Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Kőközi-szoros

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Kőközi-szoros

Torockó és Nagyenyed között az autóút áthalad a Kőközi-szoroson, az Enyed-patak jó 250 méter magasságú sziklafalak között tör át. A szoros hossza 3 km, mindkét oldalán kiváló kilátóhelyekre kapaszkodhatunk fel.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Kőközi-szoros felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Szobor Székelyudvarhely Márton Áron tér
Szobor
Szent Anna falfestmény Szent Anna szikla Szinaja Sinaia
Szent Anna falfestmény
Mátyásmadár Szováta kilátótorony
Mátyásmadár
Tarnoczi kastely romjai
Tarnoczi kastely romjai
Helységtábla a hágón Nagyponor-hágó
Helységtábla a hágón
A Szék szikla 2 Kelemen havasok Ratosnya Szék szikla
A Szék szikla 2

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Kőközi-szoros fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Kőközi-szoros!

A 1,81 km távolságra található, legközelebbi település, Torockógyertyános turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: A Kőköze vagy Kőszorosa
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Idővel megfordultak itt a gótok és a hunok is, majd az avarok, szlávok következtek. A ma városi rangban levő település területén a régészek már a rómaiak korából találtak szervezett életre utaló leleteket.
Pataki-Teleki-ház - Deák Ferenc utca 1.
Emil Racovita Líceum Kolozsvár Emil Racovita Líceum, volt Polgári Leányiskola - Farkas utca 9-11.
Egykori tanítóképző Marosvásárhely Egykori tanítóképző, ma a Szakszervezetek Művelődési Háza, épült 1902-ben. Cuza Voda utca 22 szám, Marosvásárhely.
Fehér Márton háza - Deák Ferenc utca 29.
Szerintem az "ösvény" mindennek mondható, csak ösvénynek nem. Köszönöm a rejtést.
Evangélikus erődtemplom Szerdahely A vasárnapi "keresgélés" első rejtekhelye. Háromhajós román kori temploma építési idejét az 1260-as évekre teszik - korjelzőnek tekintik a karcsú magas tornyot és az alatta kiépített árkádos karzatot, melyet keresztboltozat fed.
A Forrószegi Sósfürdő Szék falutól délre található, a DJ109D jelzésű megyei út mellett, Gyulatelke felé. A fürdő egy fadeszkával bélelt medencéből áll, melyben nagyon sós víz és iszap van, valamint egy kevésbé sós dagonya-gödör, néhány öltöző, és egy büfé.
Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Vidalykő-Ordaskő túrán találtam meg ezt a geodobozt. Az Ordas-kő Torockó vidékének, Erdély e rendkívül népszerű és sokak által látogatott szegletének egy olyan hegye, mely büszkén magasló hófehér szikláival, füves rétekkel tarkított változatos növényzetű vegyes erdeivel csodálatos látványt nyújt.
Temploma a XIV-dik század elején épült, egyhajós torony nélküli gótikus templom. A szélesebb hajóhoz az apszis szentélynégyszöggel kapcsolódik, s a többszög három oldalával záródik.
Brukenthal-palota Nagyszeben Brukenthal-palota, ma muzeum, Épült 1778-1788-ban.
Köszönjük a rejtést. Igaz könyü helyen van.
Nem tudom eldönteni, hogy eltűnt vagy sem, mert nem tudom, hogy hol lehetett- vagy hol lehet. Mi volt a gond? Itt jöttem rá, hogy milyen jó kereső vagyok. Gyulafehérvártól 30 km-re északra a Maros jobb partján fekszik, legmagasabb pontja az Őrhegy, 367 m.
Kolozsváron a Szentegyház (Iuliu Maniu) utca 9 szám alatt található a gróf Béldi-ház, amely egy XVI-XIX-dik században épült műemlék ház.
Világháborús emlék, valójában László István síremléke, aki ezen a helyen halt hősi halált. Székelycsóka felől érkeztem a helyszínre, az erdőjáró kocsimmal. Az eredeti koordináta odébb tesz, az erdőbe, és ott semmit sem találtunk. Vészesen közeledett a sötétedés időpontja, így sokat nem töltöttem az időt a székelycsókai református templomnál.
Rucska-ház - Deák Ferenc utca 37.
Mária Levendula Dicsőszentmárton 2023-ban, a dicsőszentmártoni Lavanda di Maria levendulás június 23 és július 9 között fogadja a látogatókat, hétfő-kedd 16-20, szombat-vasárnap 9-21. Ingyen fotók és ingyenes belépés.
Hát persze, hogy el van ismerve a megtalálás. Egy társas kirándulás alkalmával Verespatakon bent voltunk az egyik bányában (ami a kocaturistáknak van kiépítve és kivilágítva). Hát nem a fákkal volt gond, a GPS jól működött. A sziklás hegyoldalakon szinte semmi sem terem, az ErdélyiSzigethegység mégis rendkivül gazdag.
Tulajdonképpen a két doboz egymásra vigyáz. Megnéztem a volt Kun Kollégium impozáns épületét és a szobrokat. 20 évvel ezelőtt Csaba testvérrel Szászváros utcáin sétálva megnéztük Kun Kocsárd és Kun Géza mellszobrainak néhai helyét.
Kissármás 1334-ben Sarov minorként említik a források, majd 1438-ban Sarmas, 1467-ben Oláh Sármás, 1483-ban Sarmas néven.
1390-ben jelentkező, bányára utaló neve bányászok idetelepítését feltételezi. Valóban, a XIV-dik században bányásztelepítésre kerül sor Körösbányán is. A torony a jelenlegi állapotában alacsonyabb a templomnál, mert a tetejét leborította a vihar.
A Zöld-tó Marosszentkirályon található, a Polgármesteri Hivatal háta mögött, nagyon közel Marosvásárhelyhez. Kapu zarva. A horgásztó programja az első feltöltött képen látható. Nagyon furcsa ez a horgászási mód nekem.
Egy, a Csere-erdő alatti és a marosvásárhelyi Belvedere-lakónegyed feletti kilátópontot indultam megkeresni, térképen bejelölt pont alapján. Elég feltűnő ez a rejtekfa, könnyű megtalálni.
Nagyszebentől nyugatra, a Szebeni-havasok északi lábánál, a Szibiel-patak mellett települt Szibiel község. Szibiel felől érkeztem. Várának romja a falu határában magasodó 1098 m magas Varful Zidului nevű csúcson kereshető fel.
Diód vára Diód várának romját Diód belterületének északnyugati szélén, a Diód-patak partján, az ottani tó melletti kisebb kiemelkedésen találjuk. A szomszédos kerten keresztül lehet bejutni, a tulajdonos engedélyével.
Lunkoj-to
Régebben, igaz akkor még nem tudtam erről a játékról, és akkor nyár volt. A Rozsdaszakadék egy 100 m mély árok, mely a vörös szinű talajáról kapta a nevét.
A magyarzsombori magas tornyú, fazsindelyes, eredetileg görög katolikus fatemplom, 1643-ban épült.
A Lukács-kő, pontosabban a Lukács kövének sziklakilátói, egy hihetetlenül felkapott hely. Hírnevét a látványos fotóknak köszönheti, amelyeket a kilátóról megcsodálható, az évszaknak megfelelő színű, piramis alakú félszigetről és a Tárnica-tóról lehet készíteni.
Csatófalva egykori Hundorf faluhoz tartozó evangélikus-lutheránus temploma stílusjegyeiben a gótikus kort idézi a XV-dik századból. Csarnoktemplomnak épült, barokk oltára 1762-ből, Philippi Georg segesvári mestertől származik.
Marosvásárhely monumentális vártemplomának építése a 13-ik századig nyúlik vissza, amikor még Marosvásárhely neve Székelyvásárhely, latinosan Novum Forum Sicolorum volt. Ennél a rejtekhelynél csak a Weekend Dragont kerestem többször. Na de a Weekend Dragont sem adom fel, csak várom hogy a darazsak nyugovóra térjenek. Ez valóban jó rejtés, én meg csak egy zöldfülű vagyok.
A korai püspöki patronátus és az ásatások alapján joggal teszik a templom eredetét az 1300-as évek elejére. Ezt erősíti meg a helyi hagyomány és erre utaló egykori, 1652-ből való előneve (szász), ami arra utal, hogy szász telepítés volt.
A viz hívogatott ugyan, de nem voltunk fürdéshez készülve. Miután beazonosítottuk a fát, ami elég nehéz volt, mert kóválygott a gépész az erdőben, és több hasonló fa volt a közelben, - kerestünk egy jó nagy száraz ágat, és nekiálltunk lekaszabolni a két méter magas sűrű csihánbozótot.
EMKE-palota, CFR tartományi igazgatóság - Bocskai (Avram Iancu)-tér 16.
Pénzügyi palota - Honvéd (Dorobantilor) utca 1.
Nagyszebenben, a Lazaret negyedben levő Acélmunkások (Otelarilor) utcában, 40 fa lombkoronáját kocka alakúra alakítják ki. Hasonló megoldást alkalmaztak már az országban, a nagyváradi Zöldfa utcában.
A Csáklyakő mögött eredő Csáklya pataka mentén két hasadék is képződött, amelyek közül a leglátványosabb a Csáklya-hasadék. Az elmúlt hétvégén a Torockói-hegységben túráztam, többek között a Csáklya-szorosban is. Amig rászántam magam, hogy bejelentsem a doboz megtalálását eltelt majdnem egy év.
Mezőmajos 1256-ban Moys, 1344-ben Moyus, 1450-ben Mayos néven jelentkezik a forrásokban.
Marosvásárhely marosszentgyörgyi határánál levő temető északi részén a Máriaffy család temetkező helye és kápolnája található. Gps nélkül kerestem ezt a rejteket is, de hát egy kápolnát könnyű megtalálni. Erre szokták mondani, hogy ha valamit keresel, azt mindig az utolsó helyen találod meg. Szűk és kicsi hely volt eleinte észre sem vettem.

Természeti értékek - Fehér megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Kőközi-szoros adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Fehér megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Székelyudvarhely Csíkszereda fele vezető kijáratánál, a Bethlenfalvi út jobb oldalán, van egy kocsma, aminek becsalogatója a csatolt képen látható. Elgondolkodtató.
  • Gyömyörű ez a kápolna. Mi jártuk már itt pár éve, de akkor nem sikerült bejutni.
  • Nem is rossz ötlet. Kenuval megközelíteni a vízi piramist, majd ott geodobozt rejteni.
  • Örülök, hogy a szülőfalumba is eljutott ez a játék. Nagyon szépen köszönöm a rejtést.
  • Utban a narciszretek fele megaltunk ennel a kokeresztnel. Es ha mar megalltunk, a ladat is megkerestuk.
  • Jonnek a kepek is.
  • "A hit egy teremtő erő. Hinni abban kell ami nincs, és azért hogy legyen, hogy létrehozzuk.
  • Első magneses doboz, amit megtaláltam, tetszik a megoldás.
  • Ha mar megvolt az Arpad szobor a kopjafaval, a vartemplomot sem hagyhattam ki. Utban Torja vara fele, ahol majd lada varja az arra vetodo vandort, no meg a hires Torjai Pokol volgy sem elhanyagolando azon a kornyeken.
  • Valamikor egy -ket evtizede itt a Kiralykon hallottam, hogy ha "remeg a labad" a sziklan "varsz a tuvel a varrogepen". Hat itt most eppen nem remegett, de azert a megkozelitese az elegge korulmenyes volt, foleg a novenyzet miatt.
  • Egyszer már jártam itt, de most újra kerestem. Egy farakás miatt nehezen lehetett odaférni.
  • Ez igy van. Meg a templomokat, falakkal es kapulabakkal is.
  • Megtaláltam ezt a dobozt is. Bár elég sokba tellett míg kibányásztam a rejtekből.
  • "Kászonimpér a legrégebbi település a medencében, először az 1332-es pápai tizedjegyzékben említik. Az oktatás itten már 1614-ben megszervezték.
  • Pont egy magyarországi csoportnak magyarázták a Mikó vár történetét. A ponthoz közel nincs sok olyan hely ahova mágneses dobozkát lehet tenni.
  • Sötétben minden doboz fekete, még a fekete doboz sőt a fekete lyuk is. A kősárkány kőszíve a sötétben sem lágyul meg, de a miénk is helyén volt.
  • Ez egy teljesen uj doboz. Tegnap rejtettuk a retyi fenyvesben.
  • A nárciszmező most is gyönyörű és illatos, különösen este és hajnalban. Az erdőben a tölgyek és égerfák alatt mindenhol törpe nőszirom.
  • A Kőképet megkerülve mentünk le a temető sarkához. A szemetes ösvénynél bementünk és sokáig keresgéltünk, még a földet is feltúrtuk a fa és a sírkő között, de a dobozt nem találtuk meg.
  • A templomot mi is zarva talaltuk sajnos. Köszönjük a rejtést.
  • Miután megebédeltem a közeli Lukoil-kút melletti étteremben, ahol hozzáférhető áron ajánlanak napi menűt, elindultam egy dobozkereső sétára, a tó körül. Sajnos a romantikát nem találtam meg :-), de a geodobozt sem.
  • Aznap az utolsó megtalált doboz, helye egyértelműen azonosítható a leírás szerint. A kilátónál picit elidőztünk, gyönyörködtünk a tavasz eleji tájban, A sziklához való megérkezésünkkor, újból megpillantottuk a kilátó sziklapereme alatt elosonó kecskéket (gyorsabbak voltak mint mi, hamarabb odaértek:).
  • Esett az eső, a kirándulást lefújtuk de a ládát megkerestem és meg is kaptam. A bokrok közelében arra lettem figyelmes, hogy egy kék-fehér zacskó lebeg a bokrok tetején.
  • Hattyúk tava - Faragó Faragói tavak. A helyszín megvan, hiszen nem is vihette el senki. De a dobozt nem találtam meg.
  • A kaput itt is zárva találtam. Ezért úgy döntöttem, hogy bekopogok a szomszéd házba.
  • Köszönjük a rejtést, csak ajánlani tudjuk. A bővizü karsztforrás vize kristálytiszta, finom.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Kőközi-szoros? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!