A Havasgáldi-szoros monumentális sziklakapujához vezető jelzetlen ösvény elvezet egy kisebb sziklakürtő, vagy kilyukadt zsomboly teteje mellett. A Szfinx-től a sziklakapu felé folytattuk az utat.
A Bélavár a természet remekműve, egy majdnem 800 m-es szintkülönbségben kiemelkedő sziklaóriás, bércek halmaza. Szep oszi fototura tetejen a hab a geolada volt. Mondhatnám, hogy se Bélát se várat nem találtunk.
Már régen szerettem volna a Varjúvárhoz eljutni, hogy Kós Károly nyomára találjak. Egy szolóban megejtett kerékpáros kirándulás alkalmával találtam meg ezt a geodobozt. Nagyszerű hely. Sztána látnivalója a Varjúvár, Kós Károly saját maga által tervezett lakóháza.
A Tordát Topánfalvával összekötő vasút már sok éve nem működik, és sajnos a síneket is részben ellopták, pedig használhatták volna turisták vonatoztatására, a mócok zárt világának bemutatására. Ezt a vasutat ismertem, meg amikor a diesel jart. Ez évben a Kövenden megrendezett EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) vándortáborból kis kiruccanást tettem biciklivel az alagútig. Először az alagút Borrév felőli végén kerestem, de itt nem volt leomlott sziklakupac.
Barokk (Makoldy)-ház - Király utca 6.
Könyü kis séta alkalmával találtam meg ezt a geodobozt. Megtaláltam (másodikként) a parkban levö dobozkát. A kolozsmonostori templom dombja mögött, északnyugatra, a Kisszamostól (Malomárok) északra álló épület.
Az 1704 március 16-án a Rákóczi-féle szabadságharc idején elesett 30 kollégiumi diák emlékére 1896-ban állított emlékmű a nagyenyedi városi parkban található, magas lombos fák árnyékában. Ez a doboz sem a méretéről híres.
Hátszegváralján, a vasutállomás melletti dombon áll a Kendeffy-toronyrom. Alig találtuk meg a dombra felvezető, ösvénynek aligha nevezhető csapást. Alin felirat már nincs, csak sok kék paca.
XVI-XIX-dik században épült lakóépület. Teleki-Béldi-palota - Király utca 22 szám, Kolozsvár.
Zeykfalva látnivalója a 13-dik században épült román és gótikus stílusú temploma, melyet szép és értékes freskók borítanak.
A kolozsvári Kétágú templom, más néven az alsóvárosi református templom az egykori Külső-Magyar utca, ma 1989 december 21 sugárút 41 szám alatt található. Bemenni ebbe sem tudtam, de felmentem az egyik toronyba, mivel a tetőjavító munkások is ott közlekedtek.
Egykori ferences kolostor - Ferdinánd I sugárút 19-21 szám, Gyulafehérvár.
A vízválasztóhoz érve pompás panoráma tárul elénk. Enyed - Remete - Bredesty - Nagyponor felől jöttünk. Felső-Szolcsváról Nagyponor irányába, a Malom-patak mentén, a földút kis autóval is járható.
Valle Mika mészkövei Ellenben a hatalmas sziklatömbök valamikor a geológiai idők folyamán a Torockói-hegység akkori mészkőpartjáról vándoroltak egyre délebbre, majd beágyazódtak az akkori tengerfenékbe. A Valle Mika mészkövei az Ompoly-kövekhez hasonlatos olisztolit képződmények, amelyek tulajdonképpen nem tartoznak a szoros értelemben vett Torockói-hegység területéhez.
A kolozsmonostori Kálvária-templom, vagy római katolikus Nagyboldogasszony-templom a Monostori út 60 szám alatt található. Mivel a szerződött csősz kaszálás és takarítás közben megkapta a geodobozt, amit a gazzal együtt a szakadékba dobott, így csak a láda helyét találtam meg. Azt értem, hogy magántulajdon, de azt nem, hogy abszolút magántulajdon. Amint már írtam valakinek a kertje is abszolut magántulajdon.
Szászfenesi Leányvár A Szászfenestől délre emelkedő kétpúpú domb egy régi várnak a romjait rejti. Jelen voltam a rejtesnel. Egy szép szombati napon megtaláltam ezt a dobozt is. Megtaláltuk, bár először a másik ládára bukkantunk rá, teljesen véletlenül.
Aranyosgerend látnivalója az 1290-ben épült, gótikus és román stílusjegyekkel díszített református templom. Sajnos nem volt idönk a templomot is meglátogatni. A kolozsvári repülőtér felé menet közbeszúrtam egy éjszakai rejtekhelyvadászatot. Jaj, egy kutya.
A dévai várrom Déva központjában levő Várhegyen található, a hegytetőn levő, romos állapotban levő vár legrégibb része egy falgyűrű. Lementünk ezért a dobozért, és korulbelul 10 perc keresés után megtaláltuk. Hihetetlen, hogy fél méter miatt nem találtam meg. Az összes összenőtt fát megnéztem, utána az összenőtleneket is, aztán a kaputól kapu+200m területen is, de semmi.
Nagypetri 15-dik században épült református templomának 18-dik században készült reneszánsz, festett kazettás mennyezete van.
Idővel megfordultak itt a gótok és a hunok is, majd az avarok, szlávok következtek. A ma városi rangban levő település területén a régészek már a rómaiak korából találtak szervezett életre utaló leleteket.
A vasárnapi "keresgélés" első rejtekhelye. Háromhajós román kori temploma építési idejét az 1260-as évekre teszik - korjelzőnek tekintik a karcsú magas tornyot és az alatta kiépített árkádos karzatot, melyet keresztboltozat fed.
Tornya alatti bejáratának kapuja gótikus kori alkotás, csúcsíves, hasonlóképpen a torony lóhereívvel záródó ablakai is. Középkori okleveles adat templomról nincs, Aranyospolyán temploma azonban meghatározza korát.
9,45 m kerületű fekete nyár, a kolozsvári Rózsák parkjában.
A Havasgáldi-szoros kőgörgetegei felfelé, nekem már elég fárasztóak.
A kiskohi Medve-barlang Európa egyik legszebb, kiépített cseppkőbarlangja. A barlang, a Kőfalvi község, Kiskoh település közvetlen szomszédságában, 482 m magasságban található, és a Nyugati-Kárpátok egyik fő látványossága. Rossz minőségű aszfaltút, zsibvásár, furcsa, kiépített bejárat vezet a barlangba.
Ez alkalommal egy hétvégét töltöttünk Pádison. Először is kösz a visszajelzést Melinek. A dobozkát kiesve találtuk a sziklapárkányon. A Szamos bazár szurdokára nyilik kilátásunk, jobról a Moloch vízeséssel és balról a Belvedere sziklafala tornyosul a maga körülbelül 100 m-es magasságával.
Amikor elhelyeztem a dobozt, kb egy órát töltöttünk a várban, és többször is átmentünk azon a helyen ahol a doboz van. Mivel másoknak is minivakációja volt, itt is tele volt látogatóval és nem tudtam kedvem szerint keresgélni. Elrejtettem egy dobozt a kastélyban, a régi kaputoronyba, egy faragott kő csúcsos része alá. Hunyad vára a Zalasd patak meredek partja fölé emelkedő dombon létesült a XV-dik század első felében.
Az Ecsetgyár egy jelenkori művészeti tér, mely független kulturális központként működik. A projektet 2009-ben kezdeményezte egy kolozsvári művészekből, és kulturális menedzserekből álló csoport.
Középkori plébániatemploma, amely ma is áll, a XIV-dik századból származik, tehát feltételez egy előbbi templomot. Jó hogy a segítő információt nem adják kéz alatt. A fallal körülzárt templom ódon hangulata lenyűgöző.
Pfenningsdorf-ház - Deák Ferenc utca 15.
Középkori templomáról nincs adat. Középlak templomába középkori román és gótikus elemek vannak beépítve: a déli kapu román, a nyugati gótikus.
Az egykori Belső-Monostori utcában álló épület karzatos báltermében több erdélyi országgyűlést tartottak. 1848-ban itt mondták ki Erdély unióját Magyarországgal.
Váralmásnak a középkorban plébániatemploma is volt. Ezt örökíti meg az 1288-ban Mikud bán és Péter erdélyi püspök közötti csereegyezményről szóló oklevél, amelyben említik, hogy itt Szent Demeter tiszteletére szentelt templom van.
Nagylupsa látnivalója a gazdag móc néprajzi gyujtemény.
A Kék Lagúna elnevezésű tó Egeres községtől észak-keletre található, a Szilas-tetőtől északra, a Kaolin- és Csókás-patakok völgye között. A szólóban megrendezett kerékpárkirándulásom Sztánáról, a Varjuvártól ide vezetett.
Aleman-ház - Petőfi (Avram Iancu) 18.