Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Somoskai hamutufák

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

A hamutufa vulkáni hamuból képződött kőzet...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Somoskai hamutufák felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Elágazás Kofa völgy vízesés
Elágazás
9435 Sóhát Sószoros Parajd
9435
Korabeli képeslap Gyimesbükk Gyimes
Korabeli képeslap
Sötét lépcső Gyulafehérvár Három erődítmény útvonala
Sötét lépcső
Mofetta Tusnádfürdő Nelu mofetta forrás
Mofetta
Szemből nézve Marosvásárhely ismeretlen román katona szobor
Szemből nézve

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Somoskai hamutufák fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Somoskai hamutufák!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 1,03 km távolságra található, legközelebbi település, Somoska turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Az Aknavásár közelében levő Gorzafalva feletti hegyoldalon homokkő sziklák találhatók. A helyet a helybéliek Sólyomkő néven ismerik. Különleges kőalakzatokkal tűzdelt körutat köszönhetünk a játékvezetőnek.
A huszonharmadik Székelyföldi Fürdő- és Közösségépítő Kaláka alkalmával fürdő medence, fürdőház, lelátó építésére került sor. A Csipkés népi feredő Zabolán, a Csipkés tábor mellett található, 2018-ban építették meg.
A Hegy útja közvetlen közelében, egy rendezett forrás található, a Hosszúvontató-forrás és itató. Ez volt a második állomásunk a Szent László Emlékhely fele. Mellette fából ácsolt, asztalból és padokból álló, fedetlen pihenőhely.
Kászonba járván visszafele úgy gondoltuk teszünk egy kis kitérőt. A koordinátak pontosak. Miután körbekerestük a helyet, bár a rejtek verte ki a szemünket, csak azután találtuk meg, miután figyelmesen elolvastuk a segítséget. Kászonújfalu és Kászonaltíz közötti úttól északkeletre a Nagy-Szetye patak mentén találjuk Szetye várát.
Sikeresen előkerült a doboz a (fenyőtű)kazalból, miután sikerült internetes segítséget kérni. Utolag kiegeszitenem a 2012-ben elhelyezett Lakoca rejtekhelyet. A Háromszéki havasok egyik legjelentősebb csúcsa a Lakóca, 1776 m, Erdély és Moldova vizválasztója, bár a történelmi határ a Putna völgyén halad föl.
A Hideg-kút tulajdonképpen a Boros-patak forrása, ez utóbbi a Tatros-folyóba ömlik. Elsőnek találtuk meg a dobozt, ezen a lélegzetelállító, mesebeli fennsíkon. A Boros-patak völgyében terül el Borospataka, mely Gyimesközéplokhoz tartozó település.
Bálványosfürdő Kézdivásárhely felőli bejáratától balra található a Vasas-forrás, és egy új ökumenikus kápolna. Miután megvolt a séta a Hammas, Vallató és Mikes fürdőnél, eljöttünk vizet kóstolni. Erre a napra az utolsó találatunk volt. Az vasas borviz nagyon finom, nagyon lehusit.
A Kalaszló vízesése egy két lépcsőből álló, összesen körülbelül 5 m magas zuhatag, amely a Kalaszló-patak Ojtoz folyóba történő beömlésénél alakult ki. Útban voltam hazafelé. Hazafele mi is megálltunk itt, megcsodáltuk a vízesést, de a bővizű, zubogó Kalaszlón nem tudtunk átkelni.
Negyven ismeretlen német katona sírja a Bilibók tető alatt, a Bornyúkert nevű helyen, fiatal nyírfák között, 1944 szeptember. A Bilibók-tetőt magyar csapatok védték, de a román átállás után a Moldvából visszavonuló csapatoktól elszakadt német katonák kisebb egységei is részt vettek a harcokban.
A Motorsirülő az első világháborúban épült, a nevét onnan kapta, hogy idáig jöttek fel a gépkocsik a frontvonal ellátására, s itt képeztek ki nagyobb teret a forduláshoz. Piposz tanya fele menet találtuk meg a falat.
A Finta-ház elődje egy körtornácos ház volt, amit 1835-ben építettek, majd 1972-ben lebontanak. A kézdivásárhelyi Patikamúzeum a Finta faház emeletén található, a 12-es udvartér 1 szám alatt.
Újfalu, románul Satu Nou, a Tatros mentén, Ónfalvától nyugatra, Aknavásártól délkeletre, Szőlőhegy és Szitás falvak között fekvő település. Szőlőhegy községhez tartozik.
Hódtanya vagy halastó? Lemhény határában nemrég halastó létesült. Ev vegi seta alkalmaval megkerestuk, alkalmam volt kiprobalni a c. Marcius idusat felhasznalva vegigjartam Felso Haromszek falvait, Lemhennyel kezdodoen. Már késő volt, sötétedéskor érkeztem a tavacskákhoz.
A Sarlós Boldogasszony tiszteletére felszentelt, a Hidegség völgyéhez tartozó Bándpatakán található templomot 1927-ben építették - 2001-ben kibővítették, majd 2004-ben egy új toronnyal toldják meg. Már sötétedés után érkeztem a helyszínre.
Csíkszentmihály község határán, a nevezetes Pogányhavas keleti részén, egy hajdani vár szétporladó romjai láthatók. Az ősi vár a Pogány-havas egyik alább eső, tojásdad alakú dombján, a nép nyelvén ma is Várhegynek nevezett kiemelkedésen, Felcsík völgyére benézve, s a szomszéd hegyeken lévő várakkal láttani összeköttetésben állott.
Gyilkoskő A Gyilkos-kő a Gyilkos-szorosban, Kovászna és Bákó megye határán található. Nem tudom, hogy miért gyilkoskő, de gyilkosan szuszogtató és meredek az oda vezető út. Mar reg szandekomban volt e rejtek megkeresese.
De viszakerult a helyere, amikor nem voltak ott. Megtaláltuk. Jo kis doboz. A Kézdivásárhely központjában található Molnár Józsiás-park, a város kiemelkedő személyiségéről, Molnár Józsiásról kapta a nevét.
Még ki se hűlt a rejtés, s már meg is lett. Jo moka volt :) A talalkozo alkalmaval egyikunk rejtette, a tobbiek pedig megkerestek. A Ladók-völgyíd a lóvészi állomás közvetlen közelében fekszik, hossza 112,45 m, a völgy legmélyebb pontja felett a pályaszint 31 m.
Ozsdola és Martonos között, egy dombon, a Kurtának nevezett helyen, van egy nagy, bár nem óriás méretű, de legendás kő. Nem könnyű megtalálni, mert sűrűn benőtte a cserjés.
Állítólag 500 éves. Ozsdolától keletre, a Kézdivásárhelyt Foksánnyal összekötő országút mellett, attól északra, valahol a Piliske-tető és az Ojtoz-forrás feje között egy 6,1 m kerületű tölgyfa található.
A pottyandi harangláb országos műemléki védettséget élvez, a harang 1975 óta nem szólal meg reggelente. A Fenyővize-patak völgyében jártam, a Kolos-tető alatti Farkasvész sarkának nevezett oldalon. Már messziről mutatós a kis harangláb, közelről meg csak ámultam- bámultam a különleges szerkezeti megoldásokon.
Kászonjakabfalvától 7 km-re a Borvíz patak völgyében található. Megtalaltuk. Nincs maganteruleten, a keritesen kivul van. Hány órakor jártatok ott?
Ez a hely kiegészíti a Sólyomkő-körtúrát, mely a következő útvonalon vezet végig: Sólyomkő-kilátó - Kalaposkő - Nagy kőüst - Kicsi kőüst - Kőerődítmény - Sólyomkő-tető - Sólyomkó-kilátó. A Nagy-kőüst után érkeztünk a hatalmas, de békés Szörnyeteghez.
Kászonjakabfalva és Katrosa között, a Nagy-ponk vagy Honcsukos teteje csúcstól keletre található a Tisztás dombja. Ennek az aljában folyik a Tisztás-patak, mely a Katrosába ömlik.
Egykori kastélyának romja a kápolnával átellenben, a Libidáré dombon található, Fitód és Hosszúaszó települések között félúton. A hagyomány szerint Xántusz Keresztes alcsíki királybíró Hosszúaszóban lakott.
Vár-domb Csíkcsomortán A Várdombról szép kilátás nyilik a fenyvesnőtte szép Remete-patak völgyére, melynek hátterében a Bodos feje magasul fel, valamint a szemben levő Nagy Somlyóra. De a füzetben második beíró voltam. Nem szeretek beszélgetésekbe beleszólni, és a döntőbíró szerepében tetszelegni (előre is elnézést kérek), de van néhány fontos információ, ami egy kissé árnyalja a valóságot. A noteszbe azt hiszem, véletlenül 15-ét írtam, de annyi baj legyen.
Ismeretlen német és magyar katonák tömegsírja Bilibók tető Ismeretlen német és magyar katonák tömegsírja a Bilibók tetőn, a csúcs alatt, az emlékhelytől körülbelül 100 méterre észak-keletre, 1944 szeptember. A Bilibók-tetőért elkeseredett harcok folytak 1944 augusztus végén és szeptember elején.
A Gyimesekből a Boros-patak menti úton juthatunk fel a patak fejébe, az Apahavasra. Sajnos a tetőn valamennyi csemetét tőből kivágták, és hatalmas kazlakban barnára száradtak. Érthetetlen számomra, hogy miért vágták ki a facsemetéket, hiszen nem zavarták a kilátást. Még 2012-ben rejtettem itt el az Apa-havas első geodobozát.
Falaknál
Miután eltöltöttük az időt a Pokolvölgy bejárásával, kevés időnk maradt már sötétedésig. Útban a Szent Anna tóhoz, tettünk egy kis kitérőt. A helyi hagyomány szerint itt egy magas őrtorony állt, s ha jelezni kellett Bálványosvár és Torjavára között, akkor fel kellett mászni a magas őrtorony tetejére.
A gyimesközéploki Hidegségpatakán felfele haladva 10 kilométerre érjük el a Muhos patakot. Marosvásárhely felé tartottam, és szokás szerint nem a legrövidebb, leggyorsabb utat választottam. A ma este koronája a Muhos pataki fürdő, ami egyre csak épül és szépül. Eljöttünk a világ végére egy kis csendért.
Bálványosfürdő központi útkereszteződésétől észak felé indulva, körülbelül 300 méterre, egy jelenleg elég rozoga állapotban lévő, de még használható mofettához juthatunk.
1620-ban Peselnek helyett Szárazpatak az anyaegyház, ami feltételezi, hogy temploma volt azelőtt is. Már koromsötét volt, amikor megérkeztem Kézdiszárazpatakra. Mivel útba esett, megkerestük. Bár azt hiszem a doboz kicsit odébb került mint eredetileg volt, és a bejegyzések alapján többen is meglátogatták már előttünk, ott lapult a keresőket várva.
Két magyar katona sírja - Kommandó-gödör, Mihály szállása alja, Pál Péter birtoka. Az első világháború során, a stratégiai pontnak számító Mihályszállás csúcs alatt, Pál Péterék esztenája helyén állt az egykori parancsnoksági épület.
A Vasond völgye tanösvény hossza 7 km, a menetidő 3 óra, a szintkülönbség 249 m. A nehézségi szin: közepes, az útjelző oszlopok színe sötétbarna.
A Felsőháromszék legfelső csücskében vándorolva megcsodáltuk a medencét Kézdimartonos és Ozsdola között félúton. Innen csodálatosan lehet látni a Perkőt és az összes falut, a Lemhényi Szent Mihály templomig, és a berecki hegyekig. Na meg ilyent, hogy elso legyek egy haromszeki rejteknel.

Természeti értékek - Bákó megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Somoskai hamutufák adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Bákó megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A templom körül nagyban folynak a felújítási munkálatok, állítólag az idén végeznek is. A dobozt nem találtuk meg, de nem is keresgéltünk sokáig, mert így is mi lettünk a falu népe számára a nap eseménye - egyre nagyobb érdeklődéssel figyelték, hogy mit is akarunk.
  • Az igazság, hogy nem kapom a térképnéző segítséget. Mindent végigklikkeltem, de a térkép, nyema.
  • A doboz nincs meg. Szerintem, mikor felújították a tetőszerkezetet, akkor nem került vissza a helyére.
  • Gyergyói kincskereső barátaimmal indultunk neki a Terkő-nyereg és a Naskalat-hegycsoport rejtekhelyeit felkeresni. Időnyerés céljából, és csakis azért :-), terepjáróval közelítettünk meg, amit lehetett.
  • Ez is előkerült a lomtárból.
  • Jól esett a fenyők árnyéka. Kávét főztem és lazítottunk a szép kis tavacska partján.
  • Köszönöm a segítséget a kiguruló doboz elhelyezésével. A halmok leírásának kiegészítését is.
  • Megvan a dobozka.
  • A logbook kicsit el volt azva, hagytam szaradni par percet.Koszi a rejtest.
  • Rejtéskor azok az őzlábgombák még csak dobverők voltak, de én sem szedtem le őket mert sietnem kellet haza. Most viszont szívesen elmennék a jeddi erdőbe gombászni.
  • Pompás panoráma tárult a szemem elé. Nagyon szép hely, kár hogy mostanig nem jártam ott.
  • Funtineli forrás - Palotailva Még most is lenyűgöző a hely. A Szerecsen-szikláktól elmentünk a Funtineli forrásig. Pazar kilátásban volt részünk.
  • A település körül három domb, kiemelkedő magaslat található. 1.
  • Addig mi( jkgábor, Mester Nagy Ildikó, Mester Nagy Levente és én) leléptünk és geodobozt leltünk. Amit elég nehéz lett volna meglelni a GPS segítsége nélkül, igaz egy picit elütött de annyi baj legyen.
  • Na nem tizenketto, csak egy, remelem a tobbi rejtekhelykereso egybol a jo helyre nyul, es nem a feszekben kezd kotoraszni, mint en.
  • Miután megszabadultunk a kéregető cigánygyerekektől, elég sokat kellett forgolódni a szobor körül. Hogy valamennyire is feltűnés nélkül kivehessük az apró fémdobozkát.
  • István bejegyzésének címében feltett kérdés válaszírásra késztetett. Mivel valahol meg tudom érteni a többi turistát, ezért hadd okoskodjak egy picit :-).
  • Ma este kibicikliztem Zsögödfürdőre, a borvízforráshoz. Vittem magammal egy új dobozkát, ha esetleg dobozcserére lenne szükség.
  • Székelyföldön sok kereszttel találkozik az ember. Melyik miért volt állítva, a történelem határozta meg.
  • Nyárádselye irányából terepjáróval közelítettük meg a kápolnát. Az új doboz a helyén van.
  • A doboz a helyén volt, negyedikként jegyeztünk be. Sajnos a templom zárva volt, így nem tudtunk bemenni.
  • Bekukucskáltunk a likon, nincs. Benéztünk a kerítés felett, és ott volt a földön.
  • Vár-domb - Csíkcsomortán Latszat es valosag. A doboz rendesen visszakerult akkor a helyere, takartam. Na, de a latszat nem fedi mindig a valosagot.
  • A fa és doboz rendben, Dani és Csongi ellenőrizte míg sült a kürtőskalács. Jó csendes a hely most is, a pihenőhelyről sem lehet pont ide látni.
  • Nagyon durva hely. Koboroltunk az elhagyatott epuletekben probaltunk tetore maszni.
  • Mivel személyes ügyek miatt nem mehettünk el több napra, úgy döntöttünk, hogy látogassuk meg a Maros menti Teleki emlékeket. Mivel Teleki Samu többször is megfordult a görgényszentimrei Bornemissza kastélyban itt kezdtük a körutunkat.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Somoskai hamutufák? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!