Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Bélavár Panoráma

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Bélavár Panoráma

Bélavár Panoráma

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Bélavár Panoráma felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

A templom Kerci apátság
A templom
Pihenőhely Urusos-kút Oroszhegy
Pihenőhely
Látkép dél felől Harina evangélikus templom
Látkép dél felől
Advent
Advent
Falrészlet Homoród malom villanytelep
Falrészlet
Címer Csíkszentmihály katolikus templom
Címer

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Bélavár Panoráma fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Bélavár Panoráma!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 3,49 km távolságra található, legközelebbi település, Felsőpodsága turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A Szfinx-től a sziklakapu felé folytattuk az utat. A Havasgáldi-szoros monumentális sziklakapujához vezető jelzetlen ösvény elvezet egy kisebb sziklakürtő, vagy kilyukadt zsomboly teteje mellett.
Gilovics haz A Gilovics-ház 2001 áprilisában leégett, azután tégláit széthordták, ma csak romjai látszanak. Petőfi (Avram Iancu) utca 23.
Kőlyuk Torockói-hegység A Kőlyukat három játszótér is felfedezte már magának. Kerestem tegnap délután, Székelykő-túránk keretében, de koordináták, segítő információ, minden nélkül, csak pusztán a szóbeszédre hagyatkozva, hogy van itt egy geoláda elrejtve valahol (nem jó néven kerestem, nem tudtam, hogy hivatalosan Kőlyuknak hívják, nem iskola- vagy kollégium-barlangnak).
Evangélikus erődtemplom Szerdahely A vasárnapi "keresgélés" első rejtekhelye. Háromhajós román kori temploma építési idejét az 1260-as évekre teszik - korjelzőnek tekintik a karcsú magas tornyot és az alatta kiépített árkádos karzatot, melyet keresztboltozat fed.
Szent László kútját keresve, Tordatúr közelében, a Koppánd felől Magyarpeterdre vezető út felett egy kiépített forrást láttam. A panzióban, ahol a szállásom volt ezt a forrást mondták, mint a Szent László forrás.
A Tükör utca, ma Iuliu Maniu, nyugati része a XIX-dik században épült, eklektikus stílusban - a tervezők Haussmann Párizs újjáépítéséhez kidolgozott tervéből inspirálódtak. Azért, Kolozsvár épületei nem maradnak el szépségben, egyik európai nagyvárosétól sem.
Oncsásza-rét
Szolcsvai búvópatak barlangja 1 Alsószolcsva A Torockoi rejtekhely talalkozo alkalmaval kerestuk fel ezt a helyet. De a helyszinen jártunk, és a rejtö elfogadta a találatot. A nem túl bőkezű leírás miatt a szerencsén is múlott a doboz megtalálása. A Szolcsvai-búvópatak barlangja a Torockói-hegységben találhatóegyetlen védett barlang.
Hili magyarpeterdi szolgalegény volt, 1860-ban, húsvét alkalmával a hegytetőről leereszkedett a dúsan zöldelő borsfenyő bokrokhoz. A Hili-odú történetét Réthi Lajos írja le 1862-ben.
Pataki-Teleki-ház - Deák Ferenc utca 1.
A déli órákban érkeztem a Mezőzáh községközponttól északkeletre hosszan elnyúló tórendszerhez. A magas vízszint miatt, a visszavágott fáknak csak az újonnan hajtott ágait értük el. A Mezőségi-patak mentén egy hosszú tórendszer alakult ki.
Nagyenyedi vár Gyulafehérvártól 30 km-re északra a Maros jobb partján fekszik, legmagasabb pontja az Őrhegy, 367 m. Itt jöttem rá, hogy milyen jó kereső vagyok. Nem tudom eldönteni, hogy eltűnt vagy sem, mert nem tudom, hogy hol lehetett- vagy hol lehet. Feltettem egy fenykepet a rejtekkel.
Szentháromság görögkatolikus temlom Balázsfalva Balázsfalva az erdélyi görög katolikusok központjának számít - a 19-dik században a románok politikai, vallási és kulturális központja volt.
Dévai várrom Hihetetlen, hogy fél méter miatt nem találtam meg. Mert alig volt rá időm. Lementünk ezért a dobozért, és korulbelul 10 perc keresés után megtaláltuk. A dévai várrom Déva központjában levő Várhegyen található, a hegytetőn levő, romos állapotban levő vár legrégibb része egy falgyűrű.
Járaszurdoki barlang Előtte, mindkét oldalon, 1-2 autónak való parkoló is található. Borrév és Járaszurdok között, a Járamagura felé vezető elágazástól körülbelül 250 m-re Borrév felé, a völgy jobb oldalán egy barlang bejárata látható a hatalmas mészkőben.
Katolikus líceum nyomdája és középkori városfalrész a telek határán - Petőfi (Avram Iancu) utca 15.
A kolozsvári Szabó-bástya a város második falának legerősebb sarokbástyája, a Farkas utca külső részében található. Látom, hogy Novák apó szobor talpazatáról lekerült, hogy a magyarok ölték meg. Az építmény első írásos említése Mátyás király idejéből, 1475-ből származik.
Keleti országhatárunk mentén tiszta időben egy messzi hegyvidék körvonalai zárják le a látóhatárt. 2008 nyarán, egész véletlenül megtaláltuk a dobozt. Egyszer rég, erre kirándulva, tiszta véletlenül, megtaláltuk a ládát. Nem gyalog, motorral, de így is kemény megpróbáltatásban volt részünk.
Simon Elek majd Gallus Viktor háza Kolozsvár Simon Elek majd Gallus Viktor háza - Deák Ferenc utca 27.
Kisekemező temploma
Báthory István elméleti líceum, volt Piarista líceum - Egyetem utca 7-9.
Uzdiszentpéter Később így szerepel a forrásokban: 1348-ban Ozdizentpéter, 1587-ben Zentt Péter. 1305-ben Scenpetur néven írják az oklevelek.
XIV-dik század elején készült Madonna-szobra Erdély legrégebbi Madonnája, melyet ma a gyulafehérvári székesegyház őriz. A tordatúri Szent Kereszt felmagasztalása-római katolikus templom 1841-42-ben épült.
Tölgyfa - Cebe.
Kb 20 évvel ezelőtt többször is jártam itt, de nem tudtam a vízesésről. A dobozt nagyon könnyen megtaláltuk a rejtekfotó alapján, aki tudja hogy mit kell keresni az kb 15 méterről láthatja.
Széki nádas Szék A széki nádas a falutól délkeletre található, 505 hektáron terül el. A Széket Gyulatelkével összekötő DJ109D jelzésű megyei útból egy fából épített palló vezet be a nádasba, kelet felé, annak délnyugati nyúlványán keresztül.
A régi rejtés nem hiszem, hogy megvan még. Tövis felől közelitettük meg a tavat. A Magyarigeni-tengerszem a Torockói-hegység egyetlen nagyobb méretű, természetes képződésű, állandó tava.
A reformáció során a katolikus lakosság az unitárius vallásnál állapodik meg. Mivel itt volt foglalva a szállás, normális, hogy megtaláltam a falut. Már 1570-től erős unitárius egyházközség, természetesen a középkori templom birtokában.
A sziklás hegyoldalakon szinte semmi sem terem, az ErdélyiSzigethegység mégis rendkivül gazdag. Hát nem a fákkal volt gond, a GPS jól működött. Egy társas kirándulás alkalmával Verespatakon bent voltunk az egyik bányában (ami a kocaturistáknak van kiépítve és kivilágítva). Sajnálnám, ha többet nem jelentenéd be a megtalálásaidat.
Bánffy-palota Kolozsvár Bánffy György erdélyi kormányzó építtette 1774-85 között a böblingeni Johann Eberhard Blaumann tervei alapján barokk stílusban.
Pataki-Gombos-ház - Deák Ferenc utca 12.
Cocomisli
Felsőfüld Fatemplom Felsőfüld látnivalója az 1727-ben épült román fatemplom, és annak gazdag, bibiliai jeleneteket ábrázoló freskói.
Lunkoj-to
A fatemplom belső falait az alsóegregyi Ioan Pop festette. Bár több környékbeli fatemplomot szerettem volna felkeresni, útitársam türelmetlensége és érdektelensége miatt, ez alkalommal csak ezt az egyet sikerült közelebbről megnézni. Csömörlő fatemplomát a XVII-dik század elején építették, alaprajza négyszögű, alacsony tornya hegyes sisakkal és kilátóval van ellátva.
Kopott-csapás
Egykori református kollégium Zilah Múltbeli nevei: Zilahi Református Gimnázium, Wesselényi Miklós Református Kollégium, Ady Endre Középiskola, Reál-Humán Középiskola, Matematika-Fizika Líceum, Elméleti Líceum. A több mint 350 éves múlttal rendelkező tanintézmény ma a Colegiul National Silvania román nevet viseli.
Bácstorok Gyönyörű szép napos téli napon, megtaláltam ezt a geodobozt is. Megtaláltuk, olyan ködben, hogy orrunk hegyét is alig láttuk.
Református templom Váralmás Ezt örökíti meg az 1288-ban Mikud bán és Péter erdélyi püspök közötti csereegyezményről szóló oklevél, amelyben említik, hogy itt Szent Demeter tiszteletére szentelt templom van. Váralmásnak a középkorban plébániatemploma is volt.

Természeti értékek - Fehér megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Bélavár Panoráma adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Fehér megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Lovaspálya Valoszinuleg a lada mar nincs ott. Nem talaltuk meg. Kozepen egy nagy fekete ures nejlonzacsko talalhato.
  • Patkó-kő Hurrá. Van egy patkó alakú szikla, mely a Nagyhagymás tetejéről nézve piros- fehér színeivel oldja Feketehagymás sötét színét. Ez alatt van a kedvenc pusztánk, ahová Évnyitó túrára megyünk.
  • Egyszer már megprobáltam, másodikra sikerült. A doboz a helyén volt, picit beázva.
  • Tordatúrról indultam, és mivel a doboz a nyugati oldalon van, ezért az én választásom is erre az oldalra esett. Végül a keleti oldalon nem jártam, de talán ez az oldal a szebb.
  • Unitárius templom - Ürmös Nincs talalat. Eppen takaritottak a templomudvart amikor odaertem, igy korbe tudtam nezni. Jo nehany fat korbetapogattam, meg a wc-epuletre is felmasztam de sajnos dobozt nem talaltam.
  • Nagy-Mező-havas - Görgényi-havasok Nagy-Mezõ-havas télen a Bucsinról. December 30-án, ragyogó napsütésben, tiszta kék éggel, sikerült teljesíteni az évzáró túrának tervezett Bucsin-Mezõhavas útvonalat :). Boti és Pityu túrasível, Keki és én gyalog vágtunk neki a kék sáv jelzésen, ami a Bucsin tetõn (1273), a sípályához való letérõvel szemben kezdõdik.
  • Az előző bejegyzést megerősíthetem, valóban a Mohos és a Szent-Anna-tó emlékét idézte fel bennem. Akárcsak a Gálesi-tónál nagyon pontosak a koordináták.
  • Nagyon durva hely. Koboroltunk az elhagyatott epuletekben probaltunk tetore maszni.
  • Szent Joákim-kápolna - Szent Anna-tó Kápolna. Mindeddig nem is tudtam, hogy két kápolna létezett a tó partján. Örülök, hogy annyi itt töltött nyár után a tó még mindig ígér meglepetést.
  • Balázs Anti bácsi, nyugalmazott tanító, nem tudom grimoirine ismeri-e, én igen személyesen. Alkotásai ezek a kopjafák.
  • Síremlék a Bethlen-kastély közelében - Árokalja Ez a rejtés nem adta könnyen magát. Árokaljára érkezve, egyszer az északkeleti kapun próbálkoztam, de az zárva volt. A kastélyhoz a délkeleti kapun keresztül sikerült végül bejutni, a falu templomától indulva, kertek között vezető sétányon.
  • Végigsétáltunk a gyönyörű Néra szurdokon, egészen az Ördög-tóig. Oda-vissza 40 km.
  • Likaskő - Olasztelek A doboz a helyén van. Ha már arra jártunk, ellenőriztük a rejtekhelyet. A geodoboz nem volt a helyén, mélyen el volt ásva.
  • A letérőtől elsétáltam a rejtekig. A geodoboz első "matatásra" nem került elő, a második, határozottabb "kajtatásra" viszont igen.
  • SZNM 11 Uzon - Református erődtemplom II. Állomás. Szinte feladtuk a reményt, mert a templom kapun megláttuk a lakatot. Közelről nézve azonban rájöttünk, hogy csak dísznek van.
  • Hmm, ha ez a meleg, milyen a hideg? Csodálatos és hihetetlenül bővizű forrás.
  • Ő volt, akinek ''könnyű a toll és nem nehéz a kasza''.
  • Kilátótorony - Csíksomlyó Sűrü köd volt Szeredában. Ilyenkor odafent ragyogó napsütés van, és gyönyörű a táj, nem csalódtam. A geoláda a leírás szerint könnyen megvolt, a GPS-em vacakol (gis russa- szakadozik), ha sikerül teszek fel képet is.
  • Sajnos ismét egy kifosztott rejtekhelyre talaltam. Amit biztosra vettem, miután a lapos kődarabon megláttam a jellegzetes X jelt is.
  • Minden evben felkeresunk egy femtablat, ami kozvetlenul a boltivek alatt van elhelyezve. Ferencz Gabor hegymaszonak allit emleket ez a tabla, meg a 70-es evekbol.
  • Szuper geoláda.
  • Bolyai János édesanyjának emlékhelye - Csatófalva Emlékhely fehér kerítéssel. A csatófalvi evangélikus templomtól már megláttuk a síremléket. Mivel ösvényt nem találtunk nekifutottunk a legmeredekebb oldalnak.
  • Sugó-szoros Csoportmunkaval talaltuk meg. Ezt is a negyedik rejtekhely-vadaszat talalkozo alkalmaval.
  • Középkori temető Zabola határában Egy kis biciklizés :). Egy rövid biciklizés után megérkeztem a helyhez és megmászva a dombocskát meg is találtam a geodobozt. Hazafele jövet egy kóbor kutyának köszönhetően, gyorsítottam a tempómon.
  • Sepsibesenyői tó Tenyleg nagy doboz. Szep oszi seta alkalmaval meglett sikeresen. Tenyleg nagy doboz, eddigi talalataim kozul a legnagyobb.
  • Csak hozzafuzok, most mar ezen az oldalon. A kepek is erkeznek rovidesen.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Bélavár Panoráma? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!