Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Gyulafehérvár

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Gyulafehérvár

Gyulafehérvár az Erdélyi Fejedelemség virágzó fővárosa volt. Itt van az erdélyi római katolikus püspökség székhelye. Fontos szerepet töltött be a román nemzeti mozgalmakban és az ortodox vallási életben. Látnivalói a Szent Mihály-székesegyház, a Lászai-kápolna, a püspöki palota, a Babilon-épületben működő történeti múzeum, az ortodox székesegyház, a Batthyaneum könyvtár, az Apor-palota, az Alsó és Felső Károly-kapuval díszített városvédő fal.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Gyulafehérvár felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Óratorony Kistorony evangélikus templom Nagyszeben
Óratorony
Keresztbezuhant fa Fehér-patak szurdokvölgy
Keresztbezuhant fa
Babba Mária Csobotfalva Babba Mária
Babba Mária
Bazsarózsa - 5 Macin Kozluk bazsarózsa
Bazsarózsa - 5
Felirat Csíkrákos Bogát kápolna
Felirat
Szálló-posta Hungária szálló Sepsiszentgyörgy
Szálló-posta

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Gyulafehérvár fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Gyulafehérvár!

A 0,29 km távolságra található, legközelebbi település, Gyulafehérvár turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A dátum azonban csak a befejezést jelölheti, mert 1423-ban már Bogáti Péter egy malom vámjogát adományozza a radnóti templomnak, és 1442-ből plébánosa nevét is ismerjük, akit Demeternek hívtak. Temploma gótikus stílusban épült, így korát legkésőbb a 15-dik századra teszik, amit megerősít a diadalív két angyalfőt ábrázoló zárókövének évszáma is: 1486.
Bolyai János mellszobra a Babes-Bolyai Tudományegyetem belső udvarán áll - Vetró Artúr alkotása, 1979.
Mind a kétszer bent voltam a belső udvaron, és a templomban is. Itt már másodszor keresem hiába a geodobozt. Be kell vallanom itt egy mulasztást, mert most jutott eszembe, ahogy olvastam a csipi bejegyzéseit, hogy mi is meglátogattuk a muzsnai templomot a nyáron a gyerekekkel. Muzsna szép, titokzatos hangulatú erődtemploma a 15-dik században épült - Értékei a szentélyben levő gótikus faragványok és a festett karzat, a hálóboltozatos mennyezet és a faragott mintázatú belső oszlopok.
A piramis-alakú Mauksch-Hintz-kripta a kolozsvári Házsongárd temetőben, a város központi temetőjében található. Házsongárd legrégebbi kriptája, a Mauksch-Hintz gyógyszerész-családé, a 19-dik században épült klasszicista stílusban.
Szent László kútja Magyarpeterd Szent László kútja Magyarpeterd határában, az észak-erdélyi autópálya közvetlen közelében található. Mivel a kiépített forrást könnyű megtalálni, jó lenne ha aszerint tájolná be valaki a Szent László forrást.
A Nagyszeben-külvárosi plébániát, régi nevén Terezianumot, a 18-dik század második felében, 1771-ben alapították, eredetileg árvaházként működött, amelyet Mária Terézia alapított. Az árvaház szervezője Delphini János Teofi l jezsuita volt. A Nagyszeben-külvárosi plébániatemplom, melyet Mária Terézia alapított, 1767–1781 között épült és Batthyány Ignác erdélyi püspök szentelte fel.
Meglett egy hosszú túra (Paltinis - Poiana Gaujoara - Batrina - Rozdesti - Niculesti - Canaia - Cindrel + a két Iezer tó --> vissza) után ez a doboz is. Mivel a láda akkor még nem volt ott, a találat kimaradt. A Csindrel-hegység (Szebeni havasok) egy hegycsoport, a Déli-Kárpátokban, a Páring-hegység csoportjának észak-keleti részén.
Lutheránus templom Balázstelke
Bethlen Jozefa (1769–1841) kriptája a Sortok-hegyen található, Nagyhalmágy falutól északra, a Halmágycsúcs település felé vezető út közelében.
Nopcsa kastély - Szacsal, XIX-dik szazad.
A 2005-ben elhunyt Zosim Oancea atya 1969-ben kezdte gyűjteni darabjait, amelyek közül a múzeum hatszázat mutat be. Szibielben, a templom mellett található Románia legnagyobb üvegikon-múzeuma.
Bem-emlékoszlop helye A csata a Sztrigy folyón átvezető piski hídnál zajlott le. Magát a templomot megtaláltam. A domborműves emlékoszlop azt a helyet jelölte meg, ahol Bem altábornagy 1849 február 9-én győzelmet aratott az őt üldöző osztrák csapatok felett.
Lakótorony Szászorbó
Magyarsáros látnivalója a kizárólag faelemekből összeállított harangláb.
Magas és meredek oldal, agyagos föld, mely a Maros folyó és a Kripta lábok (Kőláb) nevű domb között található. A Ripa nevű szakadékos és vizes oldal Marosoroszi északkeleti végétől Kutyfalva nyugati határáig húzódik, a Maros bal partján, követve annak görbületét.
Egyetlen bekerített sírkert van jobb állapotban, itt van az Ecken nemesi család sírköve, valamint a Tradíció síremlék. A marosbogáti temető közepén van néhány kovácsoltvas kerítéssel körbevett, gyomnövényekkel benőtt, gondozatlan sírkert, néhai grófok sírhelye.
Református templom Magyarkirályfalva
Evangélikus erődtemplom Küküllőkőrös Küküllőkőrös temploma a XIV-dik század első feléből származik, a gótikus kor alkotása, háromhajós csarnokrendszerben épült templom. Miután a szomszéd néni befejezte a tisztogatást a kapuja elött, előkerült ez a BabBerci-féle doboz is.
Pád-i eltűnt magyarok
Az Oltmelléki hegysor területén fekvő Veresmart falutól keleti irányba emelkedő 561 m magas Várhegyen találjuk avárat. Miután elhagytam a falut kimentem a kocsival a domb alá. A községből földút vezet a Várhegy irányába, áthalad a Veresmart-patakon, majd keleti irányba fordulva a Várhegy alá kanyarodik.
Falkenhayn-torony Nagyszeben Szenterzsébet (románul Gusteriţa, németül Hammersdorf) régebb önálló szász falu volt, 1950 óta Nagyszebenhez tartozik. Az Artmania rockfesztivál ürügyén érkeztem Nagyszebenbe, este 6 órakor. Mivel a geodoboz eltünt, újat kellett tenni egy kicsivel közelebb a toronyhoz. Mivel a régi ládát betemette a föld, új ládát helyeztem el, kicsivel távolabb.
Járabányát nyugat felé elhagyva a DJ107R jelzésű úton, az utolső házaktól körülbelül 300 m-re, van egy nagyon energiatakarékos mosógép. :)
A gyulafehérvári Szent Mihály-székesegyház egy háromhajós katedrális, melyet egy 11-dik században épült templom helyén emeltek a 13-dik század elején, román stílusban. Zenei aláfestésként (valamivel korábban) fülgyönyörködtető, ámde sajnos érthetetlen, latin nyelvű egyházi énekeket hallhattunk, míg egy lány gyakorolt, hátat fordítva a látogatóknak. Mivel a geodoboz a templomban van, három koordinátát mértünk kint, majd a templom alaprajzát is figyelembe véve kaptuk meg a rejtek koordinátáit. Jólesett elsőnek megtalálni ezt a rejtekhelyet.
Evangélikus erődtemplom Baráthely A XIII-dik századtól temploma van, amelyet Mária Magdolna tiszteletére szenteltek. Ezt a ládát 2012 január 2. Csak egy kicsit szemetes a környek. Megtaláltuk maradevel közösen.
Akadémiai Kollégium, a régi Egyetemiek Háza, az első magyar kőszínház telke. Színház utca 1 szám, Király utca 4.
Erődtemplom Veresmart A templom kívülről szépen felújítva, a torony még várat magára.
Ide sem ártana egy újabb külső nylon zacskó, nekem mindig a helyszínen jut eszembe. De oda-vissza vágigjártuk a gerincet. Boér Imre vagyok Kolozsvárról. Ha fent vagyunk a csúcson, induljunk el a gerincen dél felé - jobbra tőlünk, a völgyben a Torockót Torockószentgyörggyel összekötő út kísér.
A Bástya utca 2 szám alatti Petrichevich-Horváth-házban kapott helyett az Erdélyi Történeti Múzeum.
Kellemes meglepetés volt, hogy a geodoboz három év után előkerült és minden rendben volt vele. Nem bánom az hasonló provokációkat. Kiprovokáltam? A bazsarózsa állítólag április végén, május elején nyílík, a virágzás néha csak pár napot tart.
A fenyőfalvi Olt-híd a Szeben megyei Fenyőfalva és Felek községek között állott, 1838-1842-ben épült, a két település vámot szedett rajta 1900-ig. 1907-ben bontották le, helyette vasfelszerkezetű hídat építettek a régi hídfők felhasználásával.
Gyönyörű szép napos téli napon, megtaláltam ezt a geodobozt is. Megtaláltuk, olyan ködben, hogy orrunk hegyét is alig láttuk.
A Gemanarea-csúcs a Páring-hegység főgerincének és 2420 m magas Szlivej (Slivei) hegytömbjének találkozásánál helyezkedik el. Innen körülbelül 1 óra alatt lehet feljutni a Nagy-Páring 2519 m-es csúcsára.
Nagyon ötletes rejtés. Nagyon ötletes mind a hely, mind a láda. Kisakna-tó Vízakna
Megtaláltam a geodobozt. A hely elég jól megközelíthető gépkocsival is, így a forrás már csak egy rövid sétával elérhető. A vágy forrása - Medgyes.
A zsinagóga az megtaláltatott. A szászvárosi zsinagóga a XVIII-dik századból származik, szakrális épitmény.
Bethlen-ház - Deák Ferenc utca 19.
Alvinczi-Rhédey-Mikó-ház - Deák Ferenc utca 11.
Az akkor Arad Csanádi Egyesült Vasút cégnévvel eredményesen működő és továbbépülő vasút építészeti tevékenységének tetőpontja a millennium évében a vonal végpontján, a bányászatáról neves Brád állomáson épített, festői kompozíciójú felvételi épület.

- Fehér megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Gyulafehérvár adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Fehér megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Én igazán követtem volna a GPS-t de egy "kosztümös" katona határozottan megtiltotta. Hát ide is vissza kell majd jönnöm.
  • De sajnos "nem szabad a füre lépni", úgy hogy a doboz továbbra is érintetlen.
  • Két alkalommal is kerestem ezt a rejtekhelyet, mely (valahol) a gyulafehérvári vár Három erődítmény útvonala bejáratánál levő falban található. Az első alkalommal, tavaly júliusban, a turisztikai létesítményt őrző, korabeli ruhát viselő testőr miatt nem tudtam közel férkőzni a rejtekhelyhez.
  • A dragonyos ügyet sem vetett rám, mert éppen egy lánnyal volt elfoglalva. Az ablakokban nincs geodoboz.
  • Kb 20 évvel ezelőtt többször is jártam itt, de nem tudtam a vízesésről. Igaz mindig nyárvégén, száraz időben jártam erre.
  • Gratulálok a megtaláláshoz. Nagyon sok rejtekhelyet meg lehet találni gps nélkül is, amennyiben figyelmesen elolvasod a leírást és megnézed a fotókat.
  • Édesapám Firtosmartonosban született 1916-ban. Sajnos már régen meghalt, de annak idején mi ketten többször is meglátogattuk ezt gyönyörű kis falut.
  • Hála a segítö információnak egyböl meglett a dobozka (hangyák nélkül). Az épületet csak ezután néztem meg.
  • Ehedi temető Szép őszi idő. A közelben volt még néhány cseresznyefa, de a repedés nagy segítség. Tetszett a rejtek is, meg a temető is.
  • A ravatalozó délnyugati sarkánál, belül. Fel kell nyúlni.
  • Mi is felsorakozunk a sorban, egy kis oblogetesre. Gabi es Krisztina.
  • De a kert gyönyörű. Köszi a rejtést.
  • Majd kisült a szemünk a sötétben világító reflektortól. De aztán ahogy lehajoltunk, már jobb lett a helyzet.
  • De visszajon.
  • Mivel aznap a környéken rejtettünk a trekkingklubbal, tettünk egy kis kitérőt és szakítottunk időt egy kis kincskeresésre is. A dobozkát igen könnyen megtaláltuk.
  • Gyerekkoromban jártam itt utoljára. A Hegy utcai romákról olvasva, gondoltam, hogy nagyon lepusztult hely lehet, de meglepetésemre a tó szebb volt mind ahogy elképzeltem.
  • Pont ez a doboz került elő, amire egyáltalán nem számitottam, figyelembe véve az időpontot, a helyet magát és még ráadásul a középkori fesztivál is zajlott. Amikor odaérkeztünk pont fedezésben volt a rejtek, és könnyen hozzáfértem.
  • A rejtekhely alatt tenyleg zugott az Olt folyo.
  • Nagyon impozáns rejtek, és a környék is igen kellemes. Azt hiszem, gyakran fogok én ide kijárni.
  • Épp egy bicikli verseny közepébe csapodtunk be. Az egész falut körbe utaztuk, hogy eljussunk a kastélyhoz.
  • Sötétben, ködben és szitáló esőben a legizgalmasabb keresgélni egy temetőben. Igazából nem is keresgélés volt, hanem egyből megtalálás, a nagyon pontos leírásnak köszönhetően.
  • Köszönjük hogy bejegyeztél. Tényleg nagyon ugattak a kutyák.
  • De nem jött össze. Miután megnéztem a honlapon a fényképeket, GPS nélkül biztosra mentem.
  • Sajnos lemerült a fényképezőgépünk, és nem tudtuk megörökíteni ezt a páratlan látványt, pedig nagyon tetszett. Köszönjük a rejtést.
  • Meglett. Kicsit cseles.
  • Szilveszter előtti séta alkalmával kerestük fel a forrást. Nem láda keresés volt a cél, de odaérkezésünkkor az útitársak említették, hogy találhatunk egyet a közelben.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Gyulafehérvár? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!