Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Bánya-tető

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Bánya-tető

A Madarasi menedékháztól a Fertő-nyereg fele az egyik lehetséges túraösvény a Bánya-tető mellett vezet el. A kilátást korlátozzák a felnövő fák, és nem egyszerü a szirtre való feljutás sem.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Bánya-tető felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

6951 Havasgáldi-szoros
6951
Töltenivaló őzlábak
Töltenivaló őzlábak
Befalazott forrás Kozluk-forrás Cozluk Macin
Befalazott forrás
Jézus szászváros
Jézus
Asztal? Felek gömbkövek
Asztal?
Templomkert Szárazajta
Templomkert

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Bánya-tető fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Bánya-tető!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 7,98 km távolságra található, legközelebbi település, Libán turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Nagybacon látnivalója az 1930-as években épített, Kós Károly által tervezett és szépen felújított kultúrotthon. A nagybaconi református templomot is érdemes közelebbről megnézni. Templomát és csodás kopjafáit megcsodáltuk mi is.
Bala-tó Póka
A gyimesközéploki vízimalom a XIX-dik században épült, magánterületen található.
Sízés után a korcsolyapálya környékén előkerült a doboz. Hát persze, hogy nem volt bejegyzés még a füzetkében. Esos ido leven, mikor biciklivel nem kivankozik le az aszfaltrol az ember, Csikszeredaban akadt meg dolgom. A csíkszeredai műjégpálya Vákár Lajos nevét viseli, annak a nevét, aki a 70 éves csíki jégkorongsportnak hat évtizeden át volt alappillére.
A Gyimesekből a Boros-patak menti úton juthatunk fel a patak fejébe, az Apahavasra. Sajnos a tetőn valamennyi csemetét tőből kivágták, és hatalmas kazlakban barnára száradtak. Még 2012-ben rejtettem itt el az Apa-havas első geodobozát.
Sár nincs, falu megvan, doboz rendben. Sajnos ezt a templomocskát az utóbbi időben többször is kirabolták. Kicsi falu kicsi templom. Régi templomát, mely kinn állott a mező szélén 1648-ban építik.
Patika múzeum Segesvár Az irodalmi adatok szerint, az 1720-ban alapított Oroszlán-patika volt Segesvár első patikája. A 18-dik század első felében három patika működött Segesváron - a Korona- (Apotheke zur Krone), az Oroszlán- (Apotheke zum Löwen), és a Sas-patika (Apotheke zum Adler).
Marosvásárhelyen, a Meggyesfalvi negyedben, a Téglagyár háta mögött, egy nagyméretű tó található, zöld környezetben. Visszafele itt is voltunk. Még dobozkákat is előkészítettem. Kemenceépítéshez való agyagot szedtem innen régebb.
A középkorban katolikus temploma volt, amelyet azonban megroskadt állapota miatt 1800-ban le kellett bontani. 1231-ben jelentkezik először Sarpotoc néven.
Két ismeretlen magyar honvéd sírja Lókút teteje Két ismeretlen magyar honvéd, a 32-dik határvadász zászlóalj katonáinak sírhelye Lókút erdős részén, közel az egykori határvonalhoz. A Rákóczi-vártól a gerincen felfelé körülbelül 2,8 km, a harmadik határkőtől körülbelül 800 méterre, 1944 augusztus-szeptember.
Szemben vele a magasabb Csicser - legendás helyek ezek, de a legendákban sok történelmi igazság rejtőzik. Székelyudvarhely nyugati, Székelykeresztúr irányába vezető kijáratánál, a város legrégebbi műemlékével, a Jézus-kápolnával szemben emelkedik félig kopaszon a Budvár (625 m).
Csíkmindszent Csíkszeredától 8 km-re fekszik a 123B megyei út mentén, a Nagyrét-patak (vagy Mindszent-patak) völgyében. A templom nagyon szép, a rejtek érdekes. Megtaláltam a dobozt. Ez is meglett ma délután, köszi a rejtést.
A Bánya-völgyhíd 2 km távolságra van Gyimesfelsőlok állomásától és 28 m magasságban hídalja át a Bánya patakot. Az ezeréves határtól hazafelé. Itt valóban van még geoláda? Szerintem a láda gazdája tudná erre a kérdésre legjobban megadni a választ.
A Kootz-ház egy XVII-dik században épült segesvári lakóépület, a Bástya utca 9 szám alatt.
Székelyhodos községközpont, Marosvásárhelytől 22 km-re északkeletre, Szászrégentől délkeletre található. A helyszínre érkezve, annak rendje-módja szerint a kőoszlopos kapun léptem be a templomkertbe.
La Radu mosógép Tósarok A főútról Zsedántelek felé kell letérni - Tósarok települést elhagyva, ahol a Radu patak a Zsedán patakba torkollik, megpillantjuk az egykor virágzó La Radu fogadó öreg mosógépét. Kiskocsival is megközelíthető, itt kezdődik a különös hangulatú, eldugott, szétszórt tanya-világ. Műút vezet már a mosógépig, mely fájdalmasan leromlott 2014 óta.
Régi turatársakkal indultunk neki ennek a jól ismert helynek, csak most általunk ismeretlen uton menntünk fel és jöttünk is le. Megtaláltuk, habár nagyon ravaszul elbújt egy felhőbe az egész környék. Először a rejtő elrejti-majd a többiek megkeresik típusú játékot akartunk játszani, de végül együtt rejtettük el. A Zászpás egy 1279 m magas csúcs a Görgényi havasokban.
Igeretemnek megfeleloen megosztom veletek, egy a szakirodalomban alig emlegetett foldvar helyet. Elindultam megkeresni az elfelejtett földvárat. Tehat meg az elfelejtett foldvarig nem ertel fel az eso miatt? Meliékkel közösen indultunk egy kis körtúrára, Csíkszépvízből indulva, a Hegy útján egészen a Pogányhavasig.
A Parajd és Gyergyóalfalu közötti, Bucsin-tetőn áthaladó, Kis-Küküllő völgyében vezető, DN13B-as jelzésű műúton több forrást is találunk az út mellett. A Parajd községhez tartozó Bucsin település és a Bogdán-sípálya között félúton található csorgó vize friss, hűsítő. Éppen beesteledett amikor a forráshoz értünk.
A Székelykeresztúrhoz tartozó, a várostól 1 kilométerre települt Fiatfalva látnivalói közé tartoznak a falu délnyugati részén található iszapvulkánok. A szárazság miatt csak a legfelső, D-K-i vulkán működött, enyhén szivárgott az iszap. Nem annyira látványos, mint amennyire érdekes hely, nem véletlenül szerepel a Székelyföld 7 csodája között.
Égigérő vackorfa Fenyés Csíkszentkirály A világhálón egy nagyon szép, meseszerű leírás olvasható a Csíkszentkirályhoz tartozó Fenyés völgyében levő vackorfáról - Érdemes elolvasni. A szép szavaktól ösztönözve, elindultam megkeresni a mesebeli vadkörtét.
A Szurduk a Vargyas-patak völgyének a Szeltersz klimatikus üdülőhely északi bejáratánál található, szurdok jellegű helye. A patak földrajzi baloldalán található a Szurdukbükke vagy Szurduk bükk, a jobb oldali Vészkaréj meredek sziklaoldal felett pedig a Cserebérc vagy Bükkdomb.
Kavics- és homokbánya Csíkszépvíz Tekintélyes méretű kavics- és homokbánya Göröcsfalva és Csíkszépvíz között, az aszfaltút mellett, a szépvízi lőtér szomszédságában. Egy kerékpártúra alkalmával, véletlenül bukkantam rá.
Szép volt a kilátás, kár, hogy a kabin zárva van. Miután az interneten láttam egy pár képet, videót, már nagyon kíváncsi voltam erre a panoráma kabinra. A Gyilkostó Adventure Egyesület és a Hargita megyei hegyimentők két, új típusú menedékházat építettek a Békás-szorosban.
Az oroszhegyi nárciszrétek a falutól északra vannak, a Mákvára dombjától észak felé haladva, körülbelül 950 m tengerszint feletti magasságban. A helybeliek kankósdinak vagy kápolnavirágnak nevezik a nárciszt.
Megprobáltunk autóval felmenni Komjátpataka felől, de nem jött össze. A rejtekhely-találkozó színhelyével szemben volt ez a Széphavas, ami mégsem volt szép havas, viszont annál szebb volt innen a kilátás. A hatodik rejtekhely-találkozó alkalmából jártunk itt. Vándor, aki a műúton robogsz le a százéves határig, szállj ki, és gyalogolj fel ide.
Reggel a friss levegotol hamar felebredtem, ugy hogy hatra hagytam a tarsasagot, nyeregbe szalltam es irany az Ejtoko. Kihasznalva az 5-ik HEKE napokat a Vargyas volgyeben vegre megkereshettem ezt a dobozt is. Erdővidék népművészetéről híres falujából Vargyasról indulunk, a Vargyas patak völgyén fölfelea Homoródalmási Orbán Balázs barlang irányába, a szurdokvölgy kezdete 13 km-re van a falutól.
A jelenleg romokban álló műemlék épület a Régenhez tartozó Abafája falu területén található. A kastélynak egykor 32 terme, az udvaron eklektikus szökőkútja, historizáló ablakos lépcsőháza, festett kazettás mennyezetű emeleti nagyterme volt.
A bogáti kápolna alatt több borvízforrás fakad, egyik forrás vizét az 1938-ban közadakozásból épített melegített borvízfürdő hasznosította. A fürdő épületét 1971-ben újjáépítették, faragott oszlopos előteret képeztek ki.
Nem csak egy kiképzőtábor kapott helyet a második világháborúban Szentegyházán, hanem a Szentegyházi Önálló Harckocsiakadály is. A magyar hadvezetés 1944-re egy összefüggő erődrendszert épített ki az ország keleti határán, Székelyföldön is, a fontosabb szorosok szűkületeibe, ezt nevezték Árpád-vonalnak.
A katolikus vallás szervezkedésére 1752-ben történik kísérlet, amikor Gábor Mihály, egy Kőhalmon letelepedett obsitos katona lakást ajánl fel a ferenceseknek. A városi tanács nem engedélyezi, a terv csak 1761-ben valósul meg.
Az Oltmelléki hegysorhoz tartozó Hortobágy-hegység területén, a Tyúkosi-patak mellett fekszik Kóbor község. Kóbor falu első említése 1206-ból való, ekkor Villa Cowrnh néven említik.
A gegesi református temetőben érdekes, százévesnél régebbi sírkövek vannak.
Ilyen forrásokat Európában sehol máshol nem találhatunk, igazi világritkaságról van szó. Bár nagyon közel van az úthoz, mégis milyen kevesen tudtak róla. Gyönyörű napos időben találtam meg a ládát. Szépen rendberakták a forrásokat.
A Fenyves-patak völgyében, körülbelül 230 m távolságra északra a bodvaji vashámortól, az út szélén egy érdekes, mohás, zöld sziklatömböt találunk. Ez egy könnyű drive in doboz.
Éjjel könnyű :-). Nagyon jó a hely. Megtalaltuk, eleg hamar sikerult rabukanni, de annal nagyobb volt az orom. A marosvásárhelyi Kultúrpalota vagy Közművelődési Ház 1911-1913 között épült, Dr.
Három címert láthatunk rajta. A szászrégeni Címeres kút a Sós utca és a Főtér (jelenleg Petru Maior-tér) kereszteződésénél található, ez utóbbi útburkolatának szintje alatt.
Szélkapu Nemere-hegység
Gondolom, hogy többen próbálkozhattak a doboz megkeresésével, de nem számoltak be a kudarcról. Megleltem a leleményes helyet, igaz, én is kezdtem már feladni. A Megyei Kórház közeléből induló, piros ponttal jelzett, egykor kiépített, egészen a Számológép-gyárig vezető ösvényen indultam a Somostető felé. A Somostetőről, Marosszentgyörgyről, és Jeddről is jelzett turistautak vezetnek a vásárhelyiek kedvenc kirándulóhelyei felé: Németkalap, Terebics, Cinege-tető.
Mai templomuk 1781-ben épült, az utolsó örmény plébánosa 1959-ig Bodurján János volt, azóta vasárnaponként a római katolikus plébános tart szentmisét. A XVII-dik század végén örmények telepednek Szépvízre, akik katolizálódnak és 1785-ben örmény szertartású plébániát szerveznek.
A régészek Zsögöd I elnevezéssel jelölik az egykori erődítmény helyét. A zsögödfürdői vár az Olt jobb partján, a Malomföldnek nevezett helyen volt, ott ahol a zsögödfürdői házak felé emelkedő távközlési antenna is van.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Bánya-tető adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Sokkal nagyobb és másabb látványra számítottam. Nem mondom, különleges látvány, de nagyon giccses.
  • Egy kis séta után következett ez a harmadik bunker, ahol egy kicsit megviccelt a rejtekfotó, mert a fotó alapján máshol kerestük. De igy is simán előkerült hamarosan.
  • Mert nagyon sok a kétlábú látogató. Az útról letérve találtunk két ládát kb 20 méterre egymástól.
  • Gratulálok a századik megtalált geodobozhoz. A Rejtekhely számlálója jól jár, különböző oldalakon más-más számokat mutat :-).
  • Lentről már háromszor végig gondoltam, hogy na, onnan aztán nem. A Google légifotója alapján hamar rájöttem a megoldásra, és Gabi barátommal nekivágtunk a régi kisvasút töltésén.
  • Első szűz ládánk, így a mai nap kétszeresen ünnep volt számunkra. Köszönjük a rejtést, így most már két geoládája is van a csíkszépvízi víztárolónak.
  • Az afonya meg tenyleg finom, sot, talan nagyobbak is mint a Madarasi Hargitan.
  • A Vörös-szakadéktól jövet megálltunk, hogy megkeressük ezt a dobozt is. Sajnos nem találtuk meg, igaz nem is kerestük sokat mert a fal és a bokor közötti terület alá van aknázva.
  • Nincs meg a viz, nincs meg a fa. Szomoru ott.
  • Nem artana egy ellenorzes.
  • SZNM 8 Eresztevény - Gábor Áron síremléke Sikertelenül. Gyakran járok sétálni, bringázni erre a környékre, háromszor is kerestem a dobozkát de nem találtam. Érdemes lenne újrarejteni, ha tényleg eltűnt a dobozka, hisz sok idegen turista is megfordul a környéken, sőt egy ügynököt is útnak lehetne indítani innen.
  • S mire a csapat megérkezett addig mi már rég a kapuban voltunk. Imádtam ott lenni, a sziklafalak, a táj, a kapu, ámulatba ejtő.
  • Mindhiába kerestük a dobozt. Sokszor járunk errefele, talán mégeegyszer megpróbáljuk.
  • Nagyon jó :). Köszönöm szépen.
  • Gratulálok. Sikerult a kis templomba is bemenni?
  • Ez a rejtekhely egy élmény, a visszahajló kő, a kis vízesések és a nagy erdő adják a hangulatot. GPS nélkül kerestük, a leírás segített, a kihajló kő szembetűnő és egyedi.
  • A falat nemrég tatarozták, a falnak támasztott sirkövek más sorrendben állnak, mint ahogy a rejtekhely fotón látható. Lehet hogy a kövek között bujt el a kis filmesdoboz, ami mostanra el lett dolgozva vakoló kanállal?
  • Szegyen nem szegyen egyik legnehezebb brassoi dobozom volt. Termeszetesen mar amiket megtalaltam.
  • Beusnica-vízesés Tufa. Na, ez szerintem szebb mint a Bigér, de ez nincs útban. Én Szászkabányárol gyalogoltam idáig, hát a visszaút, az megért egy misét.
  • Ha nincs ez a játéktér, valószínű ezt az érdekességet sem fedezem fel soha. Stratégiai megfigyelőhely lehetett, nemhiába ástak ennyi lövészárkot ide.
  • Tartottunk attól, hogy a sok esőzés után nem nagyon lesz járató a terep, de nem volt gond. A doboz hamar meglett, miután a rejteket megtaláltuk, csak egy kicsit meg volt rágcsálva.
  • A Rákosi-Hargita lábánál alussza évszázados álmát a Pogányvár, 1273 méter magasságban egy vulkáni mellékkráter tetején. Az építés idejérõl eltérnek a vélemények.
  • Gyönyörű tó, a lehetetlen zöld színével. A legendája is hozzáillik.
  • Megtaláltuk a geodobozt, a helyén volt, elsőnek jegyeztünk be megtalálóként. A fedett lépcső és templom szép rendezett környezetben van.
  • Azert nem inkvizicio, ha szomjasan, faradtan erkezel, kimondottan jol esik.
  • Olvassátok végig az ismertető táblát, van ott pár érdekesség. A geodoboz könnyen megkerült, van pár találat a logbook-ban, ami itt nem szerepel.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Bánya-tető? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!