Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Szászkeresztúr

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Szászkeresztúr

1322-ben Cruz, 1356-ban Kerezdur, 1488-ban Kruch, 1532-ben Kreycz, 1589-ben Keresztúr néven említik az oklevelek. 1322-ben és 1356-ban jelentkező neve (Cruz, illetve Kerezdur) Szentkereszt tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik, amelytől nevét is kapta.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Szászkeresztúr felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Bejárat Borzsova Csíkborzsova
Bejárat
Freskó 1 Nyomát
Freskó 1
Oltár katolikus székesegyház Gyulafehérvár
Oltár
Shrek Leszpez csúcs
Shrek
A medve nyoma Hammas Zsombor fürdő Bálványosfürdő
A medve nyoma
Sírkő Budfalva
Sírkő

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Szászkeresztúr fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Szászkeresztúr!

A 0,19 km távolságra található, legközelebbi település, Szászkeresztúr turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Óvóhelyek és harckocsiakadályok Szentegyháza A szentegyházi zászlóaljtámpont 1943-ban épült, a csíki medence fele tartó, Tolvajos-tetői út biztosítására, egy esetleges délnyugat irányú támadás kivédésére. Az erődvonal kiépítésén kis létszámú zsidó és politikai munkaszolgálatos dolgozott, harcok végül nem zajlottak a helyszínen.
Ércesi Mohás borvíz Kisbacon Az Ércesi Mohás borvíz a Fenyős-patak vízgyűjtő medencéjében található, a Benedek Elek borvizes barlang felé vezető ösvény alatt, annak baloldalán. Bibarcfalavára tartottunk, hogy borvízet töltsünk, de tettünk egy kis kitérőt, hogy megnézzük ezeket a forrásokat is.
A Hegy útja közvetlen közelében, egy rendezett forrás található, a Hosszúvontató-forrás és itató. Ez volt a második állomásunk a Szent László Emlékhely fele. Mellette fából ácsolt, asztalból és padokból álló, fedetlen pihenőhely.
Büdöskútfő-fürdő Kőhalom Több mint százötven évvel ezelőtt népszerű fürdőt létesítettek itt. A kőhalmi várhegy lábánál a múltban sós-kénes forrás fakadt.
Koncsag borvíz Tusnádfürdő A Koncsag borvíz a tusnádfürdői állomás feletti, az Olton átívelő vasúti híd jobb oldali részén található borvízforrásások egyike. Megtaláltuk, megcsodáltuk a Várhegyeket innen is. A hazak mogott hatramentunk a borvizhez azelott egy par nappal meg voltam ott de akkor sajnos elfelejtettem megnezni hogy vane geodoboz. Csak Vártető, nem Várhegyek.
Geges Miután rejtettem egy új geodobozt Geges református temetőjében, amivel a gegesi régi sírköveket szeretném bemutatni, elindultam megkeresni ezt a rejtést is. Igen, erre mondják a faluban. A geodobozt megtaláltam könnyen. Geges az Abod-patak völgyében fekszik, Marosvásárhelytől 24 km-re kelet-délkeletre, a községközponttól, Havadtól 3 km-re északkeletre.
Kisfenyős-kő Parajd Rabsonné várával szemben, a Kis-Küküllő másik oldalán, érdekes sziklaképződményeket fedezhetünk fel. Ma Szovátán adódott munka, így a munka végeztével megkerestem ezt a rejtekhelyet is. Számítottam rá, hogy István fogja megtalálni elsőnek ezt a rejtést. Diplomatikus leszek, mindkettő.
Létrás-szakadék Úgy néz ki az idén június első hétvégéjén fogunk szervezni egy trekkingklubos túrát a Nagykő-havas tetejére. Mivel nem olvastuk el rendesen a leírást, de végül csak meglett a láda. Ellenőriztem a rejteket. A Létrás-szakadék a Nagy-kő-havas talán legkönnyebben megközelíthető látnivalója - egy 50 méter magas, hatalmas mészkősziklában, a Csűr-kő árka-patak hozta létre, hossza 160 méter.
A régészek Zsögöd I elnevezéssel jelölik az egykori erődítmény helyét. A zsögödfürdői vár az Olt jobb partján, a Malomföldnek nevezett helyen volt, ott ahol a zsögödfürdői házak felé emelkedő távközlési antenna is van.
Református templom Marosbogát Templomának régiségét az is jelzi, hogy falaiba nagymennyiségű olyan téglát építettek be, amelyeken az 5-dik macedóniai római légió bélyege ismétlődik. Ez arra utal, hogy korai templomépítésről van szó, amikor még nem használták fel más építkezésekhez a római téglákat.
A Szent Anna-tó-tól visszajövet úgy döntöttünk, hogy megállunk és szétnézünk Tusnádfürdőn is. Meglett a doboz. Így jártam, ez a doboz miatt lemardtam a borkóstolóról. Délen Tusnádfürdőt a Komlósárok határolja, melynek baloldalán fakad a Komlósároki borvíz.
Fogarasi gerinctúránk negyedik napján találtam meg. Boér Imre vagyok Kolozsvárról. A Zerge-nyeregbe mentem el a ládától egy pár méterre. A Zerge-nyereg fontos turisztikai csomópont, innen lehet továbbmenni a Fogarasok gerincének keleti része felé.
A Hasadék-nyereg a Királykő négy különböző irányból érkező turistaútjának csomópontja. A hasadékban kellemes hűvösség volt a kánikula ellenére. Itt futnak össze a Királykő Tornyáról, a Kis-Királykőről, a Curmatura menedékháztól és a Királykő-hasadékából érkező útvonalak.
Lehet, hogy idokozben eltunt, mert elegge fel van dulva ott az erdo. Jó kis hely ez a Bodok-csúcs, már rég felakartam jönni ide, éppen úgy adódott, hogy egy fárasztó gerinctúra keretén belül sikerült a dobozkát is megtalálnom, kitűnő egészségnek örvend. Sikeresen megtaláltuk még a gps nélkül is, amely épp útközben mondta fel a szolgálatot. A Bodoki hegyseg névadó, de nem a legmagasabb csúcsa.
Erzsébet kútja Ezt a "dobozt" is könnyen megtalaltuk Babbercivel eggyütt,, habar eleg csuszos Volt az ut odaig. Nagyszebenből hazafele, az utolsó felkeresett rejtekhely volt az Erzsébet kútja. Székelykeresztúr közelében található Erzsébet kútja.
Uzonkafürdő Kovászna megye északi peremén, Nagybacon és Sepsibükszád között, a Baróti hegység lábánál, a Nagy Murgó alatt, az Uzonka és Pisztrángos patakok völgyében található. Fergeteges nonapi buli Uzonkafurdon. Hűha, egy mindenre elszánt emberke. [poén] Uramisten.
Angyalos Honnan a falu szép neve, ha nem a reformáció előtti templom védőszentjéről, aki a két arkangyal, Szent György és Szent Mihály volt? Nos, lehet, hogy éppen róluk nevezték el a falut. Ez is megvan. Sikerült megtalálni a dobozkát, kicsit sáros, de ép állapotban.
Téglagyári tó Marosvásárhely Marosvásárhelyen, a Meggyesfalvi negyedben, a Téglagyár háta mögött, egy nagyméretű tó található, zöld környezetben. Visszafele itt is voltunk. Egy rejtekhelynek megfelelő helyet nem találtál ott? Kemenceépítéshez való agyagot szedtem innen régebb.
Húsvét, vasárnap, szép idő. Amikor a bunkert kerestem, az elején én is a domb tetejére gondoltam. Innen 100 m-re a domb tetejen talalhato ugyanilyen bunker, egy picit orokbe fogadta valaki, bekeritette es egy mozgobarakkot telepitett ra. A Csíkszereda - Székelyudvarhely közötti országúthoz közel, a Kékvíz-pataktól nyugatra emelkedő domb keleti oldalában egy meglepően jó állapotban levő világháborús bunker található.
Amint a leírásban is írja, itt csak egy római őrtorony helye található. A Google térképen kinéztem, hogy a rejtekhelytől keletre egy út vezet fel a gerincre. A Maros megyei római határszakasz kutatása során számos, a védelmi vonalhoz tartozó lelőhelyet azonosítottak.
A Lobogó borvízforrás Homoródfürdő legismertebb, legnépszerűbb forrása. Köszönhetően a vendéglőhöz és a parkolóhoz való közelségének, jóízű vizének.
Vármezőn, a Mini Nyárád átogatóközpont közelében, a Kéménykő (Keménykő oldala) délkeleti aljában egy kitűnő ivóvíz-forrást találunk. Főleg a helybeliek ismerik, de a környékről is sokan hordják a vizét.
Homoródfürdő a Nagy-Homoród és a Fürdő-patak völgyében fekszik, 740-760 magasságban, 18 km-re Székelyudvarhelytől, a 13 számú műúton. Megtaláltuk Bálinttal és Misivel. Megtalaltuk. Második erdélyi geoládám.
Az egykori Vlahicai Vasipari Vállalatnak egy egyedi ipartörténeti érték volt a birtokában, a 19-dik században épült szentkeresztbányai vashámor. Allitolag megvannak az eredeti tervek, es szandek is volt a Vashamor ujja epitesere, de a telek tulajdonjoganak a tisztazatlansaga, na meg a penzhiany csirajaban fojtotta meg a kezdemenyezest. A helyszín valóban gyászos. Másodjára sikerült megtalálni elsőre a szemközti vállalatnál bolyongtunk.
A Fogarasi-havasokban található 2544 méteres Moldoveanu-csúcs Románia legmagasabb pontja. Szeptember 6-án bukkantam rá, első megtalálóként. Egy jo Podragu menedekhazas ejszaka utan indulva, a sotetben fejlampak fenyeivel, mar a napfelkeltet a Fogaras gerincen ertuk. Fogarasi gerinctúránk 3-dik napján találtam meg, koordináták nélkül.
Unitárius templom Sepsiszentkirály A falu neve is templomról tanúskodik, Szent István király tiszteletére szentelt templomáról nevezték el. Ez egyben arra is utal, hogy már a XII-dik században plébániatemplom, amikor a Szent Istvánról elnevezett plébániák létesültek vagy kapták nevüket, ha előbb léteztek.
Érdemes egyet sétálni a településen, és megfigyelni a házaikat, ma már erőteljesen alakítják a faluképet. A cigány népesség Etéd falu lakosságának felét alkotja, hármas rétegződés jellemzi őket.
Erre tanú a templom maga, melynek stílusjegyei az átmeneti (román-gótikus) korra utalnak. Mivel már Imre király idejében a kiváltságokban részesülő falvak között szerepel, bizonyos, hogy a XI–XII-dik század fordulóján templom is épül.
Nyomáti templom Még kerestem ezt a rejtekhelyet. Nyomát háromszögű központjába érve, a két templom, illetve a haranglábak alatt állva, a gps 400 métert mutatott még a rejtekig. Úgy gondolom, hogy tévesen vannak megadva a koordináták. Ma is álló templomát a művészettörténészek az Árpád-kori templomok közé sorolják.
Én is így jártam. Egy delutani seta, majd egy kis kereses, es megvan a lada. Tusnádfürdőről indultunk a Bálványosfürdő felé vezető úton. A torjai Büdös-barlang egész Erdély leghíresebb mofettája.
A Benedek Elekről elnevezett, Székelyföld természeti ritkaságának számító, borvizes barlangok Kisbacon határában, a Fenyős-patak baloldali ágának, az Érces-patak völgyében találhatók.
Falfirka Marosvásárhely A marosvásárhelyi Merészség utcában, az út egyik fele betonfallal van megerősítve. Az utóbbi időben többször jártam erre. Néha azon gondolkozom, hogy ezek a zöldségeskertek hogy alakultak ki, (több ilyen hely van a városban) a senkiföldjén.
Megtudja-e valaki mondani, miért nem jön elé az összes rejtekhely. Épült A-tól B-ig, ez volt kiírva a templombejárat homlokzatára. Latvan, hogy nagyon nem szandekszik megkeresni egy keresonek sem ezt a ladat. Orbán Balázs és Entz Géza szerint Zalán templomának román kori kapuzata feltehetőleg 12-13-dik századi eredetű, a zaláni református templom építésének legkésőbbi lehetséges időpontja 1319.
Toldalagi-kastély Koronka A Toldalagi-kastélyt 1830 körül Toldalagi Ferenc építtette a régebbi 17-dik századi kastély helyére, amely 1630-ban már állt. Az épület több mint 180 éve figyeli az ottani világot, tűrve tehetetlenül a történelem viszontagságait.
Kocsival érkeztünk az egykori Szent Anna-menedékház melletti parkolóba, majd gyalog folytattuk az utunkat a Tusnádfürdőre vezető piros kereszt jelzés mentén.
Az 1567-dik évi regestrumban jelentkezik először 20 kapuval a Szeredához tartozó Mártonfalvával együtt, 1690-ben Sögöt, 1725-ben Sögötfalva néven szerepel. Szép a templom, megérdemli hogy megismerjék. A ket X meg latszik igy nagyon egyszeru rabukkani a rejtekre. Csíkzsögöd, török eredetü, jelentése "Zögörtdü = szegény, szűkölködő".
A Székelytámadt vár olyan épített öröksége Székelyudvarhelynek, amely nem csak az udvarhelyieknek, de a székely történelem szempontjából is nagy jelentőséggel bír. Megnéztem a videót, nem semmi :-). Bár napsütéses vasárnap délután volt, a Székelytámadt vár területén nem voltak látogatók.
Vármező Szovátától 20 km-re fekszik, halászcsárdáiról, több tucat tóból álló pisztrángtelepeiről híres.
Kevesen jelentették be ennek a doboznak a megtalálását. Számítottam rá, hogy az ünnepek környékén Vásárhelyen leszel. Aznapi sétám során a vasúti sínek túlsó felére jutottam, így onnan közelítettem meg a rejtekhelyet. 1997.
Kőhalom vára De visszajon. A Rejtekhely vadászat Erdélyben harmadik találkozó, harmadik napján, már kisebb csapattal. A harmadik Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. Feltételezik, hogy még a szász telepítés előtt, a XI-dik században, a Kőhalom feletti hegyen, királyi vár volt.
Curmatura-menedékház A Curmatura menedékház a Kis-Királykő lábánál található. Hát kezet mostam alaposan, felfele menet is, lefele is, de a doboz nem került elő. Jól szétnéztem, de fogalmam sincs hol lehet a doboz.
Egy csodálatos, ragyogó napsütésben kerestük fel ezt a csodaszép kanyont. Ott voltam a rejtesnel. A Nagy-kő-havas csúcsától délre, az Esztena-völgy középső szakaszán, ott ahol a Hasadt-kő éle és a Bánya-bérc gerince a völgyet összeszűkíti, a patak útját egy 70 m magas, középen kettéhasadt mészkőszirt, a Hasadt-kő zárja el.

Természeti értékek - Brassó megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Szászkeresztúr adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Brassó megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A templom teljes felújítás alatt van. A várfal körül ki vannak vágva a fák,a bokrok,a várfal le van vakolva,ki van javítva.
  • Pont itt, pont most. Egy pár éve mindent valami műhó borított egy filmezés alkalmával mikor itt megálltunk.
  • Megvan a dobozka. Nehogy kimossa valami víz onnan.
  • A dobozt mi talaltuk meg egy kis uregben a falban, nem takarta semmi, igy alcaztuk kovekkel, amint mar irtam, nem tudtam hogy nem az volt az eredeti rejtek. Szerintem a mostani rejtekhely tokeletesen megfelel, a koordonatak is jok (2-3 meterre van a regi rejtektol), esetleg a megtalalast segito informaciot kellene megvaltoztatni.
  • Erődtemplom - Dolmány Csak kintről nézelődtünk. Vurpód és Veresmart felől visszaúton próbálkoztunk a templomlátogatással. Sajnos a templomkertbe sem jutottunk be.
  • A nap is mar lemenoben. Faradtak is voltunk egy nagyon mozgalmas es tanulsagos szep nap utan, tele elmenyekkel.
  • Van lelkészünk. Bod Péter a becsületes neve.
  • A Ponor-réten a víznyelőktől sétáltunk a patak mentén. Sejtettük, mire számíthatunk, mégis hihetetlennek tűnt, hogy ilyen rövid ez a bővízű patak.
  • Pásztorbükk - Csíkszentdomokos Volt még bejegyzés a füzetben?. Gratululálok Gábor. Te voltál az első megtaláló?
  • Geocitrom Csíkkarcfalva Karib tenger. Örülök, hogy pár percre beléptetek a koncertre. :)) Akkor fújtam a legjobban.
  • Ez volt a következő állomásunk. Kár, hogy a kúria ilyen rossz állapotban van.
  • Így van, "jobb félni mint megijedni". Jó szorakozást, remélem megtalálod a ládát, mert negyon érdekel, hogy végül mi van vele.
  • Bent is szép, érdemes meglátogatni. A színpompás lepkék sajnos csak 4 hétig élnek, és télen nem is szeretik errefelé.
  • Kászonjakabfalvi panoráma Erdőt kerülgetve, panorámát keresve. Kézdivásárhely felől érkezve, a kászonjakabfalvi eltérő előtt pár méterrel le lehet hajtani az útról, parkolásra alkalmas kis hely van a domboldal aljában. Én a patak túlsó, a földrajzi jobb oldalán levő gerincen indultam neki a hegynek.
  • A sárga sáv és a fa is meglett, de az ágak között sajnos nem volt csak egy kő. Valaki észrevette volna valamelyik keresőt?
  • Sajnos a templom zárva volt, és a geodoboz sem került elő hosszas keresés után sem. De örülünk, hogy ezt a helyet is felkereshettük.
  • Nagyon szep helyen van. Csak kicsit sok az esztena a kornyeken.
  • Lutheránus templom - Hétúr Odú. Könnyen meglett, de az a fránya kő majdnem kifogott rajtam.
  • A templomot sajnos nem találtuk nyitva, pedig belülről is szívesen megnéztük volna, de még a templomkertbe sem lehetett bejutni. A dobozka pedig úgy be volt csúszva a kövek közé és olyan keskeny volt a rés, hogy alig tudtuk kipiszkálni.
  • Attila vára - Rika-erdei erődítményrendszer Lakhelyhez közeli rejtések. Szóval ti minden leírás, szöveges segítség, kép vagy gps koordináta nélkül találtátok meg a rejtekhelyet? Ez igen.
  • Hetvegen mentunk Marosbisztrara (marcius 28), majd a falut elhagyva a kekkor jelzes kezdetenel tabort vertunk. Aznap a homerseklet szelso negativja -1 celsius volt.
  • Amikor eljönnek az első fagyok, és a reggeli nap rásüt az erdőre, gyönyörűen omlik a sárgult lomb a fejünkre.
  • Kis forgolódás után meglett a doboz. Sokat nem időztünk, mert a Nemere nagyon hószagú volt, és igencsak csípős.
  • A környék is gyönyörű. Korábban jártam itt, a ládát nem találtam még meg.
  • Kultúrpalota - Marosvásárhely Ide nem illo szobrok. A hely szépsége nagymértékben javulna, ha az összes innen látható szobrot (5 db van belőlük) kicserélnék olyanokra, amelyeknek közük van a helyhez.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Szászkeresztúr? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!