Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Csíkszentmihály hársfái

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


A templomot lőréses várfal övezi. A templom építésének kezdete bizonytalan, az 1188-as dátum valószínűtlen, 1552-ben viszont már javításra szorul. 1731-ben három oltára volt, a főoltáron Szent Mihály fából faragott szobrával...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Csíkszentmihály hársfái felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Csíkszentmihály hársfái képtárból (összesen 5 kép):

A templom északkelet felől nézve
A templom északkelet felől nézve
Templombejárat
Templombejárat
Csíkszentmihályi templom
Csíkszentmihályi templom
Csíkszentmihályi templombelső
Csíkszentmihályi templombelső

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Csíkszentmihály hársfái fotóalbumba!

A hosszan elnyúló Kőd és Kőcsonka magaslata alatt, a Rákospataka mentén elterülő Csíkszentmihály templomkertjében találhatók hársfák mesélnek a településről. Kezdjük a mesét a település nevével, mely az egyházközség védőszentjéről, Szent Mihályról származik. Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Csíkszentmihály hársfái!

A legközelebbi település Csíkszentmihály, 0,49 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Szépviz és környéke
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Csíkszentmihály hársfái közelében?
(részletek bejelentkezés után)
Katolikus templom - Csíkszentmihály 50 m-re.
De ablakai még a gótikus kor jegyeit hordozzák, a templomot lőréses és bástyás várfal veszi körül. Gondolom, hogy nem le, hanem fel szeretnél tölteni képeket a szóban forgó rejtekhelyekhez. Ez az egyik legszebb templom a környéken, legalábbis az én véleményem szerint. Aznap a Kolos-tetőn jártam, túra után hazafelé, kitértem megkeresni az itt elrejtett geodobozt. Csíkszentmihály római-katolikus templomának magas, karcsú tornya mai formáját a XVIII-dik század elején nyerte, amikor magasították.
Egykori Balogh Anna kocsma - Csíkszentmihály 500 m-re.
Csíkszentmihály faluban, a 315 szám alatt áll Balogh Anna egykori kocsmája, jelenleg faszerkezetű lakóház. Az 1889-ben épült ház szerepel a Hargita megye történelmi műemlékeinek listájában, HR-II-m-B-12878.
Biális-kúria Csíkszentmihály 540 m-re.
A Biális-kúria Csíkszentmihály faluban található, a 254 A szám alatt - a 19-dik század elején, az 1800-as években épült. Az épület szerepel a Hargita megyei történelmi műemlékek jegyzékében, HR-II-m-B-12877.
Csíki Székely Krónika - Vacsárcsi 2 km-re.
Vacsárcsi első hiteles említése az 1560-as évekből származik, azonban a korábbi történetére több, elsősorban régészeti adat utal. Ezek egyike a helyi hagyományban csíkszentmihályi Sándor-családnak tulajdonított udvarház, melynek maradványai a falunak a Csíkszentmihály felé eső részén levő dombon láthatók.
Csíkajnádi Kálvária Hargita megye 2 km-re.
Ezeken a helyeken állt a csíkajnádi Kálvária 15 keresztje 1933-1948 között, Soó Dénes plébános idejében.
Alsócibrei fürdő - Csíkszépvíz 2,3 km-re.
Az alsócibrei fürdő Csíkszépvíz és Csíkszentmihály határában található, a szépvíziek majálisozó helye volt. Bár nyílt terepen fekszik, a viszonylag nyílt medencével rendelkező fürdő terének igen zárt és bensőséges hangulata van. A pogányhavasi földvárat keresve. Cibrefürdő bejáratánál egy közel négy tonnás emlékművet helyeztek el, mely az 1694-es tatár betöréskor megsemmisült Cibrefalvának állít emléket. Megtalaltuk.
Szent István katolikus templom Csíkajnád 2,6 km-re.
Csíkajnád első templomát 1514-ben a Bernáld-család építette, a kápolnát később kibővítik. A jelenlegi templom 1846-ban épült, a régi helyébe.
Örmény katolikus templom - Csíkszépvíz 2,6 km-re.
Mai templomuk 1781-ben épült, az utolsó örmény plébánosa 1959-ig Bodurján János volt, azóta vasárnaponként a római katolikus plébános tart szentmisét. A XVII-dik század végén örmények telepednek Szépvízre, akik katolizálódnak és 1785-ben örmény szertartású plébániát szerveznek.
Rompáca-tanösvény Csíkajnád Hargita megye 2,7 km-re.
A rompácai borvízig 4 km hosszú az út, bejárása körülbelül másfél órát vesz igénybe. A Rompáca-tanösvény hossza két km, bejárása körülbelül 45 perc.
Székely Határőr Emlékközpont - Csíkszépvíz 2,7 km-re.
Kiállítás formájában a székely hadszervezetek és a Keleti-Kárpátok határőrizetének történetét mutatja be, az Árpád-kortól a második világháború végéig. A Székely Határőr Emlékközpont egy impozáns, háromszintes épület, 2021 augusztusában megnyílt, hiánypótló turisztikai látnivaló.
Örmény emlékház - Csíkszépvíz 2,7 km-re.
Az emlékházban a szépvízi örménység múltjának dokumentumait, világi és egyházi tárgyi emlékeit - családi fényképeket, dokumentumokat, díszes miseruhákat és templomi zászlókat helyeztek el. Az Örmény emlékház Csíkszépvíz központjában található, az emlékházat a Szentháromság Alapítvány hozta létre.
Kavics- és homokbánya Csíkszépvíz 2,8 km-re.
Tekintélyes méretű kavics- és homokbánya Göröcsfalva és Csíkszépvíz között, az aszfaltút mellett, a szépvízi lőtér szomszédságában. Egy kerékpártúra alkalmával, véletlenül bukkantam rá.
Évszázados tölgyfa - Csíkszépvíz 2,8 km-re.
A községközpont felé haladva, a Szépviz-pataka mellett, dr Katona Endre nyugalmazott állatorvos udvarán áll egy évszázados tölgyfa. Koránál fogva sokat tudna mesélni a község életéről.
Felsőcibre 2,9 km-re.
Szent László katolikus templom Csíkszépvíz 2,9 km-re.
Csíkszépvíz római katolikus temploma 1880 és 1892 között épült Kiss Sándor gyergyócsomafalvi építész tervei alapján, Szász István üvegcsűri építész kivitelezésében, neogótikus stílusban. 1897-ben Murányi Kálmán felcsíki főesperes megáldotta.
Iparosok kápolnája - Csíkszépvíz 2,9 km-re.
A Csíkszereda felé vezető főút melletti római katolikus templomocskát mindenki az Iparosok kápolnája néven ismeri. Eredetéről csak annyit lehet tudni, hogy a Bíró család építtette, és az utolsó tatárbetörés idején, 1694-ben már állt.
Hegy útja - Csíkszépvíz 2,9 km-re.
A tavaly júniusban jártam először a Hegy útján. Elindultunk, hogy megnézzük a Szent László Emlékhelyet. Csíkszépvíz központjából indul a fehér alapon piros kereszt jelzésű túraútvonal, amely a régi út - az egykori országút nyomvonalán halad.
Pogányhavasi vár Csíkszentmihály Hargita megye 3,1 km-re.
Csíkszentmihály község határán, a nevezetes Pogányhavas keleti részén, egy hajdani vár szétporladó romjai láthatók. Az ősi vár a Pogány-havas egyik alább eső, tojásdad alakú dombján, a nép nyelvén ma is Várhegynek nevezett kiemelkedésen, Felcsík völgyére benézve, s a szomszéd hegyeken lévő várakkal láttani összeköttetésben állott.
Kőcsonka Balaskó vára 3,1 km-re.
Orbán Balázs így ír Balaskó váráról, A Székelyföld leírása című művében: Szentmihálytól a Köd szép fenyvesei között vezet az ut Szenttamásra, ennek közelében egy dombocskát Balaskó várának neveznek. Valószinüleg a Jenőfalván lakott ily nevü primor családnak lehetett itten vára, melyet azonban most nyomtalanul eltörölt az idő hatalma.
Régi székelykapu - Csíkszépvíz 3,2 km-re.
A székely népi építészet különleges emléke az 1799-ben készült csíkszépvízi székelykapu. Hargita megye és talán a világ második legrégebbi, eredeti helyén álló székelykapuja.
Felszegi csengettyű - Csíkszépvíz 3,2 km-re.
A helyiek mind a mai napig egyszerűen csak Csengettyűnek nevezik. Ez egy nagyon szep haranglab, mint latom megvan a sulya is a tortenelemben. Megtalaltuk, koszonjuk. Csíkszépvíz felszegi részén, az 1799-ben készült székelykapu mellett áll egy harangláb.
Egy elfelejtett földvar 3,6 km-re.
Igaz ezt mar evekkel ezelott felkerestem. Miután megjártuk a Hegy útját, a Pogány havasról ezt a várat vettük célba, természetesen árkon-bokron át, erdőn-mezőn át, vagyis inkább csak sűrű, szúrós erdőn át, de végül aztán csak oda jutottunk a várhoz. Tehat meg az elfelejtett foldvarig nem ertel fel az eso miatt? Elindultam megkeresni az elfelejtett földvárat. Igeretemnek megfeleloen megosztom veletek, egy a szakirodalomban alig emlegetett foldvar helyet.
Vacsárcsi kőbánya 3,7 km-re.
Vacsárcsi közelében, egy olyan kevésbé ismert, felhagyott kőfejtő van, ahol Csíkban egyedülálló, bazaltorgonákat láthatunk. Csak bazaltandezitek, de formára hasonlóak a híres alsórákosi bazaltoszlopokhoz. Nem vagyok meggyőződve róla, hogy valaha is jártam ebben a faluban. Rejtett tavacska, szép csendes elhagyatott bánya. Minden evben ha januar vege, akkor Szent Pal bucsuja Csikpalfalvan.
Római-katolikus templom Csíkszentmiklós 3,7 km-re.
Csíkszentmiklós a környék egyik legrégibb települése és legrégibb a plébániája. A helyszínre érkezve, az épületegyüttest fényképezve, rossz irányba indultam meg, így egy adott pillanatban egy kerítésen is át kellett szökni, majd körbejárni a templomot övező várfalat, amíg bejuthattam a rejtek közelébe. Ezúttal szerencsére nem mi áztunk el, hanem sajnos a geodoboz. Ahogy tapasztaltam a mai napon, a környék templomai rendbe vannak téve és megtörténhet, hogy több doboz látta a kárát. Báthori István trónra lépésekor (1571) Közép- és Alcsíkon 11 helyen volt plébános, Csíkszentmiklóson ekkor már két pap is volt.
Szent Ilona-kápolna Csíkajnád 4 km-re.
Szent Ilona 248-330 között élt, Constantius császár felesége lehetett, Nagy Konstantin császár édesanyja. Ajnád második védőszentje Szent Ilona, augusztus 18-án ünnepelik.
Kőd-vonulat Csíkajnád 4,2 km-re.
A Kőd-vonulat kakukkfióka a Csíki-havasok kristályos palából, mészkőből, dolomitból, de főleg kárpáti flis homokkőöszletből felépült tömegéhez képest. Vulkáni kőzetek, kevés törmelékanyag alkotja, felgyüremlett magmatikus kőzettömeg.
Katolikus templom Csíkborzsova 4,5 km-re.
A Csíkszeredát Szépvizzel összekötő országútról nézve csak templomtorony jelzi, hogy a dombok mögött település húzódik meg. Az útelágazódásnál irányítótábla jelzi Csíkborzsova létét. Sajnos a ládát nem találtuk meg, de addig kerestük a "rács mögött", hogy a szomszédnak is feltűnt. Hamarosan ellenőrzöm és ha tényleg eltűnt a doboz, teszek újat. A feltett kép alapján a kerítés mögött kerested, a rejtekhely pedig nem ott van.
Nagy Pájszó teteje 4,6 km-re.
Nagy Pájszó tetején haladt végig a régi országút Erdély és Moldva között, elkerülve a patakok útromboló erejét. Tiszta időben gyönyörű kilátás tárul elénk.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Csíkszentmihály hársfái adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Gyanús szemekkel - Egy kicsit magasan volt, de megtaláltuk. Igaz, már majdnem lemondtunk róla, mert a pap épp akkor érkezett haza.
  • Hát, szívesen - Gábor, tudom mennyire szereted ezeket a rejtéseket - hát, szívesen.
  • Izgalmas volt - Ha Csobotfalván azt írtam, hogy porosak voltak a dobogtató gerendái, akkor a szentmihályi lépcsőhöz képest ez nem kifejezés. A geodobozt is nagyjából ellepte, de sebaj, annál izgalmasabb volt a keresgélés.
  • Fergettyűvár - Egerpatak: Se doboz, se vár - Fogmosás közben, a fürdőszoba ablakából figyeltem, hogyan érkezik a reggel Bibarc-tetőre, képzeletem be is indult, nagyon gyorsan egy kacsalábon forgó Fergettyűvár állt a dombtetőn. A valóság azonban az, hogy a legendás vár már a múlté.
  • Református templom - Lisznyó: Mörfi törvényeivel ellentétben - Útban Szacsva felé, ahol hagyományos székely, és mi jó falat várt, eltévedtem. Lisznyóra jutottam, ahol a helybeliek úgy eligazítottak, hogy kerülhettem megint.
  • Gőzmozdony - Sepsiszentgyörgy: Csendes szombat délután - No ezt elsőnek találtuk meg. Gábor, köszi a rejtést.
  • A Hollókő aljában - Verespatak: Verespataki kirándulás - Egy társas kirándulás alkalmával Verespatakon bent voltunk az egyik bányában (ami a kocaturistáknak van kiépítve és kivilágítva). Majd a kajaszünet alatt, evés helyett felszaladtam megkeresni a geodobozt (1055 m).
  • Várhegy - Vármező: Kapaszkodó - A vármezői látogatásunkból nem maradhatott ki az Égerfás-tó megtekintése.
  • Bükk feje - Csíkmindszent: Egyszer lenéztem, majd felnéztem - Kerékpárral indultam egy kis rejtéssel is egybekötött dobozkeresésre. Úgy terveztem, hogy nagyjából a naplemente idejére érjek ide.
  • Terebics-tető: Terebics újratöltve - Régi álmom volt ez. Amióta megtaláltam a másik dobozt nem tudtam belenyugodni, hogy a Rejtekhely-nek nincs itt doboza.
  • Geocitrom Csíkkarcfalva: Nem tudunk részt venni - Nem tudunk részt venni.
  • Állatkert - Somostető - Marosvásárhely: Gps-el keresel? - Gratulálok a harmadik megtaláláshoz. Gps-el keresel?
  • Marosvásárhelyi Csernobil: Próbálom elképzelni - El nem tudom képzelni, hogy milyen csoda folytán találtad meg ezt a helyet :-). Főleg este, ötétben.
  • Hazugok Hídja - Nagyszeben: Jó a rejtés - GPS nélkül nem találtuk volna meg.
  • Zászpás: Régi ismerösők - Régi turatársakkal indultunk neki ennek a jól ismert helynek, csak most általunk ismeretlen uton menntünk fel és jöttünk is le. A doboz itt sem okozot gondot, hamar előkerült.
  • Alsórákosi temető: Az elvarázsolt királyfi - A várkastélytól, hogy betartsam az ajánlott sorrendet. Mivel ugy döntöttem, hogy a bazaltbányát és a Rákosi Tepőt egy következő alkalomra hagyom, hogy alaposan körbejárhassam, a temetőt kerestem meg.
  • Szászkeresztúr: Megaláltuk a pontot - Pont itt, pont most. Egy pár éve mindent valami műhó borított egy filmezés alkalmával mikor itt megálltunk.
  • Országzászló emlékmű - Tusnádfürdő: A talapzat mindkét jobb sarka üres volt - Kerestem a geodobozt a talapzat jobb első sarkánál, majd a szemben állva jobbkéz felőli sarkánál is, de egyik helyen sem találtam. Csak szanaszét heverő betondarabkák, a töredező talapzatból.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Csíkszentmihály hársfái? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.