Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Templomerőd - Szásztyukos

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Templomerőd - Szásztyukos

Szásztyukos község az Oltmelléki hegysorhoz tartozó Hortobágy-hegység területén, a Tyukos-patak mellett fekszik. Első említése 1373-ból ismert, 1494-ban a község a Hét-széktől nyolc arany támogatást kapott templomépítésre.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Templomerőd - Szásztyukos felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Kilátópont Gyilkos-kő kilátó kilátópont
Kilátópont
Tó 2 bég szeme
Tó 2
Vasút és országút Csíkszentdomokos
Vasút és országút
Jézus Gordon-hegy
Jézus
Féloldalból Márton Áron gimnázium Csíkszereda
Féloldalból
Tavacska Piski arborétum dendrológiai park
Tavacska

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Templomerőd Szásztyukos fotóalbumba!

Fedezzétek fel Szásztyukos és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Templomerőd!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 0,27 km távolságra található, legközelebbi település, Szásztyukos turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Orbán család temetkezési helye Székelylengyelfalva Sütő András állítja (1980), hogy A székelyföldi magyarság joggal büszkélkedik Orbán Balázzsal is. Bár eredetileg úgy terveztem, hogy a környék rejtekhelyeit egy külön kirándulás alkalmával keresem fel. Lengyelfalva a legnagyobb székely, Orbán Balázs szülőfaluja - Érdekes módon Orbán Balázs szülőfalujáról igen keveset írt.
A turulmadaras emlékmű 2006-ban készült a honfoglalás és hősi halottak emlékére. A turulmadar emlékmű 2006-ban készült, a honfoglalás és hősi halottak emlékére. Sokszor eljártunk már itt, de a ládát még nem kerestük. Igaz en is sokat keresgeltem.
Burgberg Vurpód
A csorgó ma már sajnos nem csorog, mert amikor a Kövesdomb nyugati oldalában, 15 évvel ezelőtt házakat építettek, a csorgó vize eltűnt. Erre sem vigyáztunk. Meglett a doboz. Sajnos csak geodoboz, forrás nélkül.
1509-ben Kendew néven említik az okiratok, 1567-ben a regestrumban 9 kapuval jegyzik. Temploma nem volt, csak harangláb. A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk.
A Bosnyák-patak völgyét követve, Tibódtól három kilométerre találjuk Székelyszentkirályt. 1905-ben Udvarhelyszentkirályról Székelyszentkirályra változtatták a nevét.
A kék kereszt jelzés eléggé hiányos, a több fele ágazó erdei utak megtévesztőek, de a gps koordináták birtokában nem lehet eltévedni. A múlt vasárnap elindultunk nem kincs-, hanem romvadászatra. A Rákosi-Hargita lábánál alussza évszázados álmát a Pogányvár, 1273 méter magasságban egy vulkáni mellékkráter tetején. A csíkrákosi Pogányvár romjai Csíkszeredától északra, Csíkrákos község nyugati határában, a Vár-patak és a Súgó-patak által közrefogott 1274 m magas sziklacsúcson állnak.
Mivel kocsival közelítettem meg a helyet, körbe kellett kerülnöm. Vagy elsőnek találtad meg a geodobozt? Ötletes rejtési modszer. A Maroson átívelő hídon túl a vasutat felszedték, csak a töltés maradt, habár vezetőink felújítást ígértek.
Erődített evangélikus templom Morgonda Az oklevelekben először feltűnő Vallis Mariae és a németben szereplő Mariental, arra enged következtetni, hogy Mária-temploma volt. 1332-ben plébániatemploma van - mivel az első szász települések közé számítják, már az előző században kellett lennie templomnak.
A mirkvásári sósvizes kút a falu templomától keletre, 740 m távolságra, illetve a megyei úti letérőtől mintegy 500 m-re található.
A tusnádfürdői volt Anna villa, ma Szent László gyermekvédelmi központ. Hát, ez a rejtekhely elég bajos volt számomra. Meglett. Nem kaptam meg a dobozkát az elhanyagolt forrásnál.
Bakalja Folk Csűr Csíkszentkirály A csíkszentkirályi Folk Csűr Egyesület rendszeresen szervez hagyományőrző programokat Bakalján, a Gábor család tanyáján. A Bakalja Folk Csűr Csíkszentkirálytól két km-re nyugat felé található, a Szentimrei Büdösfürdő irányába indulva.
Itt a néhai csíkszentsimoni szeszgyár látható, részben romokban. Először gyalog próbálkoztam, az állomás felől. Az állomás felől közelítettük meg a rejteket. Miután megkerestem Csíkszentkirály új rejtését az Úrkápolnánál, este fél 9-kor úgy döntöttem, hogy itt az alkalom megkeresni a Szeszgyár geodobozát is.
A sütei borvíz az oltszemi erdőben, a Sütei patak völgyfejében tör a felszínre. Gyönyörű a hely. Jo rejtes, csak ki kellett varni, hogy senki se legyen a kornyeken. Megvan.
Bolyai-téri unitárius templom - Marosvásárhely. Épült 1929-ben.
Az 1676-os tűzvész elpusztította, de később újraépítették. A Szűcsök bástyája a segesvári vár délnyugati oldalán található.
Az egykori határőrség székhelye Csíkszeredában. Jelenleg kórház működik az épületben.
A gegesi református temetőben érdekes, százévesnél régebbi sírkövek vannak.
Az Óriások dombja valamikor Maka várához tartozott, jelenleg a csókfalvi határ legdélibb és legmagasabb csúcsa. Innen nagyméretű emberi csontok kerültek elő a múltban, talán ezzel magyarázható e hely neve is.
A régi templom helyén most egy kőépület található, a torony a régi alakjára van újraépítve. Amikor utolsó alkalommal itt voltam, még poros talajúton lehetett megközelíteni a helyet. A "nulladik találkozás" óta, augusztus 25-én újra megtalálták a geodobozt.
Szent Miklós-templom Bolgárszeg A templomkert területén áll a Brassói Ifjak Múzeuma, az Első Román Iskola épülete, és Coresi diakónus román nyomdász szobra. A Szent Miklós-templom Brassó Bolgárszeg nevű városrészének központi parkjában helyezkedik el, mely a Porondról (Anger, Egyesülés-tér) nyílik.
Lisznyópataki világvége A világ kezdete vagy vége az az elhagyatott gyümölcsös? Valaki tud többet erről a völgyről? Mert csak sejtjük hogy hol vagyunk. A nyáron gombászgatni szerettünk volna a környéken, de ítéletidő ért utol, hogy a hely nevéhez illően stílusosan fejezzem ki magam.
1638-ban a források szerint az Agyagos tetőn fakápolna állt Szent Orsolya tiszteletére szentelve. 1671-ben a kápolnát leviszik a mai temetőbe és ott a szent őrzőangyalok tiszteletére szentelik.
Benedek Elek sírja a Kisbacontól nyugatra fekvő temetőben található. Ő volt, akinek ''könnyű a toll és nem nehéz a kasza''. Na, ezt sem nehéz megtalálni.
Szászhermány mocsarai
A Benkő-borvízforrásnál csorgóház, palackozóüzem, és vendégháztelep található. Itt épült meg az Erdei torony, az 1908-ban készült Kós Károly-terv alapján.
Az Alszegi borvízkutat 1960-ban fúrták Tusnád falu alszegi részén.
Homoródfürdő a Nagy-Homoród és a Fürdő-patak völgyében fekszik, 740-760 magasságban, 18 km-re Székelyudvarhelytől, a 13 számú műúton. Megtaláltuk Bálinttal és Misivel. Megtalaltuk. Második erdélyi geoládám.
A Csere-negyed Farkaslaka legújabb falurésze, inkább fiatalok lakják, akik egymás között anyósmentes övezetnek becézik a lakhelyüket. Az elmúlt két évben kiépítették itt az ivóvíz- és szennyvízrendszert, nemrég pedig térkővel borították a negyed utcáit.
Unitárius templom Sepsiszentkirály Ez egyben arra is utal, hogy már a XII-dik században plébániatemplom, amikor a Szent Istvánról elnevezett plébániák létesültek vagy kapták nevüket, ha előbb léteztek. A falu neve is templomról tanúskodik, Szent István király tiszteletére szentelt templomáról nevezték el.
A Térképek című doboz (hivatkozásgyűjtemény) akkor jelenik meg egy felhasználó számára (bármelyik ládaoldal jobb oldalán, felül), ha legalább tíz pontot gyűjtött össze az eltelt utolsó 12 hónapban. Nalam mukodik. Az igazság, hogy nem kapom a térképnéző segítséget. Csodálatos természeti környezetben, a Nagy-Murgótól és az uzonkafürdői letérőtől délnyugatra meghúzódó völgy.
Kapuzáb Fehéregyháza A kapuzáb a falu végét jelezte a székely falvakban. Állítólag Petőfi a fehéregyházi kapuzáb mellől nézte a csatát, az ötvenes években az Ispánkuthoz került, majd a Sárpatak hídja mellé.
Egy kicsit dilémmában voltam, hogy a két közül melyik lehet, de aztán észrevettem a dobozt. A hely Tusnádfürdő talán legszebb és legjobban karbantartott parkja.
Nagyon szép az egész völgy. Igen, még pluszban is tettem rá néhány apróbb követ az útról. Amint megérkeztem, a híres női megérzést követve kinéztem magamnak egy csonkot. A Xántusz-kápolna Fitód és Hosszúaszó települések középútján, a fenyves erdő szélén áll, a Hosszúaszó-patak völgyében.
A Szörcse falu melletti, Feketeügy holtágán kialakított tórendszer jobb sorsot érdemelne. Ha mar volt Imecsfalva, lehetett Szorcse is. A virágzó kaszáló és a madarak kárpótolnak viszont, ha nem szeretsz halászni.
Unitárius templom Szentivánlaborfalva A belsejében van egy emléktábla, amelyet 1939 - ben helyeztek el Berde Mózsa emlékére, aki az 1848-49-es forradalom és háromszéki önvédelmi harc egyénisége és vezetője volt. A szentivánlaborfalvi unitárius templom 1826 -ban épült.
Többször megcsodáltuk már ezt a hídat átutazva alatta, ezúttal úticél volt. Ugy nez ki, hogy nagyon nem tolongtak e rejtek korul. 1924 és 1928 között a Brassó-Bodzaforduló vasút építése a fellendülés időszakát jelentette Keresztvár életében.

Történelmi-kulturális értékek - Brassó megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Templomerőd adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Szásztyukos térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Brassó megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Miutan a nagy testvert megmasztuk johetett ez a haranglab is. Kalnokon meg az orias harsat vegig tapogattuk a rozsdas elhanyagolt termeszetvedelmi tabla kisereteben, majd megnezve Bedo Zoltan sirjat, akirol tudjuk, hogy megreformalta a magyar erdeszetet.
  • Egy kis keresgélés után előkerült az ösvény kezdetét jelző tábla, elkezdödött az ut a meredek emelkedőn felfelé. Miután elhagytuk a Bunker O-ot, megkaptuk a Bunker 1-et és a képek alapján hamar előkerült a dobozka.
  • Szep rejtes.
  • Ma a hosszú keresőút után, elmentünk még a családdal gombászni a Somos-tetőre. Nem pazarolhattuk el a jó napsütést.
  • Az almafát megtaláltuk, de drót már nem volt, könyökig benyúltam de a doboz már valószínű sokkal mélyebbre süllyedt. A kastélykertben kutyusok és kis cicák hada üdvözölt.
  • Meglett, cseles. Este 10-kor az Asztalkőtől jövet, senki sincs itt.
  • Mar majdnem sotetben botorkaltunk lefele az Urmosi Toperol. Kegyetlen direktben innen lejonni, de ugy iranyitottam a csapatot, hogy a barlangokhoz erjunk.
  • Fel nem tudom fogni, hogy miért okozott ez nehézséget neked. A szöveges segítség egyértelmű, egyetlen feljáró van és annak egyetlen eleje.
  • Délben érkeztem a Konzulátushoz. Nézelődtem éppen, amikor csengettek az iskolában és a gyerekek, mint akiket puskából lőttek, érkeztek az iskola udvarára és a pályára.
  • Megkaptam, kicsit nedves, de a helyén van.
  • Meglett a centenárius sírkő.
  • Aznap a környéken kirándultunk, az egyik célpont ez a nárciszmező volt. Nem én voltam a szervező, és azt is tudtam, hogy a nárciszok még csak korulbelul 3 hét múlva kezdenek virágozni.
  • Sajnos nem volt idönk a templomot is meglátogatni.
  • Megvan a doboz. Elég sokat kerestem, míg rátaláltam a rejtekre.
  • Miután sikertelenül próbálkoztam a MOGYE Könyvtár-nál elrejtett mágneses dobozkával, lesétáltam az Ortodox fatemplomhoz. A helyszínre érkezve gyorsan, és gond nélkül ment a kincskeresés.
  • A település körül három domb, kiemelkedő magaslat található. 1.
  • Te Gábor, ez a furfangos zár nem is annyira fejtörő, mint inkább csuklótörő :-).És most azoknak írok, akik nem értik a Súgó-barlangra utaló célzást.
  • Ittam, de nem izlett :).
  • Igazából egy gyönyörű nap volt, s a vártemplom körüli séta is jól esett.
  • Mára sepsiszentkirályi sétát terveztünk. Mire a faluba értünk pilinkélni kezdett a hó.
  • Ma erre sétáltam, azzal a gondolattal, hogy keresek egy új rejteket, és újrarejtem az itt eltűnt geodobozt. Sikerült is találni egy megfelelő rejteket.
  • Rövid keresgélés után. A szürkületben sikerült rátalálni.
  • Igaz, hogy a taxisok nagyon figyeltek, de ugyis megkerestük.
  • Nagyon ötletes rejtés és kitartást igényel. Krisztina már le is mondott a keresésről, mert a társaság türelmetlen volt.
  • Marosvásárhely egy kis terén a zsidó mártirok emlékmüvéhez közel található a város egyik legjobb rejtése. Érdemes megkeresni.
  • A gps a nagy sziklafal tövében össze-vissza mutatott. Sok sziklát megbámultam, körbejártam, de nem találtam a G C jelzést és a dobozt sem.

Sikerült eljutni Szásztyukos környékére? Tetszett a Templomerőd? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!