A reformáció idején az egész lakosság református lesz, a templommal együtt. A régi templom a falu délkeleti részén állott, a falu akkori központjában, 1884-ben lebontják és felépítik a ma is álló új templomot.
Gc jo, meg lehet kapni. Sajnos a gázlómadarakat nem sikerült lencsvégre kapni.
1590-ben már egyházát említik, ami legalább kápolna létét tételezi fel, 1643-ból is van adat kápolnáról, amikor még mindig Berekeresztúr filiája. 1791-ben kőtemplom épül s ebben az időben lesz anyaegyház.
Ez az oklevél legfeljebb egypusztára érvényes: 1366-ban Zegen, 1407-ben Zegew, 1413-ban Scegew,1428-ban Nagy Chegew, 1429-ben Czagendorf, 1433-ban Czege, 1622-benSzász Zege formában fordul elo a forrásokban. 1243-ban jelentkezik az okiratokban egy Chegetelke megnevezés, deGyörffy szerint az oklevél nem hiteles.
1332-ben de Sancto Joanne néven jegyzi a pápai tizedjegyzék. Később így szerepel a forrásokban: 1366-ban Mortunzenthyuana, 1451-ben Vayda Zenth Iwan.
A városközponttól északkeletre, a Somostető alatt lévő Párkány, vagyis Kornisa lakónegyed tömbházait, az egyetemvárost az 1960-as évek végén építették fel. A szobor körüli zöldövezet mellett kényelmes és ingyenes parkoló áll a kocsival érkező kincsvadászok rendelkezésére. Délelőtt arra jártam, a fa egyből megvolt, és a dobozt is láttam, de sokan voltak a környéken. A fa megvolt, a repedes is megvolt, de a doboz nem.
1744-ben Wesselényi Ferenc újjáépítteti a templomot. 1332-ben plébániatemploma van, 1574-ben szász lakói vannak, a XVII-dik században a tatár-török betörések a templomot lerombolják, Drág híveit pusztítják.
Széles-, vagyis Szelesel-tető.
Petőfi Sándor bronzszobra az egykori Kossuth Lajos utca, és az Arany János utca találkozásánál lévő kis köztéren áll. Délutáni sétálgatás a márciusi fagyos de napsütéses szombaton. Ha a tegnap este esett az eső, ma reggel, március 28-án havazott a városban. Március tizenötödikén rejtettem, amikor rendőrök őrizték.
Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van. Maga a rejtő vitt el a rejtekhelyhez, a saját kocsiján. Görgényszentimre községben található a Görgényi nárciszmező, a Görgényi-havasok lábánál, összesen 3 hektár területen.
A Tordát Topánfalvával összekötő vasút már sok éve nem működik, és sajnos a síneket is részben ellopták, pedig használhatták volna turisták vonatoztatására, a mócok zárt világának bemutatására. Ezt a vasutat ismertem, meg amikor a diesel jart. Ez évben a Kövenden megrendezett EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) vándortáborból kis kiruccanást tettem biciklivel az alagútig. Először az alagút Borrév felőli végén kerestem, de itt nem volt leomlott sziklakupac.
Tündérek útja Vármező A Tündérek-útja Vármezőtől keletre helyezkedik el, a Kaca-hegy, az Alsó-Kaca tisztás között, a Kaca-patak forrásvidékén. Északnyugat - délkelet irányban vonul át a Kis-Nyárád völgyéből a Szováta vize völgye felé.
Gyalogoshíd Marosvásárhely Szép, napos időben indultunk kincskeresésre. Hideg, szeles időben indultunk kincsvadászatra a gyerekekkel.
A Negoj-nyeregtől körülbelül 700 méterre található egy védkunyhó, a Negoj tisztáson.
A szorosban még jártam, de már nem emlékeztem szinte semmire. A torockói rejtekhely-találkozó egyik túracélpontja volt a Ronki-szoros. A Ronki-szoros az Aranyos völgyén található.
Pap József ügyvédi kamarai elnök emeltette 1910-ben. A Pap-ház a volt Deák Ferenc utca 42 szám alatt található, szecessziós stílusú polgári emeletes ház.
Az aranyosszéki Harasztoson, a Király család 50 ár területen termeszti a levendulát, ezt a közkedvelt gyógy- és dísznövényt.
Pataki-Teleki-ház - Deák Ferenc utca 1.
Nagyercse 1394-ben jelentkezik a forrásokban Erche néven.
Természetesen nem kizárt, hogy eltűnt a doboz, de a bejegyzésed szerint azt tartom valószínűnek, hogy nem jó helyen kerested. Próbálkoztam már néhányszor, de valahogy mindig sokan voltak a környéken. A marosvásárhelyi egykori Régi városi strand a Mátyás király tér 4 szám alatt található.
Izsák Márton és Csorvássy István alkotása, melyet a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Líceum előtti Bolyai téren 1957 szeptember 8-án lepleztek le az iskola alapításának 400 éves évfordulóján. A mai sétán megtaláltuk, a hangyák nagyon beköltöztek a doboz mellé. A doboz korul nedves minden. Bizonyára itt ólálkodtak a fairtók, mert a szobor körül sz@rszag van.
A település földrajzilag az Iszló-patak völgyében, Marosvásárhelytől csupán 19 km-re található. Iszló Maros megyei falu, mely közigazgatásilag Székelyhodoshoz tartozik.
1916-os honvéd emlékmű Bekecs-tető Atfesultuk az emlekmu korul korulbelul 40 m-es radiuszban a terepet, de egy masik fatuskora osszpontosithattam, ebben sajnos nem volt lada. Ellenőriztem a koordinátákat. Az aznapi két sikertelen keresés után reménykedtem, hogy talán a harmadik helyen találok majd geodobozt. A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket.
A marosvásárhelyi Csatornaház az egykori vízművekhez tartozott, a Maros alatt áthaladó alagút vezetékeinek karbantartó műhelye és szolgálati lakása volt. Bernády György építtette, 1910-ben.
A mikházi Tájoló kilátóról remek kilátás nyílik az egykori római kasztrum és vicus területére, valamint a Felső-Nyárádmentére. Célja az erőd területének megmutatása a tájban.
Galac-nyereg Radnai-havasok Református templom Koronka Koronka régi templomát magas védőfalak vették körül. 1769-ben lebontották és helyébe újat építettek, a régi templomból megmaradt két harang.
Uzdiszentpéter 1305-ben Scenpetur néven írják az oklevelek. Később így szerepel a forrásokban: 1348-ban Ozdizentpéter, 1587-ben Zentt Péter.
Zuhanás a semmibe Visa völgye utca Hullámvasúton történő zuhanáshoz hasonló élményben lehet része azoknak, akik a Visa völgye nevű úton érkeznek Visába. A közelmúltban leaszfaltozott út rövidítés a dél felől, Kályáni vám, illetve Kötelend felől érkezőknek.
Az Óriások árka a Nyárádmente kistérség egyik fontos történelmi, természeti értéke. Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa.
Sajnos zárva volt, időnk nem volt a kulcsot keresni, nagyon megnéztem volna a belsejét, főleg hogy az ortodox vásárlás után hogyan alakították át. Egykori evangélikus templom, ma Keresztelő Szent János ortodox templom.
Keleti kilátó Hója-erdő Kolozsvártól északnyugatra, a Törökvágástól nyugatra található egy hegy, és annak gerincét, északi lejtőjét borító erdő, a Hója. Mivel honaponta legalabb egyszer-ketszer megjarom Kolozsvart, ezert az ottani rejtekek sincsenek biztonsagban. A gps nem sokat segített a lombok között. Most, 2013 december 28-án, március végi melegben és napsütésben sétáltam egyet a Hójában.
A ratosnyai épülő víztároló Ratosnya községtől észak-északkeletre, sziklás környezetben található, a Szék-, Tiha- és Középső-patakok összefolyásától délre, 1 km-re. A jelenleg 95 százalékban elkészült, földből készített duzzasztómű tervezett magassága 105 m, építését 1989-ben kezdték el.
9,45 m kerületű fekete nyár, a kolozsvári Rózsák parkjában.
Református templom Kelementelke Ez volt a helyzet a reformáció után is 1666-ig, amikor azon a címen tagadják meg a közmunkát a gyalakuti templomnál, hogy már önálló egyházközséget alkotnak. Középkori templomáról nincs adat, így bizonyosan a katolikus korban filia volt, Gyalakuta anyaegyházához tartozott.
Toldalagi-kastély Koronka A Toldalagi-kastélyt 1830 körül Toldalagi Ferenc építtette a régebbi 17-dik századi kastély helyére, amely 1630-ban már állt. Az épület több mint 180 éve figyeli az ottani világot, tűrve tehetetlenül a történelem viszontagságait.
Egykori Kaszinó, ma Szakszervezeti Művelődési Ház.
A XIII-dik században feltűnő neve, Zaazfenes szász telepesekre utal, s ez arra a feltételezésre ad jogot, hogy már ekkor temploma volt. Előbb egy 1336-os évi oklevél szerint a kolozsmonostori apát alá tartozik, majd az erdélyi püspök birtoka.