Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Templomerőd - Garat

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Templomerőd - Garat

Eredetileg torony nélküli, háromhajós bazilika rendszerű épület volt. Négyzetes alapú szentélyét kereszthálós boltozat fedte, a hajót pedig sík mennyezet, apszisa félkörívvel zárult.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Templomerőd - Garat felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Jól jönnek az utasítások Tatárpince Csereoldal
Jól jönnek az utasítások
Templomhajó Csíkszépvíz örmény katolikus templom
Templomhajó
Harang
Harang
A sáromberki  első tó 2 Sáromberke
A sáromberki első tó 2
Fenyőakrobatika 3 Szemeskő
Fenyőakrobatika 3
723 Gyulakuta zsiliprendszer
723

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Templomerőd Garat fotóalbumba!

Fedezzétek fel Garat és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Templomerőd!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 0,09 km távolságra található, legközelebbi település, Garat turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Vízimalom Kisbacon A székely ezermesterség még mindig működő csodája, a kisbaconi Fülöp-malom. Megtaláltuk, messziről hallszik a zubogás. A kisbaconi ma is működő vízimalom, bár egy igazi népi ipartörténeti érték, a székely ezermesterség egyik különlegessége, de nem a Világörökség része. A kedves kis Etelka néni most is mesélne, ha maradtunk volna.
A Patakvölgyéből, a Fenyéd vizével párhuzamos, keskeny aszfaltúttól kapaszkodtam ki a meredek domboldalon, a Máré vára felé, amikor egy szép legelőre bukkantam az egyik teraszon.
Sziklaablak Kormos-kő Fenyőkút A Kormos-kő sziklabástyája és sziklakilátója között, a sziklakilátó közelében-végében, van egy érdekes sziklaablak. Amikor én a sziklakilátónál és a sziklabástyánál rejtettem a geodobozaimat, láttam távolról ezt a sziklaablakot is.
Szent Katalinnak ajánlották a katolikus templomot Szentkatolnán, előtte emlékpark áll, a falu szellemét dícséri. Sokat jarok erre mostanság, hamarosan viszek egy dobozkát is. A rejtek végül is a temetőben van. Szep rendezett ez az emlekpark.
A falu neve is templomról tanúskodik, Szent István király tiszteletére szentelt templomáról nevezték el. Már a XII-dik században plébániatemplom, amikor a Szent Istvánról elnevezett plébániák létesültek vagy kapták nevüket, ha előbb léteztek.
A falu helyén már a 12-dik században volt település, melynek temetőjét feltárták - Írott forrásban először 1567-ben említik Peteofalva néven. A rejteket megtaláltam. Egykori lakói a zabolai Mikes család jobbágyai voltak, akik 1848-ban szabadultak fel - kápolnája 18-dik századi lehet, korábban temploma nem volt.
Egykori inasotthon Marosvásárhely Egykori inasotthon, ma az Avram Iancu Iskolaközpont bentlakása és étkezője. Iuliu Maniu utca 4 szám, Marosvásárhely.
Meglett. Könnyen meglett, még a gps-re sem volt szükség. Hát, ez a rejtekhely elég bajos volt számomra. A tusnádfürdői volt Anna villa, ma Szent László gyermekvédelmi központ.
Gondolom, hogy nem le, hanem fel szeretnél tölteni képeket a szóban forgó rejtekhelyekhez. Ez az egyik legszebb templom a környéken, legalábbis az én véleményem szerint. Aznap a Kolos-tetőn jártam, túra után hazafelé, kitértem megkeresni az itt elrejtett geodobozt. Csíkszentmihály római-katolikus templomának magas, karcsú tornya mai formáját a XVIII-dik század elején nyerte, amikor magasították.
A Homoród-folyó úgynevezett forrása, pontosabban kezdete, a Kis-Homoród és a Nagy-Homoród összefolyásánál található, Homoród községben. Innen dél felé folyik, majd 6 km után, Szászugránál, az Oltba ömlik.
Az oklándi, jó állapotban levő parókia előtt álló, 1809-ben állított és jól megőrzött székelykapu, Udvarhelyszéken a legrégebbi. 1938-ban cserépfedésűre cserélték ki az eredetileg zsindelyborítású tetejét.
Református templom Kecset Orbán Balázs írja: A két csermely közötti dombot régi templom koronázta. Az 1660-1690 közötti években készült leltár említi a templomot.
Benedek Elek sírja a Kisbacontól nyugatra fekvő temetőben található. Ő volt, akinek ''könnyű a toll és nem nehéz a kasza''.
1566-ban Keményfalva néven jelentkezik az okiratokban, 1567-ben a regestrum 10 kapuval jegyzi.
Kolping-ház Segesvár. Medrea-ház, Kolostor(Manastirii)-utca 10 szám, MS-II-m-B-15915.
Fehéregyháza és Héjjasfalva között, utóbbi határában, a Határ-patak mentén déli irányba vezető földúton, Héjjasfalvától 5 km távolságban, egy 588 m magas hegyen találjuk az eredetileg Szászdálya határához tartozó szászdályai vár maradványait.
Na de a Weekend Dragont sem adom fel, csak várom hogy a darazsak nyugovóra térjenek. Én a tegnap arra sétáltam, és ellenőriztem a geodobozt. Ennél a rejtekhelynél csak a Weekend Dragont kerestem többször. Marosvásárhely monumentális vártemplomának építése a 13-ik századig nyúlik vissza, amikor még Marosvásárhely neve Székelyvásárhely, latinosan Novum Forum Sicolorum volt.
Korondon az 1900-as évek elején harminchét malom működött. A malmot körbejártuk, nézelődtünk, érdekes. A szencsedi nárciszmező felé benéztünk a lányommal a vízimalomba. Ez egy olyan rejtekhely, amelyet méltatlanul hanyagolnak a kincskeresők.
Kellemes kikapcsolódási lehetőségeket biztosít, úgy télen, mint nyáron. Speciális hely mellett, spéci doboz a POI helyett. Az utóbbi pár évben látványosan felújult és megszépült Hargitafürdő.
A sálfalvi szakadék 15 hektáron védett terület, Sálfalva községtől 1 km-re található. Talán nem a legjobb módját választottam a szakadék megközelítésének. A szakadék bejárása után megtaláltam én is, ugyanazt a fát a bejárattól balra, de doboz nélkül.
Torja után az első nagyobb völgy jobbra. Torjáról Bálványosfürdő felé a Torja-patak mentén vezet az út. Bálványosfürdőről tartottunk a Jajdon-völgy felé, rövid kitérőt tettünk, megtalálni az itt elrejtett geodobozt.
Szovátától keletre, a Hideg-Juhod és Szilas patak összefolyása, valamint a Kápolna-mező fölött, nehezen megközelíthető, szédítő magasságban áll a szépséges tündérkirálynő, Rapsonné vára, egy csodálatosan szép andezit sziklatömbön. Megtaláltam. Igen, a fényképek alapján a doboz a helyén van. Szombat delutani tura Imre kollegammal es 6 eves, navigatorra avanzsalt kisfiaval Istvankaval.
Katolikus temető Zalánpatak A falu határában számos ásványvízforrás buzog fel. Na, ez egy szep kis temeto a templomocskaval egyutt. Zalánpatak római katolikus temploma 1863-ban épült, a Kisboldogasszony tiszteletére.
A Zernyesti-szorosban, a Zernyest felőli bejárattól számított 2 km után elérünk ahhoz a helyhez, ahol a Zernyesti-patak a balról érkező Vladuska-patak vizét fogadja. Az emlekkereszttol balra kanyarodva behatoltunk a Macska-szoros sziklavilagaba.
A Csíki Bálványos vár Csík legnagyobb várromja. És amig a Főnök rejtett, bemért, jegyzetelt, és kalibrált, addig én csihányt szedtem. Egy medvementes kirándulás alkalmával kerestem és találtam meg a dobozt. Túránk harmadik állomása.
Lutheránus erődtemplom Homoród Homoród központjában található egy nagyon szép román kori, 1270-ben épült evangélikus erődtemplom. Mert a templomot nyitva találtam, sőt a toronyba is fel tudtam menni. Sajnálom, hogy nem találtad meg. Persze, hogy megkerültem kívülről is teljes hosszában, de ahova a gps mutatott csak sima fal volt.
Varsavész-rétláp Újtusnád A Varsavész-rétláp védett terület Újtusnádtól észak-keletre, az Olt földrajzi jobb partján terül el, összesen 30 hektáron. Elmocsarasodás útján létrejött ártéri láp, védett, ritka fajok élőhelye.
Az Udvarhelyi-medencét keretező dombok legmagasabbika, a 886 méter magas Szarka-kő, messziről csak erdővel borított csúcsnak látszik. Megtaláltam, így nagyon örvendtem. Sok szép emlékkel ajándékoztak meg, köztük az az érzés, amit a Szarkakő 40 m magaból nyújtott. Hogy Székelyudvarhelyhez ennyire közel, ilyen jó kirándulóhelyet találunk.
Dobogófürdő (Székelyfüred, Ugron fürdő) Szentkeresztbánya délnyugati szélénél, a Kis-Homoród völgyében, Lobogófürdőtől délre található. Langyos borvízforrások törnek itt fel, amit ma asztali vízként használnak.
Óriások dombja Atosfalva Innen nagyméretű emberi csontok kerültek elő a múltban, talán ezzel magyarázható e hely neve is. Az Óriások dombja valamikor Maka várához tartozott, jelenleg a csókfalvi határ legdélibb és legmagasabb csúcsa.
Cserealja Zöld Park Marosvásárhely A Cserealja Zöld Park egy korszerű marosvásárhelyi szabadidőközpont, mely a Tudor lakónegyedben, a csendőrség szomszédságában található, négyhektáros területen.
Sok évvel ezelőtt megcsodálhattuk szerencsére az erődtemplom tornyát, sajnos ma már nyoma sincs. Nehéz volt kilesni, hogy senki ne legyen a környéken. Hogy csináljátok? Szászveresmart temploma román kori csarnoktemplom volt a XIII-dik század második feléből, 1300 táján.
Mirkvásári öreg tölgyfás legelő Mirkvásár mellett található egy különleges tölgyfás legelő. Mirkvásár északkeleti szélén, a híd mellett egy nagy kőre festve megtaláltuk a jelzést a tölgyfás legelő felé. A Románia legszebb fái adatbázisában található fák között, a mirkházi Kárpátok örege a kerület alapján a 7-dik fa.
A Kisgalamb Levendula egy kis levenduláskert Kisgalambfalván, a református templommal szemben, a Hősök emlékműve mellett. Bár egy, a kertben látható, festett kerékpár fotózási lehetőségre utal, nincs információnk a kert látogathatóságáról.
Gyergyóújfalu neve szerint új falu, de csak a középkorból ismert más, régebbi plébániával szemben. Ugyanis már a gótikus korban kis temploma van és 1576 előtt plébánia, 1656 előtt pedig virágzó plébánia.
Mérlegmúzeum Lisznyó Van itt több mázsa mérésére alkalmas régi hídmérleg, tányéros és tolókaros konyhai mérleg, patika és levélmérleg, illetve olyan is ami bőrök mérésére szolgál. Lisznyó egykori, frissen felújított tanácsépületének pincéjében egyedi gyűjteményt mutatnak be, ez a környék egyetlen mérlegmúzeuma.
Szentkeresztbánya környékén ásványvízforrásokat találunk a Kis-Homoród mentén, itt alakult ki a hajdan népszerű Lobogófürdő is. Az 1900-as évek elején még működött, majd a források nagyrészének a bányamunkák miatt eltűnt a vize.
A Lobogó-borvízforrást a házak között, egy mellékutcán lehet megközelíteni.
Kétségtelen, hogy temploma gótikus kori, a Magyar református templomok szerint ismeretlen időkből származik. Orbán Balázs ezt írja: Temploma a későgót korból (XV-dik századból) való, teljesen átalakítva lévén, ezt is csak töredékeiből ismerjük fel.

Történelmi-kulturális értékek - Brassó megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Templomerőd adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Garat térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Brassó megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A Reztető felől, Székelyszentkirályon keresztül érkeztem Oroszhegyre. A faluban "Kilátó" feliratú táblácskák segítik a tájékozódást.
  • Kőhalom vára A harmadik napon. A Rejtekhely vadászat Erdélyben harmadik találkozó, harmadik napján, már kisebb csapattal. De megkaptuk ezt a geodobozt is, az éppen felújitás alatt álló várfal tövében.
  • A gps természetesen a lezárt kapuhoz irányított. Főleg a tulipánfák körül nagyon sok volt a szúnyog, a bogár.
  • Meg voltunk itt, akkor is nagyszeru volt, furdes, kengodor stb. A lada nem volt meg.
  • Kivettem a dobozból a Bardócz1 utazó vakondot. Beletettem a Lost World GeoKret-et.
  • Ezt a dobozt még kerestük de akkor sem találtuk. Látom más sem volt szerencsésebb.
  • Gyengén pöfékelt a kémény, viszont a környéken valami egyéb ipari létesítmény förtelmes bűzt terjesztett.
  • Azt mondják, ne szólj szám, nem fáj fejem. :) Tényleg jobban jártam volna, ha nem kötöm mindenki orrára, hogy kikkel találkoztam ott.
  • Az út nagyon sáros volt, de ezt feledtette velünk a sok vad megpillantása. Óvatosak voltunk, három lesnél is sikerült lencsevégre kapjuk a beetetett vadakat.
  • Télen a nagy hóban egy élmény felmászni, főleg ha 10 gyereket kell fékezni.A tetön tudtuk meg, hogy a medve megelözött, szerencsére a dobozt a helyén hagyta igy a 14 személy, föleg a gyerekek nagyon örvendtek neki.
  • Kiprovokáltam? A felső mező az őrzött területtől balra az oldalban van?
  • Nem lehetne néha a mondatokat nagybetűvel kezdeni? Nem lehetne néha a pont, vagy a vessző után szünetet hagyni?
  • Erdély egyik legérdekesebb várát látogattuk meg. Szép helyen fekszik, gondoltam jobban van konzerválva.
  • Gyorsan kellett cselekednem, mert a juhnyáj már elérte az erdő szélét, de szerencsére könnyen megtaláltam a dobozt. Az őz és az autó mellé betettem egy kotrógépet, és egy napernyőt forgató elefántot, hogy ne unatkozzanak a doboz-börtönben.
  • Megtalaltuk, ott didereg a kopjafanal. Hoszagot fujt a szel.
  • A történet viszont tetszett, no és persze az erdő alján kis panoráma is akadt a fürkész szemeknek.
  • A közeli Mária-szobor rejtését indultam el megkeresni, a Gordon-hegy tetejéről indulva. Bár október vége van, hétköznap, és hamarosan este, a Jézus-kilátó tele van emberekkel.
  • Masodszor sikerult, megtalalnom. Otletes a doboz, nagyon tetszett.
  • A korábbi geodoboz helyét nem tudtuk megnézni, mert a diófák már mind körülkertelt magánterületen vannak. Az utca melletti fán legalább egy jól látható emléktábla van, de az utca jobb oldalán levő fákhoz nem lehet bejutni, új drótkerítéssel vannak elzárva.
  • Kozos meg-nem-talalas csipi-vel. Amikor a kerites tuloldalan egy mozdony mar harmadik alkalommal tolatott el, abbahagytuk a keresest.
  • Koszi a rejtest Emese. Van meg egy multilada otletem itt a kornyekem.
  • Meli és csapata (& co, ami lemaradt a felhasználónevükből) jelenleg 2 személyből áll. Közben ők is többen vannak, voltak, babberci csapata 14 személy.
  • eseslevi, április közepén, melyik évben? Mert a bejegyzésed szerint, több mint két évvel ezelőtt találtad meg a geodobozt, 2014-ben.
  • Állítólag felhős időben látszik a tó smaragdzöld színe. Hát most szép napsütés volt, kék éggel, de ezt mi nem bántuk.
  • Most veszem észre, hogy a nagy lelkesedésben, a ládaoldal elkészítésekor kimaradt a lényeg. Mit is mutat ez a rejtés?
  • Meggyőződésünk, hogy a rejteket megtaláltuk, legalábbis nekünk egyértelműnek tűnt. Viszont a rejtés és a korábbi bejegyzések óta ezen a helyen elhelyezték Márton Áron sírját.

Sikerült eljutni Garat környékére? Tetszett a Templomerőd? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!