Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Tészla-tisztás

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Tészla-tisztás

A Tészla és a Dong-havas a Csukás északnyugati részén, elszigetelve magasodnak a környező alacsonyabb hegyhátak fölé. A Tészlának főleg az alsó részét mészkő alkotja, tetejét erdő borítja.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Tészla-tisztás felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Felperzselt erdőrész...
Felperzselt erdőrész...
Csíkszereda Kis-Vár dombja Csíkzsögöd
Csíkszereda
A bekerített korábbi ásványvízfeltörés Pokolsár Kovászna
A bekerített korábbi ásványvízfeltörés
Ez a sarok az a sarok Székelyderzs
Ez a sarok az a sarok
Itt kellene lennie Kászonújfalu temetője
Itt kellene lennie
A domb teteje Csíkcsomortán Csomortán Vár-domb
A domb teteje

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Tészla-tisztás fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Tészla-tisztás!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 5,34 km távolságra található, legközelebbi település, Döblön turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: A Teszla, Csukás és Zenoga
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A várat Feketehalomról indulva a kék pont, kék vonal, kék háromszög jelzésen közelítettük meg, csak egyszer tévesztve útvonalat. Egy ujra nagyszeru rejtes egy megerdekesebb varnal, ahol mar sokszor jartam, de akkor meg nem kerestem a ladakat, amig a csapat a Kotla gerincet jarta. A Barcaság nyugati szélén, Feketehalomtól nyugatra, az 1294 m magas Kotla-hegy tetején találjuk az egykor Schwarzenbergnek nevezett vár romjait.
Keresunk egy dombszeru kiemelkedest. Meglett. Bereckből hazafele tartva. Bereck földvárait érkeztem megkeresni, az első felkeresett rejtekhely a Farkasvár volt.
A Baróti-hegység turisztikai szempontból alig feltárt, alig használt vidék, pedig lombos erdőivel, hangulatos ligeteivel üdítő változatosságot jelent a körötte lévő magashegységek zordon rengetegeihez képest. Délután 4 óra körül találtuk meg. A rejtekhely leírását igyekeztem úgy fogalmazni, hogy kiderüljön belőle két fontos dolog. A "következő" megtaláló meg is "érkezett" :-).
A Kárpát-kanyar hágói a legfontosabb átjárócsoport, amely a Kárpát-medencét a Fekete-tenger térségével összeköti. Jo es tartalmas a leirasod a varrol es kornyekerol, de lenne egy-ket kerdesem is. Utolag meg egy kerdes. A tartalmas leírásnak nem én vagyok a szerzője.
Csalán-völgyi varrótű Valamikor egy -ket evtizede itt a Kiralykon hallottam, hogy ha "remeg a labad" a sziklan "varsz a tuvel a varrogepen". Nehéz a "varrótű" közelébe férkőzni, átvergődve a borókatengeren, de megéri a fáradságot.
Attila vára Rika-erdei erődítményrendszer Attila vára a Rika-erdei kora középkori erődítményrendszerhez tartozik, Felsőrákostól 6 km-re északnyugatra, a Sóskút (Nádas) és Rika patakok között, enyhe lejtésű hegylábon helyezkedik el. A honismereti túrasorozat egyik célpontja volt a Rika-erdei erődítményrendszer, és ekkor találtuk meg a ládát. Előző Likaskői felfedezésünkön felbuzdulva nézelődtünk doboz után az Attila váránál, és meg is találtuk azt. Szóval ti minden leírás, szöveges segítség, kép vagy gps koordináta nélkül találtátok meg a rejtekhelyet?
A Nagy-kő-havas hegységben két fő rétegben áll a kréta-konglomérát, s e közé ékelődve találunk egy több száz méter vastagságú mészkő réteget, mely a tetőgerinc alatt vonul végig és az Írott-kőnél bukkan elő. A Garcsin völgye felől közelítettem meg a Nagy-kő-havas gerincét, a kék kereszt jelzés mentén. Megtaláltam a dobozt. A kövek írásos részét alolról lehet megcsodálni, tehát a Nagykőhavas csúcs fele vezető ösvényen mielőtt kiérnénk platóra, balra kell térni.
A szentivánlaborfalvi unitárius templom 1826 -ban épült. A belsejében van egy emléktábla, amelyet 1939 - ben helyeztek el Berde Mózsa emlékére, aki az 1848-49-es forradalom és háromszéki önvédelmi harc egyénisége és vezetője volt.
Barcarozsnyó vára Szeretünk várakban barangolni, zeg-zugokba bebújni. Erdély egyik legérdekesebb várát látogattuk meg.
Útban Tündér Ilona vára felé megkerestük Sóstótetej várát is. Mivel nem egy és nem kettő korhadt csutak található a környéken és persze hóval borítva, de miután úgy feltúrtuk a helyet, hogy a vaddisznók elbújhatnak mellettünk, végül csak előkerült a dobozka. Nagyon helyes. Itt mi lettünk az ezüst érmesek.
Bardóc és Bibarcfalva közt, a Kerekhegyen és a Csutakos tetőn egy 18 halomból álló, kora bronzkori temető van. Keso delutan indultunk a sirok fele tele voltam varakozassal. Ezt az ureget korbekutattuk, nem is olyan kicsi, konyekig benyultunk de doboz sajnos nincs. Sajnos a dobozt valaki kiemelte.
Sepsiszentgyörgyön, az úgynevezett Régi piac terén, a Csiki út és a Grigore Balan út sarkánál lévő kis zöldövezetben, néhány műalkotás áll. A valamikori Balhaz most szakszervezeti intezmeny. Ezen a helyen állt, az 1960-as években bekövetkezett lebontásáig, a régi kisváros kulturális épülete, a Bálház.
Nagyon sok arrafele az afonyazo no meg a havasszepe gyujtogeto (sajnos). A Gropsoarele-Zákány gerinc felől érkeztünk a helyszínre, miután elhaladtunk a közelben levő két krematórium mellett. Megtaláltam a dobozkát. A Vörös-havas a Csukás masszívumban talalható, a Csukás-hegység és a Gropsoare-Zákány hegységgel  egyetemben, közöttük.
Kőhalom vára Feltételezik, hogy még a szász telepítés előtt, a XI-dik században, a Kőhalom feletti hegyen, királyi vár volt. A harmadik Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. De visszajon. Mogorva munkasok kiutasitottak az udvarrol, s elment a kedvunk.
Református templom Árapatak Árapatak gazdag népművészeti hagyományokkal rendelkező falu. Többségében romák lakják.
Lécfalvától délre, az árterület fölé emelkedik, a kelet-nyugat irányú 550 m magas Várhegy-domb. A terkepen egy kovasznai haz jelenik meg a foteri park kozelben, s Lécfalva az más. Ez majd alkalom es ordogadtaval kiprobaltatik. Miután jól bevacsoráztam fokhagymás napraforgómagtejfölből, sikerült az ördögöt kiűzni Székelybánja várából.
Magas-csúcs (Fata Inalta) - Keresztény-havas.
Csendes, nyugodt kis falucska. Lehet a logan banja ezt a rossz utat, ami osszekoti Katolnat Hatolykaval. Megtaláltuk, szép a harangláb, és érdekes zuzmarabevonat is volt mindnenen. Hatolykát ásványvize miatt már a legrégebbi leirásokban isfürdőmedencével rendelkező településként tartották nyilván.
Cecele A Cecele (1173 m), a Csíki-havasok déli csúcsa. Hatalmas, füves kupolaként tornyosuló végvára.
Málnásfürdőről, a Száldobos-patak völgyéből indulva, a sárga pont turistajelzést követve, kiérünk a Henter-mező legelőjének széles tetejére, a Bodoki-havasok egyik legszebb kilátópontjára. A Baróti Szabó Dávid Iskolaközpont földrajz körösei,megtaláltuk a Henter-mező kőgombái rejtekhelyet. Na, szóval. Tobb sziklaalakkal is talalkozhatunk a bodoki havasok e mellek-gerincen.
Székely-vízesés A Kis-Baszka mentén, felfele haladva Kommandó irányába, az út mellett van a vízesés, inkább csak vízcsobbanás.
A Kászon- és a Bellő-patak közötti hegygerincen húzódik az Árpád-vonal erődrendszerének a kászoni szakasza, melyet a 24/2 székely határvadász század háromszéki katonái védtek. Csepp, csepp, ez az a lassú víz, ami partot mos. Egyre jobban esett az eső, de nem akartuk kihagyni a rejtekhelyet, és különben is már elég vizesek voltunk. Bár ott volt az ösvény mellett, ezt találtuk meg utoljára s teljesen véletlenül.
A múlt század közepén a Büdös-hegy délkeleti és délnyugati lejtőjén, közvetlenül a Rövid-sarok vízválasztója alatt fürdőtelepeket létesítenek. A hely megérdemelne egy igazi geodobozt. Egy szép túra volt. S lennebb a Mikes-fürdőknél is lehetne rejteni.
Kereszt Kis-Királykő A Királykő gerincének vonulata egy fordított L betű alakjához hasonlít. A Kis-Kiralykovet nem szabad elhanyagolni, vannak nagyon szep reszei. Reggel eső és köd. Ha jol ertettem a Kis Kiralykon megtalaltatok-ellenoriztetek a borokasba rejtett ladat es a Hasadek nyeregben a korlatokhoz kozeli ladat a fenyvesben?
Csodálatos bükkfa Tisztás dombja Kászonjakabfalva és Katrosa között, a Nagy-ponk vagy Honcsukos teteje csúcstól keletre található a Tisztás dombja. Ennek az aljában folyik a Tisztás-patak, mely a Katrosába ömlik.
Barcaföldvár egyik, csak kevesek által ismert látnivalója, a Diákemlékmű. Könnyen megkerült a doboz, habár a kecskéit legeltető bácsi nagyon figyelt. Megkerestem az emlékművet, csak ládát nem rejtettem el ott. Szerintem biztosan nem mentél volna el mellette, és dobozt is rejtettél volna.
Csigavonal Feketehalom
Megtaláltuk. Ott voltunk a rejtésnél.
Kászonújfalu temetője A Kászoni medencébe érve a legelső település Kászonújfalu. A temetőt már az útról megpillantottuk. Vartnal nehezebben talaltam meg ezt a dobozt. Ide is kitértünk hazafele.
Régi tervem újra feljutni a Pap hegyére, mely része a Csíki-havasok gerincén húzódó turistaútvonalnak. Kaptam még szóban visszajelzést, hogy megtalálták ezt a geodobozt, volt aki gps nélkül, de nem jelezték ezt itt a weboldalon. Újra itt van a csapat a Paphegyen. Na ez aztan erdekes.
A nagy melegben élvezet volt mászni a szorosban. Az emlekkereszttol balra kanyarodva behatoltunk a Macska-szoros sziklavilagaba. A Zernyesti-szorosban, a Zernyest felőli bejárattól számított 2 km után elérünk ahhoz a helyhez, ahol a Zernyesti-patak a balról érkező Vladuska-patak vizét fogadja.
A Buzgó-borvíz a Fenyves-patak vízgyűjtő medencéjében található, eredete mesterséges. A boksák fele menet megkóstoltuk. Rendkívül jóízü borvíz. Ez is egy szimpatikus rejtés.
Előkerült a doboz, majd megkóstoltuk a borvizet is. Szerintem, ez Kovászna megye egyik legjobb borvize. Ennél a borvízforrásnál mindig sor van, bizonyítva a minőségét. Mikóújfalu fő forrása a Bedő-borvíz, egyben a környék legismertebb forrása.
Homoród-folyó forrása A Homoród-folyó úgynevezett forrása, pontosabban kezdete, a Kis-Homoród és a Nagy-Homoród összefolyásánál található, Homoród községben. Innen dél felé folyik, majd 6 km után, Szászugránál, az Oltba ömlik.
A Pokolvölgy felső szakaszán, néhány száz méteres körzetben egymást érik a mofetták és a borvizforrások. Megtaláltuk az évnyitó dobozt a csutakban, irtózatos pokolbűzben.
Középpatak-rétláp Újtusnád A 4 hektár területen fekvő Középpatak-rétláp, növényvédelmi rezervátum. Újtusnádtól délre, az Olt földrajzi jobboldalán terül el.
A határvadászok ösvényén, a Bellő-patak baloldali, Töltés és Czikólova gerincén felfelé egy újabb bunkermaradványt találunk, melyre rovásírásos emléktáblát rögzítettek. Megtaláltuk a parancsnoki székhelyet is. Ötletes rejtekben van a doboz, jó állapotban. Nagyon bevállalósok voltunk, ezért mezítláb keltünk át a patakon.
Négyzetes alapú szentélyét kereszthálós boltozat fedte, a hajót pedig sík mennyezet, apszisa félkörívvel zárult. Eredetileg torony nélküli, háromhajós bazilika rendszerű épület volt.
Lóhavas Keresztény-havas Lóhavas (Spinarea Calului) - Keresztény-havas.
Torja vára A helyi hagyomány szerint itt egy magas őrtorony állt, s ha jelezni kellett Bálványosvár és Torjavára között, akkor fel kellett mászni a magas őrtorony tetejére. Útban a Szent Anna tóhoz, tettünk egy kis kitérőt.
Nem volt nehéz, hála az információnak. Megtaláltuk. Szászhermány mocsarai
Pásztor-csúcs Királykő-hegység A Nagy-Királykő fűrészfog alakú gerince a Pásztor-orommal vagy Pásztor-csúccsal tetőzik, 2238 méteres magasságban.
Ez a környéken több tó megjelenéséhez vezetett. 1954-1989 között, a Vargyas falu közelében végzett bányászati munkák során, itt-ott elérték a talajvizet.

Természeti értékek - Brassó megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Tészla-tisztás adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Brassó megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Megnéztem a város új strandját is, a város határában van. Nem volt nyitva, sem a fürdő, sem az uszoda.
  • Megkerült ez a doboz is. Könnyen azonosítható a rejtek.
  • Református templom - Őraljaboldogfalva A dobozt nem találtuk. A dobozt hiába kerestük, de a templom nyitva volt, ketten, 10 lejért csodálhattuk a freskókat. "Érdekes" előadást hallgattunk végig a templom történetéről.
  • Mondtam már, hogy a Hármaskőre a legkényelmesebben a Transz-Gyimes szerpentinein lehet feljutni? Transz-Gyimes :-).
  • Csindrel Egy hosszú túra után. Meglett egy hosszú túra (Paltinis - Poiana Gaujoara - Batrina - Rozdesti - Niculesti - Canaia - Cindrel + a két Iezer tó --> vissza) után ez a doboz is. Sajnos nem néztem meg előre, hogy a Rozdesti-en is van egy vadonatúj doboz.
  • Udvariasan hagytam/hagytuk, hogy Melinda előkészítse a dobozt. Hisz neki igazi kincses doboza volt, tele ajándékkal, nem csak olyan pet előforma, mint nekünk.
  • Hello, Ott jártam a helyszínen, kerestem a ládát, de sajnos nem találtam meg. Megtudhatom, hogy mikor volt az utolsó megtalálás?
  • Bethlen-várkastély - Alsóbún Romos falak. Szeretnék visszamenni vagy 150 évet a történelemben, hogy láthassam ezt a kastélyt ép állapotában. Ami a dobozt illeti, fogalmam sem volt merre keressem.
  • Nem gondoltam volna, hogy egyáltalán be tudok jutni az iskola udvarára. Szerencsére az őr nem kekeckedett, csak csendesen megfigyelt.
  • Ozsdola Rendezett község. Lendületben levő, rendezett kis község.
  • Miután Csíkszeredában megnéztük, hogy milyen is az amikor a falu beköltözik a városba, ami amúgy a bukaresti barátainknak nagyon tetszett, hazafele tartva megálltunk még itt Tusnádfürdőn is egy kis sétára, na meg egy kis rejtekhely vadászatra. A dobozkát itt könnyen megtalátuk.
  • Szerintem az a legbiztosabb, ha értük mész, és szép ügyesen, kézenfogva, hazahozod őket. Mert még képesek lennének elcsángálni.
  • Ismerőseim rokonait vártuk haza, de késett a repülőgép. így maradt értékes idő, amit nem unatkozással töltöttünk, hanem dobozkereséssel.
  • Krisztus lábnyoma - Avas-tető Kerozin és Natur Radler. Van egy frissen ledöngölt, kavicsos út, amelyen ki lehet jutni a tetőre. Csak meg kell kérdezni a faluban, hogy honnan indul pontosan.
  • A református imaház erkélye - Csíkszereda Nem szükséges megbontani a betonkertet. A két kerítés között be lehet sétálni a rejtekig. Bent nyugodtan lehet majd keresgélni.
  • Kisvasút állomás - Vármező Bozót. A fotó segítségével kerestünk, de végül is a GPS vezetett nyomra. Gőzmozdonyos keskeny nyomtávú vasutat kerestünk fel még Kommandón és a Vasér völgyében.
  • A letérőtől elsétáltam a rejtekig. A geodoboz első "matatásra" nem került elő, a második, határozottabb "kajtatásra" viszont igen.
  • Uzonkafürdő Hello. Delutan 16 ora korul megtalaltam, s egyben kicsereltem a dobozt is. Sajnos uj notesz nem volt nallam, ugyhogy a kovetkezo megtalalot megkerem vigyen magaval.
  • Ez volt az első itthoni (erdélyi) geoládám amit megtaláltam. Szülővárosomban járva nem hagyhattam ki.
  • Ahogy tapasztaltam a mai napon, a környék templomai rendbe vannak téve és megtörténhet, hogy több doboz látta a kárát. A templom udvara ki van seperve.
  • A napi kirándulásról hazatérve ezt a dobozt is felkerestük. Nagyon tetszik a szobor, de nem lehetett megcsodálni, mert már sötét volt.
  • Könnyen megtaláltuk a kis dobozt a leírás alapján. Köszönjük a rejtést.
  • A doboz simán megkerült. A visszarejtésnél egy kicsit mélyebbre ástam, mert épp csak elhúztam az avart s már elé is került.
  • Az aznapi kirándulás utolsó felkeresett helye volt a Csíki-kert. Lassan alkonyodott már, mire felértünk a rejtek közelébe, sötétségbe borult az erdő.
  • Miután pótoltam az ökumenikus kápolnánál eltűnt geodobozomat, elindultam megkeresni a Bekecs-tető néhány, még meg nem talált rejtését. A legközelebbi még meg nem talált rejtek, és egyben a legújabb bejelentett geodoboz a Vész-kő.
  • Igazából egy gyönyörű nap volt, s a vártemplom körüli séta is jól esett.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Tészla-tisztás? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!