Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Kőhalom vára

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Kőhalom vára

Feltételezik, hogy még a szász telepítés előtt, a XI-dik században, a Kőhalom feletti hegyen, királyi vár volt. Neve is a szász telepítés előtti eredetre mutat: Kőhalom.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Kőhalom vára felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Kápolna
Kápolna
Templom a bányában Parajd sóbánya
Templom a bányában
Templomba sietve Kalotaszentkirály református temető
Templomba sietve
A régi mozdony előlről Régi mozdony Gyimesi szoros
A régi mozdony előlről
A tó északi fele Jákobdombi tó Iacobdeal Turcoaia
A tó északi fele
Sétány 1 Kistorony evangélikus templom Nagyszeben
Sétány 1

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Kőhalom vára fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Kőhalom vára!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 0,8 km távolságra található, legközelebbi település, Kőhalom turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Kőhalom (Reps)
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Katolikus templom Torja A XIV-dik század elején Altorjának és Feltorjának két külön plébániatemploma van. A Szent Miklós-templomtól kapta nevét a domb is, amelyen emelkedik.
A Székelyföldre vezető főútvonalt követve, amint az utas Segesvárt elhagyja, s aztán a gyönyörü fekvésű fehéregyházi kastélyt meghaladja, mind mélyebbre hatol a hegységek közé. A Nagy-Küküllő hullámai felett átvezető híd a sárdi hid, a Székelyföld anyaszékének, Udvarhelyszéknek a határszéle nyugatról.
A Teleki Téka munkaközössége egy könyvespolcot helyezett el, az épület bejáratánál. Ahoz képest, hogy minden nap erre jövök hazafelé munkából, sok idő eltelt mire bejelenthetem ezt a megtalálást is. Célja, hogy megteremthesse a lehetőséget a könyv szabad csereberéjére.
A Hangya-lépcsőnél is nyugis volt a környék, de itt már senki sem járt.
Székelyudvarhely Szováta felőli bejáratánál több látnivaló várja az arra látogatókat, átuzatókat. Jól elökészített geoláda Szejkefürdö mellett. Rövid megallas, szep rejtes. Miután több mint egy órát elveszítettem a farkaslaki geotojás sikertelen keresésével, már teljesen besötétedett, mire Székelyudvarhely bejáratához érkeztem.
Sízés után a korcsolyapálya környékén előkerült a doboz. Hát persze, hogy nem volt bejegyzés még a füzetkében. Esos ido leven, mikor biciklivel nem kivankozik le az aszfaltrol az ember, Csikszeredaban akadt meg dolgom. A csíkszeredai műjégpálya Vákár Lajos nevét viseli, annak a nevét, aki a 70 éves csíki jégkorongsportnak hat évtizeden át volt alappillére.
A kőtömb amelyen Jézus lábnyoma található, Gyergyócsomafalvától dél - délnyugatra található. Megközelíthető a Veresvirág panzió, sípálya és kilátópont felől.
Petőfi Sándor bronzszobra az egykori Kossuth Lajos utca, és az Arany János utca találkozásánál lévő kis köztéren áll. Délutáni sétálgatás a márciusi fagyos de napsütéses szombaton. Mi is sokszor igy halasszuk ki a dobozokat, de nem jutott eszunkbe ez a kifejezes. Március tizenötödikén rejtettem, amikor rendőrök őrizték.
Megtaláltam a dobozt. A templomban meghitt adventi hangulat, csodaszep. A templom nagyon szép, a rejtek érdekes. Csíkmindszent Csíkszeredától 8 km-re fekszik a 123B megyei út mentén, a Nagyrét-patak (vagy Mindszent-patak) völgyében.
Kőkapuk éle-tisztás Keresztény-havas
Megtaláltam a dobozt. Mar van egy lada leteve (kb egy eve), "a masik" Nagy-Ko farkanal egy szikla kozeleben. A Garcsin völgye felől közelítettem meg a Nagy-kő-havas gerincét, a kék kereszt jelzés mentén. A Nagy-kő-havas hegységben két fő rétegben áll a kréta-konglomérát, s e közé ékelődve találunk egy több száz méter vastagságú mészkő réteget, mely a tetőgerinc alatt vonul végig és az Írott-kőnél bukkan elő.
Könnyen megtalálható a rejtek, mivel közvetlenül az út mellett van, egy tömbház előtti parkocskában.
Megvan a doboz. Szép időt kaptunk el. Ott voltam a rejtesnel. Az apácai Feketevárat székely határőrök létesítették a 14-dik században.
Ezek közül az egyik az Ördög-tó, amelyik a Hegydűlő és a Pokolláz határán található. Mivel a következő napokra esős időt jeleznek előre, és ma még szép idő volt, elhatároztam, hogy kihasználom. Szentegyháza határában fekvő vulkáni fennsíkon két igen érdekes természeti képződmény található, két állandó jellegű, nem időszakos tó.
A nemregiben elhunyt Pityu baratom emlekere egy Kiralyko turan voltam.
A faluban szépen felújított régi házak vannak, megőrizve az eredeti jelleget. Nem csoda hiszen az esőtől védve van. A kilátó után a katolikus templomhoz jöttünk, a templomot övező kőfalon levő bejáratot mi is nyitva találtuk. Csendes kis falu.
A Julis-borvíz Újtusnád Bátord nevű falurészének északi szélén, a vasútállomás felé vezető utca mellett található.
Vártemplom Prázsmár Sepsiszentgyörgy és Brassó között, a Szászföld határán található. Csodalatos hely, a doboz konnyen megtalalhato a leiras alapjan. A Világörökség részét képező prázsmári vártemplom a legnagyobb és a legkülönlegesebb az erdélyi erődtemplomok között.
Csonka-ház - Marosvásárhely, Dózsa György utca 35. Épült 1910-ben.
Fügevára Korond E hegy oldalában van a Bonis pinczéjének nevezett kis sziklaüreg is, hol a hagyományok szerint egy Bonis nevezetü ember lakott. A Fenyőkúti-tőzegláphoz igyekeztünk, pótolni a hiányzó geodobozt. Ki Korondon megfordul, annak ajánlom, hogy Fügevár meglátogatását el ne mulassza, mely ily alakzatokat, ily képleteket bizonnyal ritkán lesz alkalma láthatni.
A keményre összecementálódott kőzet ellenállva az időjárásnak látványos, 10-40 m magas falakban, tornyokban maradt meg, több száz méteres hosszúságban. A környéket uraló 1025 m magas Siklódi-kő andezit-agglomerátumból, tipikus vulkáni kőzetből áll.
Nem a Likas-kő volt aznapi turánk célpontja, de mivel utba esett ugy döntöttünk megkeresük. Biciklivel mentem végig a Meleg-Sugó völgyében. A Görgényi-havasokban, a Meleg Sugó-völgyében található egy nagy sziklatömb, a Likas-kő, aminek a tövében tengermarta üreg található.
A korondi madárkertben közel 40 faj található - 5 fajta páva, 12 fajta fácán, 5 fajta galamb, fogoly- és papagájfajok, vízimadarak, vadludak és kacsák, és dísztyúkok.
Berevoiescu-menedékhely, állítólag használhatatlan.
Marosvásárhelyt a Bodoni utcán keresztül hagytam el. Rég nem voltam kincskeresésen. Református templom Zágon
Katolikus templom Csíkmadaras A templom melletti akácfák mesélnek a településről. Csíkdánfalva és Csíkrákos között, az Olt és a Madaras-patak találkozási pontjánál fekvö Csíkmadaras Felcsík legdélibb települése.
E hegyóriások oldalaiból szeszélyes alaku sziklaszálok, mint ódon várak festői omladványai, emelkednek. Mivel ram vart ez a feladat, ezt tejesitettem is. Áthaladva az alsórákosi szoros első büvkörén, még nagyobbszerű táj-csoport merül fel; a szoros mindkét felén roppant hegy-óriások emelkednek, jobbról a sziklagula idomu rákosi Tepej, balról a vele versenyző sisak idomu ürmösi Tepej.
Sepsikőröspatak és Kálnok közötti dombon áll a Veres barátok templomának romja, XV-dik századi gótikus templommaradvány, melyet a helybeliek Kápolna néven ismernek. A mai nap megtalaltuk a kis meretu geodobozt, azt hiszem mi voltunk az elsok, mert a kis fuzetecskeben meg nem volt egy beiras sem. Megtaláltam. De még a toronyba eddig nem másztam fel, de a dobozért ezt is meg kellett tennem.
Nagy Vista-csúcs Fogarasi-havasok
Lutheránus templom Cikmántor Első okleveles megjelenésekor már szász település, s így bizonyos, hogy abban az időben temploma is van. A régi templomot 1851-ben lebontják, helyén 1865-ben épül a mai templom klasszicista stílusban.
Nádasfürdő Újtusnád Ez is előkerült. Igaz, a hely, az kész Szarajevo.
Örmény katolikus templom Csíkszépvíz A XVII-dik század végén örmények telepednek Szépvízre, akik katolizálódnak és 1785-ben örmény szertartású plébániát szerveznek. Mai templomuk 1781-ben épült, az utolsó örmény plébánosa 1959-ig Bodurján János volt, azóta vasárnaponként a római katolikus plébános tart szentmisét.
Oroszhegyi kilátó A kilátót 2008 nyarán építették az oroszhegyiek, szeptember 21-én avatták fel a második Szilvanapok alkalmával, Böjte Csaba ferences szerzetes által celebrált szentmise keretében. A Reztető felől, Székelyszentkirályon keresztül érkeztem Oroszhegyre. Magtaláltam a rejtekhelyet és megtaláltam a kilátót lebontva, szépen egy rakásban. Úgy néz ki, hogy nem olvastad el figyelmesen a geodoboz megtalálását segítő információt, és nem nézted meg azt sem, hogy ki a geodoboz rejtője.
A várat Feketehalomról indulva a kék pont, kék vonal, kék háromszög jelzésen közelítettük meg, csak egyszer tévesztve útvonalat. Egy ujra nagyszeru rejtes egy megerdekesebb varnal, ahol mar sokszor jartam, de akkor meg nem kerestem a ladakat, amig a csapat a Kotla gerincet jarta. A Barcaság nyugati szélén, Feketehalomtól nyugatra, az 1294 m magas Kotla-hegy tetején találjuk az egykor Schwarzenbergnek nevezett vár romjait.
A Vargyas-szoros keleti oldalának látnivalói, így a Csudáló-kő teteje is, a javarészt erdőben vezető, piros ponttal jelzett, Farkas csapás (ösvény) mentén érhetők el. Sokkal inkább az odautazás a körülményes. Nagyon szép a kilátás a fa közelében levő Kőcsűr ösvényének Kilátójáról. Három csajjal mentünk fel a Farkas ösvényen, a Széchenyi szirttől másztunk fel az oldalon.
Annak ajánlom ezt a helyet aki nem fél attól, hogy letérjen a turista ösvényről és hatalmas falak tövében, iszonyatosan szép kilátás mellet, egy csendes helyen szeretné élvezni a Bucegi szépségét, nem a Babele és a Sfinx turista forgatagában.
Kilátó Kurmatura-gerinc
Erődtemplom Szászörményes A templomot négyszög alaprajzú védőfal keríti, melynek szentély felőli szakaszánál magas védőtorony áll, ennek felső szintjén, a sokszögű gúlasisak alatt faerkély fut körbe, ez alatt pedig lőréseket képeztek ki a torony falában. Minden kapu sajnos zárva volt, pedig valaki rendszeresen bejár az udvarba, a lovait legeltetni. Szászörményes evangélikus erődtemploma gótikus csarnoktemplom, támpilléres szentélye a nyolcszög három oldalával záródik, hajója elé nem építettek tornyot.
Cserei-kúria Csíkrákos A Cserei-kúriát Cserei János fogarasi várkapitány építtette 1667-ben, aki Apafi Mihály idejében 8 évi várfogságot szenvedett. Fia, Cserei Mihály a szemtanú hitelességével írta meg Erdély történetét 1661-től 1711-ig, a szatmári békéig.
A csorgó ma már sajnos nem csorog, mert amikor a Kövesdomb nyugati oldalában, 15 évvel ezelőtt házakat építettek, a csorgó vize eltűnt. Erre sem vigyáztunk. Meglett a doboz. Sajnos csak geodoboz, forrás nélkül.
Fundul Bandei (magyarul kiejtve Fundul Bündéj) nyereg.

Történelmi-kulturális értékek - Brassó megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Kőhalom vára adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Brassó megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A harmadik Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt.
  • A Rejtekhely vadászat Erdélyben harmadik találkozó, harmadik napján, már kisebb csapattal. De megkaptuk ezt a geodobozt is, az éppen felújitás alatt álló várfal tövében.
  • Mogorva munkasok kiutasitottak az udvarrol, s elment a kedvunk. De visszajovunk, mint Ludas Matyi.
  • De visszajon.
  • Hát nem semmi megközelíteni ezt a rejtekhelyet. Először feltartott kézzel kell menni, hacsak nem akarok reuma elleni kezelést a csihányosban.
  • A vár ismét látogatható, aszfaltos út vezet fel a bejáratig. 10 RON belépődíjért a várat őrzök beengednek.
  • Felújítás után rá sem ismertem a régi képekre. A látogatás közben kerestem, hogy hova rejthetnék, de olyan sokan látogatják, hogy lehetetlen volna észrevétlenül kivenni a dobozt.
  • Erős szél fújt a várban. A panoráma szép, a vár felújítva.
  • Miután már lassan ötven éve, legalább évente egyszer elmegyek a vár mellett, ideje volt, hogy fel is menjek. Mivel már láttam itt-ott egy-két várat, nagyon meglepett, hogy semmi berendezés vagy valami stilizált életkép megjelenítése se volt a várban.
  • Erre szokták mondani, hogy ha valamit keresel, azt mindig az utolsó helyen találod meg. Ennél a rejtésnél szántszándékkal nem írtam részletes megtalálást segítő információt.
  • Végigsétáltunk a gyönyörű Néra szurdokon, egészen az Ördög-tóig. Oda-vissza 40 km.
  • GK Hotel Szent Kristof Kristóf elköltözött?. Másodszor sincs sehol senki.
  • Báró kertje - Nagyernye Az egyik megvan. Dolgom volt Ernyében és gondoltam megkeresem a tó körüli dobozokat. Mire odaértem már esteledett, így csak egyiket találtam meg.
  • Vándorsólyom via ferrata - Beszállási pont - Vargyas-szoros Második alkalommal ezen a vasalt mászóúton. Mászkálni hívtak a hétvégére, a Vargyas-szorosba. Én meggyőztem a túratársaimat, hogy ma, csütörtökön menjünk.
  • Gyimesi hágó Újra rengeteg a szemét. Szabadnap lévén kész zsibvásár volt a házikó körül, és rengeteg szemét. A doboz is valakinek szúrhatta a szemét, s valószínűleg eltüntette ''a szemét''.
  • A dobozt nagyon könnyen megtaláltuk a rejtekfotó alapján, aki tudja hogy mit kell keresni az kb 15 méterről láthatja. Köszönjük a rejtést.
  • A dobozt megtaláltam, de nem én voltam az első megtaláló. Fenuka&Co nevű játékos találta meg először.
  • Megmutatta a rejteket.
  • Szilagysagban csavarogva ide is elerenk. Mas is volt a celunk, mar mint nekem emlekezni, de azert a ladat is megkerestem.
  • Kilátótorony - Szováta Magyar Husvet Szovatan III. Ha mar letezik kilato, akkor azt is illendo megkeresni. Innen fenseges a kilatas Szovata kornyekere es a panorama kepek segitsegevel meg az azonositas is konnyen ment.
  • Szem-gyógyforrás - Marosfő Ősszel nincs szem előtt a forrás. Már régóta tervezem e forrás felkeresését, és bár elég gyakran átmegyek Marosfőn, csak most került rá sor. A rejteket korulbelul száz méterre lehet megközelíteni autóval, bár az utolsó pár méter ma sáros kátyú volt.
  • Kormos völgye Kormos panzió. Miután megnéztük a Kuvaszó vízesést, amely innen a panziótól kb 1 km-re található, betértünk a panzióba egy kávéra, de végül még meg is ebédeltünk. Kifele jövet kivettük a dobozt a madárházikóból és beírtük a füzetbe a nevünket.
  • Vatra Dorna felől közelítettük meg. Autóval felmentünk a volt kénbányáig, majd leparkolva ott az autót, felkapaszkodtunk a kék háromszög jelzésen az Üllő nyeregbe, onnan pedig a piros sáv jelzesen folytatuk utunkat, előbb a Magyar-Negojra, majd a Nagy-kövesre.
  • Mező-tető - Sepsimagyarós Lisznyoi nagy. Vartam, hogy meg valaki hozzaszol e rejtekhelyhez, de hiaba. Persze ebben az a reszkir is benne van, hogy kozben atalakul.
  • :-))) Imecsnek nincs gondja, csak Hangyalkanak.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Kőhalom vára? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!