Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Ótemető - Székelykocsárd

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Székelykocsárd első írásos említése az 1291 március 12-én III Endre király által kiadott kiváltságlevélben történt, ahol a 29 aranyosszéki székely település között szerepel terra Kichard néven. 1332-ben már plébániatemploma volt a mai Ótemető helyén, tehát a vidéken jelentős helységnek számíthatott.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Ótemető - Székelykocsárd felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Málnási Csaba emléktábla Kecske-kő Görgényi
Málnási Csaba emléktábla
Kertvégi sír
Kertvégi sír
A szikla Kisdisznód mészkövek
A szikla
9483 Ponor rét
9483
9817 Rozsnyói szoros
9817
Belső lépcső
Belső lépcső

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az Ótemető Székelykocsárd fotóalbumba!

Fedezzétek fel Székelykocsárd és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az Ótemető!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 0,5 km távolságra található, legközelebbi település, Székelykocsárd turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Székelykocsárd környéke
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
1268-ban Varakatelke néven írják az okiratok, 1319-ben Vnokateluka, 1446-ban Onoka formában fordul elő. Középkori templomáról nincs adat.
Karacsay-házak, és középkori városfal-részlet a telek határán. Farkas (Mihail Kogalniceanu) utca 1.
Miután megtaláltam a dendrológiai park geodobozát, elsétáltam a Máriaffi-kastély kerítésének bejáratához. Ha már a parkban jártam, nem hagyhattam ki ezt a rejtekhelyet sem. A Máriaffi Lajos-kastély az országúttól balra, helyezkedik el, ahova egy hosszú sétány vezet.
Gróf Béldi-ház Kolozsvár Kolozsváron a Szentegyház (Iuliu Maniu) utca 9 szám alatt található a gróf Béldi-ház, amely egy XVI-XIX-dik században épült műemlék ház.
Az Erkély-tisztás a Torockói-hegység egyik legkedveltebb sátorozóhelye. Míg ők leértek a vízeséshez, addig mi nyugodtan kihalásztuk a kis dobozt, majd bejártunk a vízesés alá, hogy gyönyörködve lássuk mit hagyott hátra számunkra a természet. Én is megkedveltem ezt a tisztást, jó sátorozó hely.
Református templom Szék A többségében magyarok által lakott Szék egyik értéke a 12-dik században épített, román és korai gótikus elemeket ötvöző, háromhajós református templom.
Lehet, hogy még mindig az, de ma már nehezebb elérni a tavat a sok bekerített magánterület miatt. A Meleg-Szamoson levő Tárnica-tó népszerű kirándulóhely volt Kolozs megyében.
Petőfi Sándor a szabadságharc idején Nagyszebenben is megszállt. Nem tudtam róla, hogy Szebenben van egy Petőfi Sándor park. Persze, hogy nem kell, mert 13 méternél közelebbit nem mutat, hanem csak kóvályog. Én is szénaszoborként találtam leírást róla a neten, de valószínűleg helytelenül használják.
Városerődítés Szászsebes A ma városi rangban levő település területén a régészek már a rómaiak korából találtak szervezett életre utaló leleteket. Idővel megfordultak itt a gótok és a hunok is, majd az avarok, szlávok következtek.
Dózsa György mellszobra Makfalva
Nyomáti templom Még kerestem ezt a rejtekhelyet. Nyomát háromszögű központjába érve, a két templom, illetve a haranglábak alatt állva, a gps 400 métert mutatott még a rejtekig. Úgy gondolom, hogy tévesen vannak megadva a koordináták. Ma is álló templomát a művészettörténészek az Árpád-kori templomok közé sorolják.
Református templom Kelementelke Ez volt a helyzet a reformáció után is 1666-ig, amikor azon a címen tagadják meg a közmunkát a gyalakuti templomnál, hogy már önálló egyházközséget alkotnak. Középkori templomáról nincs adat, így bizonyosan a katolikus korban filia volt, Gyalakuta anyaegyházához tartozott.
Régi temploma, melyről nem tudjuk mikor építették, 1876-ban leég, helyébe 1879-ben újat építenek. 1908-ban ez is leég, és ekkori újjáépítése során nyeri mai alakját.
A jelenlegi Segesvár szálloda épülete, mely az Iskola utca 4-6 szám alatt található, a XX-dik század első felében városháza volt. Itt lakott Binder György Pál, püspök 1843-1867 között.
Zuhanás a semmibe Visa völgye utca Hullámvasúton történő zuhanáshoz hasonló élményben lehet része azoknak, akik a Visa völgye nevű úton érkeznek Visába. A közelmúltban leaszfaltozott út rövidítés a dél felől, Kályáni vám, illetve Kötelend felől érkezőknek.
Kis Bánffy-ház - Deák Ferenc utca 32.
Gyerekkent eleg sokat jarkaltam arrafele, minden evszakban. Bizony sokszor látott engem(-minket, mert sosem voltam egyedül) szánkózni ez a domboldal és az egész környék. Gondolom, hogy a rejtő már gyerekkora óta ismeri ezt a helyet. Panoráma a Kövesdombra - Bodon-hegy - Marosvásárhely.
Petőfi Sándor mellszobra Segesvár Petőfi Sándor mellszobra a segesvári vár északkeleti sarkában, a Csizmadiák tornya és a Szent József római katolikus templom közötti kis parkban található.
Székelycsóka a Nyárád és a Kis-Küküllő közti dombvidék alsó részén fekszik, a Töm patak völgyének széles részén. Cserefalva felől, Kisgörgény falun keresztül érkeztem Székelycsókára. A gerinczről jövet valahogy csak be-bógeneztünk Csókába. Mivel BabBerci újrarejtette a székelycsókai eltűnt geodobozát, illetve pontosította a László István síremlék segítő információját, elhatároztam, hogy újra próbálkozom, és újra bejárom a nemrég már egyszer megtett útvonalat.
Tatársír Makfalva A hagyomány szerint az egykori legyilkolt tatárok sírhelye. Makfalva, illetve a Sokad dűlő északi részén, az abodi határ és Külső Ecsenye közötti, jellegzetes, koporsóra emlékeztető domb neve a Tatársír.
Szarvadi-ház Kolozsvár Szarvadi-ház - Király utca 10.
A Teleki Téka munkaközössége egy könyvespolcot helyezett el, az épület bejáratánál. Célja, hogy megteremthesse a lehetőséget a könyv szabad csereberéjére. Ahoz képest, hogy minden nap erre jövök hazafelé munkából, sok idő eltelt mire bejelenthetem ezt a megtalálást is.
Zebernik vára Borberek Zebernik várának romjai Borberektől 2,5 km távolságra vannak északnyugatra, a Vincipatak falu feletti Várhegyen.
Elég korán érkeztem, de mint az elöttem ott járok, a kapukat én is zárva találtam. Itt is már másodjára próbálkozok. Marosszentkirály felől érkeztünk ide, miután az Aranyhalacskánál rejtettem egy geodobozt, a fekete hattyú minden tiltakozása ellenére. Náznánfalva határában feltárt leletek egyértelműen alátámasztják, hogy már a bronz és a római korban is lakott terület volt.
Ez egy nagyon érdekes doboz. A koordináták jó helyre vezettek, hamar meglett.
A magyarszilvási Veres kastély udvara melletti hatalmas csalán-ültetvényen :-) keresztül. A domboldalon levő szilvafák között, egy érdekes, elhagyott kriptára bukkanhatunk.
1332-ben plébániatemploma van, papja - a templom legalább egy évszázaddal régebbi, mivel a falu az 1200 előtti telepítések korából való - a mai templom a XIII-dik századi bazilikális templom utóda. A román kori bazilikának félköríves szentélye volt, amelyet a XV-dik század végén a szentély fölé épített toronnyal erődítettek, falait megkettőzve.
A Kolozsvár melletti EKE-forrás a Szelicse és Kolozstótfalu közt elterülő erdőben, a Hideg-hegyen található. Igaz, reggel esőben indultam el, de az EKE-forrásnál már sütött a nap. A szelicsei karsztfennsík tanulmányozása közben megszomjazva tértünk le a forráshoz. Megtaláltuk a ládát.
Dedrádszéplak 1228-ban Sceplak, 1461-ben Zeplak néven jelentkezik a forrásokban. A falu északi végén emelkedő hegy tetején ma is áll a régi templom, amelyet 1890-ben átalakítottak.
Bethlen-várkastély Alsóbún A négy saroktornyos, valaha külső falakkal és sarokbástyákkal megépített várkastély a Küküllőközi dombvidék területén állt. Ha ez betonút, akkor a leírás pontos.
Szent Miklós evangélikus vártemplom Segesvár A segesvári Szent Miklós evangélikus vártemplom, németül Bergkirche, románul Biserica din Deal.
I Ferenc József megkoronázása Marosvásárhely I Ferenc József megkoronázása a Kultúrpalota előcsarnokában, szemben a főbejárattal - Sidló Ferenc 1913. Városháza tér, Marosvásárhely.
Református templom Visa
Nagyercse 1394-ben jelentkezik a forrásokban Erche néven.
Dellőapáti A templom 1600-ig katolikus, Basta korszakban elpusztul, 1644-ben egykori szentedényeiről (ónpohár, óntányér, harangok) azt jegyzik fel, hogy mind elvesztek. A reformáció középkori egyházat talál itt, de nem lehet eldönteni, hogy az apátsági templom felújításaként maradt-e fenn, vagy egészen új templom volt.
Vidalykő Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Vidalykő-Ordaskő túra alkalmával kerestem és találtam meg ezt a geodobozt. Felérve gyönyörű kilátásban volt részünk. A torockoi rejtekhely talalkozo alkalmaval turaztunk a kornyeken. A Torockói hegység északi részén, Vidaly (Vidolm) fölé emelkedő, a DN75-ös országúton Vidalytól Lunca ArieAYului-ig látható sziklacsúcs.
Érdekes épület a Nyárádszentimre református temploma. Bekecs-túrára indultunk a családdal. Nem volt a helyén a doboz (és sehol sem volt). Nem nézted meg a régi tűzoltókocsikat?
A kolozsmonostori templom dombja mögött, északnyugatra, a Kisszamostól (Malomárok) északra álló épület. Megtaláltam (másodikként) a parkban levö dobozkát. Könyü kis séta alkalmával találtam meg ezt a geodobozt. Ismerőseim rokonait vártuk haza, de késett a repülőgép.
A Majláth-kút Kolozsvártól délre, a Mikes-házaktól északra, a monostori Bükk-erdőben található. A dobozt megtaláltam, de nem én voltam az első megtaláló. Én kétlem, hogy van még egy másik doboz a közelben. Előbb megkerestem a mi dobozunkat, majd a másikat is.
Téglagyári tó Marosvásárhely Egy rejtekhelynek megfelelő helyet nem találtál ott? Még dobozkákat is előkészítettem. Visszafele itt is voltunk. Marosvásárhelyen, a Meggyesfalvi negyedben, a Téglagyár háta mögött, egy nagyméretű tó található, zöld környezetben.

Történelmi-kulturális értékek - Fehér megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Ótemető adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Székelykocsárd térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Fehér megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Elsök voltunk, akik magtalaltak ;-) De nem volt olyan nehez. Babbercivel voltunk kirandulni.
  • Reggel, mikor a konyha ablakon kinéztem, napsütésben ragyogott Pricske fehér csúcsa. Menni kellett.
  • Asztalkő felé - Karcfalva Másodikok. Szóval így jártunk, lecsúsztunk az első helyről. Miután a trekkingklub megviccelt, és képes volt elfoglalni az első helyet a füzetben.
  • Harangláb II EKE09. A geodoboz nem a bezárt harangláb belsejében, hanem kint található, illetve kivülről hozzáférhető.
  • Minden szerdán este, egy bizonyos rejtekhely termében gyülést tartanak. Mivel eljárok a gyülésekbe, gondoltam megkeresem a geodobozt is.
  • A doboz szerintem is eltunt. Kerestuk a kapu mindegyik labanal, de nem leltuk.
  • Es itt van az Eg kapuja. Budosfurdo es a Szemesko utan kovetkezett a csikszentkiralyi templom.
  • Érdekes ez a doboz, csak a régi egylejest nem értettem. Vagy nem is kell érteni?
  • Nagyváradi sétánk alkalmából ezt is megkerestük. Nem a cipőfüzős módszert, hanem a fényképezésest használtuk.
  • A regi valoban el volt tunve. Az uj informaciok "Legfelso szinten, a sarokban".
  • Persze .
  • Örvendetes, hogy erre a szép helyre most már rejtekhely is vonzza a turistákat. Amúgy valóban nem nehéz, de nem árt ha magas vagy.
  • Az étteremmel szembeni ösvényt nem igazán találtuk, igy neki indultunk a meredek hegyoldalnak, kis keresgélés után meglett a láda. Beletettem a Bardocz4 Geokret -et.
  • Dobogtató - Csobotfalva Kilátás. A rejtekhely közeléből nagyon szép kilátás nyílik Felcsíkra.
  • Megneztem a munzee weboldalt. Egesz vagany.
  • Súgó-barlang - Gyergyói-havasok Súgó-barlang. Van egy geolada a barlang belsejeben is a Roka teremben. Azt is megkerestem, de nem tudom hogy hol tudnam bejelenteni.
  • Besötétedett és éhesek lettünk. Mára ez volt az utolsó.
  • Református templom - Páva Mint a mesében?. El nem tudom képzelni. Hogy szól az a mese?
  • Kezdirol hazafele tartva a 2013-as esztendo utolso napjaiban egy kis kiterot ejtettunk. Egy nagyon szep delutan, szep naplementevel , megvilagitassal amit majd a fenykepek is fognak mutatni.
  • Csak az odú megtelt vízzel eső után, amit én természetesen nem számítottam oda rejtésnél. Meg is kaptam érte a leckét a Geocitrom alkalmával.
  • Szerintem ott voltak a pásztorkutyák, csak a nagy köd miatt nem láttátok őket. Na jo na, ők télire lejönnek a hegyről.
  • A Caraiman-kereszttől folytattuk utunkat az Omul csúcs fele, mikor útközben Erózió Kiváló és Érdemes művész újabb munkájába botlottunk, amilyenekkel tele van a Bucsecs-hegység.Mintha a Tom és Jerry sorozat mindig vesztes hőse jelent volna meg előttem, mielőtt a hangsebesség korlátjait feszegetve egy falnak csapódik az egérke házikója fölött.
  • Nem találtuk meg, pedig sokáig kerestük. A szomszéd komondora, amelyik megugat amikor megérkezel, néhány kedves szó után megsimogatható.
  • Kontumáci templom - Gyimesbükk Határ. Szépen rendbehozták a romokat, de a famunka itt-ott javításra szorul. Annak idején be lehetett menni a templomba.
  • Kétszer is kerestük a ládát, de sajnos eltünt. A tornyot viszont minden alkalommal megnézzük, mikor arra járunk.
  • Függőhíd az Olt felett - Tusnádfürdő Tusnádfürdő 3.. Miután sikerült csillapítani az éhségünket, újra nekivágtunk az útnak. Utoljára gyerekkoromban jártam ilyen hídon, nagyon érdekes élmény volt.

Sikerült eljutni Székelykocsárd környékére? Tetszett az Ótemető? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!