Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Sajómagyarosi vár

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Sajómagyarosi vár

A Borgói-hegység nyugati lábánál húzódó, a Nagy-Szamos, Sajó és Beszterce által határolt dombvidéken, az északkeletről érkező Csetátye-patak mellett fekszik Sajómagyarós község. Sajómagyaróstól északkeletre, az 580 m magas Várhegyen állt egykor a sajómagyarósi vár.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Sajómagyarosi vár felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

9945 Borgói-hágó
9945
Tatros-híd Gyimes Komját találkozó
Tatros-híd
Palás kőzetek Kígyófej-szikla Rejtek-patak
Palás kőzetek
A bejárat Váldhíd
A bejárat
Kápolna Székely Kálvária
Kápolna
Tornácos ház Kispetri
Tornácos ház

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Sajómagyarosi vár fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Sajómagyarosi vár!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 1,33 km távolságra található, legközelebbi település, Sajómagyarós turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A mikházai ferences kolostortemplom a XVII-dik századi erdélyi későreneszánsz építészet egyik jelentős és szakrális jellegűként egyedülálló emléke. Biciklitúra alakalmával megkerült. Ha így áll a dolog, akkor gyakrabban kellene biciklizni. A mikházai katolikus templomot és ferences kolostort csak kivülről csodáltam meg.
T1 és T2 barlangok - Göde-Nyágra. Nyágrán, a Maros-szoros felsõ szakaszán, a barlangok elérik a 800 m tengerszint feletti szintet.
Római őrtorony Tompa-tető
A marosvásárhelyi Kárpátok sétányon van két szobor, amely a kommunista korszakban került felállításra, és amelyekről sehol nem találtam leírást, vagy képet. Elvittem a kisebbik fiamat segítségnek. Milyen jó, Marosvásárhely lassan igazi geováros lesz. Arrafele jártomban megkerestem.
Fekete nyár Csokmány A Csokmány melletti fekete nyár a Szamos folyó partján található, kerülete 10,7 m, állítólag a legvastagabb fekete nyár Romániában, és a második legvastagabb fa az országban, talán nemzetközi rekord is.
Bala-tó Póka
A dragomérfalvi tájházat egy régi, máramarosi faházban rendezték be.
1263-ban Sárpatak, 1319-ben Sarpataka, 1332-ben meg Sarpotoc néven jelentkezik az okiratokban. Nagyon rendezett a templomudvar és a szoborpark. Nagyon szép a szoborpark. Meglett.
Memorandisták emlékműve - Deák Ferenc utca.
Barokk polgárház - Király utca 8.
1322-ben temploma van, ugyanis a falu Keresztúr nevét csak templomától kaphatta, mely a szent kereszt tiszteletére volt szentelve. 1322-ben Keresztúr néven jelentkezik az oklevelekben, majd 1323-ban Kyrizthur, 1334-ben de Sancta Cruce, 1450-ben Kereszthur néven.
Bizum-források Dornavátra A két Bizum-forrás Dornavátra Negresti nevű utcájának végéből közelíthető meg, déli irányba haladva tovább. A város ivóvizeit gyomor és bélbántalmakra, gyógyvizeit reumatikus és artritiszes betegségek tüneteinek enyhítésére használják.
Homokkő képződmény Bátos Bátost Monorfalva felé elhagyva, Bátostól körülbelül 500 méterre, az út jobb oldalán homokkő képződmények vannak. Ha arra jártok, megéri megállni néhány perce.
Bunker 4 Szalárd Egy kellemes tavaszi túra során érintettem a Szerecsen sziklákat. Aznap az utolsó megtalált doboz, helye egyértelműen azonosítható a leírás szerint. Ebben az évszakban és órában, az erdőben már sötét van. A Szerecsen-sziklák a Maros szoros egyik feltűnő érdekessége, az országútról mindkét irányból jól látható.
Kemény-ház vagy Katona-ház - Deák Ferenc utca 20.
Lath-ház Kolozsvár Lath-ház - Deák Ferenc utca 17.
A Kakastaréjtól északra kb 30 perc járásra van egy szép tó, a Brébi-tó, románul Taul Morarenilor. 825 m magasan van, területe 0,43 ha, legnagyobb mélysége 20 m.
Széki nádas Szék A Széket Gyulatelkével összekötő DJ109D jelzésű megyei útból egy fából épített palló vezet be a nádasba, kelet felé, annak délnyugati nyúlványán keresztül. A széki nádas a falutól délkeletre található, 505 hektáron terül el.
A XVIII-dik században épült Súrlott Grádics az egykori Klastrom (ma Mihai Viteazul) utca 3 szám alatt található. A volt vendéglő nevét a mindennap tisztára sikált küszöbéről kapta.
Nekem is hasonló élményben volt részem, a helybeliek engem is megbámultak. A sikertelen székelykáli keresés után megkerestem az erdőcsinádi temetőt. Erdőcsinád temetői három szomszédos dombon helyezkednek el, a falutól északnyugatra.
A többségében magyarok által lakott Szék egyik értéke a 12-dik században épített, román és korai gótikus elemeket ötvöző, háromhajós református templom.
Funtineli forrás Palotailva A mai nap újra a Funtineli-forrásnál jártunk. A családdal indultunk a Funtineli forrás megkeresésére. Szent Mihály nap utáni csend és nyugalom uralkodik a hatalmas legelőkön. A Funtineli patak, vagy ahogy a térképeken szerepel, a Kutaspatak Palotailvánál ömlik a Marosba.
Az 1700-as években építettek bányaipari célokra két tavat a Mogosa csúcs alatt, a Bódi I-II tavakat (Pintye tavak). A Bódi I-es tó 720 m magasan van, 3,5 ha a területe, maximális mélysége 7 m, a Bódi II-es tó pár perc járásra van tőle 700 m magasan, területe 1 ha, maximális mélysége 4 m.
Teleki kripta Sáromberke Sáromberke Marosvásárhelytől 14 km-re fekszik, látnivalói a Teleki család sírboltja, a Teleki kiállítás, illetve a 18-dik században épített Teleki-kastély. Sáromberke látnivalói közül ehhez a rejtekhelyhez a kriptát mutatnám be. 1319-ben Sárombergként jelentkezik az oklevelekben, 1405-ben Sáromberk, 1412-ben Sárumberek néven, a középkorban szász lakói is voltak.
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem könyvtára a Kapisztrán János és István király, ma Gheorghe Marinescu utca 38 szám alatt található. Koszonom, hogy megnezted, remeltem, hogy csak azert nem talaljak, mert kicsike. Pici kis geodoboz a MOGYE mellett. Mivel a pontgyűjtés volt a mai cél, megkerestük az orvosi egyetem közelében levő mikró dobozt.
Katalin-nyereg, románul Saua Pietrii - a Katalin (Catielu)-völgyéről elnevezve.
Épült 1804-1815-ben, vámot szedtek rajta. A tordai Aranyos-híd Torda város szélén, a Kolozsvár-Brassó úton állott.
Bár a Gyerekek palotája viszonylag közel van hozzám.
Református templom Kendő Temploma nem volt, csak harangláb. A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk. 1509-ben Kendew néven említik az okiratok, 1567-ben a regestrumban 9 kapuval jegyzik.
Toldalag tava
Székelykál a Káli-patak völgyében fekvő Maros megyei falu, mely közigazgatásilag Nagyernyével képez egyazon egységet.   Nem messze, csupán 15 km-re található Marosvásárhelytől.
Székelybósi panoráma Úgy látom, hogy a kivágott fák csutakjai nem hosszú életűek, ezért a beléjük rejtett dobozok élete is hamar véget ér. Tetszik ez a környék. De sajnos ide is elérkezett az épitési láz hulláma, és egyre több nem épp őslakos épit modern, képbe nem illő palotákat. A hagyomány szerint a törökök által elpusztított Kisernye lakói telepedtek Bósba.
Esztena-csúcs, románul Varful Stana lui Verticu (Varatic).
Pattantyús-ház - Deák Ferenc utca 33.
Mátyás király szülőháza Kolozsvár Itt született Mátyás király, Méhfi Jakab polgár és szőlősgazda házában, 1443 február 23-án.
Aki vonattal érkezik a helyszínre, annak Andrásháza lerobbant, gyászos állapotban levő vasúti megállójánál kell leszállni. A vonat ajtajából nem kis szintkülönbségről kell leugrani a talaj szintjére.
A völgyből a jelenlegi helyére költöztetett Kolibica falu üdülőteleppé nőtte ki magát. Sajnos a dobozt nem találtuk meg, de a szép tájat megcsodáltuk. A Kolibica-tó egy 13 km hosszú és 270 hektár területű mesterséges vízgyűjtő a Beszterce folyón - völgyzáró gát 1977-1978 között épült.
Koronka kilátója Kar hogy szemetes a hely, lent a torony alatt. Jól esett lazítani egy kicsit, kiszellőztetni a fejem.
A gerinczről jövet valahogy csak be-bógeneztünk Csókába. Tettem egy új dobozt a székelycsókai templomhoz, a réginek hűlt helyét látva. Cserefalva felől, Kisgörgény falun keresztül érkeztem Székelycsókára. Székelycsóka a Nyárád és a Kis-Küküllő közti dombvidék alsó részén fekszik, a Töm patak völgyének széles részén.
Féreglyuk hegyi kerékpáros ösvény - Csíkfalva.

Történelmi-kulturális értékek - Beszterce-Naszód megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Sajómagyarosi vár adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Beszterce-Naszód megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Ahogy tapasztaltam a mai napon, a környék templomai rendbe vannak téve és megtörténhet, hogy több doboz látta a kárát. A templom udvara ki van seperve.
  • Bogát-hegyi kápolna - Csíkrákos Csíkrákosi vakáció. 10 napos csíkrákosi vakációnk első útja ide vezetett. Gyönyörű hely, a rejtés is hamar meglett.
  • Ferenci láza (Felleszilása) egy kilátástalan :) csúcs a Mező-havas kráter peremén. A Görgényi-havasok főgerince itt tér el, és halad tovább a Bucsin-tető felé.
  • A munkám során megint Szovátára kerültem, gondoltam, hogy ha időben végzek elmehetnék Fenyőkútra megkeresni ezt a dobozt.Szovátán még felbukkantak BabBerciék is egy kerékpáros csapatban (gondolom együtt voltak).
  • Egy vasárnap délutáni kiruccanás alkalmával. A tavacska fele sétáltunk és ha már ott voltunk akkor a dobozt is megkerestük.
  • Nem felvonultunk, hanem levonultunk ma a bányába. Nagy a nyüzsgés, a bányarém biztos világgá ment bánatában.
  • Hát nagyon nem lehet a szívügyük, hiszen sok közük sincs hozzá. Akiknek lehetne, azok elmentek, vagy már rég nincsenek köztük.
  • A csikszépvízi EKE Táborban szervezett kirándulás pikantériája volt ez a dobozkeresés. A csapat többi 40 tagja izgalommal követte a hidról a ládakeresőt.
  • El nem tudtam képzelni mi az a lóalkatrész? Aztán a dobozban lévő név már egyértelművé tette a dolgot.
  • Sajnos a doboz tartalma teljesen át volt ázva, bár a hely kívül elég száraz. Megszárogattuk a füzetecskét, csak aztán helyeztük vissza.
  • Bizonyára itt ólálkodtak a fairtók, mert a szobor körül sz@rszag van.
  • Rákóczi-, Bornemissza-kastély, ki melyik nevén ismeri. A kastély (és mellék-épületek) rossz állapotban vannak, de 1-2 éve a Maros Megyei Múzeumhoz kerültek, így el is kezdődött a restaurálásuk.
  • Krassó-Szörény Geotábor Egészségetekre. Egészségetekre, remélem jó volt.
  • A hely nagyon tetszett. A dobozt azonban hiába kerestük, pedig közel egy órát rászántunk, és végigtapogattuk a fal minden nézetcentiméterét.
  • Erődítmény - Felsőszálláspatak A doboz jól van. A doboz megvan, igaz 6 éve nem nyúltak hozzá. A kert szépen meg van tisztítva, a rom könnyen körbejárható.
  • Rapsonné vára - Szováta Szovátáról hazafele. Megkerestük ezt a ládát is. Egy kicsit nehezebb volt felmászni meg beereszkedni.
  • Magas-bükk EKE13. A rejtek fényképének ismeretében villámgyors találat volt. Bár valószínűleg nem mindenki vállalkozna a megközelítésére.
  • Egy rövid délutáni séta folyamán ellenőriztem a Szent Anna-tó rejtekhelyet. A doboz a helyén van és jó állapotban.
  • A Leányvár, és ebéd után kerestük meg ezt a helyet, ugyanúgy autóval megközelítve ameddig lehetett. Már kezdett erősen szürküledni, és sejtettem, hogy nem fogjuk megtalálni.
  • Reg jatam ebben a faluban, a dobozka elegge konnyen meglett de sajnos iroszer nem volt benne, nalam se, igy elmaradt az irogatas.
  • Két dobozt rejtettem. Úgy emlékszem, hogy a sárga doboz volt előbb bejelentve.
  • Szamárka-domb - Brassó Szamárka-domb. Az itt elrejtett geodoboz eredeti rejtője egy sepsiszentgyörgyi román fiú, aki Brassóba költözött. A hőskorszakban nagyon lelkes és tevékeny volt, ma már gyakorlatilag nyugdíjas.
  • A doboz a helyén és a rejtek is jól van. A templom kivülről is gyönyörű kiváncsi lennék belülről milyen.
  • Már kétszer látogattuk meg ezt a helyet, de még mindig nem sikerült kipróbálni a "zógót". Még vissza kell térjünk tavasszal, hogy lássuk az igazi vízesést.
  • A hatalmas tuják takarásában feltűnésmentesen meg lehet keresni a geodobozt. A rejtek megfelelő, talán a dobozkát érdemes lett volna átlátszó fóliával bevonni, hogy a feliratozás épen megmaradjon.
  • Oltszakadát Meg van. A templomot ismertem, jártam már a toronyban is (most is nyitva volt). Nem zavartam a házigazdát, egyenesen a torony fele mentem.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Sajómagyarosi vár? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!