Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Ürmösi Töpe

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Ürmösi Töpe

Áthaladva az alsórákosi szoros első büvkörén, még nagyobbszerű táj-csoport merül fel; a szoros mindkét felén roppant hegy-óriások emelkednek, jobbról a sziklagula idomu rákosi Tepej, balról a vele versenyző sisak idomu ürmösi Tepej. E hegyóriások oldalaiból szeszélyes alaku sziklaszálok, mint ódon várak festői omladványai, emelkednek.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Ürmösi Töpe felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Sok fakarika Sepsiszentgyörgy Bálház szobor
Sok fakarika
Borvíz szökőkút Alsóbogáti borvíz forrás Csíkrákos
Borvíz szökőkút
Ablakok Solymosvár
Ablakok
A szűk bejárat Tatárpince Csereoldal
A szűk bejárat
162913 Mocsárerdő Szászrégen
162913
Látkép nyáron Papolc
Látkép nyáron

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az Ürmösi Töpe fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az Ürmösi Töpe!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 4,83 km távolságra található, legközelebbi település, Alsórákos turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Az alsórákosi szoros
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Erődített evangélikus templom Lesses
A Deság pataka a Hargitából ered és a Deság hegy alatt ömlik a Nagy-Küküllőbe - a patak torkolata jobb oldalán a völgyre néző meredek hegycsúcson vannak Zeta vára maradványai. Jó kis kaptató volt felfelé, érdekesek a betonbunkerek maradványai(? 500 m után kiszélesedik a gerinc és kilátás nyilik a Hargita lejtőire. A tűző napsütésben megizzadtunk mire felértünk, de megérte.
Bodzavám déli végétől egy földút halad a Nagy-Bodza-patak mentén, a faluból kiérve egy útelágazáshoz érünk, ahonnan a jobb oldali út a Súgó-patak (vagy Malom-patak) völgyén megy felfele. Most újból kirándultam erre, s gondoltam, bejelentem, hogy megvan.
Hajnali részegség. Ott voltunk a rejtésnél.
A Gyimesekből a Boros-patak menti úton juthatunk fel a patak fejébe, az Apahavasra. Sajnos a tetőn valamennyi csemetét tőből kivágták, és hatalmas kazlakban barnára száradtak. Érthetetlen számomra, hogy miért vágták ki a facsemetéket, hiszen nem zavarták a kilátást. Még 2012-ben rejtettem itt el az Apa-havas első geodobozát.
Felcsík legészakibb fekvésű, és egyben legnépesebb községe délen egybeépült Csíkszenttamással, Csíkszentdomokos fő folyóvize az itt még patak nagyságú Olt. A település ütőere a Balánbányára vezető Fő utca, ennek mentén található a közintézmények többsége.
Szászveresmart temploma román kori csarnoktemplom volt a XIII-dik század második feléből, 1300 táján. Hogy csináljátok? Sok évvel ezelőtt megcsodálhattuk szerencsére az erődtemplom tornyát, sajnos ma már nyoma sincs. ''Csuszatornyom omladékán rettetenetes dühös lettem'' A doboz sincs már meg, legalábbis a legvalószinűbb helyen lyuk tátong csak.
Három lépésre a haláltól, románul La trei pasi de moarte.
A 15 m széles és 9,5 m magas kaput, Daragus Attila alpolgármester kezdeményezésére, a falu önerőből állította, 2005-ben. Tudomásunk szerint a világ legnagyobb székelykapuja Torja község Kézdivásárhely felőli bejáratánál áll.
Elekes Gellért esztenája a Padosban áll, a Köves- és Gyepü-patak közötti háromszögben található, a helyet jelenleg kaszálónak használják. 2021 nyarán állították fel a jelenlegi helyére, Márton Berci telkére, a Gyepűben.
Bratila-hágó, menedékhely és sátorozóhely, románul Curmatura Bratilei.
Madéfalvi Hargita A képek között megtalálod a geodoboz fotóját is. Én a kőrakást bizony fenekestül felforgattam, de sajnos úgy tűnik, hogy a geoládának nyoma veszett.
A Szejke-tető (Nagy Mál tető) nyugati oldalán, a Sármány nevű helyen, a rozsdás színű földek neve a Vörösoldal. Bányai János leírása alapján ezek egy szép nagy limonittal és mésztufával fedett területet rejtenek, melyek az egykori magasabb szintben levő kifolyási helyei lehettek a mai borvízforrásoknak.
A Csere-teto, vagy a helybeliek szerint 718 m magas Lisznyo-teto, a Lisznyo-patak es a Beldi-patak festoi kornyezeteben, a Bodzaforduloi-hegyek labanal fekszik.
A hídtól lejjebb hódok által épített gátak duzzasztják a patakot. A helyszínre érkezve, először sétálgattam egy kicsit a környéken, nézelődtem, fotózgattam.
Farkaslaka határában, a Kalonda-tetőn még sokan foglalkoznak faszénégetéssel. A Kalonda-tetőn levő doboz megtalálása után, útban a szencsedi nárciszmezők felé rejtettük ezt a dobozt. Köszönöm a ceruzát. A Kalonda-tető felé tartva azon gondolkoztam, hogy keressem meg a környék geodobozait, vagy nem.
A régészek Zsögöd I elnevezéssel jelölik az egykori erődítmény helyét. A zsögödfürdői vár az Olt jobb partján, a Malomföldnek nevezett helyen volt, ott ahol a zsögödfürdői házak felé emelkedő távközlési antenna is van.
Ha tehetném, kerékpárral járnék a vécére is. Ott voltam a rejtésnél.
A Bánatos királylány kútja mellett, közösségi összefogással megépítették az eredetileg a Várfele nevű domboldalon lévő egykori erődítmény elképzelt mását. Ezért csak amolyan vár féle, a Vágás-patak partján, az eredeti egy földből készült erődítmény lehetett, rajta egy palánkvárral.
A község határában két várhely is található, egyikük a Kis-Várhegyen állt egykor. Brassótól kelet-északkeletre, a Csukás-hegység északi lábánál, a Barcaság síkságának keleti szélén, a Nyén-patak mellett fekszik a körülbelül 6 km hosszan elnyúló Keresztvár község.
Ugyanis a menhely fölött közvetlenül tornyosuló hegyes sziklaszirtről még gyönyörűbb kilátás nyílik a Costila hatalmas sziklafalaira. Ha már vetted a fáradtságot és kiugrottál a Costila menhelyhez, nem éri meg kihagynod a Hegyes-szirtet (Țancul Ascutit).
Szent Márton tiszteletére szentelt egyhajós torony nélküli temploma a XV-dik század közepén épül késő gótikus stílusban. Az 1505-ben végzett erődítések során a keskeny templom elveszti eredeti formáit.
A vargyasi Elesett hősök emlékműve, vagy helybeli név szerint Oroszlános emlékmű, a Fő út és a Temető utca kereszteződésénél található, 50 m-re északra a Polgármesteri Hivataltól. Tervezője Tompa József, 1931-ben állították fel.
Zetelakától a Küküllőmentén felfelé haladva, már messziről feltűnik Zetevára, vagy Deság gombja, egy kiálló és elszigetelt része a Hargita felé elnyúló fennsíknak. Innen indulva eljuthatunk arra a helyre, ahol a világszerte is ritkaságszámba menő természeti értékünk, a Mágneses-szikla található.
Cecele A Cecele (1173 m), a Csíki-havasok déli csúcsa. Hatalmas, füves kupolaként tornyosuló végvára.
Az egykori kézdivásárhelyi Öregek Otthona, ma a Városi Kórház Pszichiátriai osztálya, az Állomás utca 35 szám alatt található. Az épület 1897-ben épült.
Büdösgödör Büdösfürdő Büdösgödör - Vidám-sétány, Büdösfürdő.
Piricske északi végébe érkezve egy útkereszteződéshez jutunk, mely egyúttal túraútvonalak találkozási pontja is. Irányjelző táblák mellett egy fabódét is találunk itt.
A kilátást korlátozzák a felnövő fák, és nem egyszerü a szirtre való feljutás sem. A Madarasi menedékháztól a Fertő-nyereg fele az egyik lehetséges túraösvény a Bánya-tető mellett vezet el.
Tényleg egy egészen más sziklatömb mint a Bucsecsben megszokottak. Az Omul-csúcsról ereszkedtünk le, és mielőtt "hazafele" vettük volna az irányt, felkerestük a Török mecsetet.
Ágostonfalva közelében, a román térképeken Fenes-pataknak nevezett, a régi osztrák térképeken Pétrisiú-ként megjelenő patak fejében levő egyik oldalágban, a Kerék-domb alatt egy mély gödörbe ömlő, 4-5 méter magas, csinos vízesés található. Ma kerestem meg, es mar be is jelentettem. Gratulálok a teljesítményhez, tényleg fejlődés, ha már aznap bejelented a megtalálást. Tehat konkreten, mivel en nem irok ekezetes karakterekkel, magyaran mondva "magyarul" a leirasaimban.
Dofteana-szurdok Doftána A Dofteana-szurdok a Nemere egyik legszebb szorosa, a 1,5 km hosszú szurdokban több, kis vízesés található. A legszebb részén a patak völgye teljesen összeszűkül, egy vízesés előtti sziklatömb a patak fölé nyúlik ki. Ez a rejtekhely egy élmény, a visszahajló kő, a kis vízesések és a nagy erdő adják a hangulatot.
Gótikus erődtemplomát 12 m magas várfal veszi körül, a XIII-dik században épült - a 7 védőtoronnyal erősített belső várfal oldalán, lakásra is alkalmas helyeket alakítottak ki. Sajnos az erődtemplom már be volt zárva, mivel délután 6 órakor érkeztem a helyszínre. Gyönyörű hely, és szépen rendbehozták a vártemplomot. Egy dobozt megtaláltam, de nem a kommentekben leírt helyen, és nem fejmagasságban.
A hőerőműhöz vezető csatornák környékén vagyunk, ennyi zsilipet még sehol sem láttam. Most már teljesen el van hanyagolva az egész berendezés, de még így is lenyűgözött a bonyolultságával.
Mindhárom tündér a környék egy-egy varázslatos táján alapított otthont. Dálya néveredetéről a mese arról szól, hogy egykor tündérlányok jártak a tájon: Klára, Dála, Ramocsa.
Mihály-havas Madarasi Hargita A Madarasi Hargita üdülőtelep központjából indulva, a Súgó–pálya felső részén, elérjük az erdőt. Tudtam, hogy efféle "hullámok" lesznek, pedig sohase jártam itt, csupán elképzeltem látatlanban, hogy mégis mi lehet egy sípálya tetején. Akkor csak halkan mondom, hogy nagyon jó volt a sízés. Lehetne egy picit részletesebben?
Ti vasárnap sétáltok, alvás helyett? Megtaláltuk. A Baróti Szabó Dávid Iskolaközpont földrajz körösei,megtaláltuk a Kincsás vára rejtekhelyet. A Bodoki-tetőtől délre található az a havasi legelő, melyet Kincsás-tetőnek neveznek és amely tulajdonképpen Kincsás várának belterülete.
Több alkalommal is jártam a helyszínen. Ejsze a doboz a kapun belül van, s nem lehet bármikor hozzáférni.
A Kovácsok tornyát 1631-ben építették, a régi Borbélyok tornyának helyén, szerepe a Kolostortemplom védelme volt. 1676-ban leégett, majd újjáépítik.
Elég sokáig kerestem, de aztán megkerült. Megtaláltam ezt a geodobozt, gps nélkül.
A Kőmező északnyugati részéből ered a Vargyas-patak baloldali mellékpataka, a Kőmező-patak. A beömlési pontja keresztezi azt az ösvényt, amelyen a turisták bejárják a szurdokvölgyet.
Bardóc községközpontot csak egy néhányszáz méteres szakasz választja el Erdőfülétől, a helybeliek ezt Ésfalunak hívják. A 80-as években itt egy üzletközpont és orvosi rendelő épült.

Természeti értékek - Brassó megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Ürmösi Töpe adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Brassó megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Mivel ram vart ez a feladat, ezt tejesitettem is. Igaz egy kisse keson, de jobb kesobb mint soha.
  • Egy kis vasárnapi séta. A doboz jól van, kitűnő egészségnek örvend.
  • Miután a támfal építésen sikeresen túljutottunk fejenként 3 lejért bejutottunk a várba. Benn rendezett állapotok és csodálatos látvány várt.
  • Bunker 1 - Szalárd Világháborús óvóhelyi üzenet - 1. A piros pont jelzés út felőli végén kapszkodtunk fel a hegyoldalon, az elején picit keresgélve az ösvényt, mivel nagyon benőtték a fák meg a cserjék közvetlen a meredek oldal alatt. Ez után hamar elértük a O-ik bunkert, majd pedig az 1-t, ahol rábukkantunk az első dobozban lévő "üzenetre".
  • Azért most láttam először, hogy a vízhordást időponthoz kötik, na meg a mennyiséget is. Utólag tudtam meg, hogy a kúttal szemben lakik egy fontosabbnak titulált egyén, akit zavarna az éjjeli vízhordással járó zaj.
  • A Tordai hasadékba indultam, a vasalt mászóutat megmászni. Mielőtt rátértem volna az autópályára, megálltam röviden, hogy megtaláljam az itt elrejtett geodobozt.
  • Gyimesbükkről visszafele megkerestük ezt a dobozt is. A házakig autóval mentünk, de onnan jöhetett a túrázás.
  • Ott voltam a rejtesnel.
  • A doboz a helyén van. Levi.
  • Mint szentgyörgyi lakos sokszor látogattam meg e helyet és annak különböző kiállításait. Most a ládakeresés vezérelt ide.
  • Örvendek Zsuzsa, hogy eljutottatok erre a varázslatos helyre. Mi aznap a Domokos határában levő tanyáktól fényképeztük a Nagyhagymás-Terkő vonulatot.
  • Családi ünnepnek kerestünk helyszínt. Szabadban, szép helyen, geodoboz legyen a közelben, s nem utolsó sorban valami finomat is együnk.
  • Egyik, a legkönnyebben megtalált doboz. Nagyon könnyen azonosítható a rejtek a fénykép alapján.
  • SakáltanyaSzékelyudvarhely, Hargita megye.S
  • Nem felvonultunk, hanem levonultunk ma a bányába. Nagy a nyüzsgés, a bányarém biztos világgá ment bánatában.
  • Képzeljék el, hogy én találtam azt a helyet, ahova el van rejtve. És készítettünk egy olyan képet, ahol tartom a kezemben a kombinátot.
  • December 16.-án, Iza segítségével megtaláltuk.
  • Nagyon megdolgoztatott ez a hegy, pláne miután a biciklit is feltaszítottam az erdő széléig, nehogy gyalog kelljen hazamenjek. Egy hatalmas szép őzbakot riasztottam meg mászás közben.
  • Csonkatorony - Csíkszenttamás Köszönjük szépen. Egy keveset keresgéltünk, aztán Attila zenésztársam megtalálta. Igaz nem írtunk bele, ceruza hiányában.
  • Mivel személyes ügyek miatt nem mehettünk el több napra, úgy döntöttünk, hogy látogassuk meg a Maros menti Teleki emlékeket. Mivel Teleki Samu többször is megfordult a görgényszentimrei Bornemissza kastélyban itt kezdtük a körutunkat.
  • Mivel Sószékfürdőn a régi rejtekhelyről eltűnt a geodoboz, 5-én, szerdán új geodobozt rejtettem. A szintén ezen az útvonalon levő Sóskútfürdőn is van most rejtekhely.
  • Egyediek az ablakok is. Legalább a külső kapu nyitva lehetne.
  • Az állomás felől közelítettük meg a rejteket. A házakat jobb oldalról megkerülve kimentünk a mezőre és a gyárkerítés ÉK sarkánál meglett a doboz.
  • Az a dolog érdekessége, hogy a park mögött lévő tömbházban laktunk 5 évvel ezelőttig, lehet utánunk indult a doboz?
  • Gratulálok a teljesítményhez, tényleg fejlődés, ha már aznap bejelented a megtalálást. Még a végén példát vehetünk rólad.
  • Szerencsére az említett látogatok a jobb oldali támpillér tövét látogatják inkább, nekik ez előnyösebb. Így elérhető volt a doboz.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett az Ürmösi Töpe? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!