Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Jakabkő - Kusma

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Jakabkő - Kusma

A Lunga-patak mellett fekvő Kusma községtől 2 km-re délre, a 949 m magas Jakabkő sziklaszirtjén egykor Árpád-kori vár állt. Ide a falu keleti szélétől induló talajúton juthatunk fel.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Jakabkő - Kusma felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Jelzőtáblák 3 Curmatura menedékház Királykő hegység
Jelzőtáblák 3
A geoláda Koltó Teleki kastély Petőfi
A geoláda
Czárina-tó - 5 Czárina-tó Verespatak
Czárina-tó - 5
Júlia erkélye Veronában Júlia erkély Verona Csíkszereda református imaház
Júlia erkélye Veronában
A templom bejárata
A templom bejárata
Emléktábla Léstyán Ferenc
Emléktábla

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Jakabkő Kusma fotóalbumba!

Fedezzétek fel Kusma és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Jakabkő!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 2,05 km távolságra található, legközelebbi település, Kusma turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Katonától északra, Feketelak, Buza és Kapor közt fekvő település. A hagyomány szerint a falu egykor nem mai helyén, hanem a községtől minte gy 2 kilométernyire fekvő Nyerges határrészen állt és csak 1300 körül költözött mai helyére.
Bánffy-kastély Válaszút A válaszúti Bánffy-kastély műemlék épület, a műemlékek jegyzékében a kódja CJ-II-a-A-07742. Az építés idejére nincs adat, de már az első osztrák katonai térképen szerepel.
Párkány-forrás Marosvásárhely Én is csak innen értesültem a forrás létezéséről. Nem tudom, hogy más hogy van vele, de ha megjelenne a lakhelyem közelében egy új rejtés, én azonnal rohannék, hogy megkeressem. A kettős sikerélmény egyik része az, hogy annak ellenére, hogy itt nőttem fel a városban, itt élek, és szeretem a természeti különlegességeket, nem tudtam a forrás létezéséről. A marosvásárhelyi Párkány-forrás a MOGYE-kantintól a Constantin Romanu-Vivu utcára lejtő domboldalban épített lépcsők mellett található.
A sósfürdőjéről híres Kolozson a Valkai házaspár levendulafarmot, két sósvizű fürdőmedencét, és egy vendégházat létesített. Minden évben levendulafesztivált szerveznek, ami egy háromnapos hétvégi időszakot jelent.
Marosvásárhely marosszentgyörgyi határánál levő temető északi részén a Máriaffy család temetkező helye és kápolnája található. Gps nélkül kerestem ezt a rejteket is, de hát egy kápolnát könnyű megtalálni. Erre szokták mondani, hogy ha valamit keresel, azt mindig az utolsó helyen találod meg. Szűk és kicsi hely volt eleinte észre sem vettem.
Református templom Mezőveresegyháza A helységről szóló első oklevél már egyházáról, templomáról ad hírt: Veresegyház, ez jelölheti a templom köveinek színét vagy festését. De jelölheti az egyházat alapító veres barátok jelenlétét, akikről úgy tudjuk, hogy 1314 előtt itt templáriusok voltak.
A Maros megyei római határszakasz kutatása során számos, a védelmi vonalhoz tartozó lelőhelyet azonosítottak. A Google térképen kinéztem, hogy a rejtekhelytől keletre egy út vezet fel a gerincre.
Célja az erőd területének megmutatása a tájban. A mikházi Tájoló kilátóról remek kilátás nyílik az egykori római kasztrum és vicus területére, valamint a Felső-Nyárádmentére.
1324-ben jelentkező neve Szent Márton tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik. Együtt találtuk meg, miközben Balázsfalvára utaztunk, elhozni egy könyvörökséget (két tonna könyvet).
Nem hittem a szememnek, hogy az unikornis, melynél a lányom 11 éve fotózkodott, sehol sincs. A biztonságosan megközelíthető ablaknyílásokban nem találtuk a vitaminosdobozt, a készülék is ide helyezte a koordinátákat. Déstől három kilométerre délkeletre Szentbenedeken található a Kornis család reneszánsz stílusban épült kastélya.
Várköve Köves Somlyó sarka Gyergyócsomafalva Hogy bár nagy távolra van, bár útja kényelmetlen és fáradságos, én egy várrom felfedezésének vágyától lelkesedve, mégis elhatároztam oda (ki)rándulni. Csomafalva terjedelmes erdőségei között egy Várhegy nevezetü havas levén, ez elnevezés oly vonzerővel hatott reám.
Barlangsír Kerlés Kerlést elhagyva a Sajósárvár felé vezető út bal oldalán egy kanyarban meredek sziklafalban furcsa nyílások tátonganak.
Marosvásárhely belvárosának szecessziós és késő barokk stílusú épületei meghatározzák a város főterének, az egykori Széchenyi-tér, ma Rózsák tere hangulatát. Megtaláltuk a különleges ablakkereteket. Én is biztos voltam benne, hogy más helyen van,  de miután ott nem találtam elég könnyen ráakadtam. Megtaláltam, de nem ott ahol számítottam rá.
Mezőcsávás és Mezőszabad között, körülbelül félúton, néhány érdekes házat láthat a figyelmes átutazó. Az út melletti épület egy zongorára hasonlít, a mögötte levő épület utcára néző oldalán hegedű formájú ablaknyílást alakítottak ki.
Nagyrét-lapály A Nagyrét nevű lapály, természetvédelmi terület, Gyergyóremetétől délre található. Védett növénye a mocsári kockásliliom vagy kotuliliom (Fritillaria meleagris).
A marosvásárhelyi református Kistemplom építését 1815-ben kezdték meg, s 1818-ban végeztek a falazási munkálatokkal. Megint érdemtelenül kapom a pontot. úgy mint még egy néhány kesser. Rendben.
Nem felvonultunk, hanem levonultunk ma a bányába. Az átjáróra emlékeztünk korábbi látogatásainkból. Nyugat felől jövet Parajd Hargita megye kapuja, itt a völgy méginkább elszűkül, a hegyek egészen közel merészkednek.
Sima-oldal, csúcs a Csisa-gerincen - románul Varful Coasta Neteda.
Száz évvel a budapesti Hősök tere után, Erdélyben először itt avattak Árpád szobrot. Árpád fejedelem szobrát, Gyarmathy János szobrászművész alkotását, 2012 májusában avatták fel Székelybere központi terén.
A Lukács-sziklacsoport a 12 Apostol szikláitól egy kilométerre északkeleti irányba, 1720 m magasan, szintén a Neagra- és a Negrisoara-patakok vízválasztója közelében helyezkedik el. A 12 Apostol kolostortól indultunk a 12 Apostol sziklái felé.
A kidőlt fa megvolt, de akkora volt a bozót körülötte, hogy az már gyanús volt. Még sosem jártam erre, ma került alkalom a hely felkeresésére. Bözödújfalu tragédiája az 1980-as években történt.
Kerestem a dobozt, de sajnos nincs meg. A belsejét is tükörrel -elemlámpával, de nem találtunk dobozt. Szentgerice látnivalója az 1670-ból származó, szép kazettás mennyezetű, unitárius templom.
A Barlangi forrás (Szent Anna-forrás) Ditrótól északkeletre, a Cengellér-tető közelében, attól délnyugatra található. A kiépített forrás mellett található a Szent Ioachim-ház és az Anna-kápolna, illetve itt halad el a Ditrói tanösvény.
Nemzeti Színház Marosvásárhely A korcsolyapályáról hazafelé tartva. A színház előcsarnokában tartott 19.
Főleg a helybeliek ismerik, de a környékről is sokan hordják a vizét. Vármezőn, a Mini Nyárád átogatóközpont közelében, a Kéménykő (Keménykő oldala) délkeleti aljában egy kitűnő ivóvíz-forrást találunk.
Szebb időket látott épület. Minden szerdán este, egy bizonyos rejtekhely termében gyülést tartanak. Hála a segítö információnak egyböl meglett a dobozka (hangyák nélkül). A koordináták a BCR épületére mutatnak, de nincs is szükség rájuk mert mióta változott a segítő információ, már csak egy félméteres szakasz jöhet szóba.
A reformáció idején az egész lakosság református lesz, a templommal együtt. A középkorban tiszta katolikus falu, amire egy 1484-dik évi oklevél is utal, amely szerint székely település.
Sikerült bejutnom a temetőbe (a kapun át). A Csere-erdőben elrejtett geodoboz megtalálása után, a Kishegyszőlőn keresztül ereszkedtem vissza a városba. A gyalogoshíd geodoboza után eljöttünk ide. A szétválást követően az ortodoxiát felvállaló marosvásárhelyi izraeliták minden területen függetlenedni próbáltak - teljesen normális volt, hogy a két zsidó közösségnek meglegyen a saját temetkezési helye, ahova csak a sajátjait temeti el.
Toldalag 1268-ban Toldalaghnak, 1432-ben Tholdalagnak írják a források a nevét.
1638-ban a források szerint az Agyagos tetőn fakápolna állt Szent Orsolya tiszteletére szentelve. 1671-ben a kápolnát leviszik a mai temetőbe és ott a szent őrzőangyalok tiszteletére szentelik.
Megtaláltuk a természet titokzatos munkájának diadalívét. A Ládás Háza barlang környékét már alaposan bejártam.
A Vörös-tó egy sekély sós vizű tó, melynek alján vastag kálcium- és vasszulfát-tartalmú iszapréteg található. A hétvégi hőlégballon fesztiválról hazafelé tartva, útba esett Szováta, így alkalom adódott felkeresni a Vörös-tó kilátóját. Nagyon jó rejtés, nekem legalább is nagyon tetszett. Szép helyen van a rejtés, jó rálátással a tóra.
Forradalom út 31 szám, Marosvásárhely. Bernády György-emléktábla - Hunyadi László, 1999.
A marosvásárhelyi Kultúrpalota vagy Közművelődési Ház 1911-1913 között épült, Dr. Megtalaltuk, eleg hamar sikerult rabukanni, de annal nagyobb volt az orom. Nagyon jó a hely. Egy éjjeli séta alkalmával találtam meg.
Bokor Levendulás Pálpataka 2023-ban megszervezésre kerül a családi programokkal kecsegtető, második Pálpatakai Levendula fesztivál, július 8-9-én, szombat és vasárnap.
A Mihai Eminescu szobra - Marosvásárhely és a MOGYE Könyvtár - Marosvásárhely rejtekhelyeket én még a másik oldalról néztem ki. Amikor otthon vagyok, tízpercenként benézek a Rejtekhely-re, hogy nehogy elszalasszak egy új rejtést :-). Kerelő és Mezőszentmargita között a Maroson csak egy gyalogos híd vezet át.
Felsőidecs 1332-ben Idech néven jelentkezik az okiratokban, majd 1391-ben Felydech, 1461-ben Felsew Idech változatban. 1319 Felydeach.
A kiszélesedett Maros-völgyben már messziről látszottak, mint valami városvédő óriások. A Cementlapoktól jöttem, hogy megkeressem az új csemetéket. A Hétfák nevű hely valamikor Marosvásárhely közkedvelt fürdőhelye volt, magas, terebélyes fekete nyárfákkal.
Csiga-domb Korond A Csiga-domb, helyi nevén Rakodó-hegy, 8 hektáron fekvő karbonát forráskúp-telep, Románia legnagyobb aragonit-előfordulása, amely 1980-tól földtani rezervátum. Itt elsők lettünk. Szep kis hely, megnezem nyaron is. A közeli benzinkút parkolójában álltunk meg, ahol két megtermett farkaskutya fogadott.
Bár a Rigó-tó és a Mogyorósi-tó viszonylag közel vannak egymáshoz, 150-200 m távolságra, a két tó között nem a nyílegyenes, az árkon-bokron a járható út.
A marosvásárhelyi evangélikus templom a Régi Kórház utca 7 szám alatt található. A mai nap második megtalálásaként ez is megkerült. Csendes kis utca, kedves kis templom, csend van most éccaka. Ha már a Vár sétány kellemes emlékeket elevenített fel, gondoltam megnézem az evangélikus templomot is.
Kőnyúl Kelemen-havasok Az Ilvai Tiha-patak mentén, a Tiha-tető felé érdekes sziklaképződmények mellett haladhatunk el. Ezek egyike egy nyúl formájú szikla.

Természeti értékek - Beszterce-Naszód megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Jakabkő adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Kusma térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Beszterce-Naszód megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Na ez osztan dofi az izlesemet, egy igazi foldvar. Sokszor jartam mar itt, de igy mar erdekesebb volt.
  • Mivel a túravezető nem mozgatott meg minden követ jól.
  • A Vargyas-szorosban rendezett kiránduláson, a második doboz, amit kis csapatmunkával találtunk meg.
  • Miután megebédeltünk a Laci csárdában, és még mielőtt haza indultunk volna, még ezt a rejtekhelyet kerestük meg. De itt sem jártunk sikerrel.
  • A valóság az, hogy nagyon sokat vacakoltam a Terebicsen. Nem találtam a megfelelő rejteket a doboznak.
  • (Kézdi)vásárhelyről nagyon könnyű eljutni (Maros)vásárhelyre. Már ott is vagy.
  • Azt hiszem, hogy valamilyen álrejtés vert át, töltök fel ide képet.
  • Fentről közelitettünk, a kék függőleges csík fehér alapon, majd narancssárga mászó emberke jelzést követve. Elhaladtunk egy tisztáson, jobb oldalt megvan a vadles, majd szemből egy felborult kis faház mellett haladtunk el.
  • Csókás-feredő - Csernáton Baráti séta 2. . Ide már feljöttünk a terepjáróval. Nagyon szép hely és jó látni, hogy lassan megújulnak ezek a régi feredők.
  • Gyakran meglatogattuk ezt az erdekes rejtekhelyet. A viz jo a levesbe, hules eseten parolni is jo.
  • Szolcsvai búvópatak barlangja 1 - Alsószolcsva Szolcsvai búvópatak barlangja. A Torockoi rejtekhely talalkozo alkalmaval kerestuk fel ezt a helyet. A ladat, segitseggel ugyan de megtalaltam.
  • Sokszor elmentünk már mellette, de eddig észre sem vettük ezt az üreget, bár az útról nézve a bejárat alig nagyobb egy rókalyuknál. Persze pont most nem volt nálunk se gps készülék, se fejlámpa, de végül a telefon fényének a segítségével sikerült megtalálnom.
  • Közös, családi ládakeresésre indultunk, három generáció részvételével. Először az Orvosi Egyetemnél elrejtett dobozt akartuk megkeresni.
  • Megtaláltuk a geodobozt a földön. Gondoltuk, hogy teszünk bele füzetet és egyéb kelléket, de el volt törve, ezért kicseréltük.
  • Mindamellett, hogy az út jeges volt, mi a nap simogató sugaraiban kezdtük el a kapaszkodást a Havasgáldi szoros meredek oldalában, az ismeretlen felé.Mivel először voltam ezen a részen, lassan mentem, hogy tudjam megcsodálni a természet csodáit.
  • A geodoboz nem (annyira) fontos. De mindig örülünk, ha egy beszámolót olvashatunk.
  • A másnap vizsgázó fiatal kolléga kíséretében matattuk a sötétben a bunker falait, de meglett. Innen - persze kintről - szinte látszik a közeli rejtek a hídnál.
  • Népes gyereksereggel indultunk el ládázni (is), és "epic failure"-val indítottunk. Az itt lévő ládák közül egyet sem találtunk meg.
  • Nagykapus Vár gazda nélkül. Itt bizony rengeteg lehetőség van a doboz helyének. Sok a támpillér, körbe is jártam a falakat hátha rájövök a rejtekre, de nem jött össze.
  • Ha már rámszóltál megkerestem. Nagyon érdekes és szép hely.
  • Falfirka - Marosvásárhely Falfirka és zöldség. Néha azon gondolkozom, hogy ezek a zöldségeskertek hogy alakultak ki, (több ilyen hely van a városban) a senkiföldjén. Vagy egyáltalán ki lehet a terület tulajdonosa.
  • Lemértem és feltöltöttem segédpontként a letérő koordinátáit. A főútról ott kell letérni, ahol a korondi árcsó faházak reklámtáblája található, egy galambdúcos székelykapuba helyezve.
  • Homoródremetén és Gyepesben rejtettem egy-egy dobozt, és mivel utolsó ittjártam óta ujabb rejtekhelyek nyíltak, és dobozok bujtak el, Szentmártonból erre vettem az irányt, hogy utánanézzek a dolgoknak. A gps segítségével elég hamar ráakadtam a kőasztalra, Vuk olálkodott körülötte, de elinalt mikor megjelentem.
  • Csak így költői kérdésként, vajon miért?
  • Ennél a rejtekhelynél csak a Weekend Dragont kerestem többször. Legalább ötször-hatszor kerestem, igaz volt olyan is, hogy a zárt kapu miatt be sem jutottam.
  • A kertben eltöltött idő alatt volt időnk kitalálni, hogy vajon hol lehet a rejtek, és végül meg is lett, csak meg kellett várjuk, hogy a szerelmes pár eltávozzon onnan.

Sikerült eljutni Kusma környékére? Tetszett a Jakabkő? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!