Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Borvízkút - Kilyénfalva

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Borvízkút - Kilyénfalva

A kilyénfalvi borvízkút Gyergyó-Kilyénfalva központjában, a falun keresztülhaladó DJ138 jelzésű megyei út dupla kanyarjában található, a katolikus templomtól északnyugatra. Pár méterre a főút kanyarjától egy kis fémből készített fenyőfával díszített kút vonja magára a figyelmet.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Borvízkút - Kilyénfalva felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Székelyhíd várának makettje Székelyhíd református templom vár
Székelyhíd várának makettje
Borviz
Borviz
Határvédő sánc 2 Gyimesbükk sáncok
Határvédő sánc 2
20210911_150500 Járabányai mosógép
20210911_150500
Kerek sarokbástya 2 Alsórákos Sükösd Bethlen várkastély
Kerek sarokbástya 2
Kisborosnyó 1 Borzvára
Kisborosnyó 1

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Borvízkút Kilyénfalva fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Kilyénfalva és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Borvízkút!

A 0,22 km távolságra található, legközelebbi település, Kilyénfalva turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Zsögödi vár Kis-Vár dombja Csíkzsögöd Sikerült felkapaszkodni a tehéncsorda mögött, míg a kutyák szunyókáltak. Már régóta szerettük volna meglátogatni ezt a helyet, most örülünk, hogy doboz is került ide. A zsögödi várnak is nevezett egykori erődítmény az Olt jobb partja fölé emelkedő Kis-Vár dombján volt.
Sóskútfürdő egy szabadon használható gyógyfürdő. Ez a geodoboz a leírás nélkül is meglett. Varjuk a leirast :-). Sokáig mászkáltam a színpad alatt, míg utolsó elhatározásom során megtaláltam.
A középkori templom a Kripta nevű hegyen állott, ahol az egykori templom alatti kripta helye jól kirajzolódik ma is. Sokáig kerestem a megadott koordinátáknál, de eredménytelenül. A geodobozt nem kellett sokat keressem. Ez a doboz nem akar megmaradni, mert a valóságban is eltűnt, nem csak a világháborúban.
1708 végén Moldvából behurcolták a pestist Gyergyóba. Székelyföldön sok kereszttel találkozik az ember. A csíkszentimrei temető bejáratánál levő kőkereszt az 1700-as évek nagy pestisjárványára emlékeztet.
Egy vizesárokkal körülvett földnyelven 7 plusz 1 kisebb házikó, és 6 nagyobbacska, emeletes faház maradványait láthatjuk még. Zsögödfürdőn, közel a kezelőközponthoz, egy régi kemping tönkrement faházait találjuk, a strand felé menet.
A gyergyótekerőpataki Sugó-barlang Buzogányok-terméből kiágazó Tulfolyó ágát 1966 januárjában fedezik fel, összhossza 140 m. A kép igazolja, hogy megszenvedtem ezt a rejtést, s a fenyőillatú tusolót is. Itt az oldalon te vagy az első megtaláló, bejegyző. Talan 2 vagy 3 nagyobb csapat eleg hosszu nevlajstrommal, ugyhogy nem en talaltam meg legeloszor.
A Pierre Curie-forrás az Ősforrástól a Bagolyvár felé vezető ösvényen fekszik. Ez aztán a pech. Pedig igyekeztem azonnal, még május elsején, szombaton este elkészíteni az új rejtések weboldalát. A beton völgy felőli része enyhén nedves volt, de semmi kóstolási lehetőség nem volt.
Igen, a jobb oldal a Nap, a világosság, a férfi. A fotót nézve hirtelen nem tudtam eldönteni, hogy melyik a geotojás. De mire megérkeztem a tavacskához, már szakadt rólam a víz. Az Ördöglik környékét elsősorban a csíkszeredai terepkerékpárosoknak ajánlom, de a hely természetesen gyalogosan is felkereshető.
Zsinagóga Marosvásárhely Zsinagóga - Marosvásárhely, 1899-1900, szakralis építmény.
Görbepataka település Bagolyvár elnevezésű csodálatossziklaképződménye, impozáns sziklacsúcsa a második világháború idején fontos stratégiai szerepet töltött be. Kevés időnk volt keresgélni, dörgött, villámlott, jobbnak láttuk visszatérni a faluba. Majd visszasétáltunk a kényelmes ösvényen. Vagyis a századik be is jelentett megtalálás.
Bunker 1 Szalárd A Maros-szoros egyik ékességének számító Szerecsen sziklákon és azok környékén jól kiépített lövészárokrendszer húzódott, húzódik végig a sziklafal mentén, melyet sziklába vésett menedékhellyel, lőszerraktárral, bunkerekkel láttak el. Szalárd nyugati végénél levő forrásnál parkoltam, majd elindultam gyalog, az út mentén, a piros ponttal jelzett túraösvény másik vége felé. A piros pont jelzés út felőli végén kapszkodtunk fel a hegyoldalon, az elején picit keresgélve az ösvényt, mivel nagyon benőtték a fák meg a cserjék közvetlen a meredek oldal alatt. Egy kis keresgélés után előkerült az ösvény kezdetét jelző tábla, elkezdödött az ut a meredek emelkedőn felfelé.
A beömlési pontja keresztezi azt az ösvényt, amelyen a turisták bejárják a szurdokvölgyet. A Kőmező északnyugati részéből ered a Vargyas-patak baloldali mellékpataka, a Kőmező-patak.
Északi barakk és zártsánc Gyergyótölgyes A Kis-Beszterce északi oldalán, a 15 számú út felett épült az északi erődítmény, egy hatszög alaprajzú zártsánc. Ettől északnyugatra, 300 m-re, a Veres-kő-bütü csúcsára megfigyelő- és szálláshelyet építettek.
Az 1310 m magas Fertő-nyeregbol indulunk lefele. Megtaláltuk. Voltunk már fent a Fertő-nyergen ezen az úton, de soha nem néztünk be alaposabban a fák közé. Ivóban töltöttem a szilvesztert, közben néhány ládát is sikerült felkeresnem.
Fehéregyháza és Héjjasfalva között, utóbbi határában, a Határ-patak mentén déli irányba vezető földúton, Héjjasfalvától 5 km távolságban, egy 588 m magas hegyen találjuk az eredetileg Szászdálya határához tartozó szászdályai vár maradványait.
Levendula Koronka A koronkai levendula a bolgár levendulaként ismert Sevastopolis, az egyik legmagasabb illóolajtartalmú fajta. Koronka, Alsó utca 167 szám.
Rejtett tavacska, szép csendes elhagyatott bánya. A bánya kissé elhagyatottnak tűnik de attól sok ember megfordul ott. Nem vagyok meggyőződve róla, hogy valaha is jártam ebben a faluban. Vacsárcsi közelében, egy olyan kevésbé ismert, felhagyott kőfejtő van, ahol Csíkban egyedülálló, bazaltorgonákat láthatunk.
Forgalmas helyen, a Cosbuc utca sarkán, a Venczel József utcában, a volt Femina üzlettel szembeni Hirsch-ház udvarán, árválkodik egy göcsörtös fa a kapu mellett. Ha beszélni tudna, felhívná magára a figyelmet.
Az új függőhíd lehetővé teszi, hogy száraz lábbal mehessünk végig a Magyarok-hídja - Mária-kő turista útvonalon. Amikor a legutóbb a Mária-kő kilátópontjainál jártam, még nem volt átadva az új függőhíd, így elmaradt annak bejárása. A tervemben úgy volt, hogy a hídtól visszatérek, de hamar lemondtam róla.
Zsögödfürdő, a Borszékkal egyidős fürdőtelep, Csíkszereda déli kijáratánál, az Olt jobb partján található. Meglett, cseles. A geodoboz nagyon jol el van rejtve. Szerencsere szep meleg nap volt, ugy hogy folyamatosan legalabb 3 ember toltotte a borvizet a forrasnal, azert en kitartoan kerulgettem tapogattam es nezegettem a faszerkezetet, ok pedig engem, vegul feladtam, es elindultam Haromvara fele.
A Nagy-patak völgyében összesen 5 régi, az egykori Árpád-vonalhoz tartozó bunker maradványa található, ebből 4 a völgy bal oldalán van. A geodoboz a második bunkernél van elrejtve. A zsidó temetőtől jó kapaszkodón kell feljönni a rejtekhez.
1280-ban Dilia, 1323-ban Dálya, 1353-ban Daly maior, 1488-ban Dallendorf, 1523-ban Dellendorf néven fordul elő az oklevelekben.
Erdőcsinád temetői három szomszédos dombon helyezkednek el, a falutól északnyugatra. A sikertelen székelykáli keresés után megkerestem az erdőcsinádi temetőt. Nekem is hasonló élményben volt részem, a helybeliek engem is megbámultak.
A Dózsa György, volt Sándor János utca 34 szám alatt található épület a századforduló után épült, szecessziós stílusban. De sokszor vágtattunk át itt az állomás fele. így nem volt dolgom a kapussal. Ennél a helynél csodák csodájára senki sem bámult, nem is hittem, hogy van ilyen, pedig a szép kék szemű korcs kutya nagyon ugatott a kerítés másik oldaláról.
A Tímár-torony a XIII-XIV-dik században épült, az Óratorony udvarát hívatott megvédeni. Az Ónművesek tornyával, egy várfolyosón keresztül, össze van kötve.
A Kárpátok öregje - Mirkvásár.
Nagyon szép a szoborpark. A szoborparkban nem volt senki, de épp el voltak indítva az locsolófejek. Nagyon rendezett a templomudvar és a szoborpark. 1263-ban Sárpatak, 1319-ben Sarpataka, 1332-ben meg Sarpotoc néven jelentkezik az okiratokban.
Igen, elsőnek találtuk meg a geodobozt, ezt is és a Székely Kálváriát is. Két dolgot árulj el, kérlek. Megálltunk és megnéztük ezeket a különleges fejfákat, és persze megkerestük ezt a geoládát. A máréfalvi katolikus temető régi temetőrészében különleges, bádogborítással fedett cserefakereszteket láthatunk.
1268-ban Toldalaghnak, 1432-ben Tholdalagnak írják a források a nevét.
Bernády György építtette, 1910-ben. A marosvásárhelyi Csatornaház az egykori vízművekhez tartozott, a Maros alatt áthaladó alagút vezetékeinek karbantartó műhelye és szolgálati lakása volt.
Egykori Avram Iancu román inasotthon Marosvásárhely Iuliu Maniu utca 2 szám, Marosvásárhely. Egykori Avram Iancu román inasotthon, ma a Munkaügy székhelye.
Korondról hazafele tartva megálltunk, hogy megkeressük ezt a ládát is. Mi a majus 2-ot neveztuk ki kirandulo idonek. Az idei szezon második megtalálása. A Kalonda tető, Farkaslaka és Korond közt fekszik félúton, 845 m tengerszint fölötti magasságban.
Nem olyan nagy gond az a ciprus, legrosszabb esetben ültetünk majd egyet :). A Rava-patak felől indultam a hamisciprus-erdőt megkeresni, ami jelenleg még csak érdekes helyként szerepel a ládalistában.
A túravezetőnek nem feladata a geodobozok tálcán történő átnyújtása a túra résztvevőinek, bejegyzés céljából. Mivel a túravezető nem mozgatott meg minden követ jól. Bár én voltam az, aki elsőnek megmozgattam a dobozt takaró követ, mivel az nem mozdult elsőre, máshol kezdtem keresni. A Nagyhagymásban található mészkő plató.
A szalárdi Szerecsen-sziklákon, a piros ponttal jelzett túraösvény mentén több bunkert, kiépített sáncrendszert láthatunk. Az ösvény Andrásháza és Szalárd közötti, a főútról induló végétől felfelé haladva, ez az első sáncrendszer a jelzés közelében.
Csonka-ház - Marosvásárhely, Dózsa György utca 35. Épült 1910-ben.
Nádasfürdő Újtusnád Ez is előkerült. Igaz, a hely, az kész Szarajevo.
Miután megszabadultunk a kéregető cigánygyerekektől, elég sokat kellett forgolódni a szobor körül.
Elfáradtál a hintán vagy a csúszdán? Sétálj mezítláb! Cipő nélkül? Igen, mert érdekes és egészséges. A parkot csak a kerítésen kívülről néztük meg, és nem valószínű, hogy kipróbáltuk volna. Minden stimmelt, csak rengeteg ember és gyerek volt a kerítés mindkét felén.
Ilyen forrásokat Európában sehol máshol nem találhatunk, igazi világritkaságról van szó. Bár nagyon közel van az úthoz, mégis milyen kevesen tudtak róla. Gyönyörű napos időben találtam meg a ládát. Szépen rendberakták a forrásokat.
A hagyomány szerint Xántusz Keresztes alcsíki királybíró Hosszúaszóban lakott. Egykori kastélyának romja a kápolnával átellenben, a Libidáré dombon található, Fitód és Hosszúaszó települések között félúton.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Borvízkút adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Kilyénfalva térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Geocitrom Sepsiszentgyörgy II Utólag. Remélem nem haragszotok rám, hogy oly hamar lépnem kellett. Péter tőled külön elnézést kérek, hogy nem tudtalak végighallgatni.
  • A járvány miatt több mint egy évig szünetelt a wellness központ. Érthető, hogy nagy tömeg várakozott az előtérben.
  • Utolag meg egy kerdes. Tepo, Tope vagy Tepej a helyes most Alsorakos eseteben?
  • De azert az Eger feredonel csak nem kaptam meg a dobozkat. Azok az istenes fenyviszonyok megcsaltak, igencsak.
  • Télen a nagy hóban egy élmény felmászni, főleg ha 10 gyereket kell fékezni.A tetön tudtuk meg, hogy a medve megelözött, szerencsére a dobozt a helyén hagyta igy a 14 személy, föleg a gyerekek nagyon örvendtek neki.
  • Nem volt könnyű megkapni a dobozkat, de legalább érdekes volt. Nagyon jólesett a déli nap után a barlang hűvös, huzatos klimaja :).
  • A tavaly ősszel, rejtéskor, nem volt szerencsém túl sok vízhez a Fehéres-patak mély medrében. Azóta tervezem, hogy visszatérek csodát látni :-).
  • Evekkel ezelott mar megtalaltam ezt a dobozt, most meg utban a Benko kert fele ujra felkerestem. Igaz mar a kornyezete sokat valtozott.
  • Sziklataréj - Ter-kő Kilátások. Nahát. :) Mi pedig nem sokkal később, amikor fennebb emelkedett a felhőzet, a Bucsecsben és a Királykőben gyönyörködtünk, aztán a Csalhó is félig-meddig felfedte magát.
  • Nem a halott ágat kell keresni, hanem a halott ág helyét. Érdemes figyelmesen elolvasni a geodoboz megtalálását segítő információt, akár többször is.
  • A hely nagyon tetszett, a kápolna és a kilátás is szép. Találkoztunk a kápolnát őrző vízisiklóval is.
  • Az öcsémékkel esti ládázásra indultunk. Meg is találtuk, a kapu csukva volt.
  • Visszatertunk es meglett.
  • Az igazat megvallva valami másra számítottam. Egyáltalán nem csúf, de hogy a világ 8 legszebb vízesése között van, nagyon túlzás.
  • Szászfenesi Leányvár Vasárnap délutáni séta. Megtaláltam a rejtekhelyet. A doboz jó állapotban, jól elrejtve.
  • Kora tavasszal találtam meg ezt a rejtekhelyet, de mivel nagyon jól tudok halogatni, csak most jelentem be, amikor másodszor is megtaláltam- megtaláltuk a fiatalokkal. Nagyon kellemes itt időzni egy kicsit a nagy melegben, beállni a víz alá, ami nem lélegzetelállítóan hideg, és kellemesen permetez.
  • Ma hazafelé jövet úgy láttam, hogy a geodobozt tartalmazó rejteket elvitték. Még ellenőrizni fogom, hogy nem dobták-e le a dobozt a földre.
  • Zaboláról hazafele kerestük meg ezt a dobozt. Már elég rég el van rejtve, és a településünkön is van.
  • Czofronka Czofronka novemberben. Bár elsőnek értem fel a csúcsra, nem én voltam az aki meglátta a geodobozt. Igaz, nekem kellett érte menni :-).
  • A havasrekettyei vízesést látogattuk meg és hazafele tettünk egy kisebb kitérőt. Jó helyen kerestük a dobozt, de a kövek mögött csak egy rozsdás régi ajtóreteszt találtunk.
  • Őszi képeket szerettem volna készíteni a vulkánnál. Csalódás ért, közölték, hogy filmforgatás miatt a közelébe sem lehet menni, korulbelul 5 hétig.
  • Szigligeti Színház - Nagyvárad Váradi séta. A váradi láda-kereső séta második állomása. Utoljára 14 éve jártam a város központjában, azóta nagyon sokat változott.
  • Ugy sikerult megtalalnom, hogy atmasztam a keritesen, es szembol sokkal egyszerubben meglett.
  • Jot ittunk a forrasvizbol, kellemes kis nap utan kellemes pihenesre tertunk az "Salvatore Hotelban", Csiksomlyon. Ha nincs nagy turistaszezon, jocskan engednek az arbol, erdemesebb itt megszallni mint panzioban, csak ajanlani tudom.
  • Ez egy rejtett reklám :-).
  • Köszönöm a képeket. Bevallom, legutóbb amikor ott jártam, nem figyeltem meg figyelmesen az úszószigetet.

Sikerült eljutni Kilyénfalva környékére? Tetszett a Borvízkút? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!