Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Erődtemplom - Mirkvásár

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


Mivel közel egy évszázaddal előbb német névvel jelentkezik, bizonyos, hogy már akkor volt temploma, amelyet később erődítettek. Temploma igen érdekes – írja Orbán Balázs, főként négyszögbástyákra támaszkodó templomkastélya igen erős, fel és leirányuló lőrésekkel s oromzatán kiszögellő zúzművekkel, amelyek igazolják a rajta levő 1517 és 1541 évszámot, mely korra, építési ideje biztosan felvihető. Középen levő temploma is ezen korból valónak látszik, bár most az ízléstelen kiigazítások, illetőleg elidomtalanítások által egészen új színezetet nyert...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Erődtemplom - Mirkvásár felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Erődtemplom - Mirkvásár képtárból:

Régi képeslap
Régi képeslap

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az Erődtemplom Mirkvásár fotóalbumba!

Mirkvásár templomáról az azt körülvevő várfalon feltüntetett két évszám ad biztos eligazítást: 1517 és 1541. Ekkor erősítik a templomot a négyszög bástyáira támaszkodó falakkal. Fedezzétek fel Mirkvásár és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az Erődtemplom!

A legközelebbi település Mirkvásár, 0,08 km távolságra található.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak az Erődtemplom Mirkvásár közelében?
(részletek bejelentkezés után)
Sósvizes kút Mirkvásár Brassó megye 740 m-re.
A mirkvásári sósvizes kút a falu templomától keletre, 740 m távolságra, illetve a megyei úti letérőtől mintegy 500 m-re található.
A Kárpátok öregje - Mirkvásár 2,1 km-re.
A Kárpátok öregje - Mirkvásár.
Mirkvásári öreg tölgyfás legelő 2,6 km-re.
Mirkvásár mellett található egy különleges tölgyfás legelő. Itt csodálhatjuk meg az ország egyik legöregebb, több mint kilencszáz éves tölgyfáját, a Kárpátok öregét is. Mirkvásár északkeleti szélén, a híd mellett egy nagy kőre festve megtaláltuk a jelzést a tölgyfás legelő felé.
Egykori malom és villanytelep Homoród 4,5 km-re.
Az egykori homoródi malom és villanytelep, a két Homoród összefolyásától 500 m-re északkeletre található, az ortodox temető alatt, a Mirkvásárról érkező 132 jelzésű út északi oldalán.
Homoród-folyó forrása 5 km-re.
A Homoród-folyó úgynevezett forrása, pontosabban kezdete, a Kis-Homoród és a Nagy-Homoród összefolyásánál található, Homoród községben. Innen dél felé folyik, majd 6 km után, Szászugránál, az Oltba ömlik.
Egykori fürdő és iszapforrások Homoród 5,1 km-re.
A falutól délkeletre, a Kis-Homoród és Kósd-patak (Kozd, Koos, Kosdbach) összefolyásától alig több mint 1 km-re keletre. A homoródi iszapvulkánok (helyesen iszapforrások) Homoród (Hameruden) település, a Geréd (Griedenreeg), és a Szenes-tető (Kohlenreeg) között találhatók.
Iskola és községháza Homoród 5,2 km-re.
Lutheránus erődtemplom Homoród 5,3 km-re.
A többtornyú, impozáns erőd értékei a virágmintás, több szinten futó karzata, illetve a régi szentélyben látható 13-14-dik századi freskók. Sajnálom, hogy nem találtad meg. Mert a templomot nyitva találtam, sőt a toronyba is fel tudtam menni. Homoród központjában található egy nagyon szép román kori, 1270-ben épült evangélikus erődtemplom.
Parasztvár Székelyzsombor 6,1 km-re.
A Kis-Homoród patak két partján fekszik Székelyzsombor, felette magasodik Székelyzsombor vára. A 16-17-dik századi várról okleveles nyom alig maradt. Nagyon ötletes a rejtek. Nagy szükség lenne rá, hogy konzerválják, ha lenne ki áldozzon rá, ellenkező esetben rohamos pusztúlásra van ítélve, és nagy kár lenne érte. Egy jó kis emelkedő után értünk fel a várba.
Temető Székelyzsombor 6,2 km-re.
Székelyzsombor temetője a falu felett, az evangélikus templom és a parasztvár között domboldalon terül el. Találunk itt néhány százévesnél idősebb sírkövet, feliratuk szóhasználata érdekes, elgondolkoztató, néha megmosolyogtat.
Evangélikus templom Székelyzsombor 6,2 km-re.
Székelyzsombor eredetileg szász település volt, és temploma is abból a korból való. Mivel ezen a vidéken a szász telepítés a XIII-XIV-dik századra esik, erre az időre tehető a plébániatemplom eredete is.
Alsórákosi temető 7,3 km-re.
Alsórákos kevesek által ismert látnivalója a Kövesoldal tetején 1676 és 1686 között épültreformátus erődtemplom melletti temető. A várkastélytól, hogy betartsam az ajánlott sorrendet. ígéretemhez híven ujra felkerestem a rejtekhelyet, és jóvátettem bűnömet, így most már Breki jobban áll/ül/fekszik mint valaha. Szerencsére a térkép meg a képek alapján nem volt nehéz rátalálni a zöld béka buvóhelyére. A falu különleges temetkezési szokásairól árulkodnak a temetőben található faragott lábfák, a halottak lábához elhelyezett, úgynevezett gombosfák.
Sükösd-Bethlen várkastély Alsórákos 7,4 km-re.
A falunak már a középkorban is volt temploma. Már voltam itt egy párszor, de csak most sikerült bejutnom a kastély területére. A környék látnivalóit barátaimnak megmutatni érkeztem Alsórákosra. Biztosan mentem a megjelölt helyre. Alsórákos a tatárjárás előttvalószínűleg besenyő település volt, mely elpusztult.
Vulkanikus kráter Alsórákos 7,6 km-re.
Az alsórákosi bazaltoszlopoktól körülbelül 700 méterre, északnyugati irányban, földúton autóval is megközelíthető a Hegyes tető, vörös-fekete színű vulkáni salak bányája. A harmadik Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. A túratársak jóindulatából én találtam meg elsőnek ezt a geodobozt. Tegnap, július 28-án megtaláltam az - engedjétek meg, hogy így nevezzem - erdélyi Grand Canyonban elhelyezett geodobozt is.
Régi Móric-fahíd Homoród 7,6 km-re.
Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla. A homoródi Móric-híd (régi osztrák térképen Morizbrücke) újjáépítés áldozata lett, 1886-1887-ben cserélték ki újszerkezetű vashíddal.
Fenyős kőfejtő Alsórákos 8 km-re.
Egy szűk kapun lépünk be, és a szemünk elé tárul egy majdnem ovális alakú, hatalmas feltárás, melynek egyik tengelye körülbelül 400 m hosszú, a másik pedig körülbelül 200 m. Megtaláltam. A teljesség igénye nélkül felsorolnék néhány helyet, a környék látnivalói közül. Ha minden igaz, a mustáros dobozon azóta is az én ákombákomjaim díszelegnek. Az alsórákosi bazaltoszlopoktól megközelítőleg 300 méterre északra található a Fenyős Kőfejtő.
Bazaltoszlopok Alsórákos 8,2 km-re.
A Persányi-hegységet, kelet-nyugat irányban átvágó Olt-folyó a szorosból kilépve Alsórákosnál újból belevágja széles medrét a negyedkor elején képződött bazalterületbe. Megtalaltuk Aronekkal, GPS nelkul. Betettem a Cochon nevu utazo malacot amelyet a Schuller kaputol hoztam el nemreg. A geodoboz helyét többedmagammal mértük be. A bazalt kitermelését 1895-ben kezdték meg.
Régi Olt-fahíd Hévíz 8,5 km-re.
Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla. A hévízi Olt-híd újjáépítés áldozata lett, 1886-1887-ben cserélték ki újszerkezetű vashíddal.
Evangélikus templom Homoróddaróc 8,7 km-re. Szomorú a sorsa annak a falunak, ahol ilyen a kultúrotthon.
Evangélikus templom Kőhalom 9,3 km-re.
Mai temploma a XIV-dik században épülhetett, 1488-as felirata javítására vonatkozik. Kőhalom plébániatemploma a szász telepítés korában, a XII-XIII-dik században épül.
Haller-udvarház Olthévíz 9,4 km-re.
A Haller-udvarház Olthévíz központi részében, egy festői és szépen karbantartott, évszázados tölgyfákkal teli parkban található. Ez most a Haller vagy a Kálnoky kastély, mert az útmutató táblák szerint Kálnoky kastély. A feltételezések szerint 1553-ban építették egy középkori kolostor romjain, állítólag Bethlen Gábor is lakott itt egy ideig.
Guthman-Valenta kastély Olthévíz 9,5 km-re.
Az olthévízi Guthman-Valenta kastély a Kálnoky-kastélytól 300 méterre dél-délkeletre található, az ortodox templom szomszédságában. A feltételezések szerint az egyszintes épületet 1553-ban építették, majd a 18-dik században átalakították. Ez az épület még megmenthető.
Katolikus templom Kőhalom 9,7 km-re.
A katolikus vallás szervezkedésére 1752-ben történik kísérlet, amikor Gábor Mihály, egy Kőhalmon letelepedett obsitos katona lakást ajánl fel a ferenceseknek. A városi tanács nem engedélyezi, a terv csak 1761-ben valósul meg.
Ortodox templom Oltbogát 9,8 km-re.
Útban a Datki-szoros felé, a DN13 jelzésű út felől, mielőtt beérnénk Oltbogát faluba, egy faragott kőből készült templom hívja fel magára a figyelmet. Az ortodox templom, mely a falu felett és attól nyugatra található, 1982-ben volt felszentelve, és Szent Piroska nevét viseli.
Bazalt mikro-kanyon Olthévíz 9,8 km-re.
Az olthévízi bazalt mikro-kanyon védett terület a Persány-hegység középső csoportjában, az olthévízi patak völgyében található. Tényleg jól el van dugva ez a kis kanyon. Bazaltos kőzetek alkotják, melyek körülbelül 1 millió évvel ezelőtt keletkeztek.
Büdöskútfő-fürdő Kőhalom 9,9 km-re.
A kőhalmi várhegy lábánál a múltban sós-kénes forrás fakadt. Több mint százötven évvel ezelőtt népszerű fürdőt létesítettek itt.

Történelmi-kulturális értékek - Brassó megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Erődtemplom adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Mirkvásár térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Unitárius vártemplom - Homoródszentmárton: Egy nagy kozseg - A Szarkakotol nem kanyarodtam vissza Udvarhelyre, hanem felkerestem Homorodremetet, es kellemesen csalodtam, mert egy kihalofelben levo Isten hata mogotti eldugott apro falu helyett, amire szamitottam, aranylag egy mozgalmas kis telepulesre ertem. A portakon latszott, hogy van elet, az udvarokon autokat lehetett latni, meg epitkezes is folyt egy helyen.
  • Régészeti lelőhely - Koppánd: Én nem találtam meg, de ott van - Kerestem, de nem találtam meg. Az első lyukból, a barna folt közelében, darázsfészken ülő darazsak néztek szembe.
  • Akó-kapu - Csíkszentgyörgy: Miért - Miért tűnnek néha el a dobozok?
  • Mária-kő északkeleti lelátó - Békás-szoros: Kilátás - A panoráma kabintól átsétáltunk erre a kilátóra, megcsodáltuk itt is a kilátást. Majd elindultunk az új függőhíd fele, és azon átkelve érkeztünk vissza a főútra.
  • Evangélikus erődtemplom - Szászhermány: Szászhermány, ez az a doboz - Igen, ezt a dobozt találtuk meg mi is, és valóban nem embermagasságban volt. Azt észre se vettük, hogy mást ír benne, mivel gyorsan kellett dolgozni, kihasználni azt a pillanatot, hogy nem volt senki bámészkodó a rejtekhely környékén.
  • Napfürdő - Borszék: Csali - A dobozban található egy túrázáshoz nem föltétlenül szükséges eszköz, amolyan -lehet, hogy majd kellhet- dolog, de nagyon érdekes játékszer, főleg a fütyülő része. Sajnos a hőmérőjében az alkohol (vagy mi) szaggatottá vált, de türelmes rázogatással összehozható.
  • Katolikus templom - Kézdiszászfalu: A felfedezés öröme - Nagy volt az öröm a csapat fiatal tagjainak, amikor előkerült a cserép, majd a dobozka.
  • Kilátótorony - Szováta: Ugyancsak zárva - Bár az időjárás nem kedvezett, volt egy kis szabad időm, és felkerestem a tornyot, amit ugyancsak zárva találtam. Én sem értem, hogy egy ilyen teljesen biztonságos építményt miért kell folyamatosan lakat alatt tartani.
  • Likas-kő - Korond: Kőlik - E rejtekhely mellett többször is elmentem, tavaly még meg is álltam, csak hazaérésem után gondoltam arra, hátha van doboz is itt. Hát van.
  • Ejtőkő: Kőszikla - Miután kiverekedtem magam a csobánkutyákkal, nekiindultam a hegynek. Persze nem az úton, hanem toronyirányt.
  • Szénégetők - Kalonda-tető: Füst - Ilyan sok szenegetö baksat mar reg nem lattunk. Megy az üzlet?
  • Tarzán-tó - Torda: Torda és környéke 1 - A viz hívogatott ugyan, de nem voltunk fürdéshez készülve. A rejtekhelyet hamar kiszúrtuk, de sajnos üresen találtuk.
  • Malomkő utca - Marosvásárhely: Lassan átrajzolnak, átfestenek minket - Ha úgy gondolod, hogy az interneten nagyon könnyű keresni, akkor légy a vendégem. Keresd meg, és azonosítsd az arcképek gazdáit.
  • Óratorony - Marosvásárhely: Ott van - Meg mindig ott van.
  • Bolyaiak szobra - Marosvásárhely: Bolyaiak nyomaban - Elsokent talaltam ra az uj dobozra. Erdekes volt megtalalni, masoknak is ajanlom akik a liceum kornyeken jarnak.
  • Szelindek vára: A dobozt megtaláltuk - A várba sajnos aznap sehogy sem tudtunk bejutni, de majd legközelebb.
  • Tölgyfa a Nagy Murgó alatt - Uzonkafürdő: Csavargás a Murgó alatt - Egy honismereti túra alkalmával, amíg készült a parázs a szalonnasütéshez, elindultam kincskeresésre. Nagy szerencsém volt, mert szűz ládát találtam.
  • Csíki panoráma - Csíkszereda: Gloria in excelsis deo - Hova nezünk? Fel.

Sikerült eljutni Mirkvásár környékére? Tetszett az Erődtemplom? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Brassó megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.