A Kirulyfürdői letérővel szemben, a jelenleg zárt Kalibáskő vendéglő mellett, egy kis erdei játszótér áll üresen. A pünkösd előtti pénteken utaztam erre.
Varázslatos kapu. Ez tényleg egy szép kapu. A ma esti biciklitúráról hazafelé tartva, miután két geodobozt is sikeresen megtaláltam, Csíkszentkirályon haladtam keresztül. A Bors-kúria bejárati kapuja állítólag nem szerepel a műemlékek jegyzékében, pedig megérdemelné, hiszen tiszteletreméltó kora van.
A római katolikus templom előtt áll az emlékkereszt, rajta felirat: Pro memoria hic aedificatarum ecclaesiarum 1092-1914. Hazafele ejtettem utba Fenyőkutról jövet. Orulok, hogy vegre valaki megtalalta ezt a ladat. Aznap kimondottan olyan napom volt.
A Cserei-kúriát Cserei János fogarasi várkapitány építtette 1667-ben, aki Apafi Mihály idejében 8 évi várfogságot szenvedett. Fia, Cserei Mihály a szemtanú hitelességével írta meg Erdély történetét 1661-től 1711-ig, a szatmári békéig.
Bogát-hegyi kápolna Csíkrákos A Bogát-hegyen áll az 1725-ben épült kápolna, melyet a csíkszépvizi örmény katolikus püspök szentelt Szent Fülöp és Jakab apostolok tiszteletére. Innen a kilatas a Csiki medencere fonseges. Udvozlet, Istvan. Egy kellemes és könnyed kirándulás közepette kerültünk e fennséges helyre.
Fügevára Korond Ki Korondon megfordul, annak ajánlom, hogy Fügevár meglátogatását el ne mulassza, mely ily alakzatokat, ily képleteket bizonnyal ritkán lesz alkalma láthatni. A Fenyőkúti-tőzegláphoz igyekeztünk, pótolni a hiányzó geodobozt. E hegy oldalában van a Bonis pinczéjének nevezett kis sziklaüreg is, hol a hagyományok szerint egy Bonis nevezetü ember lakott.
Szakadát-mező Keleti rész A Szakadát-mező Hargita megyéhez tartozó keleti része a Rejtek-patak forrásvidékétől keletre és északkeletre található. A Jávárdi-tető, Nagysarok-, Tarvész-, és Rejtek-csúcsok között helyezkedik el. Nem lehetett olyan könnyen otthagyni ezt a mezőt, ezért végig sétáltunk rajta, egészen a határfáig.
Gespreng-hegy Brassó A Gespreng-hegy közvetlenül az Árvaleány-templom mellett emelkedik, délnyugatra. A nevét állítólag egy forrásról kapta, mely egykor a hegy nyugati oldalán, egy barlangszerű mélyedésből tört fel.
Várhegy Ozsdola A hatalmas fatörzset megtaláltuk, körbetanulmányoztuk. Lehet, hogy a maci elvitte szedreszes kozben. Megkozelitese legkonnyebben Ozsdola kozpontjabol a Moldova fele vezeto utat, a Kadar utat kovetve, majd leterve balra a Kopolno pataki erdoipari uton folytatva egeszen a Fajlo es Eges patakok osszeomlesi pontjaig, ugy jo 5 km-en at.
A hozzá fűződő legendáról Orbán Balázs a Székelyföld leírásában is említést tesz. Nem itt vezetett el az utam, de Homoródfürdőtől egy kis kitérővel kocsival is megközelíthető a hely. Homoródkeményfalva egyik kevésbé ismert nevezetessége, amelyről a helybeliek is kevesen tudnak, a Hollókő.
Moly-tó Szentegyháza Szentegyháza határában fekvő vulkáni fennsíkon két igen érdekes természeti képződménnyel találkozható. Két állandó jellegű, nem időszakos tó. Szentegyháza két tavát több mint 2 km választja el egymástól.
Régi sáncok Gyimesfelsőlok A gyimesfelsőloki régi sáncokat 1701-1702-ben építették a tatár betörések ellen, a sáncok az első katonai felmérésen is jól láthatóak. A jelenleg is látható rész körülbelül 120 m hosszan húzódik el kelet-nyugati irányban a Csapó-hegy északi lejtőjén.
Siculicidium útja Jézus Szíve templom Madéfalva A madéfalvi veszedelemhez kapcsolódik az a történelmi tanösvény, amelynek kiépítésére még 2010-ben nyert pályázatot Madéfalva önkormányzata. Majd írok az angyalnak, létrát fogok kérni, és levadászok mindent előled. Hogy "egyesek" mikor fogják megkapni az üzenetet, és mennyire fog tetszeni a rejtett célzás. Ott van, a helyén, s nem is kellett létra.
Emlékpark Dálnok Kézművesek háza az Iskola utca 8 szám alatt, épült a XVI-dik században, módosították a XVIII-dik században. MS-II-m-A-15983.
Csutakfalvi kerekeskutak Gyergyóremete Ezek kőből vannak kirakva, tetővel vannak fedve, fából készült házikóval védve, és egyedi megoldású kifolyóval rendelkeznek. Gyergyóremete Csutakfalva nevű részén, annak főutcáján, több régi, ásott kerekeskutat találunk.
Elek apó kútja egy többtonnás sziklatömbből készített alkotás, melyet a Szeltersz völgyéből szállítottak Székelyudvarhely központi parkjába. Az év utolsó napján, az újévet és Szilveszter barátunkat megünnepelni indultunk a Vargyas völgyébe.
Kerestem a geodobozt a talapzat jobb első sarkánál, majd a szemben állva jobbkéz felőli sarkánál is, de egyik helyen sem találtam. Nem sikerült a dobozt megtalálnom. Erdély egyik legkedveltebb üdülőtelepének, Tusnádfürdőnek a felső sétányán avatták fel a kis magyar világban, az 1940-es évek első felében, de ekkor turul még nem volt rajta.
Csíkbánkfalván több kápolna is van. A hétfői napra ez volt az utolsó megtalálásunk, és ráadásként ez a láda még szűz is volt. Szép a kilátás a rejtekhelyről. Csodalatos hely.
A Saj havasa 1553 m magas, a Csíki-havasok legmagasabb csúcsa.
A Fekete-Rez déli oldalában fekvő szórványtelepülés és hegyi klimatikus üdülőhely, Marosfő, három részből áll. 3 helybeli epp vizet pompalt a torony mellett, es semmi jelet nem adtak annak hogy be akarnak fejezni. Borzontról hazafele tartva álltunk meg, és kerestük meg ezt a geodobozt. Csend és nyugalom, a doboz előkerült.
A Somlyó-hegy védelme alatt található égerláp a Természet jótékony erejét testesíti meg. Már többen is jelezték, hogy nem kapják a geoegeret. Megtalaltuk, megpihentunk a padon de a feredest inkabb kihagytuk. Rendületlenül, minden elképzelhető helyre felmászva, bebújva, lehasalva, bekukkantva.
A bözödi levenduladomb a tó keleti végénél, a kőrispataki letérőnél található, különleges helyszínen. 2023-ban június 20 és július 9 között szerveztek nyílt napokat, naponta 10-21 óra között.
A nagybaconi református templomot is érdemes közelebbről megnézni. Templomát és csodás kopjafáit megcsodáltuk mi is. Nagybacon látnivalója az 1930-as években épített, Kós Károly által tervezett és szépen felújított kultúrotthon.
Hajdanán Oroszhegy falunak híres búcsújáróhelye volt, a falutól északra elterülő Kápolna mező nevű helyen, melynek közelében a hagyomány szerint csodás gyógyulások történtek.
A Pokolvölgy felső szakaszán, néhány száz méteres körzetben egymást érik a mofetták és a borvizforrások. Megtaláltuk az évnyitó dobozt a csutakban, irtózatos pokolbűzben. A Pokolvölgy három rejtése, a közeli Torja vára, és még néhány rejtekhely útközben, csábított ide.
A falu neve is templomról tanúskodik, Szent István király tiszteletére szentelt templomáról nevezték el. Ez egyben arra is utal, hogy már a XII-dik században plébániatemplom, amikor a Szent Istvánról elnevezett plébániák létesültek vagy kapták nevüket, ha előbb léteztek.
Mező-tető Sepsimagyarós Sepsimagyarós Háromszék egyik kis települése a bodzafordulói hegyek előterében, a Cseretető alatt. Vartam, hogy meg valaki hozzaszol e rejtekhelyhez, de hiaba.
A Kövesbérc 2,5 km hosszú, 200-500 m széles, és 610 m tengerszint feletti magasságban helyezkedik el. Az oklándi sírhalmokat 1895-ben fedezték fel, a Kövesbérc nevű hegygerincen, mely több falu területén fekszik.
Sikaszó a Fenyéd és Gyergyótekerőpatak közötti 138-as számú úton taláható, a Libáni-hágótól 11 km-re, az Alsó-Veresbükk-patak torkolatánál. Fáradt voltam, de egy kéthetes szünet után már nagyon hiányzott a túrázás. Erre jártunk Barnabással és Mihállyal, egy kellemes napon. Barátommal, Mihálydeák Ferivel megtaláltuk ezt a geodobozt.
A rejtek közeléből tényleg Magyarósra lehet inkább rálátni. Bár a doboz, inkább a magyarosi panorámát látja, mint a szacsvait.
Kósteleki keskeny palló, Ott rúgott meg engem a ló, Ha még egyszer megrúg a ló, Leszek egy semmirevaló. Itt is jártunk már, de most az új, közösen, kalákában javított úton csodálkozunk alá a Szellő tetőről. Szépvizen az idősebbek még jól ismerik a fenti versszöveget.
Aki Székelyudvarhelyről Farkaslaka irányába utazik, feljut a Baknya-tetőre, ahol egy nagy kereszt arra figyelmeztet, hogy itt érdemes megállni és körülnézni. Az udvarhelyi virágkiállitás megtekintése után, hazafele tettünk egy kis kitérőt, hogy megnézzük a Pléhkrisztust. Megvan, hihetetlen szép. A héten Székelyföldön jártam.
Várhegy Homoródalmás Szép kilátást biztosító magaslat Lövéte és Almás között. Lövéte és Homoródalmás között valahol félúton félrehúztunk, leparkoltunk.
Műemléképület a XVIII-XX századból, állítólag a helyi tanács megvásárolta az épületet. A kúria felújítás alatt van. Már megtörtént a sürgés-forgás, friss vakolat a kapu körül.
A barcarozsnyói Fundáta-völgyi barlang Rozsnyótól 3,5 km-re található, nem messze a rozsnyói vártól, 790 méter tengerszint feletti magasságban. A 80-as evekben mar jartam itt. A félreértések elkerülése végett pontosítanék. Szep kis barlang, erdekes cseppkovek.