is es mashol is. Tényleg szebb a fal mint a templom, ahogy jkgábor is írja.
Ha már itt voltunk, nagyon szerettem volna becserkészni az Asztalkőt is, de nem sikerült.
Csanád vezér szobra Erdőcsinád Kész vagyok halni és élni veletek, ez a felirat áll Erdőcsinád központjában, Csanád vezér szobra alatt. Csanád Doboka ispán fia, Ajtony egykori vezére volt.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Erzsébet kútja adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Nagyszebenből hazafele, az utolsó felkeresett rejtekhely volt az Erzsébet kútja. Már alig vártam, hogy végre igazi, "rendes" vizet ihassak.
  • Ezt a "dobozt" is könnyen megtalaltuk Babbercivel eggyütt,, habar eleg csuszos Volt az ut odaig.Szep üdvözlet Drezdabol.
  • A kútat és környékét rendben tartják, a vize nagyon finom, érdemes felkeresni. Meglepő, hogy milyen gyenge a hozama a forrásnak, de annál jobb ízü.
  • Régi városi stadion - Marosvásárhely Jo kis maszas volt. Megtalaltuk, beletettunk egy kulcstartot.
  • Kőlyuk - Torockói-hegység Hargas orrú eggggyetemista. Tudom, hogy nem minden ajánlat, amit "ajánlanak" (ajánl igével vezetnek be). Feltöltöm mindjárt, csak igazából dög voltam átméretezni.
  • Reggel a friss levegotol hamar felebredtem, ugy hogy hatra hagytam a tarsasagot, nyeregbe szalltam es irany az Ejtoko. A taborozo helytol mentem Vargyas fele, mas leirasom nem leven a gps koordinatak alapjan vagtam neki, es egy kisse meredeknek sikerult.
  • Eső után, vizes volt minden, de a geodoboz jól elrejtve, szárazon maradt. Jó sokan jöttek-mentek körülöttünk, vonat érkezhetett.
  • Miután megnéztük a kápolna romjait, megkerestük a dobozt is. Ez a jó nagy doboz jó egészségnek örvend.
  • Madártemető - Bánya-patak feje Hébe-hóba játszótárs válasza :). Nekem rejtőként sincs halovány lila gőzöm arról, hogy a teherautó honnan származik. Azt ugyanis az erdőszentgyörgyi barátnőm ajánlotta fel, akivel együtt rejtettük a geoládát.
  • Ugy latszik jelentkezett itt is az enyeszet, mind nagyon sok helyen. Leellenorzom a dobozt hamarosan, es tobb informacioval szolgalok.
  • Dobogtató - Csobotfalva Igen, jelentem, megvan a doboz. Egy fel orat varakoztunk az autoban a templomkert mellett, amig eltavozott a zivatar, aztan rajottunk hogy a doboz egesz mashol van. Reg lattam ilyen "papi feljarot", kellemes emlekeket idezett fel.
  • Nagyon kellemes élmény volt a több száz éves tölgyek közt bóklászni. Fényképezni ezeket a faóriásokat.
  • Megtaláltuk, de a rejtek elég nyaktörő, nem mondom. 160 körüli mélységgel csak a panorámát csodálhatod, ha nincs veled kisszék.
  • Fogalmam sincs, hogy mit jelent a segítő szöveg, még a megtalálás után sem. Semmi különöst nem találtam ebben a rejtésben, hacsak azt nem, hogy doboz nincs csak néhány vizet látott lap egy iratvédő fóliába (bugyiba) tekerve.
  • Az év utolsó napján, az újévet és Szilveszter barátunkat megünnepelni indultunk a Vargyas völgyébe. Körülnéztem az útvonal menti rejtekhelyek között, és örömmel láttam, hogy vannak könnyen megközelíthető, még meg nem talált dobozok.
  • Ha már itt voltunk, nagyon szerettem volna becserkészni az Asztalkőt is, de nem sikerült. Ősszel visszatérünk.
  • Megtalaltam.
  • A rendszer néhány vulgárisnak tekintett angol nyelvű szót automatikusan csillagokra cserél le. Így kerültek a csillagok a webcímbe.
  • Fekete Torony Ez a doboz a szazadik. Szóval, és tettel, és ha a Rejtekhely számlálója jól jár, ez a doboz a SZÁZADIK. Áron-bv tásaságában szerencsedús hely mellékén meglett.
  • Ez tényleg egy szép kapu. Kár, hogy nem becsüljük meg a hagyatékainkat, mert ilyen kúria bejáratokat még sok helyen láthatunk, de közülük kevés van ilyenképpen karbantartva.
  • Rapsonné vára - Szováta A doboz a helyén van. Igen, a fényképek alapján a doboz a helyén van. Köszönöm, hogy megkerestétek.
  • Csak félig székely az, aki még nem mászta meg a Székely Kavicsot :-). De addig nem hiszem el, hogy megmásztátok, amíg nem látok egy hiteles, torockói plébános által láttamozott oklevelet :-).
  • Elmaradt ez a bejelentes. Hisz ez akkor lett meg mikor az Avasrol lejottunk.
  • Miután a Maros hídja melletti tisztáson hagytam a kocsimat, és természetesen megkerestem a Víg Albert köve geodobozt, elindultam a Panda-kő felé. Nem a leírásban is említett utat választottam, a vasúti töltés mentén.
  • Visszajövünk majd, de bozótvágó kést és csihányálló kezeslábast is hozunk majd magunkkal, mert most csak a reumánkat kúráltuk a tó mellett, miután megcsodáltuk a tavirózsákat. Jobb sorsra lenne érdemes ez a hely.
  • Még láttam valahol a ládász és a ládászás szavakat. Gondolatban elkezdtem ragozni.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett az Erzsébet kútja? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!