Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Csíkkarcfalva erődtemploma

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


Ez utóbbi 1742-ben önállósul, Dánfalva pedig az 1920-as években. Sok esetben a templom címe több falu közös neve. Ebben is Nagyboldogasszony négy falunak közös temploma és egyházközségi neve: Karcfalva, ahol a templom áll, Jenőfalva, Csíkdánfalva és Csíkmadaras...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Csíkkarcfalva erődtemploma felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Csíkkarcfalva erődtemploma képtárból (összesen 39 kép):

Jenőfalva felőli bejárat
Jenőfalva felőli bejárat
Kopjafa
Kopjafa
Lőrések
Lőrések
Várfal
Várfal

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Csíkkarcfalva erődtemploma fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Csíkkarcfalva erődtemploma!

Csíkkarcfalva a Nagyboldogasszony egyházközség központja, amely már az 1330-as években létezett. Ide tartozott Jenőfalván és Karcfalván kívül Dánfalva Oltfalvával, valamint Madaras. Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A legközelebbi település Karcfalva, 0,27 km távolságra található.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Az Olt felvölgye
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Csíkkarcfalva erődtemploma közelében?
(részletek bejelentkezés után)
Katolikus templom - Csíkszenttamás 2,4 km-re.
Az új templomba átmentik a fejedelmien szép Madonnát is, ami a XV-dik század derekán készült. 1748-tól tervezik az új csíkszenttamási templom építését, amely a régi romjainak felhasználásával el is készül 1777-1776 között.
Abaffy-kúria lelőhely - Csíkszenttamás 2,6 km-re.
A helytörténeti irodalomban Abaffi-kúria és kápolnaként ismert lelőhely a jelenlegi plébániakert, a termelőszövetkezeti istállók és a Sándor-család telkén terül el - HR-I-s-B-12716. A 19-dik század közepén még jelentős maradványai voltak a régi épületeknek: az Abaffi-család lakóházainak, a halastavaknak és az udvari kápolnának.
Porgyos-tető - Csíkjenőfalva 2,7 km-re.
Csíkjenőfalvától északra, a Porgyos-tető körül, az Olt által kirajzolt törésvonal mentén, több borvízforrás van, egykor népi fürdő is működött. A Hámori- vagy Vadkéstövi borvíz a Székaszó völgyében található.
Diák Bara János-ház - Csíkszenttamás 2,7 km-re.
A 125-ös megyei út és az Ambrusok szere felé vezető utca sarkánál található csíkszenttamási háznak különleges, vasajtós padlásablakai vannak. Jelenleg a ház alsó szintjén, a főútra néző oldalon, kereskedelmi egység működik.
Dugásfürdő 2 - Csíkdánfalva 2,8 km-re. A hídtól lejjebb hódok által épített gátak duzzasztják a patakot. A helyszínre érkezve, először sétálgattam egy kicsit a környéken, nézelődtem, fotózgattam.
Dugásfürdő - Csíkdánfalva 2,9 km-re.
Csíkdánfalva község határában több jó minőségű borviz fakad, a nyugati részén, a Madaras- és a Gödörviz-pataka összefolyásánál 1926-ban egy kis fürdőhely létesült, mely Dugás-fürdő néven vált ismertté. Meg egy szuz ladamat megtalaltad. Nehezemre esett kimozdulni a házból, na de egy ilyen nevezetes rejtekhelyért, mit meg nem tesz az ámber. Már lélekben le is mondtam a dobozról, amikor váratlanul előkerült.
Szent Anna feredő - Csíkszenttamás 2,9 km-re.
A Csonkatoronytól nem messze, a Feneketlen-tó közelében épült egy filagória, egy fúrt forrás vizét összegyűjtő medence, öltözővel, árnyékszékkel, nyomóskúttal, padokkal, hintával. Középre, szélre, mindanégy sarokból körülnéztünk, de nem volt. Idokozben elfaradt az a filegoria szeruseg es eleg mozgekony, ha felmasznak a szerkezetere. Én nem másztam fel a szerkezetre rejtéskor. A fürdő és környezete a helyi Szent Anna kultusz nyomán a Szent Anna Feredő nevet kapta.
Dánfalva Hargita megye 3 km-re.
Csíkdánfalva a Felcsíki-medence középső részén települt, összenőtt a 150 évvel ezelőtt még különálló településként emlegetett Oltfalvával. Csíkdánfalva községközpont, a hozzá tartozó Csíkmadaras népszavazás útján vált külön községgé.
Csonkatorony Csíkszenttamás 3,2 km-re.
A rom egy középkori templom maradványa, amelyet Csíkszentdomokos és Csíkszenttamás közösen épített. A Feneketlen tó után meglátogattuk a Csonkatornyot is. Otletes rejtek. Magasra emelve, s üvöltötte Megvan. A 11 méter magas Csonkatorony a Csíki-medencében, Felcsíkon,Csíkszenttamás fölött jelzi az idő múlását.
Madicsa-fürdő Csíkkarcfalva 4,1 km-re.
A szebb napokat is megélt Madicsa-fürdő helyi, kis fürdőtelep, Csíkkarcfalvától 4 km-re nyugatra, az Északi Hargita keleti oldalán. Az Olt vetőrendszerére merőleges kelet-nyugat irányú völgyben törnek elő Madicsa-fürdő és Lok-pataka borvízforrásai. Ott voltunk a rejtésnél, és finom borvizet is ittunk. Madicsafürdőn megnéztük az elhanyagolt állapotban levő fürdőmedencét, valamint a két foglalt borvízforrást. Ott voltam a rejtésnél.
Katolikus templom Csíkmadaras 4,3 km-re.
Csíkdánfalva és Csíkrákos között, az Olt és a Madaras-patak találkozási pontjánál fekvö Csíkmadaras Felcsík legdélibb települése. A templom melletti akácfák mesélnek a településről.
Szent Antal-kápolna Csíkmadaras 4,5 km-re.
A Fejedelem kertjében, Csíkmadaras nyugati kijáratánál, tőle mintegy 800 méterre, a Hámorfenék területén álló Szent Antal-kápolna 1992-ben épült egy régi kápolna romjaira. A gyergyószárhegyi töltöttkáposzta-fesztiválra igyekeztünk aznap.
Csergeványoló Csíkmadaras 4,7 km-re.
Csíkmadaras nyugati kijáratánál, a Nagy Madaras-patakon, ma is működik egy csergeványoló. Igaz, ma már többnyire csak szőnyegeket mosatnak itt.
Garados-kőbánya Csíkszentdomokos 4,8 km-re.
A Garados-domb Csíkszentdomokostól nyugatra emelkedik, a csúcsáról szép kilátás nyílik az Olt mentén hosszan elnyúló Csíkszentdomokosra, illetve a Balánbánya feletti Nagy-Hagymásra. A Kis-Garadoson található kőbányában szép, fehér színű kristályos mészkövet, mozaik-alapanyagot termelnek. Keszitettem egy panoramat. A ládát nem találtuk a helyén, de érdemes volt felsétálni a hegyre, mert gyönyörű volt a kilátás.
Kőd-vonulat Csíkajnád 5,3 km-re.
Vulkáni kőzetek, kevés törmelékanyag alkotja, felgyüremlett magmatikus kőzettömeg. A Kőd-vonulat kakukkfióka a Csíki-havasok kristályos palából, mészkőből, dolomitból, de főleg kárpáti flis homokkőöszletből felépült tömegéhez képest.
Római katolikus templom Csíkszentdomokos 5,7 km-re.
Csíkszentdomokos kőfallal kerített római katolikus temploma a 18-dik század végén épült, Szent Domokos tiszteletére. A templomot övező kőfal teljes épségében megmaradt, a három ráépített kapubástyával.
Kőcsonka Balaskó vára 5,7 km-re.
Orbán Balázs így ír Balaskó váráról, A Székelyföld leírása című művében: Szentmihálytól a Köd szép fenyvesei között vezet az ut Szenttamásra, ennek közelében egy dombocskát Balaskó várának neveznek. Valószinüleg a Jenőfalván lakott ily nevü primor családnak lehetett itten vára, melyet azonban most nyomtalanul eltörölt az idő hatalma.
Márton Áron múzeum Csíkszentdomokos 5,7 km-re.
A Márton Áron Múzeumot az egykori magyar királyi állami elemi népiskola épületében rendezték be. Ebben a régi iskolában tanult Márton Áron is, gyerekként.
Hét jegenyefa Csíkszentdomokos 5,9 km-re.
Felcsík legészakibb fekvésű, és egyben legnépesebb községe délen egybeépült Csíkszenttamással, Csíkszentdomokos fő folyóvize az itt még patak nagyságú Olt. A település ütőere a Balánbányára vezető Fő utca, ennek mentén található a közintézmények többsége.
Szent Ilona-kápolna Csíkajnád 6 km-re.
Ajnád második védőszentje Szent Ilona, augusztus 18-án ünnepelik. Szent Ilona 248-330 között élt, Constantius császár felesége lehetett, Nagy Konstantin császár édesanyja.
Gyertyán-tető 7 km-re.
A Gyertyán-tető, a Kőd-vonulat pazar látványt nyújtó, éles gerincrésze. Délre látható a Karakó- és Rákos-patakok völgye, Ajnád, Lóvész, Csíkszentmihály településekkel - Északra a felcsíki falvak, az Olt mentén.
Rompáca-tanösvény Csíkajnád 7,5 km-re.
A Rompáca-tanösvény hossza két km, bejárása körülbelül 45 perc. A rompácai borvízig 4 km hosszú az út, bejárása körülbelül másfél órát vesz igénybe.
Szent István katolikus templom Csíkajnád 7,5 km-re.
A jelenlegi templom 1846-ban épült, a régi helyébe. Csíkajnád első templomát 1514-ben a Bernáld-család építette, a kápolnát később kibővítik.
Csíkajnádi Kálvária 7,6 km-re.
Ezeken a helyeken állt a csíkajnádi Kálvária 15 keresztje 1933-1948 között, Soó Dénes plébános idejében.
Vacsárcsi kőbánya 8,1 km-re.
Vacsárcsi közelében, egy olyan kevésbé ismert, felhagyott kőfejtő van, ahol Csíkban egyedülálló, bazaltorgonákat láthatunk. Nem vagyok meggyőződve róla, hogy valaha is jártam ebben a faluban. A bánya kissé elhagyatottnak tűnik de attól sok ember megfordul ott. Minden evben ha januar vege, akkor Szent Pal bucsuja Csikpalfalvan. Csak bazaltandezitek, de formára hasonlóak a híres alsórákosi bazaltoszlopokhoz.
Bálinték forrása Csíkkarcfalva 8,1 km-re.
Csíki Székely Krónika Vacsárcsi 8,2 km-re.
Vacsárcsi első hiteles említése az 1560-as évekből származik, azonban a korábbi történetére több, elsősorban régészeti adat utal. Ezek egyike a helyi hagyományban csíkszentmihályi Sándor-családnak tulajdonított udvarház, melynek maradványai a falunak a Csíkszentmihály felé eső részén levő dombon láthatók.
Csíkszentmihály hársfái 8,6 km-re.
Kezdjük a mesét a település nevével, mely az egyházközség védőszentjéről, Szent Mihályról származik. Gábor, tudom mennyire szereted ezeket a rejtéseket - hát, szívesen. Egy kicsit magasan volt, de megtaláltuk. A hosszan elnyúló Kőd és Kőcsonka magaslata alatt, a Rákospatakamentén elterülő Csíkszentmihály templomkertjében találhatók hársfák mesélnek a településről.
Karakó vasúti viadukt Lóvész 8,7 km-re.
Az impozáns mérető Karakó-hídvölgy Székelyföld egyik kevésbé ismert, elrejtett völgyében fekszik, annak vadregényes környéke fölé magasan kiemelkedik, Csíkszereda felől közeledve már messziről látszik. Karakó egy megállóhely neve, mely a kilencvenes évek közepén létesült az ajnádi és lóvészi állomások között.
Katolikus templom Csíkszentmihály 8,7 km-re.
Csíkszentmihály római-katolikus templomának magas, karcsú tornya mai formáját a XVIII-dik század elején nyerte, amikor magasították. De ablakai még a gótikus kor jegyeit hordozzák, a templomot lőréses és bástyás várfal veszi körül. Aznap a Kolos-tetőn jártam, túra után hazafelé, kitértem megkeresni az itt elrejtett geodobozt. Gondolom, hogy nem le, hanem fel szeretnél tölteni képeket a szóban forgó rejtekhelyekhez. Ez a rejtekhely nem jelenik meg a megtalált rejtekhelyek között, és a göröcsfalvi rejtekhely sem.

Csíkkarcfalva erődtemploma románul - in limba romana: Carta


Történelmi-kulturális értékek - Hargita megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Csíkkarcfalva erődtemploma adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Megtaláltam - Szerintem, ez az egyik legjobb állapotban megmaradt vártemplom Erdélyben.
  • Megvan - A templomot restauraljak, korbe volt veve faallvanyokkal. A restauralas ideje alatt nem latogathato.
  • Először rossz helyen kerestem - A segítő információt elmulasztottam figyelmesen végigolvasni. Aztán amikor bekukkantottam a valódi rejtekre, a dobozka egyszerűen elkerülte a figyelmem.
  • Kint, a falban, a keresztektől jobbra - A falat nemrég tatarozták, a falnak támasztott sirkövek más sorrendben állnak, mint ahogy a rejtekhely fotón látható. Lehet hogy a kövek között bujt el a kis filmesdoboz, ami mostanra el lett dolgozva vakoló kanállal?
  • Sajnálattal - Szerintem bevakolták a dobozkát, majd 100 év múlva ha megtalálja valaki, akkor hogy fog csodálkozni. Ilyennel foglalkoztak az őseink?
  • Befalazva - Befalazva sajnos.
  • Mi lett a sorsa? - A karcfalvi doboz végül került áthelyezésre, vagy befalazódott?
  • Az építőmester felesége - Nem voltam a helyszínen a tatarozás óta. De a visszajelzések alapján valószínűleg befalazták, az általam ott elrejtett geodobozt.
  • Elrejtjük - Ma felsétáltam a templomhoz. Nincsenek már rések a kövek között a falban.
  • Ez már beszéd - Már el is képzeltem, ahogy a várfal egyik titkos helyén, kilóg a falból az építőmester feleségének fél karja. Az ujjai között szorosan tartja a geodobozt, miközben csöpög a kezéről a karcfalvi kokojzalekvár.
  • Kétszer nem járja - Nem fogadhatom el kétszer, ugyanannak a rejtekhelynek a megtalálását. Ezért az egyik bejelentést átalakítottam Megjegyzés típusra.
  • A bennszülött kincskereső csak félig bennszülött - A bennszülött kincskereső igencsak rajta van, hogy békepipát szívjon Fekete Pákóval. A skalpolást hanyagolom, szövetségre lépést tervezek.
  • Fekete Pákóval jót és kicsit - Értékelendő a békés szándék, de sajnos nehéz időket élünk. A geodoboz nem fogja magát csak úgy megadni.
  • Az ilyet szeretem - Gondolkodni, szét nézni. Ez kell nekem :)) Én is csodálkozom, hogy eddig halasztgattam, de többet nem teszem.
  • Keresd gps nélkül - Annyi információ birtokában vagy már, hogy nincs szükséged gps-re. Keresd anélkül, és ne rontsd el a örömöd.
  • Gpsvel még nem kerestem - Pedig néhol jól jött volna, nem mondom.
  • Ne félj Pákó - No ez megtornásztatott. Ezután skalpokat gyűjtsünk vagy dobozokat?
  • Vicces - Ez volt a kárpótlás Dugásfürdő után. Ötletes rejtés.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Csíkkarcfalva erődtemploma? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.