Ponor-rét A Pádisi-fennsík egyik legszebb tája a Ponor-rét. A több napig tartó esőzés után sem volt még feltelve a Ponor-rét tava. Sajnos, a dobozt nem találtam meg. A Csodavár felől érkeztünk a rétre.
Református templom Váralmás Ezt örökíti meg az 1288-ban Mikud bán és Péter erdélyi püspök közötti csereegyezményről szóló oklevél, amelyben említik, hogy itt Szent Demeter tiszteletére szentelt templom van. Váralmásnak a középkorban plébániatemploma is volt.
Algyógy legértékesebb épülete a körkápolna - a közelmúltban elvégzett régészeti feltárások szerint a kicsiny kerektemplom a 11-dik vagy a 12-dik században épült, s így a legkorábbi kerektemplom Erdélyben. A rotunda, egykor plébániatemplom, a református templom kertjében áll, a paplak közelében.
Dendrológiai park Gyulafehérvár Mután megjártam a Mammutot gondoltam megkeresem a dobozkát a dendrológiai parkban. Aznap a Torockói-hegységben túráztunk, rejtettünk egy új geodobozt a Szív-tisztásra rálátást biztosító pontnál.
Fehér-kövek A Vlegyásza egyik látványossága a Fehér-kövek, az impozáns, vakítóan fehér, hatalmas mészkőoszlopaival.
Lunkoj-to Szervátiusz Múzeum Kolozsvár A Szervátiusz Múzeum a kolozsvári Szent Mihály Plébánia épületében, a plébániaházban található állandó kiállítás, melyet megnyitóját 1996-ban tartották.
Szilas-patak rezerváció A Thoroczkay vár alól kék sáv vezet a Szilas-patak völgyébe. Egy darabig a patakot követjük, majd az út kitér a meder mellől és meredeken halad az erdőben.
Mariuta-szikla Csáklya-hasadék A Csáklyakő mögött eredő Csáklya pataka mentén két hasadék is képződött, amelyek közül a leglátványosabb a Csáklya-hasadék. Az elmúlt hétvégén a Torockói-hegységben túráztam, többek között a Csáklya-szorosban is.
Kerek tisztás Hója-erdő A Hója egyben hegygerinc és erdő is, Kolozsvártól, illetve a Törökvágásnak nevezett, természetes módon képződött hágótól nyugatra található. Kiterjedése körülbelül 295 hektár, legmagasabb pontja 506 m-en található.
Carligati-csúcs Harasztosi-Magura A Harasztosi-Magura a Bihar-hegységben a Belényesi-medencében található. Sokadszorra járva itt a Harasztosi-plájon elmondhatjuk, hogy aki ellátogat erre a helyre magával viszi e tájból áradó végtelen békét és nyugodtságot.
Csizmadiák céhháza - Deák Ferenc utca 23-25.
A torockószentgyörgyi vár, a Vársziklára épített erődítmény, a XIII-dik századtól kezdve áll ellen az idő vasfogának és a támadóknak. Egy kellemes, Torockón eltöltött Szilveszterezés után, január első napján. Október elsején, a biciklikirándulásom alkalmával ezt a geodobozt is megkerestem. Persze a var sose maradhat ki, de ezuttal a geoladat is megkerestuk, meg is talaltuk.
A piski-i arborétum egy mesebeli szép hely, annyira, hogy egy órát kóvályogtam benne a zuhogó esőben, és nagyon jól éreztem magam. Szulinapi ajandeknak bevalt. Retyezát túrából hazafele 4 órát kellett várnunk a vonatra. Nagyon tetszett ez a hely.
A Farkas utcai református templom építészeti és történelmi műemlék-épület, a legnagyobb egyhajós gótikus templom Erdélyben. A ferences testvérek építették késő-gótikus stílusban, Mátyás király rendeletére és anyagi támogatásával. Na, ez jó nagy templom.
Mamutfenyő Székelyjó A Vlegyásza hegység lábánál, Székelyjó és Havasrogoz határán található bolygónk egyik leglenyűgözőbb fájának, a hegyi mamutfenyőnek egy példánya.
Panoráma-kő A Thoroczkay vártól a kék kereszt, majd a piros sáv jelzésen másztunk ki az Ordaskő alá.
A Ponor-kitörés vagy Ponor-vízkelet a Ponor-patak vízkitörése. Szerencsémre, kilátszott a doboz kék füle a kő alól, így nem kellett minden bokor alját megbolygassam. A Ponor-réten a víznyelőktől sétáltunk a patak mentén.
A Bástya utca 2 szám alatti Petrichevich-Horváth-házban kapott helyett az Erdélyi Történeti Múzeum.
Csucsa Csucsa látnivalói a Boncza-kastély, valamint a kastély parkjában található 16-dik századi fakastély, illetve egy bizánci stílusú mauzóleum.
Barokk polgárház - Király utca 8.
Római lépcsők Ruda Az egykori, jelenleg felhagyott műemlék bányajárat a Bárza-patak fejénél nyílik, a Brád városhoz tartozó Ruda falutól keletre, Vályaárszuluj településtől nyugatra. A tárna egy enyhén lejtő, 180 m hosszú járat, melyet kétezer évvel ezelőtt a rómaiak ástak, és a híres római lépcsőkkel végződik.
Valkó vára Valkóváralja A várat 1300 körül építették, az egykori valkói uradalom központjaként. A várat, valamint a rejteket megtaláltuk, de sajnos ki van rabolva. Valkó vára Valkóváralja határában, a Berettyó és a Halastó patak által határolt sziklán, a Várhegyen áll.
A Kolozsvár melletti EKE-forrás a Szelicse és Kolozstótfalu közt elterülő erdőben, a Hideg-hegyen található. Igaz, reggel esőben indultam el, de az EKE-forrásnál már sütött a nap. Ugyanúgy visszatettük, köszönjük. Megtaláltuk a ládát.
Karacsay-házak Kolozsvár Karacsay-házak, és középkori városfal-részlet a telek határán. Farkas (Mihail Kogalniceanu) utca 1.
Előbb egy 1336-os évi oklevél szerint a kolozsmonostori apát alá tartozik, majd az erdélyi püspök birtoka. A XIII-dik században feltűnő neve, Zaazfenes szász telepesekre utal, s ez arra a feltételezésre ad jogot, hogy már ekkor temploma volt.
Redut Kolozsvár Az egykori Belső-Monostori utcában álló épület karzatos báltermében több erdélyi országgyűlést tartottak. 1848-ban itt mondták ki Erdély unióját Magyarországgal.
Dragan-völgyi gát A Nagy-Sebes (Dragan) völgy és a Kis-Sebes völgy találkozásánál épült a Dregan-gát. Magassága 120 méter, a tetejének a hossza 424 m, a vízgyűjtő tó területe 292 hektár, gondolom, hogy maximális vízállásnál.
Arkhai szoborpark Magyarfenes Az Arkhai szoborpark Magyarfenesen, Bartha Ernő szobrászművész telkén található, hivatalosan 2014 június 29-én nyitotta meg a kapuit. A háromszintes szoborparkban Bartha Ernő szénából készült, világszinten is egyedi óriásplasztikái tekinthetők meg.
A kolozsvári botanikus kert egy olyan pontját ismerheted meg, ahol elfelejted, hogy egy városban, vagy akár egy botanikus kertben vagy. Körülbelül két órával késtük le, hogy mi legyünk az elsők. Nem győzöm ismételni, egy geodoboz rejtőjének kutyakötelessége értékelni saját rejtését. Az első megtaláló értékelte a rejtekhelyet.
Veres kastély Magyarszilvás A magyarszilvási Veres kastély XVIII-XIX századból származó épület. A helybeli románok nem tudnak a kastélyról, az utóbbi években az iskola működött itt.
Szászfenesi Leányvár A Szászfenestől délre emelkedő kétpúpú domb egy régi várnak a romjait rejti. Jelen voltam a rejtesnel. Egy szép szombati napon megtaláltam ezt a dobozt is. Megtaláltuk, bár először a másik ládára bukkantunk rá, teljesen véletlenül.
Kőlyuk Torockói-hegység A Kőlyukat három játszótér is felfedezte már magának. Kerestem tegnap délután, Székelykő-túránk keretében, de koordináták, segítő információ, minden nélkül, csak pusztán a szóbeszédre hagyatkozva, hogy van itt egy geoláda elrejtve valahol (nem jó néven kerestem, nem tudtam, hogy hivatalosan Kőlyuknak hívják, nem iskola- vagy kollégium-barlangnak).
Kb 20 évvel ezelőtt többször is jártam itt, de nem tudtam a vízesésről. A dobozt nagyon könnyen megtaláltuk a rejtekfotó alapján, aki tudja hogy mit kell keresni az kb 15 méterről láthatja.
Thorotzkay-ház - Deák Ferenc utca 51.
Nagy Phaeton vizesés A Nagy Phaeton-vízesés, egy összetett, földtanilag, növénytanilag védett terület, amely vízeséseket, sziklákat foglal magába. A sárga kereszt jelszésről tértünk le a kék háromszögre, sajnos nem néztük meg előtte az út leírását (fentről nem jeleztek semmit az úton), emiatt kissé meglepődtünk.
Gyanta. Sajnálatos hogy ennyire elhanyagolják a temetö karbantartását.