Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

A Jeges-barlang lehelete - Borszék

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

A  Jeges-barlang lehelete - Borszék

A mindössze 40 m hosszú Jeges-barlang, réteges mésztufában, egy repedés mentén alakult ki. A Jég-barlang elnevezés helytelen, ugyanis ez a barlang nem jégben alakult ki, hanem csak jeget tartalmaz.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben A Jeges-barlang lehelete - Borszék felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Névtelenül...
Névtelenül...
Csalhó és a Kis-Cohárd Czofronka Csofronka
Csalhó és a Kis-Cohárd
Március elején Nagytusnád katolikus templom
Március elején
Csókás-feredő Csókás feredő Csernáton
Csókás-feredő
Ősz Csere erdő Marosvásárhely
Ősz
Emlékmű sötétben Csíkpálfalva
Emlékmű sötétben

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az A Jeges-barlang lehelete Borszék fotóalbumba!

Fedezzétek fel Borszék és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az A Jeges-barlang lehelete!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 0,95 km távolságra található, legközelebbi település, Borszék turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Borszék
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Régi templomáról azt tartják, hogy XIII-dik századi, de 1763-ban átalakították. Úgy látszik azonban, hogy ez az átalakítás teljes újjáépítésével volt egyenlő.
Egyetértek, ezt így szinte lehetetlen megtalálni. Hárman kerestük ezt a geotojást, hármunknak összesen csak két szemünk volt. Megtaláltuk, pedig majdnem kifogott rajtunk. A Tau a görög ábécé 19-dik, a héber ábécének pedig az utolsó betűje.
A Forrás-utcából a kanyarban egy sikátor vezet a Nádas-csorgóhoz. A Forrás (Csorgó)-utcába érkezve, a patak mellett találtam egy kis parkolásra alkalmas helyet. Azt hittem, hogy ez borvízforrás, nagyot csalódtam, hogy csak egy sima ápőpláta. Ha mar megvolt a Sos, akkor legyen a Nadas is.
A Somlyó-hegy védelme alatt található égerláp a Természet jótékony erejét testesíti meg. Már többen is jelezték, hogy nem kapják a geoegeret. Megtaláltam a dobozt ma, de üresen. Rendületlenül, minden elképzelhető helyre felmászva, bebújva, lehasalva, bekukkantva.
A Szentegyházasfaluból a Madarasi Hargitára vezető út mellett, a mini vízierőműtől északra körülbelül 600 méterre, a Transzhargita út melletti sziklabástyájától körülbelül 300 méterre délnyugatra, a Vargyas-patak egyik baloldali mellékága hatalmas erővel zúdul alá a hegyoldalon.
Bocskai István emlékmű, Székelyudvarhely.
Ez tulajdonképpen egy mini dagadókúp, mint amilyen a Madéfalvi-Hargita csúcsától délre található, szintén piramis formájú Csompoly is. A Csicsói-Hargita északi csúcsrégiójában, a kilátópont szikláitól körülbelül 120 méterre nyugatra, egy piramis formájú csúcsot láthatunk.
Az Öcsém-tető sziklafalának lábánál húzódó kőfolyást Ördög-malomnak, míg a közelében emelkedő sziklatömböt Vigyázó-kőnek nevezik. A csucson osszefutottam egy masik csapattal, igy egyutt talaltuk meg a ladat. A csiki -23 fokos kodbol jol esett a napsutesben turazni, elsonek a Vigyazo-kovet szemeltuk ki. Egy novemberi Eke túrán kerestük meg a dobozt.
A ratosnyai épülő víztároló Ratosnya községtől észak-északkeletre, sziklás környezetben található, a Szék-, Tiha- és Középső-patakok összefolyásától délre, 1 km-re. A jelenleg 95 százalékban elkészült, földből készített duzzasztómű tervezett magassága 105 m, építését 1989-ben kezdték el.
A Fekete-Rez déli oldalában fekvő szórványtelepülés és hegyi klimatikus üdülőhely, Marosfő, három részből áll. 3 helybeli epp vizet pompalt a torony mellett, es semmi jelet nem adtak annak hogy be akarnak fejezni. Borzontról hazafele tartva álltunk meg, és kerestük meg ezt a geodobozt. Csend és nyugalom, a doboz előkerült.
A kastélynak egykor 32 terme, az udvaron eklektikus szökőkútja, historizáló ablakos lépcsőháza, festett kazettás mennyezetű emeleti nagyterme volt. A jelenleg romokban álló műemlék épület a Régenhez tartozó Abafája falu területén található.
1453-ban villa Belken néven jelentkezik az oklevelekben. 1645-ben Magyarbölkény a neve.
Végre sikerült.
Magyar honvédek és német katonák sírja a gyimesi római katolikus nagytemplom kertjében, a 12/A jelzésű út mellett.
Népi iskola, Geges. Épült 1896-ban.
Bunker 2 Szalárd A Szerecsen-sziklák közelében az ösvény két oldalán, egymással szemben két bunker állt. Az 1. Ez a bunker érdekesebb volt mint az előző, márcsak a cseppkőlefolyás miatt is. A Bunker 1 után hamar következett az egymással szemben levő két bunker.
A csíkszentimrei temető bejáratánál levő kőkereszt az 1700-as évek nagy pestisjárványára emlékeztet. 1708 végén Moldvából behurcolták a pestist Gyergyóba. Székelyföldön sok kereszttel találkozik az ember.
A Sugó-kő a Munticsel - Sugó-szoros természetvédelmi területen, a Hargita megyével szomszédos Neamt megyében található. Az Ecolog menedékháztól indulva, a piros háromszög jelzés mentén, egy rövid körtúrát járhatunk be, látványos útvonalon.
Természeti kincsek tanösvény Gyergyóremete Gyergyóremetén több tanösvényt hoztak létre, a természeti kincsek, a népi építészeti emlékek, illetve a műemlékek témakörben. A Természeti kincsek tematikus séta a Szent Lénárd plébániatemplom közeléből, a Marosparton megépített kilátóterasztól indul.
Székelykál a Káli-patak völgyében fekvő Maros megyei falu, mely közigazgatásilag Nagyernyével képez egyazon egységet.   Nem messze, csupán 15 km-re található Marosvásárhelytől.
A Görgényi-havasokban, Maroshévíztől 10 km-re, az Öreg-tető szomszédságában, több különös sziklacsoportot találunk. Gyönyörű hely, csodálatos lelátás, remek rejtés. A Hargitától északra, a Libán-tetőtől a Maros-völgyéig tartanak a Görgényi-havasok gerincei. Mivel ezen a hétvégén (2018 03 17-18) nem mentem túrázni átnéztem a tavalyi fényképeimet.
Csíktaploca kőrisfája és hársfája a jelenlegi kultúrház, a volt Lázár-kúria előtt áll, társai azoknak a fáknak, amelyeket a kollektiv gazdaság idejében kivágtak. Ma már ennek a két fának is levágták a felső részét, pedig mesélhetnének a Lázár-családról, akiknek emlékét az itt kezdődő Lázár utca őrzi.
Gyimes vidékének megközelítése a Gyimesi hágó, régi nevén Tekerőhágó, irányából történik. Ennek is az elso megtalaloi voltunk. Fontos turista csomópont a nyereg - túl a csodás panorámán, amit nyújt. Köszönöm a tájékoztatást az eltűnt geodobozról, igyekszem pótolni.
Kápolnásfalu északnyugati részén, a Homoród-tető délkeleti oldalában, a település felett, egy sziklaperem húzódik. Az alulról is látványos sziklafal tetejéről remek kilátás nyílik a környékre, kápolnásfalu házaira, csűrsoraira, zsákutcáira.
Gyergyó romlása emlékoszlop Gyergyóújfalu Újfalu határában, a Vasláb felé vezető kövezett megyei út mentén álló emlékoszlop a Gyergyó romlása néven emlegetett eseményre emlékeztet. Az emlékoszlop felirata Gyergyó lakosságának a kuruc mozgalomban való részvételéről szól.
A Kelemen-havasokban turaztunk az EKE tagjaival. Ez a híd és ez a rejtés már sokkal jobban tetszett mint a strandnál levő.
Görgényszentimre községben található a Görgényi nárciszmező, a Görgényi-havasok lábánál, összesen 3 hektár területen. Maga a rejtő vitt el a rejtekhelyhez, a saját kocsiján. Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van.
A kilátást korlátozzák a felnövő fák, és nem egyszerü a szirtre való feljutás sem. A Madarasi menedékháztól a Fertő-nyereg fele az egyik lehetséges túraösvény a Bánya-tető mellett vezet el.
A Veres-kő sziklacsoport az Apostolok szikláitól 4 km távolságra délnyugati irányba 1670 m  magasságban szintén a gerinc közelében helyezkedik el. A 12 Apostol sziklacsoportjai után a Veres-kő szikláit kerestük fel.
Kincses Kodáros dombja a Sóvidék legendás helye. Nagyon fogynak a pontjaim, ideje újakat gyűjteni. Mivel új rejtő rejtett itt egy új geodobozt, új rejtekben - én is, mint rejtekgazda, megkereshetem azt, és pontot is kapok a megtalálásért.
Nagy Pájszó tetején haladt végig a régi országút Erdély és Moldva között, elkerülve a patakok útromboló erejét. Tiszta időben gyönyörű kilátás tárul elénk.
Ez a lépcső idővel tönkrement, a Tóka-csúcs egyedüli megközelítési lehetősége egy csúszós, bizonytalan túraösvény volt. A Tóka alatti meteorológiai állomás és a csúcson található megfigyelő létesítmény között, a 70-es években egy falépcsőt építettek ki.
Zsögödfürdő, a Borszékkal egyidős fürdőtelep, Csíkszereda déli kijáratánál, az Olt jobb partján található. Meglett, cseles. A geodoboz nagyon jol el van rejtve. Szerencsere szep meleg nap volt, ugy hogy folyamatosan legalabb 3 ember toltotte a borvizet a forrasnal, azert en kitartoan kerulgettem tapogattam es nezegettem a faszerkezetet, ok pedig engem, vegul feladtam, es elindultam Haromvara fele.
Székelyudvarhelytől észak-északnyugati irányban, az egykori Szombatfalva határában, a Parajd felé vezető országút mentén, a várostól 3 km-re, a Sóspatak völgyében, 517 méter tengerszint feletti magasságban fekszik Szejkefürdő. A ládát 2006 június elsején találtuk meg Misivel és Bálinttal, akkor még a domb aljában. A ma délutáni Firtos vára és Énlaka után ez inkább csak játék volt a gyerekek kedvéért, de ugyanakkor jó alkalom az Orbán Balázs megemlékezésre, nekünk székelyudvarhelyieknek természetes dolog a síremlék de azért köszönet a rejtőnek, hogy ismertebbé teszi ezt a helyet. Megtaláltuk a ládát, a barátaimmal.
Zsedán-völgyi kőgomba Kelemen havasok Árvátfalva
Lisztes-bérc Jódtelep A Lisztes-bérc egy lapos kő Ratosnya közelében, a Görgényi oldalon, a 90-es években még Lapos-kőnek neveztük. Habár a környező fák eléggé megnőttek, a kilátás még mindig jó Ratosnyára, és a Maros völgyére nyugatfelé.
A Keresztes-havasból eredő Borka-patak mentén található ásványvízforrások közül a legismertebb a Bor-kút nevű forrás. Mellette található a Borkút (Borcut) vadászház.
A Szurduk a Vargyas-patak völgyének a Szeltersz klimatikus üdülőhely északi bejáratánál található, szurdok jellegű helye. A patak földrajzi baloldalán található a Szurdukbükke vagy Szurduk bükk, a jobb oldali Vészkaréj meredek sziklaoldal felett pedig a Cserebérc vagy Bükkdomb.
Miután kisütött a nap, sokan kimozdultak. A borszéki népi fürdőt 2009-ben építették meg, egy hagyományos fürdőépítő kaláka keretében.
Egy spontánul összejött túra alkalmával egy régebbi, mindeddig meg nem valósult tervemmel hozakodtam elő. Ez Gödemesterházáról a Fancsal-tetőre való egynapos túra, amire ezennel sikerült társat találjak.
Szeltersz északkeleti felében van egy mellékutca, ahol az illemhelyeket kerítésen kivül, közvetlenül az utcán helyezték el. Nem ez a hivatalos neve az utcának, olyan talán nincs is.

Természeti értékek - Hargita megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • A Jeges-barlang lehelete adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Borszék térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Hargita megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Én a másik dobozt kerestem, ami akárhol lehet a barlang felett, tudom mert felkerültem feléje, de ott aztán feladtam, sok repedést átkutattam, de eredménytelenül. Ez az új könnyebbnek tűnik, de ha annyian vannak mint most is, nem egy egyszerű dolog észrevétlenül keresni.
  • Pietrele-vízesés Rendben. Akkor mostantól odafigyelek erre is.
  • A fotó alapján találtunk rá a dobozra. Sajnos félig volt vízzel, nem volt nálam más doboz, ezért kitöröltem, az új noteszbe felírtam a rejtő nevét, dátumot.
  • Csókás-feredő - Csernáton Családi kiruccanás. Mivel még nem jartunk arra fele, a mai szép napot annak környéknek szenteltük. Az Ika vára megcsodálása után felmentünk a feredőhöz, ki is próbáltam.
  • Rendületlenül, minden elképzelhető helyre felmászva, bebújva, lehasalva, bekukkantva. Kész geokatonai kiképzés volt.
  • Pontos koordinatak.
  • Megvan a doboz. Elég sokat kerestem, míg rátaláltam a rejtekre.
  • Az első Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt.
  • Megvan a doboz. A képek alapján egyáltalán nem volt nehéz rátalálni a rejtekhelyre.
  • Gratulálok az ötlethez.
  • Ma Alsórákos különlegességeinek meglátogatását terveztük. Miután a távolságban rövidebb, de időben kétszer akkora úton :) megérkeztünk Alsórákosra, az első, a vulkanikus kráter meglátogatás.
  • Valószínűleg azért nem találtad meg ezt a geodobozt, mert még vissza kell jönnöd. Csíkszereda visszavár.
  • Nem gondoltam, hogy meg fogom találni a dobozt, mikor felértem a tetőre. Annyi függőleges repedés van az ösvény mellett, hogy csak válogatni kell.
  • Nekem ezekkel a faszerkezetekkel valami bajom van. Zsogodi borvizforras (dupla kudarc) most megint semmi.
  • A "Rejtekhely vadászat Erdélyben" harmadik találkozó, harmadik napján, ugyancsak csapatmunkával találtuk meg ezt a geodobozt is.
  • Jártam még itt, láttam már a templomot, ezért míg Péter kívülről a templomot fényképezte, én hamar szétnéztem az ajtó mögött, pontosabban tapogattam és meglett az eredménye. Mire Péter jött, már vissza volt rejtve, hogy ne fosszam meg a keresés lehetőségétől.
  • Megnéztem a város új strandját is, a város határában van. Nem volt nyitva, sem a fürdő, sem az uszoda.
  • Erdélyi körtúránk során jöttünk a Gyilkos-tóhoz, és mindjárt fel is baktattunk a Kis-Cohárd-ra. Kicsit kellett keresgélnem, majd az "én hová tenném?
  • Megkerestem a Vöröstorony mellett levö temetöben a radupuscarciuc által (aug.10.
  • Igazi kalandba volt részem. Vasárnap lévén elöl a kapu(k) be volt(ak) zárva.
  • Cinege-tető - Marosszentgyörgy Németkalap. Szívesen.Nem tudtam, hogy kerested, keresték mások is a Németkalapon levő rejtést.
  • Ezt a geodobozt csapatmunkával találtuk meg az első "Rejtekhely-vadászat Erdélyben" találkozó alkalmával. Mely Tusnád-fürdőn volt megrendezve 2011 máj 21-22 között, kis létszámmal, de annál nagyobb lelkesedéssel és sikerrel.
  • Eddigi palyafutasom legagyafurtabb rejteke. Masodik probalkozas utan sikerult megtalalni kozos erovel.
  • A város szélén, fent a gerinczen, az Outward Boundhoz átereszkedőben ki lehet lépni a kápolnához. Szép kilátás van, EKE tábori előkészítő túrán voltunk, akkor rendben volt.
  • A Róka-teremi láda megtalálása után pofon egyszerűnek bizonyult megtalálni még sötétben is. Igaz mindkét esetben kaptunk egy kis segítséget azoktól akik már megtalálták a ládákat, mivel a kirándulásba nem terveztük be a "kincskeresést".

Sikerült eljutni Borszék környékére? Tetszett az A Jeges-barlang lehelete? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!